MIDDELBURGSCHE COURANT, No. Cs: Donderdag den 30 Mei. NIEUWST IJ DINGEN. NEDERLANDEN. ITALIË. FLORENCE den 7 mei. Onze courant, die iiatünrlijk op denzelfden toon geftemd is als de Oostenrijkfc'ne bladen, behelst onder de rubriek van Levantfche zaken een artikel, waarin zij, na van de onderneming der Grieken tegen Chio en de ititwerkfelen daarvan te Smirna gefproken te heb bed over den verderen toefland der Griekfche zakenhet volgende er bijvoegt „Omtrent de zaken vari het vaste land van Griekenland, weten vtzij dat eene der drie divifien van Chourfcbid.Pachawelke tegen Morea oprukt, teeds aan de overzijde van de golf van Prevefa gekomen is, en dewijl de Grieken geene groote verhindering aan die troepen kunnen in den weg leg gen fchijnt hetdat de langzaamheid fflet welke zij voorttrekkenwordt te weeg gebragt door de onderhandelingen, welke de Turkfche bevelhebber begonnen heeftom de Grieken tot gehoorzaamheid te rug te brengen en om het bloedvergieten te fparenhetwelk plaats zal grijpen, indien men gedwon gen wotdc zijne toevlugt tot de wapenen te nemen. „Het is zeker, dat een zeer groot getal Grieken den geweldigen toefland waarin zij tegenwoordig levenmoede zijn. De andere partij ondér hen is wel is waar, talrijker; maar zij kennen zekerlijk de groote middelen niet! die noodig zijn om eene dergelijke onderneming te doen gelukken. De me nigte wordt flechts gedreven door den geest van opftand en gretigheid; twee-' dragt en dorst naar magt heerfehen in alle de oproerige provinciën. Reeds heeft men driémaal gepoogd den generaal en chef Colocotroni oiü hals te brengen; gewelddadigheid en moord is iets dagelijkschzoodat de ijverigfte aanhangers van de zaak der onaf hankelijkheid verre zijn vante midden hun ner eigene landgenootenveiligheid te genieten. Ondanks de langzaamheid, met welke de Turken naar Morea voortrek ken, hebben de Grieken niets belangrijks verrigt. Na verpligt geweest te zijn om het beleg van Patras op te breken, zijn zij voor die ftad niet weder verfchenenhoewel zich in dezelve flechts een klein Turksch korps bevindt. Coron en Modon zijn goed van leeftogt voorzien, en laatftelijk heeft men ook mondvoorraad en ammunitie binnen Napoli di Romania gebragt. Het kasteel van Corinthe is de eenige plaats, die door hongersnood en medewer king van Raraii beijgevangen der Grieken en voorheen bevelhebber van dat kasteel, in handen der Grieken gevallen is. „Colocotroni rukt thans op nieuw tegen Patras, maar men kan den uitfla» dier tweede poging vooruitzien. Den 13 maart trok hij met 2000 man naar Pirgo en op zynen weg wierf hij fuldaten, door de huizen te verbranden van de genendie hem niet volgen wilden. Nog vier duizend man moest van Maina komen en zich met hem vereenigenmaar men weet dat het bun aan ammunitie ontbrak. „Ie Misfolonghi hebben groote wanorden plaats gehad, en men heeft al daar eene korrespondentie tusfchen onderfcheidene inwoners en de Turken ontdekt. Een zeer groot getal fchependat op de eilanden uitgerust wasom 'de Turken den oorlog aan te doen, heeft zich thans aan zeerooverij overgege ven, en indien de fcbeepvaart op den Archipel niet door de magt van onder fcheidene mogendheden befchermd werdzou de handel geheel en al vernie tigd zijn. „Over het algemeen is de toefland der Grieken befchreijenswaardigen de toekomst die hen wacht, fchijnt nog akeliger te zijn. De velden liggen onbe °"wd, er is geene hoop hoegenaamd op oogst; men ondervindt de duurte der dingen van eerste noodzakelijkheid, en her gebrek aan middelen om dezelve uit vreemde landen te verkrijgen. Zie hierwaartoe de bevol king gebragt is, en men ziet de mogelijkheid niet, 0111 de tallooze kwalen te verhelpendie op zoo vele perfonen drukkenwelke verre zijn van een dergelijk lot te verdienen." NAPELS den 7 mei. De koning heeft, in zijne goedertierenheid, de doodftraftot welke een groot aantal medepligtigenin den misdadigen aan- flag van Laurenzanawaren veroordeeldveranderd in eene galei- en gevan- genisftraf, voor een' zekeren tijd. Laatstleden zaturdagden feestdag van den grooten martelaar en voor namen befchermheiligen van Napels, beeft, volgens oud gebruik, ae pro- cesfie met het wondeibloed van den heiligen Januarius plaats gehad. Eene ontelbare menigte volks was getuige van dezelve. Z. M.de hertogin van Lucia, en de koninklijke familie hebben, onder een fchitterepd geleide, deze plegtigheid