MIDDELBURGSCHE COURANT» No. 99. Eaturdag t§2%; den 17 Augiïshis» N I W S T II D I N O A\ IONISCHE EILANDEN. ZANTE den 7 juli}. Sedert drie weken dat de gewigtige vesting Napoli- di Romanie in de rtiagt der Grieken is, hebben wij gister eerst de zekc- ïe tijding hiervan ontvangen: 700 Hukken kanon, mortieren, haüwicfers bronzen draaibasfen7000 geweren enz. zijn in de handen der overwinnaars. Na deze onderwerping hebben Coron en Modon gevraagd om te kapituleren. De vreiigde is algemeen in Moreaen dezelfde mannen, welke over aChrien lnaandenniet meer dan eeiiige jagtgeweren hadden, bezitten thans vestingen, arfenalen gefchütwapenen, krijgsvoorraad, en kunnen Zich verhovaardi gen dat zij alleen een vaderland en altaren hebben heroverd. Den 9. -Brieven, acht dagen oud, gefchreven uit Arta, melden ons dat de generaal Normann, na zijn hoofdkwartier in deze Had te hebben ge vestigd, zich gereed maakt om Prevefa aan te vallen. Hij heeft verklaard, dat indien de bevelhebbers van den groocen-beer het leven van een eenigen Christen durven aanrandenbij tieti Turken voor éénen Griek zou doen op hangen, waarfchonwende alverder dat men deze verklaring, welke een zoo fpoedig als onmisbaar gevolg zoude hebbenzeer ter harte zoude nemen. ITALIË. TRIEST dén 26 jutij. De Mastik-dorpen Op het eiland Scio, die aSn den moord ontfnapt waren, hebben in het lot der andere inwoners van dat ongelukkig eiland gedeeld. Op de eerfte tijding van den ramp welke hunne vloot heeft getroffenmaakten zich de Turken meester van 30,000 mannen vrouwen en kinderen, die zij Wreedaardig hebben vermoord of in flavernij weggevoerd. Den 5 juüj zijn 780 jonge meisjes van 13 4 17, jaren opmer kelijk door hare fchoonheidmet touwen gebonden op de davenmarkt van Tschesmé gebrsgt, en van daar gedeeltelijk naar Smirna, gedeeltelijk naar het binnenffe van Azie gevoerd. Een ooggetuige verzekertdat deze de bloem der jonge dóchters van Scio warenen dat geheele fcharen onder weg van honger en ellende zijn omgekomen. Éen groot aantal jongens, omdreeks de 7 jaren oud, zijn befneden geworden, ten einde hen in het Mahometis- mus op te voeden. SPANJE. MADRID den 29 jutij. Uit Ceuta fcbrijfc men, dat de dey van Algiers, definitief den oorlog aan Spanje verklaart heeft, en dat, door een Polakker en een ander Algerijnsch fchip, in de ftraat, ondanks de pogingen van een Portugeeseh fregatdat niet in tijds had kunnen aankomenreeds verfchei- dene fchepen genomen zijn. Eindelijk is hét lot der garde foldaten (behalve die, welke dan dé zaak der conflitutie getrouw gebleven zijn), door het gouvernement beflist. De genen, die eenigermate krijgsgevangen zijn, als met de wapens in de hand door de nationale troepen gevangen genomen zijnde, en de twee bataillons, aan welke men toegedaan heeft om met hunne wapenen Madrid tê verlaten én in den omtrek te kantonnerenzullen ontbonden en de foldaten onder ver- Tcheidene regimenten infanterie verdeeld worden. De officieren zullen pen- fioen (retraite) genieten, behalve die genen, welke beschuldigd zijn deel ge had te hebben aan de gebeurtenisfen van den 7en dien ten gevolge door eene militaire comroisfie zullen gevonnisd worden. Het opmaken van het proces der voornaamfte befchuldrgden gaat niet voort. Men verwacht van het publiek maken dier procedures gewigcige ophelderingen. Dé twee garde-bataillons bevinden zich nog tteeds te Legones en te Getaf; <le gevangenen der overige bataillons, b^woDen de kazerne der gardes-du- corps, met eanige officierenwier proces ^gemaakt wordt. Gisteren den s8 gevoelde men te middernacht, in verfcheidegedeelten van Madrid, een zwakken fehok van aardbeving; dit verfclUjn'fel is voorna- melijk befpeurd geworden aan den kant van het hotel der gardes-du-corps. Er wordt veel gefproken van de zamenroeping der buitengewone Cor tes; de adresfen aan den koning hebben die zamenroeping ten doel; onder- tusfchen- zijn er wel onderrigte liedendie het tegendeel verzekerenwant zegt menden ministers moet de tijd gelaten wordenom zich met het or- ganiferen van het hun toebetrouwd befluur bezig te houdenzonder door andere zorg daarin gehinderd te wordente meer, daar er aanflalten fchijnen gemaakt te worden tot het zenden van 40,000 