MIDDELBURGSCHE COURANT» No, 75» Zaturdag 'iSüü,1 deii 22 Junij, N I E Tf Tr S T IJ D I N G E N. D U I T S C H L A N D. FRANKFORT den 15: juni). Van TPilna (in Polen') den 28 mei fchrijft men Een courier van Petersburg j naar den groot-hertog Nicolaas afgezonden, heeft biet1 de tijding aangebragt, dat de goede verflaiidhouding tusfcben Rus land en Tbrluje is herfteld. Deze courier heeft, zegt men, ter zerver tijd San dé keizerlijke gardes het bevel gébragt om naar Petersburg weder te keeren." T R A N k R IJ K. RARVS den 14 iunij. De procureur-generaal Bellarcheeft bij gelegen heid van de in Rochelle Ontdekte oproerige bewegingen onder het 45de regi ment een zeer merkwaardig requifitoir aan het geregtshof ingediend. Hij tracht in hetzelve in *t breede té betobgen, dat er eene voordurende zameu- zwering tegen het koningfthap beftaat en tegpn alle de monarchale inltellln- gen; dat dezelve eènen magtigen (leun vindt in de fecte der catbondri, Welke, in Italië ontdaan, zich ook over Frankrijk heeft Uitgebreid; dat tnoord het oogmerk enr de pöfijafd het geliefkoosd wapen dezer fecte is; dar zij zich' bijzonder onder de militairen en de jeugd poogt te verbreiden, en van hare leden eene blinde gehoorzaamheid vordertdat deze fecte in Frank rijk wordt beduurd en geleid door een bijzonder comitté, en dat het hem ge noegzaam is gebleken dat dit comitté zijnen zetel heeft 111 Parijs en van daar aanleiding heeft gegeven tot het gebeurde in Toulon Befort, Nantes, Saumur en la Rochelle, fchoon het zich tot nog toe, ddor de duisternis, waarmede het omtogen is, aan de justitie heeft weten te onttrekken. De kor.ing heeft den vermaarden zodiak of dierenriem van Dendetah Voor 150,000 fr. gekocht. Dit gedenkduk, hetwelk de geleerden zoo zeer bezig houdt, zal in het mufeum van oudheden in de Lotivré geplaatst worden. ï)e uurwijzer van ons fladhuis is thans alle avonden verlicht. De ver lichting bellaar uit een lichtend puntwaarvan de oorfprong niet gezien wordt. De uitwerking is zoodanig, dat men, op alle de punten der Had, gedurende den nachteven als bij dagkan zien hoe laat het is. Gisteren avond is er een geweldig onweder over deze flad uitgebarsten. Van elf tot half een uur is de donder niet van de lucht geweest. De regen Viel bij ilróomen. Te middernacht hoorde men eenen geweldigen donderdag, en de blikfem floeg in de koornbeurs. Te St. Quëntindepartement van de Ifère, Is in den nacht tusfehen den 8 en 9 mei 11.een gruwelijke moord gepleegdEene jonge en fchoone vrouw, van onbefproken gedrag en van voorbeeldige godsvrucht, is, na dat men haar den boezem opgereten en verfcheurd had, in dukken gehou wen, en hare bloed/ge ledematen zijn, verfpreid, in de Ifère en in de takken of vèrlaten van die rivier geworpen ten einde dezelve des te beter aan de nafporingen der justitie te onttrekken. De justitie is echter op het fpoor om den geheimzinnigen (luijer, die het misdrijf omgeeft af te rukken, en de geheele maatfehappij wenscht vurig dat de fchuldige het zwaard der geregtigheid niet zal ontkomen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 18 juni}. Een onzer dagbladen van beden, behelst onder den titel van WaTerloo, het volgend artikel van den heer Reijfcnberguit •dé ade aflevering der Fastes belgiques getrokken: n Napoleonin het liarc der Middellandfche zee, op het eiland Elba gebannengeleek aan het overfchdc eener groote febipbreuk. Eens klaps hetzij dat hét fortuin hem te (Irenger wilde ftraffen naarmate het hem ftraffchuidiger maakte, hetzij