MIDDELBURGSCHE COURANT» No. 92. Donderdag den 1 Augustus»' N I E U IE S T IJ D I ti G E N. S P A N J E. MADRID den 15 ju/ij. Men heeft gister aan de rrtilicie het antwoord des konings medegedeeld het daarflellen van eeilen krijgsraad beve lende, om de officieren en foldaten der koninklijke garde te vonnisfenwelke zich aan de bewegingen van den 30 en volgende dagen hebben fehuldig ge maakt, Deze krijgsraad beflaat uit officieren van het garnizoen en der natio nale militie. De befchuldigden zijn in vier foorten afgedeeld: i°. de officie ren; 2°. de foldaten al fchietende gevangen genomen; 3®, de foldaten met de wapens in de hand gevat4p. de gevangen foldaten zonder wapenen. De aan den koning geprefenteerde petitie dool alle achtingswaardige lieden Van Madrid is vart eeneo krachtiger) inhoud. Z. M. wordt gebeden de fchtil- digen voorbeeldig te doen (Iraffeti de verraders die hem omringen te verja gen en zich geheel aan de liberalen te vertrouwendiezoo hij de confticu- tionele linie niet te buiten gaat, hem eene proefhoudende getrouwheid zwe ren en door dit middel de roem der natie en haren voorfpoed verzekeren. De conftitutionelen hebben den 11 eene volkomene overwinning op de ge revolteerde karabiniers behaalddé meesten hunner zijn gedood gekwetst of gevangen. Verfcbeidene perfonen zijn uit Madrid verbannen, onder anderen de her tog van Infantado, de graaf, van Castalar, de generaal markies van Cafa-Sar- ria, de heeren Morant, Sisncros, de la Torre, Dias de Ribera, den gewezen directeur-generaal van financiën Ballesteros en verfcheidene andere lieden van aanzien. Vaga, edelman der kamer van den infant don Francisco en kom- Hiandant van het kavallerie-regimenc del Principe is haar Estramadura ver wezen, 's Konings pileis wordt nog (leeds door de nationale militie eri door twee kompagnien van het regiment van den infant, met twee Hukken gefchut on der de booggangenbewaakt. De Plazza-Mayor wordt nog altoos bezet gehouden door bataillons militie en twee (hikken gefchut. -De militie-foldaten hebben gezWoren de wapenen niet te zullen nederleggen voor de gardes geftrafc zijn. Dezer dagen heeft men een groot getal militie-foldatendie aan hunne op den dag van den 7 ontvangcue wonden overleden warén, ter aarde befleld. In plaats van lijkgebeden, zijn er, bij hunue begrafenis, vaderlandfche lie deren gezongen. D I T S C H L A N D. UIT HET OOSTENR.IJKSCHË den 18 julij. Ten aanzien van het congres, dat in de maand feptember aanftaande te Verona bijeen zal komen, verneemt men, dat de keizers van Óostenrijk en Rusland aldaar perfoonlijk tegenwoordig zullen zijn, doch dat door de hoven van Parys, Londen en Berlijn ministers gezonden zullen worden. Men wil, dat de Porie alle deel neming aan deze zamenkoaist geweigerd heeftzich daarbij grondende op de reeds vroeget door haaf aangevoerde reden, dat zij met de Christen mogend heden 111 geerie llaatsbetrekkingen Haatdie het fluiten van nieuwe traktaten noodzakelijk ïtiaken. Het fchijnt dat keizer Alexanders reis zich niet tot Verona bepalen, maar die vörsc ook Rome en de zuider deelen van Italië be zoeken zalten minste is het zekerdat de Uusfifche gezant bij dén Paus- felijken ftoel, graaf Italinski, bevel bekomen heeft, om eene woning voor Zijnen monarch in gereedheid te doen brengen, BERLIJN den 20 julij. Te Pofen zijn, op bevel des konings, vier kloosters namelijk die der Therefianerinnen Clarisferinnen Catharinerinnen en het klooster def Karmeliter monniken, afgefchaft en uit derzelver vermo gen een nieuw klooster der barmhartige zusters geflicht geworden. FRANKFORT den 35 julij, De dood van den kapicein-pacha wordt thans bevestigd door het Óoscenrijksch half-officieel dagblad. - Tc Bucharest is den 26 junij een Tartaar van Konflantinöpel aangeko men rtlet bevel aan den divan aldaarom het approvianderen van hooi te doen ophouden; het aantal van 5000 wagens, die door Wallachije geleverd moes ten wordenwas op 2000 verminderdwaaruit meu beflootdat de 3000 manwelke et zich nog bevindenfpoedig zouden vertrekkende Boijaren hebben te gelijk den divan doen weten, dat zij voor den 12 augustus te Bucharest hoopten te zijn. Wallachije was ia den best mogelijken toe- Rand ten aanzien van deszelfs gezondheid, Volgens tijdingen van