cöürAnïs MIDDELBÜRGSCHË Mo, dê. Donderdag I den Juni]. \D V' N I E U TF S T II D I N G E N. 2! E TT D I N G E IV. Z U I D-A M E R I K A. ^JARAMARIBO den 27 maart. Gisteren morgen kregen wij de bevesti- Jrgcnde tijding, dat Zr. Ms. brik van oorlog de Zwaluwkapt.-luit. J. de Jong, aan boord hebbende den hoög edel gcft. heer A. de Feerrid der van de Militaire Willems Ordebenoemd tot gouverneur dezer kolonie Ües avonds te voren binnen Bramspunt was aangekomen. Heden namiddag, omftreeks half 4 uren, verkondigden de falutfchoten van de forteresfe nieuw Amllerdam dat het fchip in aantogc was, hettfelfc dan ook om half 5 uren bet anker voor deze ftad liet vallen en het fort fa illeerde, door hetwelk dit falut ook dadelijk beantwoord werd. De noodige preparatien daartoe gemaakc zijnde, landde Z. Exc. heden morgen om 9 uren, onder het losfen van het gefchuc van hec oorlogfchip en de forteresfe Zeelandia en Werd bij het uitflappen uit de floepdoor eene cömraisfie uic de beide hoven en militaire itaf-officieren ontvangen en lusfchen de gefchaarde rijen van de burger-militie en militairen naaf het gou- vernements-huis geleid, alwaar Z. Exc. door den afgaanden gouverneur, ad interim, den hoog edel geftr. heer C. R. Faillantde beide hoven van poli tie en civiele juliitie, en de militaire ftaf-ofÉcieren met alle plegtigheid wer den ontvangen. Heden heeft Z. Exc. het beftuur op zich genomen; zijnde de gouverneur- generaal ad-interimals zoodanigop zijn verzoekeervol door den Koning ontflagen. IONISCHE ÊILANÖEN. KORFÜ den zö april. Van het begin der onlusten af tot dp het einde van den laatst afgeloopen zomer, had de Portein hare tegenwoordige crifis, iich bijna enkel tot eene lijdelijke rol bepaald. Men kon haar met een' Hech ten kampvechter vergelijken, die, in het worstelperk getreden wel verre van zijne tegenpartij te kunnen aanvallen, of deszelfs flagen te kunnen afweren, flechts de handen op de reeds gewonde deelen van het ligchaam ligt. Einde lijk echterdoor hare vrienden beter geradenbragt zij in den afgeloopen Wintet eene aanzienlijke, zoo land- als zeemagt in gereedheid, om met dezel ve eenen geweldigen en beflisfenden (lag toe te brengen; Twee veldlegers en eene aanzienlijke vloot moesten hunne pogingen vereenigen, om denopfland, die reeds federt een jaar het Oosterfche rijk getrotfcerd had, te dempen. Dit wel beraamde plan was noch het werk van den grootvizier, noch dat van eenen Turkfchen géneraal; de fultan was hetzelve verfchuldigd aan de vriend- fchap van zekere Europeanen. Men kende het hier reeds twee maanden voor dat het ten uitvoer werd gebragten onze befchermers verheugden zich reeds bij voorraad in het welgelukken van hetzelve. Deze geheele toagt intusfchen heeft flechts gediend, om den moed der in- furgenten te doen klimmen. De vereenigde vloot van Turkfche, Egyptifche en Bsrbarijfcbe fchepen is bij Patras geflagen en verftrooid. Het grootfte le ger te land, hjtwelk, in Macedonië bijeen verzameld, onder de bevelen van pacha Mahmud Dramali aanrukte, Jeed, den 13 februarijeene volkotnene nederlaag tuslclien Neopatra en de Thermopylen, en Mahmud-pacha zelf werd door de eigene hand van den Griekfchen generaal Contoyanne, die op dien dag het bevel voerde, gedood. ChoUrfchid pachadie met het andere leger op Acarnanie moest aanrukken, om in den Peloponefus te dringen, heeft, 11a deze regenfpoedenniet