man naar de grenzen, behalve nog 20,000 naar Kataiooie. Vijftien regimenten provinciale militie hebben reeds bevel-ontvangen om de wapenen op te vatten; de artillerie welke te Sevilie was, is te Manzanares gekomen, en die welke zich te Segovia be vond, heeft bevel ontvangen naar Vittoria te trekken; alwaar een artillerie- prarlrvan 32 ftukken gefchut verzameld moet worden. FRANKRIJK. PARYS den.9augustus. Gister is, na de aanneming van het budjetde vraag geopperdwanneer de kamer van gedeputeerden weder zoude vergade ren. De liberalen begrepen, dat het van zelve fprak, dat men den volgen den dag bijeen zoude komen, en wef te meer, daar de minister Villète zelf zijn verlangen had te kennen gegevem, dat de kamer niet zonde fcheiden, zonder te beraadflagen over de gewigtige petitien, welke nog niet in overwe ging waren genomen. De anti liberalen begrepen het tegendeel, en wilden de bijeenkomst pnbapaald uitftellen; welk befluit dan ook door de meerder heid genomen werd. De liberalen, vermoedende dat deze bijeenkomst de laaide zoude zijn, braken uit in de bitterde klagten. „De heëren," zeide de een, „hebben hunne zeventien honderd milltoenen, en de gekwelde bur gers mogen doen wat zjj kunnen." Een ander riep ziet eens welken fiaat men kan maken op de liefelijke woorden van den minister de Villéle." Een derde fchreeuwde: „Binnen achr dagen het willekeurig gezag." D'eze hevi ge uitboezemingen verwekten een geëvenredigd gedruis aan de kegen-overge- ftelde zijde. Aan den eenen kant riep men: leve de Koning t aan den ande ren leven de tractementende lieden die geld trekken en niets uitvoeren t en in deze jammerlijke geestgedeldheid fcheidd'en de verbitterde leden van elkan der, zonder dat men de prefidiale ftem konde hooren. Op deze wijze zijn sie geldmiddelen voor het jaar 1823 reeds geregeld en verzekerd, en boven dien aan het ministerie groote kredieten voor achterfiallen en kanalen geopend; weshalve het ministerie, gedurende meer dan twaalf maanden, zonder eene bijeenkomst van de wetgevende vergadering, herrijk kan blijven beduren. Men fchrijft uit Toulon van den 31 jnlij, dat het aldaar verzamelde eskader den 31 julij is onder zeil gegaan. Deszelfs bedemming kent men nog niet, doet» het meest algemeene en waarfchijnlijkde gerucht zegt, dat het op de Spaanfche kusten zal blijven kruisfen. De admiraal neemt den titel vanbevelhebber over de zeejpagt Zr. Ms.in de Middellandfche zee bijeen. Hetgeen aan de in omloop zijnde tijding geloof fchijnt bjj te zetten isdat alle koninklijke fchepen in de Levant dit eskader komen vetfterken. NEDERLANDEN. MIDDELBURG 'den 16 augustus. De wel-eerw. heer JÏuet heeft dè beroeping naar de Walfche gemeente van Rotterdam aangenomen. Volgens berigten uit Mexico tot den 26 mei, hebben twee bataillons troe pen de omwenteling bewerkt, ten gevolge van welke Iturbide tot keizer van Mexico is benoemd door eene meerderheid van Hemmen in het coneres hoe wel men vrij algemeen geloofde, dat versheiden gedeputeerden in ontzag gehou den waren en tegen hunnen wil en geweten hebben geftemd. Veie verflandi- ge en onafhankelijke lieden hadden de flad verlaten en meiidacht; dat deZoó buitengewone en onverwachte benoeming van den keizer niet aangenaam aan de provinciën zijn zoude, en dat mogelijk wef regeringloosheid daarvan het gevolg zoude zijn. Men dacht, dat de tegenkanting, dTe de vèrkiezing van Iturb.de tot keizer van de zijde der provinciën te wachten had, niet alleen gezocht moest worden m de republikeinrche 'denkbeelden der menigte 'maar ook in het vorig gedrag van Iturbide, welke ais officier der kbuinklpe armee vele buitenfpongheden jegens de Amenkan^bedreven heeft, die te kortgele den zijn, om géheel vergeten te wezen, hotzeer zij eehigefmate zijn ver geven, uit hoofde vbd zijne latere pogingen voor de vrijheid en onafhanke lijkheid des lands. Een courant van Baltimore bevestigt de tijding van Morales dood. Van Curafao meldt men dén 9 junij, dat de droogte aldaar bleef voort duren; men had er nog geen gebrek aan water, daar de putten gedurig die per gegraven werden en het water fleeds zoet bleef. De oorlog op de küsttusfcbeU de Spanjaarden én de Columbianen duurt (leeds voort, en dé eersten, welke