het voorbeeld zijns eersten vals de beheer- fcher» der wereld nog biet genoeg geleerd had eensklaps is hijals door bétoovering, in der midden der Tuilerien overgebragt. Alstoen werden de genen die, door den glans zijner veroveringen verblind, hem eenig hartzeer toedroegen of hem door het ongeluk verbeterd waandenuit hunne dwaling gewekt. Ten uiterlle bedriegelijk was zijne taal, en het Veld van Mei was Hechts een feest ter eere van het despotismus. Tevergeefs wekte men oude revolutionaire driften op, ten einde de gedachte aan het keizerfchap te ver zwakken: de liederen der anarchie, betaald door het oppermagtig gezag, vormden een affchuwelijk concert, hetwelk evenwel niet in (laat was het gemor van Frankrijk te verdooven. Europa was op haar hoede, en de fouvereinen dit het regeerden, hadden verklaard dat zij met den geweldenaar niet zouden onderhandelen. Napoleon loopt zijnen val te gemoet: zijne adelaren, wien de overwinning zoo dikwijls was vooruitgefneldovérfchrijden de grenzen van Belgic, alwaar, federteeu- wen, zoo vele belangrijke twisten waren beflecht. De zekerdebefchikkingen dienden om de noodlottigfte nederlaag te bereiden. Het was een fchoon en verfchrikkelijk fchouwfpel de uitilekendfte militaire talenten van den heden- daaglchen tijd in violle vVerkitig te zien. De dapperheid was aan beide zijden gelijk: eindelijk zegevièrt de regtvaardigfte zaak. Het Nederlandfche leger, aangevoerd door den Prins van Oranje, befliste bijna alleen de zege van den 18 juni], in de velden van Wacerloo. Hij bragt de wanorde onder die trot- fche lijfwachten, voor wien zelfs het koningfehap een militaire graad was. Bij de andere decoratièn waarmede de zegepraal onzen jongen held verfierdè voegde zij een edel likteeken. Diegenen welke dezen merkwaardigen dag zul len befchrijvenzullen niet vergeten de bewegingen der legioenen te volgen en de geheimen eener wijze taktiek te verklaren. Zij zullen ieder volk regt doen; zij zullen de helden boemen die zich verdienstelijk bij het Vaderland hebben gemaakt, en aan hun hoofd vermelden de generaals van Belandt, Conjlant-RebecqueGhigny, CbasféCollaertPerponcher Trip en van Merienwant wij kunnen hier niet meer dan de eerfte bevelhebbers opnoe- menuit vreeze van eenige fchoone daad te vergetenof ons bloot te (lellen om, door te naauwkeurig te willen zijn, onbillijk te worden. „Dat een gedenkteekenbeftemd om de dapperen te vereeren, de velden van het Schoon- Verbond verfiere; dat het zich zonder pracht noch fchimp verbeffe, als eene verhevene gedachte in een edel hart. Maar een nog on vergankelijker gedenkteeken is de vastheid aan de troonen hergeven, is de ver betering van het lot der onderhoorigenmaatschappelijke volmakingwelker fpoor door geenerlei poging voortaan meer kan worden uicgewischt. In dit op- zigt heeft de veldflag van Waterloo gevolgen gehad, welke men met geene andere kan vergelijken. Hier heeft de overwinning het geheele menschdom verpligt, en men moet met geenè zwaarmoedige zielen gelooven, dat eene belcrompene (laatkunde, eene onverlichte heerschzucht, de hoofden der natiën zullen beletten er alle de gevolgtrekkingen van aan te nemen." UTRECHT den 16 junij. Gisteren had alhier in het tuchthuis, onder de gevangenen een groot oproer plaats, waartoe het afkondigen van 'tjaarlijk- fche ontflag, of afflag, aanleiding fchjjnt gegeven te hebben. Zoodra men hun het befluit van den Koning had bekend gemaakt, hëfriêitrdé men eene aigemeene woeiing onder de gevangenen, welke 160 h 180 hl getal