bijgewoond. Her wonderwerk der vloeibaarwording van bet bloed van den martelaar, is in minder dan vijf minuten gefchied, terwill de menig te in verrukking opgetogen was. De heilige Januarius, weleer bisfehop van Benevento, werd, in het begin der vierde eeuw, als Christen-martelaar, 11a eersc vele folteringen te hebben ondergaante Puzzuoli onthoofden vervolgens als Schutsheilige van het koningrijk Napels vereerd, zijnde ook ter zijner eer in 1738 de Januarïus- orde van don Carlos, koning der beide Sicilië gedicht geworden. Zijn lig- chaam ligt te Napels in de hoofdkerk begraven; doch zijn hoofd, mitsgaders twee fleschjes van zijn bloed, hetwelk eene oude godvruchtige vrouw, bij zijne onthoofding zou hebben opgevangen worden in eene bijzondere kapel bewaart.Van dit bloed wordt door de Napoiitanen beweerd dathoe hard ,mo®e fi^ronnen zijn, hetzelve nogtans vloeibaar begint te worden, zooclra het nabij het hoofd van den heiligen wordt gehouden. Ieder jaar wor t, op en eersten zondag van de maand mei, de proef daarvan genomen; uien ge 00 t at e befchermheilige het land bijzonder goed genegen is, wan neer et oe 111 iet fleschje fterk in beweging raakt en helder rood wordt indien iet tegen ee plaats heeft, worden daaruit droevige bekommeringen voor et we zijn van jet land afgeleid. Men kan dit wonderwerk verrigten zoo dikwijls men wil, mits er maar geene ketters in de kerk zijn. DUI TS C H L A N D. INSPRUCK den 13 mei. Den 7 is in het vlek Imst een brand uitgebars ten, die, door een hevigen wind voortgeftuwd, bijna dat geheele vlek ver teerd heeft. Van de 220 huizen aldaar zijn er flechts 14 overgebleven. FRANKFORT den 20 mei. Wij hebben hier thans van verfchillende kanten berigten uit Konflantinopelvan den 25 aprilontvangen. Dezelve melden eenparig, dat de Porte federt een groote 8 dagen merkbaar van toon veranderd was, en aan de bemiddelende ambasfadeurs van Oostenrijk en En geland de verzekering gegeven haddat Moldavië en Wallachije onverwijld ontruimden de verdragen met Rusland voortaan flipt uaargekomen worden zouden. In brieven uit Weenenvan den 14 dezer, woidc reeds fitllij verze- kerddat de Turken Moldavië en Whllacbye werkelijk op den o mei oiin ruimd hadden. FRANKFORT den 23 mei. Z. D. H. de prins Augiist Leópdld Etirihuji regerend hertog van Saxen-Gotha-Altenburg, is den 17 dezer te Gotha over' leden; de eenige broeder van den overledenen en eehig overgebleven afdamt meling van het huis van Saxcn-Gothaprins Frederikis hem opgévólgd. Verfchillende brieven uit Konflantinopelloopende tot den 27 april4 behelzen ceri. verfchrikkelijk tafereel van de gebeürtenisfen op Chio het moor den duurde.tot den ao voort en men rekende, dat er i<5,ooö Grieken mee de wapeueii in de vuist gefneuveld en 40,000 andeten, die aan den krijg geeu deel genomen hadden, vermoord waren; de vrouwen en kinderenAad men meestendeels v-erfchoond. Men vreesde, dat het eiland Samos, WerwaartS dj kapitein-pacha gezeild was, een dergelijk lot zoude ondergaan. Den 9 mei zijii te Triest dercig Europefche familien van Chio «ange- komen, weike melden, dat .de vrouwen bijna allen naar Azië gevoerd, dé mannen uedergefabeld zjja en de kinderen voor hec Mahometismus bewaard worden. -s- Het beftuur van Griekenland heeft den naam van Verbonden Staten vaa Griekenland aangenomen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 21 mei. Vrijdag heeft het huis der gemeenten de tweedó voorlezing .gehoor van de bill, rakende den koophandel der Wesc-Indifclie Ko- lonien met Amerika en mee Engeland. Véle leden hebben die wet zeer gepre zen, als ftrekkeiide, oiii de vrijheid van den handel daar te flellen. Het huis heeft een voorfchot van 50,000 pond flerlings töegeflaan, ten einde aan arme Ieren of door het maken van wegen, tdt het aanleggen van an dere publieke werken arbeid te verfehafFen. Gisteren heeft het huis in comité beraadflaagd over de bill om de wet om trent de huwelijken te wijzigen en over de bill op de navigatie-weccem -In de kamer der lords heeft gisteren de eerfle lezing plaats gehad vstf de in de kamer der gemeenten doorgegane bill betreffende de toelating der Ka tholieke pairs, en is de. tweede lezing daarvan bepaald op vrijdag, den 3! dezer. Men weet dat hier dezer dagen verfcheide ladingen ijs uit het Noorden aangebragt zijn. Dat artikel behoort tot die, welke op den invoer aan een regt volgens de waarde onderworpen