MIDDELBURGSCHE COURANT» No. SS. den ld Julij. i N I E U J-F S T IJ D 1 N G E N. E G Y P T E. ALEXANDRÏE den r8 mei. Alle reizigersdie alhier aankomenflem- men overeen, om aan onzen onder-koning alle hoedanigheden van een groot flaatsman toe te kennen. De Christenen, die onder zijne wetten le- tanhebben veel verpligting aan hem en het verlicht Europa is hem het verftiogen verfchnldigdhetwelk thans alle kundige mannen van allerlei natie en van allen godsdienst hebben, om door Egypte te reizen, met eene vei ligheid welke tot dusverre in de Octomannifehe Staten onbekend Was. De Werkelijke bevolking van Egypte beloopt niet boven de 3 niiliioenen inwoners; men telt aldaar 2495 zoo lieden als burgten, waarvan 759 in Op- per-Egypte en 1493 in den Delta. T 'V R K Y E. KONSTANTINÓPEL den n jurii'j. De Porce heéFc twee verontrustende tijdingen'omvangen: de Pèrsianen hebbèn eenè belangrijke overwinning bij Erzerum beliaatd en drie pachas gevangen gemaakt, onder anderen dien van Trebifonde; ook is Chourschid pacha bij Janina geflagen en heeft een groot Verlies ondergaan. Prinfes Fatradzüster van den groöten-heeris zeer vertoornd oVer den ramp-van Scio. Dit -eiland was haar als erfdeel betlenid en zij trok er jaar lijks 1200 beurzen van. De vernieling Van dit welvarend eiland heeft hare inkomsten alzoo zeer verminderd, zoodat het den fultan heefc goedgedacht Haar, ter vergoeding, een groot getal (laven te geven. Doch de prin!'ès heeft dit géichenk teruggezonden, met dè boodfehap: dat het beter geweest ware dat de Wreede capitan-pacha eene onderneming 'op Morea gedaan had en er de vijanden van het geloof had ten onder gebragtin plaats van de vreedzame bewoners van Scio te overvallen en te vermoorden; dat zij dat gefdhenk niet konde aannemenen van den capitan-pacha niet meer wilde hoo- ten fpreken. Dit vermetel antwoord der prinfes, welke veel invloed heeft, zou voor den capitan pacha gevaarlijk kunnen worden. Het ongelukkig lot van Scio overtreft in wreedheid alleswat de gefchiedenis vermeldt. [Hier volgt een verhaal der op dit eiland gepleegde fucodhedenwelke reeds bekend ïiju;] .duitschland. FRANKFORT den 7 julij. Van de grenzen van Moldavië heeft men tij dingen tot den 21 junij, volgens welke de Turken in de vorflendoraraen wederom groote Ongeregeldheden begonnen te plegen» In Jasfij hadden zij buitengewone leveringen van'granen en geld geëischt, mee bedreiging van het overige gedeelte der (lad in brand te züllen Heken. Omtrent de ontrui ming v.an Moldavië cn Wallachije bleef alles op den ouden voet. De Aziatifche troepen zouden bij Braila en Rustfchuck oproerig geworden en tegenwoordig aan beide zijden van de Donau gelegerd zijn. In de Pauselijke Haten komen gedurig meerder Griekfche uitgewekenen aan om zich aldaar neder te zetten. Die iieden beklagen zich fterk over Rusland, Welke mogendheid zij zeggen dat hen heeft opgeofferdna hen fe- dert 50 jaren met beloften en hoopgevingen gevoed te hebben, GROOT-BRIT TANJE. LONDEN den 9 julij. De zitting der gemeenten op gisteren, die tot half drie des morgens geduurd heefc, is uitfluitend bedeed géwor,jgn tot hec raadplegen om,rent eene voordragt der ministers om de Ierfche infurrectie-akte; die ten einde liep te vernieuwen. Sir Röberc \Vilfondoor andere leden «nderfteund verzette zich hier tegen, en doeg, bij wijze van amendement, een onderzoek voor naar den toeftand van Ierland, en den nood, waarin het zich tegenwoordig bevindt. Bij de demming is dit amendement met 535 te gen 14 demmen verworpen, gelijk ook met eene kleinere meerderheid een iander amendementdat door sir J. Newport voorgeflagen was» Ondanks al, wat tot hulp van Ierland bijgebragt Wordt; verergert de töë- dand des latids gedurig. De berigten Van daar zeggendat de fchaarschte en ziekelijkheiddie er heerschten, thans vervangen zijn door hongeren pest, Un dat een vierde deel des eilandfcgeheel dé westkant van Sligo tot Cork aan beide die geesfels ten prooi is. Omdreeks Achil rukken zij zoovele flagcoècrs wegdat men de )yken langs de wegen vindt. Nog aanhoudend worden aanzienlijke fommen tot onderdand bijeengebragt. In den Courier van heden vindt men daarvan eene lijst van zes lange kblommenen onze dagpa- pieren laten niets na, om de deelneming demacie tot gedurig meerdere bijdra gen aan te fporen. «- De donderbui van vrijdag den 5 julij (die in Nederland van zoö velé 'ongelukken