MIDDELBURGSCHE COURANT, A': No. 7> Dingsdag den 25 Junij. D N I U 7F S T IJ D 1 N G E N. onderanderen: „In bijzondere brieven, te gelijker tijd met de offieielé bers ten ontvangen, wordt beweerd, doch wij hopen, om de eer van ons land, zonder gronddat een lid van den hoogen Britfchen adel op de lijst was dér genendie in deze affchmvelijke onderneming betrokken zijn." NEDERLANDEN. II O N G A R Y E. UIT DE BUKOWINE den 29 mei. Uit Moldavië zijn 4000 Tilemans (Aziatifclie Janicfaren) vertrokken om in den oorlog tegen de Perzen gebruikt te worden daarentegen zijn wederom 5000 Europefche Janitzar,en Moldavië binnen gerukt. Eene fpoedige ontruiming van dit vorstendom is der halve niet waarfchijnlijkinzonderheid daar de Turken alle goederen der ker ken, der kloosters, der uitgewekene Bojaren en GHeken, zij mogen Rusfi- ïche of Oostenrijkfche onderdanen zijn, voor een jaar aan Joden verpacht hebben. Ook hebben de gevlttgte Bojaren, in de aangrenzende landen, hun ne woningen voor lange termijnen weder ingehuurd. De Turkfché troepeti gedragen zich voor het overige op hunne gewone manier; zij rooveti nu voor namelijk dochters uit de aanzienlijkfie familfenwelke dan, wanneer daarover geklaagd worde en er een onderzoek plaats grijptna verfcheidene dagen lang in handen van 40 i 50 Turken geweest te zijn, als ongefchonden te rug ge geven worden. Te Konliantinopel nemen, zoo men zege, kuiperijen en tre ken van allerlei aard in dezelfde mate toeals de zwakte en onmagt der re gering aldjar merkbaarder worden, en vele perfonen, die van den toeftand der zaken nader onderrigt zijn, twijfelen nog (leeds, of de gefchillen tusfehende Porte en Rusland wel in der minne vereffend zullen worden, PORTUGAL. LISSABON den 2 junij. Omtrent eene maand geleden vorderde en er langde de regering buitengewone rnagtom de heimelijke pogingen, welke zij verklaarde, dat tot omverwerping van het conftitutionele ftelfel gedaan •werden, te keer te gaan. In dei) nacht ttisfchen den eersten en tweeden dezer is zulks gevolgd door eene werkelijke ontdekking. Vijf perfonen zijn gearresteerd, et# eene groote voorraad van proclamatien en andere (lukken is aangehoudenop het oogenblik dat zij van eene drukkerij gebragt werden om verlpreid te worden. In een fnpplement tot de gouvernements-courant van heden wordt gezegd, dat gemelde Bukken en andere, bij de gevangenen gevonden, doen blijken, dac het oogmerk der zaamgezworenen was, de tegenwoordige Cortes te ontbinden; dezelve te doen vervangen door de ou de, verdeeld in eene kamer van erflijken adel en eene andere; koning Joao VI af te zetten; den infant don Micbaël in deszelfs plaats te verheffen, aan Tiet hoofd van een regentfehap beilaande uit de aanzienlijkfte vijanden van -het tegenwoordige regeringftelfel; de voornanmfte aanhangers van dac ftelfel, zoo onder' dp cortes als onder het minifteriete vermoorden en het land in wanorde en regeringloosheid te dompelen. De gearresteerde perfonen zijn Francisco de Alpoim en Menezes een koopman, oud 32 jaren; Januaris de Cosia Neves, een ridder der Christus-orde, beambte in het militair fecreta-11 riaat der armee, oud 33 jaren; Maiiuel Ferreira, een bediendeoud 19 ja ren en Joao Rodrigues da Costa Simoenseen zetrers-leerlin'g, oud 18 jaren. De vijlde perl'0011waarvan in het berigt zelf gefproken wordt, is op de lijst niet genoemd; maar in het verflag, door den overheids-perfoondie de .arrescatie gedaan heelt, daarvan ingezonden, wordt nog gewag gemaakt van liet arresteren van den betaalmeester van het TtSde regiment infanterie, Bernar- dino Rodrigues. Eindelijk fchijntvolgens hetzelfde Hult, zekere pater Mestre Braga in de zaak betrokken te Zijn. DU1TSC HLAND. FRANKFORT den -14 junij. Gisteren zijn twee vaartuigen, waarop zich omtrent 100 kolonisten bevonden, die zich naar Brazilië begeven, van liier vertrokken; het zijn bijna alle ambachtslieden uit onze omftreken. De brand die in den naclu tusfehén den 8 en 9 junij het markvlek Stambacb (niet Tambacli) in den Opper-Meinkreits6 uren van Baireuth aan gene zijde van Berneck, getroffen heeft, vernielde aldaar 41 woonhuizen, 53 fchurenen andere getimmerten, de kerkde pastorij en het fchoolgebouw. I11 den nacht cusfchen den 9 en 10 junij, barstee in de ftad Sulzbach een brand uit, die omtrent 136 huizen in asch legde. Van Rome fchrijft men dat de Paus, ten einde den koophandel en de -indusr re begunstigen, op den 8 maart eene bul heeft uitgevaardigd, waar bij op xu eiland Malta, op de Iönifche en andere eilandentwaalf heilige dagen in het jaar worden afgefebaft. Vólgens de laatfte berigten omtrent het Rusfifche rijk, bevatten de 50 gouvernementen of provinciën, op 298,950 geogrnphifchc qnadraat-mijlen 40 millïoeiién 67,000 inwoners. Er zijn in het gcheeie Rusfifche rijk 3724 fabrijken'. De inkomsten uic het hoofdgeld en belasting op den'drank voort- komende, beloopen 169 rniil. 