zijn. Voor eenige dagen oncflond ervew fchil over de waarde van eene dier ladingen, en alvorens het beflisc was, be roofde het fmelceu van het ijs den kapitein van zijn voordeel; en hec tolkan toor van zijne regten. De heer Mutes een beroemd botanist, dien hec Spaanfche gouverne-* ment naar eene der feboonste ftreken van Znid-Amerika gezonden hadbeefc laatstelijk naar Madrid de vrucht van 40 jaren onderzoeks en arbeids overge zonden, namelijk 4000 teekeningen, verbeeldende de inlandfche bloemen in al den luister van hun coloriet. Die overheerlijke collectie bevat verfcheida honderd piancen, die nog geheel onbekend aan Europa ziju. Zij is gedepo neerd in den Bocanifchen tuin te Madrid. F R A N K R IJ K. PARYS den 24 mei. Reeds eergisteren deelde de Moniteur het uktreltfel uit eenen brief uit Konflantinopel mede, gedagteekend van den 20 april, en houdendedat de bemiddelende ambasfadeurs den 8 april eene nadere nota aan de Porte overhandigd haddenen deze de Porte tot heilzame nagedachten gebragt had; dat hare taal zeer bevredigend geworden was, en den 1 april de reis-elfendi aan de bemiddelende ministers eene nota had overhandigd waarin de divan op nieuw hare verpligting erkent om de verdragen naar ts komen en de prinsdommen te ontruimen, tevens de verzekering gevende» dat die ontruiming reeds begonnen ivas en dat de ftelligfte orders zouden afgezonden worden om ze ten fpoedlgffe ten einde te brengen. De berigten uit Madrid tot den 13 en van de Spaanfche grenzen tot den 17 dezer zijn zeer bedroevend. In verfchillende provinciën vertoonen zich nieuwe benden van infurgentenen in Katalonie vooral hebben eenige dweepzieke geestelijken, die de dorpen afloopen met het krucifix in de hand, en den oorlog voor God en den koning tegen de Jacobijneu prediken, Lee zoo ver gebragt, dat reeds meer dan 20 dorpen in volflagen opftand zijn. In de gevechten, welke den opftandelingen geleverd worden, behoudt men wel gedurig de overhandmaar telkens komen de benden infurgenten op nieuwr weder te yoorfchijn. Van verfchillende kanten zijn in Spanje troepen in be weging, en men zegt, dat aan Quiroga de taak is opgedragen ora de rust in Katalonie te gsan herflelleu. Aan de autoriteiten zijn voorts zulke bevelen gezonden, waaruit blijkt, dat men eens vooral de vijanden der publieke rusc wil verftrooijen. De in Engeland gebouwde ijzeren floom-boot is den 18 dezer te Boulogne aangekomen. BRUSSEL den 23 mei. Van Oudenaarde wordt, onder dagteekening van den 20 mei, het volgende gemeld; Gisteren, omftreeks 4 ure namid dag, heeft een onweder, met zwaren hagel vergezeld, geheel hec westelijk deel van het grondgebied van Nochere en den Peerde-Kauter tot aan Poce- ghemverwoest. Alle hoop op oogst is vernietigd en de inwoners bijal dien zij geenen fpoedigen onderfland erlangengeruïneerd." 's GRAVENIIAGE den 25 mei. In de maand april dezes jaars is te Parys gedrukt, bij de-Nouzou, reu de Clery, een fluitje, groot 04 bladz. in 8vo.ten titel hebbende: De la nécesptè d'ttn Tarif national de douanes en Belgiquemet dit motto: Si le iègislateur fe trompant dans fon objetéta- blit un principe différent de celui qui nalt de la nature des chofesf ét at 11e cesfera d' ét re agilèjusqu'd ce qu'il foit détruit ou changé et que f irréfisti- ble nature ait repris jon empire, j. J. Rousseau." Deze brochure heefc voornamelijk ten doel om te betoogen, dac het koningrijk der Nederlanden, even als Engeland, Frankrijk en andere ftaten van Europa, het verbodflelfel voor vreemde waren ook behoort aan te nemen. De fchrijver verklaart zich fterk tegen den vrijen handel. Het aangekondigde ftukje is hec eerfte niet van dien aard, hetwelk te Parys is gedrukt. Voor korten tijd is aldaar ook nog van de pers gekomen eene brochureftrekkende om aan te toonen dat de invoer vaa vreemde granen in hec koningrijk der Nederlanden verboden moest worden; dat men behoorde af te gaan van de tegenwoordige wetgeving op dac ftuk; dat niets verderfelijker voor dat rijk was dan het ftelfel van vrijen handelhet lais- fez-fairey waaraan men zich daar nog houdt. Beide deze ftukjes zijn, in de ze refideiitiegezonden aan perfonen, welke men gelooft de Hellingen der fchrijvèr's te zijn toegedaan, en te kunnen medewerken om de, bij die ge- fchrifcen bedoelde, oogmerken te bereiken. Of de fchrijvers daarin wel zul"

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1