MIDDELBURGSCHE COURANT, Nó. Donderdag den 18 Julij* N IE tr rr S T IJ D I N G E N NEDERLANDEN. Z E E T^Td7N G E M AMERIKA» PÖTNT-i-PITRE Qop het eiland Guadêlóüpe) "den 14 fa ei. Extract uit eer! brief) Wij leven tegenwoordig in hevige ongerustheid, daar wij op liet punt zijn Van eene crifis te ondergaan, die men, haar'ons oordeel, reeds lang had kun nen voorzien. Er is namelijk verftandhouding tusfehen onze lieden van de kleur en die van Sint-Domingo ontdekt. Er is geen twijfel aan, óf er wordt eene expeditie tegen Guadelotipe gereed gemaakt. Onze lieden van de kleur verkoopen wat Zij hebben en gaan zich bij die van Sint-Domingo voegen. Er zijn brieven onderfcheptwelke de allerjammerlijkfte ontwerpen aankondigen het fclïijnt, dat de expeditie, waarvan hier boven gewag wordt gemaakt met de SpaanCche onaf hankelijken overlegd is eu door een' agent van derzei- vét gouveïnemeut befluurd wordt. SPANJE. MADRID den i ju/ij. De Espectator verhaalt de gebeurtenisfeu van den 30 jutj'ij op de volgende wijs: De wanorde begon reeds den vorigen dag onder de booggangen van het paleis, alwaar twee tamboers eenen militie-foldaat, die leve de conftitutionele koning! riep, vervolgd en op twee plaatfen gewond hebben. Dit voorval fchijnt de voorbode en het negin geweest te zijn der onlusten, die heden hebben plaats gehad. Op het oogenbliktot het vertrek des kbnings uit zijn paleis bepaald bemerkte men, aan den voet des grooten trapsbenden, bellaande uit lieden, Welke bekend waren als de grootfte vijanden van het conftitutionele ftellld, eri zag men op hun gelaat eene vreugde en een genoegen doorftraleu welke reeds bij verfcheidene gelegenheden ijdel vertrouwen op het (lagen hunner heillooze ontwerpen gekenmerkt hebben. Toen Z. M. in het rijtuig klom, dede.i die perfonen, met blijkbaar opzet, de zuilengangen van het paleis weergalmen door hét geroep van leve de koningleve de koning geheel alleen! en men heeft de zekerheid dat op hetzelfde oogeublik zendelingen dier fer- vilen tusfehen de gelederen van de bataillons der garde geflopen zijn, en de foldaten overgehaald hebben om insgelijks deze vereenigings-kreet aan te bef fen. De menigte welke Z. M. omgaf, beantwoordde die terging met het geheiligd geroep van leve de conftitutionele koning! Een oproerige hebbende durven roepenleve de koning niet onbeperkte magtnamen de tegenwoor dig zijnde overheidsperfotien hem, met de gebruikelijke formaliteiten der wet, teTÜond in hechtenis. Weldra (iepen achttien of twintig (oldacen der garde zonder geweer en alleenlijk niet patroontas en fabel, op de ménigte aan, duwden haar de grootfte beleedigingen toe, dreigden die welke leve de conftitu tionele koning! riepen, met de hand aan den fabel te (laan, even als of zij Voornemens waren de vreedzame inwoners aan te grijpen. „Bij de terugkomst des konings uit de zaal der Cortes, zoo als hij zijn paleis bereiktedeed de menigtedie hem volgdeonbewust van het voor gevallene op nieuw de lücht weergalmendoor het herhaald geroep van leve de conftitutionele koning! Op hetzelfde oogenblik verliet een detache ment grenadiers de linie, welke op het plein gefchaard ftond en deze troe pen vielen zoo heftig met de bajonet op het volk aanals of zij ftorm liepen. Het ltWetfen en kneuzen van onderfcheidene perfonen was het uitwerkfel van dien fnellen en onverwachten aanval; het eerste flagtoffer daarvan was een officier der ftedelijke garde, welke dien woedenden hoop foldaten willende tegenhouden, door hen onder den voet geloopenen door twee tamboers Zwaar gekwetst werd. In die droevige omftandigheidkan men geenen lof genoeg geven aan het vereerenswaardig gedrag der meeste officieren en onder-officieren van de bataillons der dienstdoende garde; zij gebruikten alle middelen, welke in hunne magt ftondenals ook den weg van overredingom te beletten dat de overige troepen aan de gedeeltelijke wanorde, welke door de aanvallende grenadiers veroorzaakt was, deel namen; zij deden hen terftond naat hunne kafernen terug keeren, en het is niet meer dan regt er bij te voegen, dat de kapitein-generaal, die terftond het paleis verliet en te paard klom, met den politieken chef, veel heeft toegebragt om de rust geheel en al te herftellen, „Ten gevolge dier treurige voorvallen is de wacht aan het paleis verdub belden met afgrijzen heeft men vernomen dat de luitenant