zijn. Hij die geen afflag bekwam, vermeende dat hij daarop üanfnraalc had, terwijl die, welke afflag had bekomen, daarmede niet tevreden was en opeen oogenblik, even als had er eene vroegere affpraak beflaan, gel raakten al de gevangenen in oproer, Dadelijk waren de weefgetouwen en andere werk-machines vernield; de zwaarftc floten werden verbroken eti door het openbreken van afzonderlijke gevangenplaatfenwaren reeds'velé gevangenen, ten getale van 40 4 50, bijeengeraakt. Men bekwam fboe- dig adflflentie van de militaire wacht aan de Tolfteegpoort, doch ztilks beletté echtei niet dat aan de muren gebroken en met ileenen geworpen werd. Dé glasramen werden uitgehaakt en ook daarmede naar omlaag gefmetenj op verfebiliende plaatfen werd ook beproefd om de zoldering door te breken, hetwelk gelukkig Werd verhinderdechter niet dan nadat eenigé gevangenen gekwetst waren, De aanwezige militairen waren echter te gering in gerat om hetgeen allerwege plaats greep, te keeren; doch gelukkig kwam nog tijdig genoeg een flerk detachement van" de boofdwachc, en andere militai- ren j toefnellen, als ook eenige manfehappen der kavalerie, die veel toebrag- tens om te voorkomen dat de oploop, die buiten het gevangenbuis inmiddefa plaats greep, gevaarlijk worden kon. De verfchiüende autoriteiten is het alzoo gelukt, de gevangenen, nadat men de militairen van fcherpe patroonen had voorzien en na dat deze op de binnenplaats in bet gezigc dér gevange nen i het geweer geladen hadden, in zoo verre in bedwang te houden, dat de verdere braak heeft opgehouden. Gelukkig is deze bewegirig bij dag be- gönnenals wanneer men fpoedig militaire hulp konde bekomen. Mén heeft eene fterke wacht in 't gevangenhuis gelatenen op die wijze wordt eetl aanmerkelijk getal gevangenendie door het verbreken der afzonderlijke ge- vangenhokken zijn bijeen geraakt belet iets verders te ondernemen; Dé nacht invallendeis het niet mogelijk geweest 'de affluiting der afzonderlijke gevèngènplaatfeti të herftellebdoch mert heeft die gevangenen j door ver- fchillende militaire postendie op de zoldersbeneden en overal om en in het huis uitgezet Zijn, op die wijze, provifioneel onder genoegzaam be dwang teruggebragt. - UTRECHT den 17 junijHeden zijn elf h twaalf der oproerige gevan genen uit het tuchthuis, ia rijtuigen, Onder escorte van kurasfiers, naar het (tadhuis overgebragt. De rust in het tuchthuis is thans weder geheel berfleld. AMSTERDAM den 18 junij. De' dag van heden was een dag van alge meen belangen zal (leeds als ten hoogde merkwaardig geboekt blijven* Dfl (lemming tot godsdienstigeb ernst en hartelijke vreugde deed op de gemoede ren eene bijzondere werking en wekte allen op tot de erkentelijkheid Waarvart ieder Nederlander diep doordrongen zijn moet. Wij zujlen niet uitweiden »a de bij zonderheden, in het programma bereids vermeld maar alleen berigten dat de plegtigheid der bediening van den Heiligen Doop aan den jongstgeborea Zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje, in de Nieuwe Kerk alhier, inge volge Zr. Ms. befluit van 29 mei 1822 en het daarvan gegeven voorfchtift, heeft plaats gehad met de meeste orde en belangilelling. De Kerk was op de uitnemendfte wijze gedecoreerd, de zitplaatfen juist afgedeeld en alles behan deld met eene onvermoeide zorg en bijzondere oplettendheid. Teu twaalf uren werden de deuren der Kerk geopend en om twee uren gefloten. Tea drie uren kwamen H. H. M. M. mét een vorstelijk gevolg in de Kerk, on der het fpelen van het geliefd