350,000 roebels. FRANKFORT den 15 junij. Naar men van TVeenen fchrijfczou de keizer zich in augustus naar Milaan, en van daar in feptember naar Florence begeven, In welke laatfte ftad tegen dien tijd een nieuw congres zal gehou den wordenop hetwelk de ftaatkundige toeftand en belangen van geheel Italië in overweging genomen moeten worden. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 18-junij. Gepasfeerden vrijdag heefc de Ttoning, ter eere van den prins en de prinfes van Denemarkeneen alierluisterrijkst bal paré ■op Carlton Houfe gegeven. Als een bewijs der groote hittedie men ook hier te lande heeft dient dat in den tijd van eene week op den weg van Cheltenham naar Londen, elf paarden, tot de postwagens behoorenrle, doodgevallen zijn. Brieven van Boston, van den 19 mei, melden, dat* de acte ter er kenning van de onaf hankelijkheid der Zuid-Amerikafche provinciën haar vol komen beflag bekomen heeft en er naar Buenos-Aijres, Columbia en Chili diplomatieke agenten gezonden zouden worden. De heer Zea is hier van Parys aangekomen, om een commercie-trak- taat met ons land te onderhandelenin geval ons gouvernement de republiek Columbia erkennen wil. De motie van den marquis van Lansdowne in de kamer der pairs (trek kende 0111 onverwijld den (laat van zaken in Ierland in overweging te ne men, met inzigt om den toeftand des volks te verbeteren en er de rust van te verzekeren," is vrijdag avond na eenige debatten met 108 tegen 60 Hem men verworpen. Dien zelfden dag is '11 de kamer der gemeenten de tweede lezing der bill betreffende de vreemdelingen doorgegaan. Laatstgenoemde kamer zich gisteren in comité begeven hebbende om de bill betreffende de exchequïer—billêtten te bediscuteren, heeft 2 millioenen gevoteerdwaarvan 400,000 p. ft. zullen gebezigd worden om werk te ver- i'chaffen aan de armen in Ierland. Ten aanzien der ontdekte zaraenzwering cc Lisfabon, zegt de Times, Brieven uic Odesfatot den 2! mei, fpreken van het niet Ontruimen der vorstendommen en van eene muiterij omftreeks gemelde ftad, ten gevoK ge van welke 28 Rusfifche officieren gearresteerd zouden zijn. Gisteren Zijn in de City regtftreekfche brieven uit Algiers ontvangen, de bevestiging inhoudende der droevige berigten, die reeds te voren over Gctua in Engeland aangekomen waren, te weten dat Algiers op de vreesfelijk- fté v.js door de pest geteisterd wordt. Wij bedroeven ons, te moeten zeg gen - t de latere berigten nog akeliger zijn dan de vorigen. Zij behelzeil dat acne ontelbare menigte inwoners reeds de flagtoffers van deze plaag gewor den-zijn. Die het overleefden, hadden zich, voor zoo verre zij daartoe de mogelijkheid hadden, in hunne huizen opgeftoten; alle werkzaamheden (ton den derhalve ftil ,en de geheele ftad was in eene fchrikbarende ftilte gedompeld. De actiën van de bank zijtr 240; de 3 pets. gereduceerden 70I. F R A N K R IJ k. PARYS, den 16 junïp Van tijd tot tijd behelzen onze nieuwsbladen be denkelijke arcikels omtrent den toeftand onzer betrekkingen met Spanje. Een handelshuis te Parijs heeft lieden langs eenen buitengewonen weg, zoo men verzekert, eenen brief uit Salamanka ontvangen, voor wiens echt heid wij echter niet kunneu inftaan; dit fchrijven behelst de navolgende bij zonderheden: „Het traktaat, eenigen tijd geleden cusfchen Spanje en Portu gal gefloten, is kort daarna ten uitvoer gebragt: gistefen avond is de Voor hoede van 12,000 man Portugezen, waaronder 2,000 man kavallerie en eene fchoone< artillerieonder bevel van Sepulveda, die door den ftaf-majoor don Cabrara verzeid was, hier aangekomen. Zij vormen twee divifien, waarvajt de eene naar Segovia trekt en de andere naar Valadofid. Alle deze troepen zien er zeer wel uit." Volgens de jongde berigten uit Spanje hebben de cortes den 4 en 5 twee geheime zittingen gehouden, in welke men zegt, dat tot onderfcheidenmaat regelen befloten is, gefebike om de verdeeldheid onder de voorflanders dér couftitutie te doen ophouden. Onder anderen zon het ministerie bewilligd hebben, een aanzienlijk commando op te dragen aan den generaal Quiroga. Daarentegen wil men, dat een voorftag om 30,000 man provinciale militie naat de Pyreneè'n te zenden verworpen is. Voorts verzekert mendat de cor tes eene boodichap aan Z. M. gezonden hebben, om denzelven te verzoe ken naar Madrid te rug te keeren/en de bedienden van zijn paleis door lie- den, aan de couftitutie verknocht, te doen vervangen. Een officier der ko ninklijke garde, die befchuldigd wordt de hoofdbewerker der onluscen te Aran- juez te zijn, zal voor de regtbank van eerden aanleg dezer ftad gevoerd worden. BRUSSEL den 19 junij. 