der garde, Lan- daburualgemeen bekend wegens zijne deugden en ware liefde voor de vrij heidlaaghartiglijk door de foldaten vermoord is welkt hij van hunne nood lottige verdooldheid trachtte terug te doen komen." Het ministerieel bladde Univerfaldat voor het overige alles aanwendt otn te bewijzen dat er oproerigheid van beide zijden geheerscht heeft, en dat de welgezinden, die de groote meerderheid uitmaken, niets anders dan een- dragt en rust verlangen, meldt, dat Z. M. het voornemen te kennen gege ven heeft om voor het huisgezin van den ongelukkigen luitenant Landaburu te zorgen, en deszelfs beide zonen te doen opvoeden. F R A N K R IJ K. PARYS den 1 o julij, Den 5 julij zijn te Lyon, door het inftorten van eenen muur, zeven werklieden overftelpt. Toen men het puin weggegraven hadvond men er drie dood, een vierde ftierf toen hjj het gasthuis bereikt had, de vijfde ligt hopeloos en flechts van twee overigen gelooft men, dat zij het leven behouden kunnen. De overheid doet onderzoek naar de oorzaken der inftorting. Te Parijs vcrfchijnt, bij den boekverkooper Ladvocat, eene verzame ling der meesterftukken van buiteniandfche dichters. Het zevende ftuk daar van, hetwelk thans het licht ziet, is aan het Nederduitfche tooneel gewijd en bevat den Bato, van Hooft,-den Lucifer en Gijsbregt van Aemftelvan Vondel, de Wiskunftenaars en Krelis Louwen, van Langendijk. Heden morgen omftreeks een uur, is alhier in de ftraat des Récoilets, in de voorftad Saint-Martinin een magazijn van fteenkolen, brand ontftaan. Vijf tot dat magazijn behoorende pakhuizen, zijn, met de daarin liggende fteenkolen, der vlammen ten prooi geworden; de fchade wordt op vijftig 4 zestig duizend franken begroot. Een vreesfelijk ongeluk heeft onlangs de ftad Venetie getroffen. Bij menfehen geheugen hebben de vreedzame inwoners dier ongelukkige ftad der gelijk onheil niet ondervonden. Te midden van eene ijsfelijke donderbui, van felle blikfemdralenen van een' hevigen hagelflag, waarvan fommige fteenen tot zestien oneen wogenzijn eene menigte fchoorfteenen omgewaaiddaken van paleizen verbroken, en het lood van de koepels van Sint-Marcusvan de bibliotheek, en van verfcheiden kerken, afgewaaid. De zee, die, inde la gunen of meerenvreesfelijk verbolgen ftond,, beeft verfcheiden barken ver zwolgen; en er zijn in de havenvoor het eiland Santo-GeoTgio-Maggiore twee fchepen vergaan. Het aantal der flagtoffers van dit onheil is riog niet bekend maar er zijn reeds 137 lijken van 'verdronken of door den Val vkft fchoorfteenen en daken gedoode lieden gevonden. Men verneemt van Napels, van den 23 junij, dat de Veftivius, fe- dert eenige dagendikke kolommen van rook Uitwerpt-, SAS-VAN-GENT den 12 julij. De dag van gisteren was Voor 'déze ftad en derzelver jurisdictie allerbelangrijkst: dezelve was beftemd voor de inftal- latié van den Wel ed. geb. heer mi tem Jan Jacobus van frankenberg en Proschlitz, arrondisfements infpecteiir der in- én uitgaande reg'ten en accijn- fen alhier, in de hoedanigheid van burgemeester dezer ftad, tot weikén post zijn ed., bij befluit van onzen geëerbiedigaen Koning* van den n junij li.* no. 28 is benoemd, in plaats van den wel ed. achtb. heer Merry, als zóó danig eervol ontflagen. Tediët gelegenheid hadden de navolgende plégtigheden en Festifitéi'ten praats: D& aftredende heer burgemeester had reeds den vorigen dag de ingezetenen Uitgenoodigdom aan de inftaiiatie van zijnen opvolger allen mogêlijkëfl luis ter bij te zetten, en hieraan Werd door allen, met voorbeeldelóoze géest- drift, voldaan. Reeds vroeg ib den morgén wapperden de vlaggen én Wimpels van torens en gebouwenhet voornaamfte gedeelte der ftad Was met groene takken en fraaije eerepoórten verfierd, en de inwoners wedijverden om hiinne voor gevels op liet fchooiifte te doen voorkomen. Omftreeks elf uren van den voormiddag vergaderde de raad dêZer ftad, on der voorzitting van den aftredendèn heer burgemeester, en kort daarna werd eene deputatie naar den nieuw benoemden heef burgemeester gezonden ten einde zijn-ed. naar het raadhuis te begeleiden', en, na dat zijn ed. zich aldaar had vervoegd, werd bij afkondiging eener'publicatie, van het plegtig bedan ken van den heer aftredenden burgemeester en van de inftaiiatie van zijnen opvolger aan dezer ftads burgerij kennis gegeven. De vergadering gefcheiden zijnde, werden