uit Janina kunnen komen. Ziedaar drie expeditien, gebragt geflassn zijni hebben niets dan veel geruchis te weeg Na de nederlaag van het leger van Mahmud-pachahebben de bewoners Van den berg Pelion, en van Magnefia en Thesfalie, de wapenen opgevat en zich onder de bevelen Vin Basdekis opperhoofd der millitie gefchaard. Dit voor beeld door de bewoners van Osfa en van den Olimpus gevólg zijnde, heeflt de opfland fnelle vorderingen gemaakt niet alleen in geheel Thesfaliemaar ook in Macedonië tot voorbij de fteden Naoufta en Vodena. De Macedoniers heb ben het bevelhebberl'cbnp opgedragen aan Anastafius en Zaphirus, oud pri maat van Naroufta, vermaard door zijnen hardnekkigen krijg tegen Ali-paeha. Later kwam een Grieksch fmaldeel in de baai van Litochorpotusfehen Sa- lonika en Platamon gelegenkrijgsbehoeften voor de opflandelingen ontfehe- pen. De bevelhebber der Thesfalifche troepenDiamandis, door dit fmal deel onderfleundvoorwaats getrokken en heeft zijne (telling genomen bij den doortogt bij Catherine. De pacha van Salonika die tegen hem aangerukt was, heeft zich, na een ijdel pogen van twee dagen, verpligt gezien terug te keeren, om aan de flad Berera, welke door Anastafius aangevallen was, Hulp te gaan verleenen. Tot tweemalen toe door dezen laatflen geflagenis Ky naar Colentro, een gehucht in de omftreken van Salonika, terug gecrok- ken, en heeft aldaar eenige aan den arbeid zijnde boeren gevangen gemaakt, Onder voorwendfei dat zij zich bij de rebellen gingen voegen. De Porte beeft zich eenen nieuwen en geduchten vijand verwekt in Moüftaï, pacha van Scodra.- deze is door den fultan vogelvrij en buiten de wet ver klaard, om daf hij, in zijn eigen land door eenen inval van de Montenegrijnen bedreigdtegen Ah-pacha niet heeft kunnen aanrukken. Deze magtige Sa traap van Opper-Albanie is de zoon van Cara-Mouflophadie met merkelijk voordeel eenen oorlog van vijf jaren tegen fultan Selim heeft volgehouden. Hij is nog in de kracht Zijner jaren. De laatfte tijdingen van Durazzovan den 20 apn melden, dat hij zich van de flad Ochrida ep hare belangrijke Hellingen ee t meester gemaaktvan waar hij Bitoliade hoofdplaats en ze tel van ten eglerbeij Van Romelie in bedwang heeft. r.CT^DU.1TSCHLAND. TRIES1 en 15 mei. Gisteren kwam hier een fchip uit Smirna aan, dat die flad den 2 apn verlaten had. De kapitein verzekerde dat de rust m die ongelukkige plaats op bovengezegden dag nog niet geheel berfteld was. De kapitan pacha had, tot op dien tijd, tegen Samos dog niets ondernomen, eh een gedeelte der inwoners van het eiland Scio verdedigde zich nog, in de gebergten van dat eilandop leven en dood. De ftad Scio was een asch en puinhoop. In de wateren van Morea ontmoette het bovengemelde fchip eene Griekfche vlootvan welke de kapitein vernomen haddat zij Samos te hulp fnelde. LE1PZ1G den qo mei. Den I4tlezer, des avonds tusfehen 6 en 7 uren regende het hier infecten, waarmede verfcheidene ftraten overdekt werden.' Dit vond plaats gedurende eene onweersbui. De wind woei uit het oosten en men zag van daar in de lucht tallooze zwermen van infecten naderen' welke een buitengewoon lievige» wind herwaarts voerde, en welkegedu rende den regen in groote menigte nedervielen. Nog eenige dagen daarna zag men dezelve in tuinen en elders, het zijn Libellen (Wasferjungfern)en men kan het geenszins verklaren van waar dezelve