Seres en Bitoglia loopende tot den 27 jttnij Was de pacha van Salonichi terflond ra de aankomst van een capidghi-baChi, met een firiuan van den fultan, onthoofd, wa'arfchtjnlijk ten gevolge der fchrikkelijke tooneelen te Niausta, die de Grieken van Thesfalie tot wan hoop vervoerd en dus aldaar den toefland der Turken verergerd hadden. Chouifchid-pacha was op marsch gegaan,-otft de blokkade van Larisfa te doen opheffenen had een garnizoen te Janina achter gelaten ten einde de verdere vorderingen der Grieken te beteugelen. Men verzekerdedat het Kasteel van Anthena zich overgegeven had. F R A N K R IJ K. PARYS, den 24 juli}. Uit de bijzonderheden, Welke de dagbladen van Touloufevan den 19, mededeelenbefpeuren wijdat de Spaanfche infur- genten zich fteeds te Urgel ftaande houden. Van den anderen kant fchijnt het, dat het gouvernement eene armee van 25,000 man te Barcelona bijeenbrengt, ten einde de opflatidelingen door eene ontzagverwekkende magt in toom te houden, en-de benden van Mifas, van Mofeuvan Anton en van den Trap pist tevens aan te tasten. Een buitengewoon conrier, gisteren avond alhier aangekomen, heeft berigten aangebragt van Madrid, die cot den (5 juüj gaan. Die fiad was rustig, dochinetfnenftaatvan verfiagenheid. Het gouvernement had, omtrent de voortgangen van den opfland, van vetfehillende punten, bedroevende tij dingen bekomen. Het traktaat van kóóphandel, tusfchen de Vefeenigde Staten van Ame rika en Frankrijkden 24 junij II.gefloten bevat acht artikelen met rog twee additionelehetzeive moet binnen een jaar bekrachtigd worden, en zal provifioneel met den 1 october aanftaande in werking komen. De drie eerste en voornaamfte artikelen van hetzelve zijn van den volgenden inhoud: „Art. 1. De natuurlijke of gemanüfactueerde voortbrengfelen def Vefeenig de Staten, met fchepen der Vereenigde Staten ingevoerd wordende, zullen een additioneel regt betalen dat geen qö franken der ton koopwaren te boven zal gaan de regten welke voor dezelfde voortbrengfelen der Vereenigde Sta ten betaald wordenwanneer die met Franfchc fchepen ingevoerd worden, „2 De natuurlijke of gemanuloctueerde goederen van Frankrijk, in de Vereenigde Staten op Franfche fchepen ingevoerd wordende, zullen een ad- ditioneel regt betalen dat geen drie dollars en 75 centimes per töö koopwaren zal te boven gaan dé regten welke vóór dezelfde voortbrengfelen van Frank rijk betaald wordenwanneer die met fchepen def Vefeenigde Staten inge- voerd Worden. 3. Geenerhande regt za! geheven worden van de voortbrengfelen van dart grond of van de nijverheid van Frankrijk, welke voor doorvoer of wederuit voer door Franfche fchepen in de havens der Vereenigde Staten Worden inge voerd. Wederkeerig zal er ook in de havens van Frankrijk geeneflei regt gehevert worden voor de voortbrengfelen Van den grond of vin de nijverheid der Ver eenigde Staten, welke voor doorvoer óf wéderüicvoef niét fchepen def Ver eenigde Staten worden ingevoerd." PARYS den 26 julij. De tijding der geledene verliezen, door het eskader van dén kapicein-pacha en diens dood, wordt door koopmans brieven beves tigd. Deze gebeurtehisfèn hebben te Konstantiiiopel eene groote fenftrié verwekt. De woede des volks en def troepen was ten tóp geftegen. Mer vteesde op nieuw voor Pe'ra. Een brief (zege het Journal de Paris"j van Frankfoft, van tien at dezerbehelst het volgende i,Wij ontvangen op het oogenblik de gewigtige tijding dat de kanfelier, prins van Hardenberg, en de miniscef van ftaac, gfaafvan Bernstorf, den ij en 20 augustus van Berlyn naar Verona zullen vertrekken, alwaar den 1 fep tember een congres ftaac geopend te worden. Rusland zal door den minister van ftaacgraaf van Nesfelrodeen den fenateür Tatifcbeff Worden vertegen woordigd. De gevolmagtigden van den keizef Van Oostenrijk worden nog niet genoemd." NEDERLANDEN. BRUSSEL den 25 julij. Men verzekert te Antwerpendat éeri gröot gedeelte van het aldaar onlangs geftolèn buskruid in een naburig dorp ontdekc is, en dat vijf Heden, welke men aan dezen diefftal fchiildig échtgevat zijn. Sedert drie maanden is mén begonnen om in de proviricié Antwerpen eene kolonie, genaamd /Portel, aan te leggen; reeds zijn de voorname we gen daarheen afgewerkt, de hoeven door flooten afgefcheidenen