'Gisteren heeft de heer burgemeester dezer ftad den eersten fteen gelegd aan de verlenging van de Konfngftraatin tegenwoor digheid der heeren gouverneur, dér leden van de deputatie der provinciale (laten en van den raad van regering. Op deze wijs wordt de ftad Brusfel met iederen dag verfraaiden zal binnen weinige jaren eene der fchoonfte He den van Europa worden. Terwijl rookend puin den ondergang van Grieken- land verkondigt, terwijl de Christenen aldaar, bij het licht hunner brandende (leden en woningen, vermoord worden, terwijl Spanje ten prooi is aan bur ger-oorlogen aan alle de onheilen, die daaruit volgen, ziet de oude hoofdftad van Braband in haar midden prachtige ftraten en gedenkreekenen oprijzen, die tot getuigen dienen van de vorderingen der kunsten. 'sGRAVENHAGE den 19 junij., In de zitting van de Tweede Kamer - van heden is ingekomen eene nieuwe redactie van denSften 9den, ioden en nden titel van het Burgerlijk Wetboek, en eene qieuwe redactie van de wee op de heffing der belasting van de Bir.ncnlanclj'che Bieren en Azijncn. Een adres van de kamer van Koophandel der ftad Schiedam, bedenkingen inhoudende op het ontwerpbetreffendehet Bi'nncnlandseh Gedistilleerdjat in handen gefield van de commisfie tot de petitien. De heer Roller heeft verflag gedaannamens de commisfiebenoemd tot het opftellen en met eene deputatie van de Eerfte Kamer aan Z. M. den Ko ning aanbieden, van een adres van dankbetuiging van wege de State n-gencraal omtrent de ontvang ene kennisgeving van de verlosfing van H. K. K. H. da Prinfes van Oranje van een' vierden zoon. De vergadering is geadjourneerd tot vrijdag en met gefloten deuren voort gezet. 's GRAVENHAGE den 21 junij. In de vergadering van de Tweede Ka mer van heden, is ingebragc het verflag van de centrale fectie,wegens de wet op de heffing van het regt op het Zout>•- befloten hetzelve ongelezen te doen drukken, en de beraadflagingen over het ontwerp te openen op donder dag den 27 junij aanftaande. Daarna heefc de Kamer beraadflaagd over het ontwerp op de heffing van het regt op de Suiker. - De heer TVerbrouck heefc eenige bedenkingen in het midden gebragt, die hem voorkwamen gefchikc te zijn, om de heffing; van de belasting in 't vervolg nog te verbeteren; desgelijks ook de heer Ser- ruys. De heer Lecocq befebouwde de Suiker als een gefchikt belastbaar middel, daar men bij hetzelve had behouden de heffing van de belasting bij' de eerste handhij verklaarde zich tegen het heffen van eenig regt bij da confumptie. Hij verklaarder wijders het toezigt over deze belasting minder bezwaarlijk dan dat over de wijnen. De graaf van Hogendorp herhaalde kortelijk zijne bedenkingen tegen her heiasten van de Suiker, als een onderwerp van handel en fabriekatie, welke hij bij eene vroegere gelegenheid had ontwikkeld; hij verklaarde zich echter ditmaal voor de wet, als een uitvloeifél van het algemeen ftelfel van julij 1821 fchopn hij tevens zijne hoop te kennen gaf, dat men in het vervolg van deze belasting zoude afzien. Hij deed bij deze gelegenheid de voordeden van de belasting op het Gemaal geldenals weinig drukkende en zeer productief. De heer van Alphen verklaarde zich naar aanleiding der tegenwoordige omftandighedenvoor de wet, en prees de affchaffing van het regt op de Koffij, als zeer doelmatig. De heer Dotrenge verklaarde zich tegen de wetom dezelfde redenen waarop hij in 1819 tegen dezelve hadgeftemd; de heer Reyphins zag, voor zich, geene noodzakelijkheid, om ten dezen eene nieuwe wet ce maken, rd meer, daar men zich reeds uitliet, als of dezelve met den tijd zoude verval len en maakte eenige aanmerkingen wegens de menigvuldige financiële wet ten', welke federt zes jaren wareu tot ftand gebragt,

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1