MIDDELBURGSCHE COURANT* No. 7 au 2aturdag "*5d den 15 Juni). I E U JV S T IJ D I N A\ hongarye, NEDERLANDEN. OOST-IN Dl ~E. BATAVIA den II januarij. Bij eene depeche van het ministerie van kolo niën, dezer dagen alhier aangebragt, is aan Z. Exc. den gouverneur- generaal medegedeeld een koninklijk befluit van den 15 ju lij li.waarbij Z. M. bp bet aan hoogstdenzelven aangeboden verilag der verrigtingen van het gar nizoen van Banka» onder bevel van den luitenant Keer, in bet jaar 1820, tót ftuitfng van den euvelmoed der zeetoovers en der muitelingen op dat ei land» aan eenige der militairen, welke het geluk hebben gehad zich bijzon der te onderfcheidende decoratie der Militaire Willems Orde heeft vereerd terwijl bij dat zelfde befluit verder gelast is dat 's Konings tevredenheid over het gedrag van eenige andere officieren bij dagorder aan het legerzoowel in I'ndie als in het vaderland zotlde worden bekend gemaakt. De gedecoreerde militairen zijn de kapitein-ingenieur van derPHyk, de ade luitenant der pion- uiers Dufruyde ferjant Schuurmdns, de flankeur de Jagerbeide van het ï8de regiment, en de kanonnier Lalandevan het 5de regiment artillerie. De officieren bij het 2de lid bedoeld, zijn: de luitenant-kolonel Keer, de kapiteitis le Jean en M'einrich en de ade luitenant van Griesheimallen van het 18de regiment. Zijne Exc. de gouverneur generaal dit befluit ter hand doende (lellen aan den generaal-majoor, kommandant der troepen, ten einde voor de uitvoering van hetzelve te zorgen, heeft zich bij die gelegenheid uitgedrukt in bewoor dingen, welke getuigden, hoe aangenaam het hem is geweest, deze openlij ke blijken der tevredenheid van onzen.geëerbiedigden Koning over de verrig tingen van dit gedeelte van het leger alhier, aan de daarbij bedoelde perfo- nen te mogen overbrengen, Het is te bejammeren, dat niet alle de militairen, tot welke's Konings Welwillendheid zich heeft uitgeflrekt, daarvan alsnog het genot zuilen kunnen hebben. De kapitein IVeinrichtenminste, die bij de laatfte expeditie te gen Palembang overleden isheeft alzoo het geluk niet mogen hebben den dag dezer Openlijke belooning (die gewis voor ieder krijgsman de ftreelendfte is welke hij kan verwerven)te beleven Een brief van Cantongedagteekend den 22 november 11., maakt gewag van eëh noodlottig voorvalhetwelk te Canton met een der matroo- zen van het Amerikaanfche fchip Emilyheeft plaats gehad. Deze man (een Italiaan van geboorte) wierp, in eene woordenwisfeliilgwelke ontdaan was inet eene C'ninefche vrouw, een aarden pot naar haar hoofd, waardoor zij getroffen werd en in het water viel. Haaf lijk werd den volgenden dag op- gevischten bet geval kwam ter kennis der Cantonfche regeringwelke da delijk onderzoek liet doenden man fchuldig aan ttioord verklaardezonder eenig, getuigenis der Amerikanen te willen hoorenen den dader opeischte. De Amerikanen weigerden de uitlevering, doch lieten aan de Chinezen over om den delinquent zelve van boord te halenwaartoe zij aanvankelijk niet befloiteii wildendoch waarop zij de 11 koopman Fradoor en Lingua van het fchip arresteerden, en den handel vóór de Amerikanen floten. Eindelijk ech ter kwam de Chinetthe regering tot het befluitom den bedoelden matroos van boord te halen, en den 24 october (ééne maatid na het gebeurde) vol- bfagt zij zulks. De ongelukkige werd deri 2516 en 27 dier maanddoor verfcheiden mandarijnenmet gefloten deurenverhoord, en den 28 bij het aSnbrekeii van den dag naar de lirafpiaats geleid en gewurgd, terwijl bet lijk aan de Amerikanen werd terug gegeven, en de handel dadelijk weder cperi gefield. T R K Y KÖNSÏANTINÖPEL den 10 mei. De vernieling van het rijke eiland Chio heeft een' doodelijken flag aan den handel der Grieken in den Levant tóegebfagt. Alle kooplieden zijn bijna geruïneerd. Niemand durft zich naar de Chiotcn, weike alhier gearresteerd zijn, informeren; men weet niet, of zij zich nog in het lazareth of 111 het arfenaal bevinden. De ellende,- die dp Chio heerscht, is onbefclirijfelijk. Men heeft bij duizenden ongelukkige inwoners herwaarts gevoerdwelke op dén bazar of markt publiek verkocht worden het grootfte gedeelte zyn vrouwenmeisjes en jongens. Het be- fchouwen van dic.tooneel van jammer en eiiende is vreeslijk: de rampzalige, die, nog vóór weinige dagen, gelukkig en in de grootfle rijkdommen leef den, zijn thans flaven van onbarmhartige