JVilhelmus. Zoodra H. H. M. M. hsddea plaats genomen werd bet Godsdienstig gezang aangehevenwaarna het ge bed en de kerkelijke redevoering werden gedaan op eene volkomen doeltref fende wijze door den leeraar eti hof-kappeilsan Derwout. Tegen het einde van dezelve werd de joDg geboren Prins biunen gebragc, en na het eindigen ge- fchiedde de Doop op eene sllezins treffende wijzemet vermelding der na« men van willem alexander fredrir ernst rasimJR; De geheele plegtigheid is met die (latigheidIWte en orde bijgewoond en afgeloopen, welke daarbij zoo eigenaardig voegden, en de hartelijke deelne ming der talrijke aanwezigen in deze voor het ganfche Koninklijke huisja voor het geheele Vaderland, zoo verblijdende gebeurtenis, was op aller ge laat te lezen. Ten vier uren was deze hooge plegtigheid afgeloopen, en de Koninklijke familie verliet de kerk ondec het fpelen der volksliederen van bee orgel, en de terugkomst op het Paleis werd, even als boogstderzelver aan komst door hetmede bij bet programmabepaalde falvo aangekondigd. De Koninklijke familie op het paleis te rug gekomen zijnde, gefebiedde er iets, hetwelk het eigenaardig kenmerk draagt van de hartelijkheid der banden, die Neerlands Vorst en Neerlands Volk vereenigen. De Koning, de Konin gin, de Kroonprins en deszelfs pas gedoopte Zoon verfchenen op bet balkon, alwaar hoogstdezelve door een luid gejuich der onoverzienbare menigte, die den Dam en de toegangen tot dat plein vervuldeontvangen zijndeen haar minzaam gegroet hebbende, Z. K. H. de Kroonprins deszelfs Zoon op de armen nam ophief en als aan het volk toereikte; even als wildeZ. H. (zoo wij ons vermeten mogen 's Prinfen bedoeling uit te leggen, gelijk de aigemee ne aandoening toondedat zij door ieder werd opgevat) dien jongen fpruic piegtiglijk toèwijden aan het welzijn van den Staat en wel inzonderheid aan dat der Had Amilerdam. Nadat-vervolgens de jonggedoopteten aanzien des volksdoor deszelfs booge bloedverwanten gekust waskeerde de Koninklij ke familieonder het juichen "des volksbinnen het paleis te rug. Vooraf was er eene fchitterende parade van militairen en fchu'tteryaan welke, gelijk aan de gamfche burgerijvooraf gelegenheid'gegeven wa's ge paste godsdienstoefening waar te nemenwaartoe de. Koninklijke familie het voorbeeld gaf, zich naar de Oude Kerk alhier, onder het gehoor van Do. Broestot het bijwonen der vroegpredikatien hebbende begeven. Wij weten nietof wij gelegenheid zullen hebben op meer bijzonderheden van dezen önvergetelijken dag te rug te komen, maar hebben ons gehaastde- ie, voor onze Had zoo vereerende gebeurtenis,dadelijk te berigten. AMSTERDAM den 19 junij. Heden middag teu 12 ure is de jonge Prins, met de baronnesfe Fag'el groot-meesteresfe van H. K. K. H.van hier vertrokken, onmiddellijk gevolgd wordende door Z. K. II, den Kroon prins. Zoo men verneemtzal Z. M. de Koning hier nog tot morgen ver toeven. Na afloop der plegtigheid van gisteren, is er ten hoyc een groot dinet geweest van rnim honderd couverts. 1 LEYDEN den 17 juni). Eergisteren aanvaardde de hooggeleerde heer J. Nieuwenhuis zijnen post als hoogiecraarin de befpiegelecije wijsbegeerte, roet eene plegiige redevoering, de praestantia Philosophiae Theoreticat in dis- sensu Phiiasophorum compicua: Over de' voortreffelijkheid der hefpiegclenie wijsbegeerteblijkbaar in de verfehillende gevoelens der wijsgeeren. Waar na ook de hoogeleerde heer P. Hofman Peerlkampberoepen hoogiecraar in de

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1