vergezeld gegaan is) heeft zich vrij zwaar op onderfcheidene plaatfeii var, Engeland doen gevoelen. Hier te Londen heefc zij geenefchade gedaan, maar in eene der draten is een vuurbal nedergekomendie tien voe ten van den grond gebarsten isen eenen derken zwavelftank beeft achter gelaten. Te Portsmouth is een foortgelijke vuurklompomringd van pijlen licht, en onder eenen donderdag die de naburige huizen deed fchuddeh, in de haven gevallen, waar hij het water tien öf twaalf voeten hoog deed op- fpuiten. Omtrent terzelfder tijd trof de blikfem, in de haven, den grooten mast van den uitlegger Albion, verbrijzelde de (leng, en fchijnt, voor zoo ver men nic eenige naar buiten geflagen fpijkers kan oordeelen, in het hart van den ondermast naar beneden gekomen te zijn, De donder, die het in- (laan verzelde, wordt door de officiers bij het losfen eener laag gefchut ver geleken. Te Somliampton isdes zacurdags morgensde toren der St. Mi- chaëls-kcrk getroffen. Het onweder was destijds aldaar zoo hevig, dat ver- fcheidene portonen uit hunne huizen naar buiten vloden, vreezende dat zij boven hen zouden mftorcen. De geweldige regendie er gedurende de bui van vrijdag te Londen viel, heeft er verfebeidenè waterloözingen doen bars ten en enkele deelen der dad onder water gezet. Volgens het dagblad de Kent-Herald is er reeds met den oogst der tarwe in de nabijheid dier dad een' aanvang gemaakt. Maandag den 1 julij werd de tarwe gemaaid en den volgenden maandag had'men er op de koren markt reeds een monster van. De oogst is zeer overvloedig. Hec kolosfalen dandbeeld van Achilles moet heden op deszelfs voetduk in Hyde-Park gedeid worden. Een opfchrift in metalen letteren melde dat die dandbeeld, geffiaakt van te SalamancaVittoriaTouloufe enWaterloo veroverde kanonnen, is toegewijd aan Arthnr hertog van Wellington en aan zijne dappere wapenbroedersdoof vrouwen luinne medeburgeresfen." Men verzekerc, dat er een handelstraktaat tusfc'nen Frankrijk en de Vereenigrie Staten geteekend is. Voor rekening van Pruisfen is bier eene nieuwe leening geflotenwaar van de conditiën gelijk zijr. aan die der leening van 1818; de vervaltijd der coupons is echter niet de zelfde, maar 1 julij en 1 januarij. Heden bleven de 3 pets. gereduc. So|, de j pets. geconf. 32 Pets. 915, de 4 pets. 97®, én de 4 pets. 1822, 084. F R A N K R IJ K. PARVS den 8 julij. De kamer der pairs heeft heden, na mededeilirtï van de concept-wet op de douanen tc hebben ontvangende rapporten gé hoord der, in de laatde zittingbenoemde coihmisfien toe onderzoek der Bei de concept-wetten, betrekkelijk i°. de yóKopiffo* der gebouwen in de drast Ilivoh en de afbraak van het oude gebouw van de opera en 30., het lier- dellen van het fefflinarium te Cbartres. Beide deze concept we'tten zi\n' gedurende deze zittingbijna zonder discusflen aangenomen. De "kameï heeft vervolgens eene fpeciale commislie van vyf (eden benoemdom decoü- cept-wet over de douanen te onderzoeken. Bij de afgevaardigden worden de delibehtien over de 'céuCept-wet wegens de douanen deeds voortgezet. Volgens de 'tijdingen uit Spanje, door het dagblad van Totilonfe me- degedeeldzou de monnik van la Frappe, aan het hoofd van 1800 iriWn- ten, op den 28 jünij500 man conditutiónele troepen, onder kommando van den kolonel dón Filips Parenna, in de vlakte van Bestone, aangetast "en een aanzienlijk voordeel opdëzelvébehaald hebben; men voegde er zelfs Bij dat de kolonel gefneiiveld zou zijn. Het fchijnt, dat de Trappist, na alle zijne detachementen vereènigd en zijne troepen verfterkc te hebbenden 29 van Realp vertrokken isom naar Seu-d'Urgel terug te keeren, Volgens vrij late tijdingen Van Algiers beëft de regering aldaar federt Verfcheiden jaren pogingen gedaan bij het Spaanfche gouvernenient, om «eni ge fommendoor hetzelve aan Algerijnen verfchuldigd, betaald te krijgen, en is den 9 junij een eskader van vijf Spaanfche en twee Nederlaudfcne fre gatten voor Algiers verfchenert om over die zaak eene minnelijke fchikking te treffendoch de deij van geene fchikkingen hoegenaamd wihêiide hooren en bij zijne eerde eifchen volhardende, zijn de Hollandfche en Spaanfche confuls genoodzaakt geweest zich aan boord der fchepen van hunne natie te begeven en is de oorlog verklaard. Daar echter het Algérijnsch eskader thans tegen de Grieken dient, gelooft men, dat, eer hetzelve het bevel kan kra gen om op de