in zoo groot een aantal gekomen zijn, daar er aan de oostzijde van Leipzig geene moeiaslen in de 'Jg?. 1 V nabijheid zijn. Onder hét gemeen had zich het'gerucht verbreid, dat het fpringbanen geregend had. BERLYN den 28 mei. Den 25 dezer is de huwelijksvereeniging van pnnfes Alexandrina, dochter onzes konings, met den erf-gtoothërtog vaii Mecklenburg Schwerin, op het kóninklijk (lot, niet vele plegtigheid vol trokken. Volgens de laatfte optelling beflond de bevolking van Rome uit 146 600 zielende Israëliten daaronder begrepen. De geestelijkheid te Rome beftaafc uit 19 kardinalen, 27 bisfehoppén, 145Ó priesters, 1352 monniken, 146! geestelijke dochters eh 331 feminaristen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 28 mei. Behalve het vermeldde [zie ons vorig fao.'J «in gaande het gebeurde in Chinawaarbij onze handel op dat rijk zulk een da delijk belang heeftleveren Onze bladen verfcheidene brieven. In eenetj derzelven wordtuit den mond van den betaalmeester van den Farquharfon het gebeurde in dezer voege opgegeven. De Topaze\ kapitein Richardfon' lag voor Linion ten anker, en bad eenig volk aan land gezonden, om watec te halen. De wêterhaalders kregen gefchil met de inboorlingen, eh déze verzamelden zich, ten getale van 300op den oever. De kapitein afwezig zijnde, gaf de eerde luitenant, bemerkende dat zijné manfehap in gevaar was, bevel om van het fchip te vuren, ten einde haren aftogt te dekken. Door dit fchieten fneuveldë een inboorling en vijf werden gekwetst, van wel ke er federt een geftorven is. Veertien man van de Topaze zijn gekwetst, en ten gevolge van kapitein Richardfon's weigering, ora diegeneh van zijti volk, die de Chinezen gedood hebbei)uit te leveren, is er, onder dagtee- kening van den 31 december 1821 een edikt uitgevaardigd, hetwelk allen handel met Engeland verbiedt. Alle handelslieden met de Ehgelfcben iii betrekking ftaandeen alle in China refiderende agentenmoeten Zondef ver wijl het rijk ruimende (chepen kunnen voor zes maanden prövialid inne men maar mogen geene lading aan böord hebben. Chincfche jonken heb ben zelfs gepoogd den Farquharfondie zijne volle lading in had, in zijd vertrek te hinderen; doch de Topaze heeft hën doen af houden door over hen te vuren. De Portugefche gouverneur té Macao heeft bevel gegeven geene Engelfchen in de haven te dulden, èn een chirurgijn is de eenige die er zich «og bevindt. De vlag der faetory is ingehaald; Volgens eenen brief uit Macao van 27 januarijhadden de koopvaardijfchepen de rivier verlaten en lagenonder befchetmiüg van het fregatbij Chaumpie ten ankef. NEDERLANDEN. VIANEN den 1 junij. Als een treffend voorbeeld van de onzekerheid des levens en als eene aanmaning tot des noods dubbele voorzorgen bij ge vaar, moge het volgende ysfelijke voorval ter harte genomen worden. Op den 24 mei 11. ontving Arie Quintopziener der molens bij de Anieidenfche (luis, des morgens om zeven ure bevel van het dijkcollegie, 'slands van' Vianen, ömuit hoofde van het lage water, versch water op de Ziederilc in te latendoor het openzetten van de fchoepdeuren van de biiitenmolens. Reeds had hij met asfiflencie van Jan en Goverd TukkepAart van Dijk Fieter van Bezoijen en Gijsbert Stekdrie molens daartoe in orde gebragt en bij de vierde hec fcheprad door eenen flempel onderfteund hebbende, gaf hij bevelom door middel van lange hakende fchöepdeur