kortelings Hechts alleen Porto-'Cabel- lo bezaten hebben thans weder meerder voet in Columbia gekregeh. Den ia dezer heeft men te Lenden dé zéér onverwachte tijding ont vangen dat de marquis van Londonderryminister van büitenlandfche zaken op zijn buitengoed North-Cray is overleden. In het dorp North'Cray liep' het gerucht, hetgeen naderhand ongelukkiglijk fchijnt bevestigd te zijn,'dat de marquis federc eenige dagen zenuwachtige koortfen had en buitengewoon zwaarmoedig wasdat men hém den 9 dezer koppen gezét bad én 'de koorts niet vermeerderd fcheënmaar zijne zwaarmoedigheid fteeds bleef voortdu ren]; dat Hij in den ochtend van den 12 zijn bediende Weggezonden had om Zijuen gewonen geneesheerden heer Bankhead te roepen eji van dat oogen- blik gebruik gemaakt hadomdobr den grooten flagader van dén héli mee een fcheermes of ander fcherp werktuig door te fnijdeti, een einde aan zijn leven te makenzoö dat hijtoen de bediende terüg kwambijna levenloos in zijne armen nederviél. Alle middelen, om den Ongelubkigen te redden waren dadelijk aangewend, dóch te vergeéfs. Onbefchrijfelijk was de indruk die deze tijding op bet publiek beeft ge maakt. De 3 pets. geconfolideerdenwelke bij de opening der beurs op 8of Honden, daalden tot op 8o§. De verwarring, dié op de verfchillende bureaux van het miniflerie heérschtë, was mede niet gering. Dadelijk wer den er coUrfers gezonden naar alle de kabinetsministersdie buiten de Had zijnalsmede tiaar Schotland naar den koning. De dóód van den minisfer wordt algemeen door alle partijen, hoe verdeeld öok in politieke denkwijzen betreurd, als een groot verlies voor het land» De marquis van Londonderry was den 18 junij 1769 gebofert en dtis iii Zijn vier-en-vijftfgfte jaar; daar hij geene kinderen heeftgaan zijn titel én Zijne goederen over op zijnen broeder lord Stewarcdén ambasfadeur té Weenen. Men doodverwt dén heer Canning en fit Charte* Stuart als ópvö'gers va'n den rtarquis in het ministerie. Een brief van Madrid van dert 6té Patys ontvangenmeldt dat hét nieuwe Spaanfché ministerie thans bepaaldelijk ij benoemd. Van 's Gravet.hage den fchrijft men: - Het hof heeft woensdag den ligten rouw voor den tijd van véertiën di- gen aangenomen, voor wijlen Z. K. H. dén hertog Eugene'vzn Wurremberg; Den 8 dezer heeft de Eerflë Kafliér dér Stïtért-Generaal Over de wetten óp het Zout en op hei-Gemaal beraatfflaagd en dé eerHe met 24 egeU 2 ert de laatfle roet 22 tegen 4 Hemmen aangenomen» De zitting der Tweede Kamer vad dé Sta'tén-Généraalwélke laatstleden zaturdag tot heden geadjoürneerd Was, zal gëen plaitis hebben én is tot sian- flaanden vrijdag uitgéfleld." De prins van Waterloo, hertog van Wellington, is den 14 te Brusfel gearriveerd. Z. H. heeft den 11 en volgende dégén dé vestingwerken vati Ostende, Yperen, Meenên enz. gelnfpecteerd. BESTURÈN en AD*MINISTRATIEN. PROVINCIE ZEELAND. Op Woensdag deri aï Augustüs 1822, des middags teil 12 flféti, 7al onder nadere approbatie, door één der Leden van dé Gedeputeerde Staten van de Provincie Zeelandaan ftec lokaal van het Gouvernement té Middel burgworden aanbefteed De verpleging en het onderhoud der in het Provinciaal Werkhuis te Vere op te nediene Perfonen, be(taande itr KLËBDING, VOE DING- Verwarming, verlichting, reiniging, LIGGING, GENEESMIDDELEN enBEGRAVlNG, voor den tijd van zestien achtereenvolgende maandeningaande den l Septet» her 1822 en eindigende den la atflen December Ï823. Dezé Aanbefteditig zal gefchieden bij- infehrijving en Opbod» De conditiën, waarop getiieldé Aanbefleding zal worden gedaan, zuilen behalve aan het lokaal van de Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg nog rer lezing liggen ter Secretarie van de Stad Vete. De Gedeputeerde Statén van de Provincie Zeeland VAN CITTËRS, vt. Ter ordonnantie' van dezelve SNOUCK HURGRÖNJE.- N O T I F I C A T I E. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELANDbrengt bij deZe tef kennis der belanghebbenden, dat, door Zijne Excellentie den Opperjager meester van Zijne Majesteit, Opperhoutvester voor de Noordelijke Provin ciën, met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten is be- AANBESTEDING.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1