Spaanfche vlag te kruifende tüsfchen de beide mogendheden Ontdane gefchillen vereffend zullen zijn. PAR YS den 9 julij. Volgens een brief van Éayonnevan den 4 dezer heefc de generaal Lopez-Bagnos op den 3 het leger van het geloof volko men geflagen. Onder het getal doöden waren verfcheiden chefs, onder ande ren Santor Ladron; men wist niet wat ervan Quefacfa geworden was. Alles wat zich heeft kunnen redden is naar de hoogten van Arragón gevlügcal waar zij flecht zullen ontvangen worden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den ti julij. Heden ochtend ten half 5 Ore is Z Rti de koning benevens Z. K. II. prins Frcderik der Nederlandenwederom van hier naar het Loo gereisd. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaai; van heden, hebben, nadat hunne bcwijsdukken in orde Waren bevonden, voor het eerst Zitting genomen de heeren H. M. van der Goes en ff. M. A. J. van Aich van fl'yckdoor de Staten van Holland en Utrecht gekozen ter vervanging van de overleden heeren van R'iemen en Voet van 11'infen. De prefidenc bragr daarna ter tafel twee algemeene rapporten der centriile afdeeling op een gelijk getal ontwerpen van wet, te weten: i°. Op de wet, drekkende tot creatie van 57,500,000 guldens werkelijke fchlild. a°. Öp de wet, regelende de wijze van heffing der belasting op hec gemaal. Én werd beSbtcn beide de voormelde rapporten te doen drukken en ronddeelen; zijn de de beraadflagiögen over de eerstgemelde wet élan de orde gefield tegen maan dag den 15, en die over de tweede, tegen woenèdag dén 17 dezer maand jn'lji Nüdac dé commisfie tót de verzóekfehriftéb vérvblgeni over éenige petitien rapport had uitgebragtwerd de openbare zitting zonder bepaald sdjoüme- ment geëindigd; en zette men de verdere beraadflaginget: itiet gefloten deiiren voort. Een befltiit van Z. M., van den 3 dezer, behelst de navolgende be palingen. Art. 1. Het zal aan elk en een' iegelijk vrijdaan, om allé zoodanige daatsdukken als op eene officiële wijze van gouvernementswege ter kennisfe van het publiek zijn gébrngt, in dagbladen, nieuwspapieren en andere perio dieke gefchriftenmitsgaders in werkende gefchied- en daatkiinde van het rijk betreffendeover te nemenalsmede om dezelve gezamenlijk of afzon- derlyk te drukken en uit te geven;, ten zij het regt tot den gezamenlijken of afzonderlijken druken tot de uitfluitende Uitgave van zoodanige dtikkén. Uitdrukkelijk, door ons tpn behoeve der lands-drukkerij moge zijn gerefcr- veérdof ten zij daartoe door óns fpeciale vergunningen of öccroijen mogten zijn verleend, en zulks zonder prejudicie vaii vorige wettig verkregetie oc- trooijen öf cöncesfien. „1. De, bij de wet van den 25 jannarij 1817 (^Staatsblad tio. 5); te gen het nadrukken van oorfproDkel(Jbe Hukken, bedreigde draf Bepalingen 2nl- iep mitsdien alleen kunnen en moeten worden toegepast op die genenwelke zich hec nadrukken mogten veroorloven van zoodanige dultkenwfla'rop wij het regt tot den gezamenlijken of afzonderlijken druk en de uitfluitende uit gave ten behoeve der lands-drukkerij mogten hebben gereiferveerdOf waar- voor wij dat regt, bij fpeciale vergunningen of occrooijen, aan particulieren züllen hebben afgedaan. „3. Alle zoodanige, ten behoeve der lands-drükkerlj gednnerëfervesen alle door onsten behoeve van particulierenverleende fpeciale vergunningen of octrooijcnzullen in het Staatsblad worden vermeld." De heer Dycfoneester heeft in de 2itting van den 3 dézer hec volgend rapport, wegens twee ingekomen petitien, uitgebragt: Ten aanzien van den ongunstigen daat der landbouwers zijn nog twee rekwesten bij deze vergadering ingekomen en in banden van U Ed.Mog.cotu. misfie tot de petitien gedeidalshet eene vari eenige ingezetenen van West dorp in de provincie Zeelanden het andere van eea zeer groot aantal inge zetenen van de gemeenten van Naaldwyk, Monster, de Lier en'sGfave- zandein Zuid-Holland. In beide wordt de toeftand van den landbouw als hbögsc beklagenswaar dig afgefchilderden, bij het laatde nog, ten bewijze dat de landbouw bij den tegenwootdigen lagen prijs van atle veldproducten, niet bedaan kan, maar geheel (e gronde moet gaan, overgelegd eene vijfjarige berekening van het produkevan twintig morgen bouwland naar den tegenwoordigen marktprijs. „Imusfchen zijn het'de rekwestanten niet eens over de middelen, wél»»

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1