open te halen. Terwijl men hiermede bezig was brak de flempel, die onder het fcheprad Hondwaardoor hetzelve zoodanig werkte, dat gemelde Quint, die met zij ne handen op de fchoep van het fcheprad rustte, voorover in de voorgooÈ ftortte, en dadelijk door het fcheprad werd verpletterd, zonder dat er eeni-" ge mogelijkheid was 0111 hem te redden. Hij was binnen den tijd van drie mi nuten, vrolijk gezond en dood; Hij had den ouderdom van 63 jaren bereikt.' ANTWERPEN den 2 iunij. Heden heeft, in de Protestantfche kerk te dezer (ledeeene eerbiedwaardige en indrukmakende plegtigheid plaats gehad; De wel-eerw. heer IVlnckel, predikant alhier, vierde de heugelijke gedach tenis van zijnen veertigjarigen predikdienst. Eene aanzienlijke fchaar van toehoorderswaaronder civile en militaire autoriteiten en vele Roomschge- zindenwas te zamen gevloeid om deel aan deze plegtigheid te nemen. Hec fraaije korps muziekanten van het Zwitfersch garnizoen alhier acèom|>agnéérde het, door een voornaam liefhebber op dien dag befpeelde, orgël. De voor die gelegenheid opzettelijk vervaardigde gezangen werdendeels door een korps zangers, mede behoorende tot het evengemeld regiment Zwitfers, op vier (lemmen en deels door de geheele gemeente met eene bijzondere wel luidendheid gezongen. De leeraar bad tot tekst uitgekozen de laatfte woor den van het 12de vers des zevenden hoofddeels van het eerste boek van Si- muelen gaf tevens de gemeente kennis dathoewel zijnen veertigjarigen dienst hem aanfpraak gave op zijn emeritaat, zijn wel-eerw. echter zich op nieuw, bij deze plegtige gelegenheid, aan de gemeente verbond, met voor nemen om voor alsnog zijnen post niet neder te leggen maar zijne ijverigfta pogingen te blijven aanwenden, om verder, en zoo lang zijne krachten hèc zouden gedogen toe nut dezer (leeds meer en meer bloeijende gemeente werkzaam te wezen; MIDDELBURG den 5 junij. Brieven Uit Spanjeden 29 mei te Parys ontvangen, melden; dat de opiland van Katalonie bijna geheel is gedempt, en dat dezelve nimmer dat verontrustend aanzien gehad heefthetwelk mis leidende berigten hieraan hebben getracht te geven. Van Frankfort den 30 mei wordt gemeld ijTwee couriers aehcervolgelijk van Petersbufg te Weefien aangekomen' melden, dat de fchikkingen te Weenen door den heer TatifchefF met deit prins van Metternich genomen, de volle goedkeuring van keizer Alexander hebben verworvenen dat Z. M.in eene volmaakte eenftemmigheid met da bemiddelende mogendhedenzal voortgaanom de onderfcheiden punten vaa verfchil, welke tusfehen Rusland en de Porte beftaan, te regelen;" VLISSINGEN den 4 juntj. Gisteren is van onze recdè naar Dninkerke gezeild de Ondernemingkapt. H. T. Klie, van Dordrecht, met hout. Den 2 en 3 dezer zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen en naar zee gezeild Meteorekapt. M. Mesdaghnflar Rio-Janeiro, met (lukgoederenthé Mellaid, kapt, A. Trench, naar Yarmouch en de Frouw Annakapt. K.- A. Bos, naar Liverpoolbeide met ballast; de Kiekkèkapt. P. Gronbeek naar Lisfabon, met (lukgoederen; the Lord Nelfon, kapt. Th. Smithfon, naar Huil, met vlas; Duenkapt. A. Sellrod, naar Drontheim, en the D/r- ve, kapt. B. Piercenaar Pecersburg, beide met ballast; de Jonge Fieter kapt. E. P. Boer, en de Frouw Geertruidakapt, H, N, Bekkering, beide naar de Oostzee, met fteeu,-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1