MIDDELBURGSCHE %<m COURANT» SflEy den 23 Mei No* Donderdag ft Êf *6aa. K t E U TT S T IJ DINGEN. T U R K Y E. NEDERLANDEN. CHIO den 17 april. Den 11 dezer verfcbeen de Turkrche vloot voor dit eiland en ontfcbeepte dadelijk 12 15,000 man. De Griekfclie ge tieraal Logothetl vlugttemec zijn volk terllond naar bet gebergte, met achter lating van al ht*n legertuig. Alstoen begon het ijsfeiijkfte bloedbad in de Had. Duizendeinwoners werden om hals gebragtde Griekfcheen zelfsde Katholie ke wijk in brand gedoken, alle kerken ontheiligd, alle huizen geplunderd en zelfs de lijken uit de graven gerukt en verftrooid. Eene menigte Gtiekfche familien zochten eene fchuilplaats bij het Fransch konfulaat. De heer Digeon vice-konful van Frankrijk, ontving hen met open armen, en zulks niettegen- fiaatide het gevaar dat hierin vóof de Franfchen was gelegen, welke med ter zelfder plaars eene vrijplaats hadden gezocht. Vijftien honderd perfonen had den zich op deze wijze binnen korten tijd aldaar verzameld. De heer Digeon, befloten hebbende om te derven of alle ckv.e ongelukkigen te redden, beval den kanfelier van het konfulaat te blijven om hem te vertegenwoordigen, en wierp zich met een wit vaandel in de hand, in het midden der Turken, roe pende; FranfchenFranfchen» De Turken verwonderd en onthutst (laakten het moorden, omringden denbeer Digeon ten getale van meer dan drie hon derd, en geleidden hem bij den pacha. Deze ontving hem op de vriendfchap- pellijkfte wijze deed hem naast zich nederzitten en hem door zijn drogman zeggen Gij zijc mijn vriend, en alles wat gij verlangt zal u worden toe gedaan. »>llet is niet als Franschman, niet als konful dat ik mij tot u be geef, antwoordde hem Digeon, maar als menschom uwe befclierming voor alle menfchen en bijzonder voor de ongelukkige Katholieken in te roepen, Welke lleeds doordrongen van eerbied voor den fultan Mahmoudzich gedu rende de invafie der Grieken, om getrouw aan hunne eeden te blijven, on der fie bel'cherming van Frankrijk hebben gefield." Ik weet hetzeidede pacha, en ik zal alles doen Wac ik kan om hen te redden." Op het oogen- blik werden bevelen afgevaardigd om de konfulaten te eerbiedigen, met ver bod, om er, op ftraffe des doods, binnen te dringen. Behalve de wacht voor het konfulaat van Frankrijk 4 verzocht en verkreeg de heer Digeon eene wacht voor dat Van Engeland en Napels. De Oostenrijkfche konful op het land zijn de, bedacht de beer Digeon dat deze aldaar gevaar konde loopenfprong te paard, en fnelde, onder eene hagelbui van kogels, op hem van het eskader gefchoten, derwaartsbragt hem naar de ftad terog en bezorgde hein insge lijks eene veilighi.1 swacht. De brand heeft tot den 16 geduurd en de groot (ie yerwoesting aangerigt. Den 13 wierp een Fransch fregat zijn anker te mid den van het Turksch eskader, welke hetzelve met 21 kanonfchoten begroette. Den l<S ontbood de pacha den heer Digeon en den Oostenrijkfchen konful en overhandigde hun de finnan van den grooten-heervergiffenis toekende aan •Hen die de wapens nederleggen, benevens eene proclamatie, aankondigende dat de Franfche konful en die van Oostenrijk, de genade des lands hebbende ingeroepen, deze hun was toegeliaan, en eindelijk een herdelijken brief van den Griekfchen bisfchopen geteekend door alle de in de citadel opgeflote- toe perfonen, welke hunne landgenooten uitnoodigen, het pardon, dat hun wordt toegedaan, aan te nemen. De heer Digeon is den 17 vertrokken om deze aangename en eervolle zending te «ervulien. Van den 11 tot den 17 heeft de heer Digeon beftendig voorzienin het on derhoud van 218 gebrek lijdende lieden, welke hij in het konfuls-hois out vangen had, en van 1153 gevltigte Grieken, welke in de Katholieke kerk, die aan het konfulaat grenstwaren geborgen. Brieven van Smirna van den 17 meldendat het moorden te Chio zooda nig is geweest, dat uien verpligt is geweest Joden van Smirna te zenden, om de lijken in zee te werpen. De infurgenten hadden zich in de bergen ver- fchansdwaar de lurken hen hebben vervolgd. Eene divifie van het eskader van capiian-pacha attakkeertzoo