men heefc reeds een begin gemaakt om den grond, die zeef goed is, te bewerken. Men maakt thans voor iedere hoeve zoo veel grond gereedais ieder kolonist voöf zijn voedfel en het onderhoud van eene koe noodig heeft. Bij Zijne aankomst zal hij hét overige moeten ontginnen. De kolonie Is aangelegd voor 70 Hoe ven ieder van 3! hectares landeen gedeelte daarvan zal inet huizen voorzien Wbrdenom in den aanftaanden winter door de kolonisten té küniien worden bewoond. Te Antwerpen komen tegenwoordig vele Inrigtihgen Van algemeen ntit aan de kaden en havens tot ftarid. De kosten, dié bedeed worden aan dé uitfpringende hoeken def kade, de /Verf genaamdzuilen alleen 9o,ooogiil- dens bedragen. In den loop van dit jaar inoettusichen de béide (luizen der haven, een ijzeren brug gelegd worden, waarvan de uitvoering aandeheerea Cockerillvan Luik, is toebetrouwd. Eindelijk worden die kaderi en kom men fteeds verfraaid met huizen en magazijnendie volgens gëgevene planl gebouwd zijn. Volgens den Hamburger Correspondent fièéfc de dey van Algiefs deri oorlog aan Spanje verklaard, ten gevolge van de weigering der córtes otfli 1,300,000 piasters te betalen. Men verwachtte aldaar eën Spaansch éskader öra Algiers op nieuw te bombardereneen vooruitzigt hetgeen den Algerijnen zeer beangstigde, zoo veel te meer, daar zich het garnizoen der kasteeleti grootendeels aan boötd derkruisfërs bevindt. De verwoesting der pést, wel ke aldaar federt de maand april heerschtneemt fteeds toé. De noordelijke dagbladen behelzen geen nieuws uit Petérsburg. Eert Duicseh dagblad zegt, dat het Prtlisfisch goüverhemerit het voorbeeld def andere (laten zal volgen, om deszelfs kwijnende fabfiekën op te beuren en tö doen bloëijeti. 's GRAVZnPIAGE den 2S juiiji Bij Koninklijk berfuit, van den af dezerIs de heer Ducaylar, kolonel en eerste adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje, benoemd tot géneraal-majoor én lid van het höög-miHtair geregtshof, in de plaats van den generaal Sandyckoverleden. Bij hetzelfde befluic is de heer Knyf, kolonel en adjudant van Z. R. den Prins van Oranjebenoemd tot generaal-majooren tevens gefteld ter dispofitie van het departement van oorlog, met genot van het traktement véfl non-activiteit. 'sGRAVENHAGE den 29 julij. Bij de Twéede Kamef de Staten-Gene raal is heden een nieuW ontwerp van wet ingekomenvolgens vrelk de belasting Op Set Binnenlandsch Gedisteleird zal worden geheven. Daar de veranderin gen in dat ontwerp van wet gemaakten de antwoorden op de bedenkingen reeds ter perfe zijn, en Op morgen zullen worden rondgedeeld, befloot dó vergadering die (lukken naar de afdeélingén van de maand october te verzen den, met verzoek, óm zich, op aanftaanden woensdag, met het Onderzoek daarvan te willen bezig houden. Twee misfives van de Eerde kamer, houdende kennisgeving, dat tfefelVé zich vereenigd heeft met de Ontwerpen van Wetfegëlendë de belasting op de PPijncn en die op de Suiker werden aangenomen voor notificatie; Namens de centrale afdeeling werd er rapport uitgebragc öp de nadere re dactie van het ontwerp van Wet, regelende de wijze van heffing der belasting op het Zout. Befloten dit ontwerp té doen drukkendan de leden té distri bueren en de discusfien hierover tegen aanftaanden vrijdag aan dé orde vandei* dag te (lellen. De prefident te kennen gegeven hebbendedat de' franfche tekst van hef tarief van /»- en Uitvoer ent,, op heden aan de leden rondgedeeld Zal worden, verzocht de afdeelingen zich onmiddelijk met het onderzoek daafvan te Willen bezig honden. De vergadering is gefeheiden en geadjourneerd tot aanftaanden donderdag ten een uur GRONINGEN den 26 julij. Eergisteren had Kier weder het Openbaar én plegtig eiïamen der kweekellngèn van het inftictJut toe ónderwijs van doofftofn-" men plaatsals naar gewoontein de Noordet- of NieuWé kerk. Eene groo te' menigtezoo onzer (ladgenootenals buitenlieden en vreemdelingen woonde hetzelve bij en was opgetogen over de blijken der vorderingen van de kweekelingenin de verfchillendé wetenfehappenkunsten en handwer ken, waarin zij op het inftituuc onderwijs genieten. Vooreerst werden der fehrifcen en ceekeningen vertoonden bijzonder de laatfte bewonderd. Te»

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1