de beide evengemelde magiftraats- perfonen onder klokkengelui en onder de toejuichingen der zaamgevloeide menigte, door de leden der regering naar hunne respective Woningen terüg geleid. Gedurende den loop van den dag en van den avónd, kenfehetfte zich de aigemeene vreugde op de ondubbelzinnigfte wijze, Zoo door verfcheidene falvo's- met fchietgeweer-, als dóór hét branden van pektonnen, door het af» fteken van vuurwerkendoor het vrijwillig illumineren der voórgeveis van de huizenen door ferenadeswelke aan den afgecréden heer burgemeester en aan desZelfs opvolger gegeven Werden. Des avonds ten tien uren werd de niéuw benoemde héér burgemeester taet zijn ed. familie, voorafgegaan van een korps mUzijkantën en gevolgd van een detachement vrijwillige fchutters, begeleid naar het locaal der focieteir de vEensgezindheidalwaar de heereh leden een aanzienlijk gezelfchap hadden genoodigd ten einde aan zijn ed. een bal en fouper aan té bieden. De heer J. P. Fokkerdirecteur der focieteit ontving den heer bürge- meester mee eene gepaste toefpraak, welke door zijn ed. op de minzaamfte wijze beantwoord werd, onder betuiging van zijn leedwezen, dat de heef Merry, zijn voorganger, door den zwakken toeftand van deszelfs gezondheid belet werd aldaar tegenwoordig te zijn eli de vreugde van het gezelfchap ce helpen vermeerderen, gelijk zijn ed. tot de genoegens van dezen dag zoo veel had bijgebragt. Eerst laat fcheidde dit gezelfchap van een, en, gelijk aldaar alles Inde beste orde en harmonie is afgeloopenmogen wij ons verheugen dat geenerlei onheil is voorgevallengedurende het feest van eenen dag, welke bij de burgerij fteeds eene aangename herinnering zal nalaten, en aan de regering van Sas-van-Gent, aan haren gëachten voorzitter en aan deszelfs waardigen voor ganger een overtuigende blijk zal hebben opgeleverd van de optegte hoogach ting welke door de ingezetenen van dezè ftad aan hütine overheid wordt toegedragen. MIDDELBURG den 17 jultj. In de Zitting van de Tweede Kamer dèr Staten-Generaal van den 15 dézer is het ontwerp van wet ter creatie van 57Ï millioenen nationale werkelijke rentegevende fchüld, met 80 tegen 25 ftemmen aangenomen. Door Z. M. zijp gedaan de navolgende benoemingen: Tot gouverneur der eilanden St. Euscatius, St. Martin en Saba, 111 piaab van den heer A. de Veerbenoemd tot gouverneur van de kolonie Surina me, de heer TV. A. van Sprenglerthans lid van den raad van Civiele en criminele justitie en havenmeester te Curafao. Tot regter in de regtbank te Goesin plaats van mr. F. N. van der Bilt, benoemd tot voorzitter; de heer B, H. Jansften plaatsvervangend- regter in die regtbank. Tot regter in de regtbank v9n koophandel te Middelburgde heer A. Tot regcers-plaatsvervangersde heeren J. P. de Puyt en L. TV. Agelink. Tot hoogleeraar in Je faculteit van wis-en nattiurkundige wetenfchappen aan de hooge fchool te Leyden, in plaats van den hoogleeraar J. A. Uil- kensde heer TVitwaelthans Secretaris der commisfie van landbouw in de provincie Utrecht. Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de hooge fchool te Utrecht; in plaats van den heer G. van Oordtals zoodanig eer vol ontflagen, de heer TV. A. van Hengelthans hoogleeraar in de godge leerdheid aan hèt athenaeum te Amfterdam. Van Parys den 12 dezer fchrijft men, dat, fédett het vermeide wegens den hagchetijken toeftand van Spanjes höofdftad, er geene buitenge wone couiHèrszoo van het gouvernement als van den handelte Parys wa ren aangekomen ,- maar met ongeduld werden te gemoet gezien. Te Londen is tijding uit Maracaïhovan dén 3 meidat alle de korpfen van Mórales, door vier divifien republikeinfche troepen aangetast zijnde, hebben gekapituleerdwaardoor de laatfte pogingen Van Oud-Spanje in die ftreken geheel waren verijdeld. VLISSINGEN den 15 julij. Gisteren en heden zijn alhier ter reedé ge komen Froya, kapt. J. S. Rendahlvan Jacobstad naar Dord of Rotterdam ge destilleerd met potasch teer en pik. Voor Antwerpen beftemdBarbara, kipt. D. Smith, van Fernambücco,, met rijst en katoen de Jonge Nicolaas, kapt. H. Peters, van Are hangel met pik en teer; de Broederltefdekapt. H. J. Carst, van de Oostzee, met timmerhout; Maria Henticttakapt. T. Heyesvan Petersburg, met pot asch en hazenvellen Neptuneskapt, C. van dei Musfele van Petersburg

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1