men zegt, Ipfara. In Smirna zijn bijna geen Turken meer; zij gaan allen naar Chio om aan de plundering der Had of aan de expeditien, die nog in de naburige eilanden, mogcen plaats hebben, deel te nemen. WALLACHYE. BUCHAREST den 14 april. Sedert eenige dagen verfpreidc zich alhier algemeen het geruchtdat het behoud des vredes tusfchen Rusland en de Porte zeker is; alle particuliere brieven uit de hoófdftad aan de zich alhier bevindende Turkfche bevelhebbers (temmen daarin overeen. Een van Gal- latz aangekomen courier meldtdat alle koopvaardijfchepen zichdeels naar Odesfa en deels naar Konftantinopel begeven hebben, om hunnen handel te hervatten. DUITS 'CHLAND. WEENEN den 5 mei. Uittrek/el uit een' particulieren brief,Sedert acht dagen verklaart het algemeene gevoelen zich meer flellig omtrent de groote vraag over oorlog of vrede. Men twijfelt er niet meer aan, of de vrede zal bewaard blijven, en men houdt zich verzekerd, dat de gefchillen Uisfchen Rusland en de Porte, weldra in der minne zullen worden vereffend. De worftelfirijd der Grieken boezemt nog altoos veel belangftelling in, uit hoofde van de vele gefchiedkundige herinneringenwelke de naam van dat ongelukkig volk doet geboren worden; doch men befchouwt hunne zaak niet meer als of dezelve die van geheel Europa zou moeten worden. Men verneemtdat het Turkfche gouvernement zich meer handelbaar tóonten het is thans zeker, dat de vereenigde pogingen van Engeland en Oostenrijk het voorgeftelde doel zullen bereiken. De eerde dezer mogend hedenvooralheeft verklaarddat zij zich met alle kracht zou verzetten tegen al wat eene wezenlijke verandering in de ftaatkundige gefieldheid van de Levant zou kunnen of moeten te weeg brengen. WEENEN den 10 mei. De heer van Tatitfchef is den 29 april te Peters burg aangekomen. Niets was er nog in het publiek uitgelekt nopens denuit- flag zijner zending, maar niets kondigde even min ook aan dat de oorlog ge reed ftond om verklaard te worden. De keizer was te Zarskojefeloen er was Dog geen kwestie van zijn vertrek naar de armee, hoezeer de publieke bladen zulks finds zoo lang aangekondigd hebben. Volgens berigten uit Corfu, van den 6 april, had het eskader der Grie ken eene landing op St. Maure gedaan, aldaar de eigendommen der ingezete nen geplunderd, en in het algemeen de bevolking der Iö'iiRhe (laten aan het gevaar der pest bloot gefield. De lord opper couim sfaris had hiervan door eene boodfchap aan de wetgevende vergadering kennis gegevenmet berigt dat hij, wegens die beleediging en dien aanval, eene onmiddellijke en »ul- komen voldoening vragen en eischen zouen met voorllelom in dezen ilaat vau zaken, de martiale wet iu de eilandenwelke meu meende in te trekken, vooreerst nog in werking te laten, waarin dadelijk dóór de wet* gevende vergadering bewilligd is. LEIPZTG den 3 mei. Tot heden is de mis of jaarmarkt hier niet zoo flschc uitgevallen als men gevreesd had; men heeft veel vertier in lakens, leder lijnwaten enz. gehad, en men hoopt dat zulks eenen goeden invloed op héè debiet der wol zal hebben. Het nieuwe Rusfi'che handels tarief is inthsfcheii zeer nadee.ig voor onze mijvele Polen en Rusfen Zijn tcrüg gekeerdzon* der zaken verrigt ie hebben. HAVIBURG den 8 mei. In een te Stokholmden 29 aprii, gehoildeÜ orden kapittel, heeft de koning den heer Gustaaf Falk, officier in dienst def Nederlanden, met de zwaard orde begiftigd, HANOVER 11 mei. Ons blad Nachrichten van gisteren weerfpréëltt thans iHlig de beide geruchten, wegen een huwelijk van koning George mee de kroonprinfes van Denemarken, en wegens de inruiling van dit land tegëa het koningrijk Hanover. BERLYN den 14 mei. In den nacht tusfchëtt I en 2 mei is hét (hdjé Cammiii, op 28 huizen na, afgebrand; 155 huisgezinnen zijn zonder dak, -Uit geheel den omtrek, en vervolgens ook van verder af, is terllond allé mogelijke hulp gebragt. FRANKFORT den 13 mei. Den 8 dezer is de wijnflok te Laübenhëint* beroemd wegens de deugd zijnes wijnS, gaan bloeijen. Znlk een vroegtg* dig bloeijen had noch in 17x3, noch in 1811 plaats. Men mag zich düs* indiende