Turken, Men zegt, dat verfchei den zich onder weg uit wanhoop het leven hébben benomen eii dat vele vrouwen weigeren voedfel te gebruiken, alhoewel men haar met zweepflagen daartoe dwingt. Het zijn alle weerlooze fehepfelsdie men als buit heeft weggefleept. Men had gedacht, dat men eenige infchikkeljjkheid zoude ge bruiken omtrent de ongelukkige inwonerswelke geen deel aan den opftand genomen hebben; dóch men heeft zich daarin bedrogen. Dewijl men nu genoegzaam de zekerheid heeftdat Rusland zich niet al leen de zaak der Grieken niét zal aantrekken, maar zelfs in zijne vorderingen zal toegeven, zoo wordt alhier weldra een nieuwe Rusfifche ambasfadeur verwachtom alle de verfchiilen te vereffenen. RUSLAND. PETERSBURG den 22 me/. De beroemde reiziger otn de wereld de heer Krufenftern i», door het bij de Rusfifche marine gebruikelijke ballotte- ten, contre-admiraal geworden, Z. M. de keizer van Rüsland heeft, als koning van Polen, een de kreet genomen, ingevolge hetwelk geen Pool zich aan eene vfeemde univer-1 fiteit mag ophouden, zonder verlof der hooge overheid, TRENTSCHtN den 16 mei. Den 8 dezer verwoestte eene vreesfelijke Wolkbreuk, in het Kiszutzer dal, 5 dorpen: van Joo huizen is geen fpoor meer te zien. Vele menfehen en dieren verloren daarbij hun leven. De bo- venfte laag aarde werd, met alle de veld- en tuinvruchten, uren verre weg gevoerd; de hagel lag meer dan 4 voet hoog. Voorden natuuronderzoeker is de bijzonderheid misfebien niet onverfchiilig dat ons oord zelf, in 1813 door eene dergelijke wolkbreuk zwaar geteiflerd, en het nabij gelegene dorp Teplitzin 1818, door hetzeilde toeval grootendeels verwoest werd. De gebeurtenis te Karlsbad in Bobeme is nog versch in geheugen. Daar en hier, als ook in het dorp Teplitz ,en in het Kiczutzer dal, zijn warme bron nen. Zouden deze ook met het trekken der wolken in verband (laan? ITALIË. BOLOGNA den 18 mei. Een hevig onweder heeft ellende verfpreidt. over veertien der vruchtbaarfle gemeenten dezer provincie. Schrikkelijke hagelbuyen, waarvan de fteene 1 meer dan 9 oneen wogen, hebben alles verwoest en de,daken der huizen zwaar gefebonden. Onze velden, die, nog voor weinige dagenhet tafereel van rijkdom en overvloed voor oogen Helden, vertoonen thans niet dan verwoesting en jammer. SPANJE. MADRID den 2 junij. De bevestiging van de nederlaag bij Tsrrégs .-.vaa den monnik van Ia Trappe, die aan het hoofd eener zeer talrijke bende mis noegden ftondis officieel door het gouvernement bekend geméakt. Hoé groot de wederftand is, welken die oproerigea bieden blijkt uit een'rapporc van den kommandant der provincie Lerida waarin hy zegtdat hij na zes tien uren gevochten te hebbente Cerverain Kataloniebinnen getrokkert was. Onder dedooden, die op het flagveld waren geblevenbevonden zich vele priesters en monniken. Ondertusfchen fchijnt het, dat in Katalonie en in Gallicie de benden infurgenten haauwelijks verftrooid zijn, of er doeB ziclt weder anderen op. In het Navarrefche is het vry rustig; dóch in Biscaye houden zich vele kleine benden Guerillas opdie de gegoedde lieden op brandfehatting (tellen. In Arragon verneemt men, dat ook öriiüsten zijn uit gebroken. D U I T S C H LA N D.. WEENEN den 1 junij. Het gerucht loopt hier heden, dat de héér Viti Tatitfcheff den 15 dezer alhier zal aankomen, en dat hij zich van hier als bui tengewoon gezant van Rusland naar Konftanrinopel zi\ begeven. Onze effec ten blijven fieeds rijzende. FRANKFORT den 6 junij. Men fchrijft uit Munehendat prins Karet van Beyeren het opper-bevel over de refidentie heeft nedergelegd ten ge volge van eene zeer levendige woordenwisfeling welke tüsfchen hem en deti veldn?aa;fchalk Wrede, in de kamer der piirswegens de militaire administra tie heeft plaats gehad. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 7 junij. Bij de kamer der gemeenten is den 4 eénë bilt ingebragt, eenige verordeningen omtrent den handel op Oost-Indie behel zende, en onder anderp bepalende, dat de regtftreekfche handei tüsfchen dac werelddeel en de koloniën vrij zal ftaan, niet alleen, zoo als reeds thans hcc geval isin fchepen boven de 350 tonmaar in vaartuigen van alle grootte. Directeuren der Öost-Indifche compagnie, zerde de vöórfteller, de heec Wijnn, hebben edelmoediglijk dezen maatregel goedgekeurddoch het zoo desniettemin voegzaam zijn, alvorens deelhebberen er in toeftemden, de bill niet verder dan de tweede lezing te brengen. Een voordel van den beef Mackintosh om in ernftige overweging te nemende middelen tót Vermeer dering van de kracht onzer criminele wetten en tot matiging vSn derzelvéc onbillijke ftréngheid" is ondanks den tegenrtarid van den procureur-gerieraal die hetzelve befchouwde als een vonnis, over onze tegenwoordige regts-oefening uicgefprokenmet 117 (temmen tegen 101 aangenomen. Een voordel dec ministers tot het inbrengen eener billom de Aliën-act te doen voortduren is met 189 tegen 92 (temmen goedgekeurd. Men heeft berigten uit Nieuw-York, riieldende, dat thans in Mefcieo eene partij beftaatwelke dezen ftaat niet geheel van de kroon van Spanje wil affcheiden, en welke, uit dien hoofde, met den generaal Iturblde, dié eene militaire monarchie beoogde, om zich aan het hoofd derzelVe te plaic- feriin openbare vijandfdhap leeft. Een dagblad van Bath meldt, dat 11. maandag, óp de markt vat! Swindou'een landman voor een pond thee, ter waarde van 7 fchellingetl Iterl.eenen zak tarwe verkocht heeft. Mén verneemt, zegt de Liverpool Mercury, dat de prijs der kostbare metalen gedaald is, en zulks, ten gevolge der groote Hoeveelhedendie daar van met verfchillendé fchepenuit de onderfcheiden Staten van Zuid-Ame- rika aangebragt zijn. Een eenig fchip, the Superbheeft nagenoeg een mi hoen pond; fterl. in goud ën zilver voor rekening van den handel aangebragt Berigten van Otaheiti behelzendat de koiiing van dat eilandPomiu re, den 7 december 11., aan de waterzucht overleden is. Zijn lijk'is, derf 11 in eene kapel, welke hij vóór den Christen eerediensc had doen bou wen, bijgezet. De erfgenaam van de kroon flechts tWee jaren oud zijnde, is er een regentfehap benoemd, dac uit de voornaatófte opperhoofden zaatn- gefteld is. F R A N K R IJ K. PARYS den 8 julij. Vólgens de berigten van de SpaanfcKe gréhzeö be draagt het getal uitgewekenen uit Katalonie waar de coritóicutionelenna ver sheide bloedige actiën; overal de overhand behóuden hebben, verfcheidé honderdendié zich in den armoedigften toeftand bïvindenen van alles ver zorgd moeten worden. Derzelver chefs; gëlijk ook in het gemeen alle Spaanfche uitgewekenen fch'ijnen weinig belang te ftellen in de door decon- ftitütionele Spaanfche generaals, na de verftrooljing der infïirgènten, geprocla meerde amnestie, en maar op eene gunstige gelegenheid te wachten om we derom in Spanje terug të keeren en er hunne oproerigheden te hervatten. Ze kere inonnik genaamd Anton, moet, terwijl de infurgenten in Katalonie over al Verftfdoid en verjaagd zijn, in Arragon gevallen zijn en aldaar vier dorpert tot volkomen opftand gebragt hebbenmen zegt dac hij 800 man onder zij ne vanen vereeiiigd heefl. Men verzekertdat de Spaanfche atribasfadeiir eene nota van het Spaan fche ministeriein antwoordop die van den heer Zea gezant van de repu bliek van Colnmbia, heeft ontvangen, én dat het Spaanfche gouvernement 4 bij die nota, de mogendheden van Europa uitnoödigtom de nieuwe Staten van Zuid-Ametika niec te erkennen. Mén rekent, dat bij het département van binnënlandfche zaken zestig; ambtenaren hun ontflag hebben bekomen. Den eerften dezet hééft ëëh zvvaré brand, in het dorp Sepuscries* twee uren gaans van Valenciennes26 woningen en drie groote pachthoeven in asfehe gelegd, 'sGRAVENHAGE dén li junij. In de zitting van de Tweede Kamec der Staten-Generaal van heden aan de orde van den dag zijnde de beraadfl*- giiigen over het ontwerp van wetbetrekkelijk de Harlngjagerijvoerdea daarover kortelijks hec woord de' héeren graaf van HogendorpKKerbrouct Heyphins en Keitiper. De graaf van Hogendorp betuigde des te liever zijne coeftemraing aati het ontwerp van wet te geven, dewijl door hetzelve hec getal der beftaande verbods-wétten verminderd werd; bij welke gelegenheid deze fpreker min oE meer over liet geheele prohibitive ftelfel uitweidde en de redeneringen weder- tegde, welke, bij eene vorige discusfie, uit de jongde maatregelen van vreenu de Staten op het (luk van den handel Waren afgeleid. De lieer IVèrbrouck gaf zijnen wensch te kennen, dat de in deliberatie zijn de verandering vergezeld had mogen gaan van een voordel toe intrekking deé bepalingen omtrent de Panharing-visfehérij, 111 art. 17 en 18 der wet van den 12 maart 1818 'voorkomende, en uad3t de heereu Reyphim en Kemper fu«-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1