zomer even gunstig is als het voorjaar, vlijen van dit jaar eeden wjjti van zeer voortreffelijke hoedanigheid te zullen inoogffën. GROOT-BRITTANJE; LONDEN den 14 mei. In het hoogerhuis heeft eene zeer emfiige delibè» ratie plaats gehad over het thans in Ierland heerfchend gebrek. Lord Landii down heeft verlangd dat de gevoerde correspondentie met den lórd luitenant van Ierland aangaande deze aangelegenheid aan de kamer mogt worden over-^ gelegd. De ministers hebben betoogd, dat zij van hunne zijde alles aan wenden, wat mogelijk was om de rampen die Ierland drukken, te verzach ten, en zijn meesters gebleven. Een der lords begrootte het aantal Ieren* welke thans van. het noodige verdoken zijnop niet minder dan 48000. Den 6 dezer heeft de aartsbisfehop van Armagh en lord primaat vail Ierland, Williain Stuart, door eene allerongelükkigffe vergisfing het leveri verloren. Door eene kleine ongefieldheid aangetast, was hem een aikfenij- drankje Vöorgefchreven. Dit was uit de apotheek bezorgd geworden, on gelukkig te gelijker tijd met een fleschje laudanum. Bij eene, minormeef overhaaste vraag naar de gebragte artfenijwerd het laatfte fleschje voor hëC eerfie genomen en 's bisfchops eigene vrouw, almede de vergisfing niet be merkende, gaf haren echtgenooc, van het doodelijk vochc, eene zulka hoeveelheid in, dat alle pogingen tot redding vruchteloos geweest zijn. Zyn hoogeerwaarde was de jongde en eenig overgebleven zoon van den graaf vaö Bute, en had den ouderdom van 68 jaren bereikt. Gisteren zijn er brieven tot den 12 februarij uit Montevideo ontvan gen. Zij melden, dat er door de Portugefche regering eene zware contribu tie geheven isin welke fommige kooplieden voor 5000 en andere zelfs voof 10,00a (jollars hebben moeten dragen. Men geloofde, dat zulks de voor bereiding was tot den aftogt der Porcugeefche troepen van dat grondgebied. De heer Williams, fecretaris van den heer Zes, agent der repüblick vaa Columbia, is gisteren avond naar Parijs terug gekeerd. Men wil uit dae fpoedig vertrek opmaken, dat de onderhandeling mee ons gouvernement eend gunstige wending genomen heeft. LONDEN den 17 mei. Eergisteren namiddag is de prins én pritifes van Denemarken alhier aangekomen. De vorstelijke gasten zijn hier, maar vooral te Douvres, met veel eerbewijzinaen ontvangen. Men weet hoevele, voor de kunften en ook Vöör onze ijzef-fabrljkett voordeelige veranderingen de laatfte tijden hebben opgeleverd, door ijzer in plaats van andere bouwftoffen tot onderfcheidene oogmerken te doen gebrui ken. Men heeft ijzeren bruggen, ijzeren wegen, ijzeren kabels, ijzeren masten en wat niet al meer. Thans is er ook eene geheele, zelfs voor zee- togten gefchikte ftoomboot van ijzer tot (land gekomen en daarmede gisteren* in tegenwoordigheid van vele natuurkundigen, kunstenaars en eenen grooteti toevloed volks, eene welgefiaagde proeve op de Theems genomen. Het vaar tuig is, in de ijzerwerken van Horsleij bij Birmingbam, gebouwd door den heer Manbij wiens naam het draagt, en is te Rotherhithe in elkander gezet* Men houdt het voor een der uitmtintendfte werkllukken, die immer van ijzef vervaardigd zijn. De boot gaat eenen voet minder diep dan vaartuigen vadt hout. Zij is 106 voet lang, 17 voet breed en wordt door eene ftoommachi- ne gedreven, die de kracht van dertig paarden doet. Voorts heeft zij de rondwentelende riemen van Oldham, de beste inrigting die nog immer tor hec voortdrijven van ftoombooten gemaakt is. Het groote voordeel dezer riemen is, dat zij fnijdende of met den kant in en uit het water gaan, eerst dan met hare breedte werkende, wanneer de rigting der kracht inderdaad hec vaartuig voortdrijft. Op deze wijze gaat geene kracht verloren, hergeen anders bij alle raderwerk, dat het water tot (leun heeft of hetzelve voortdrijft, nood wendig gebeurt. Deze riemen of fchepbladen zijn ook voordeelig in waters met naauwe bruggenvermits zy flechts de helft van de breedte der gewone raders beflaap. Een ander en zeer groot voordeel heeft de ijzeren ftoomboot boven de houten daarin, dat zij veilig voor brand is. ook wil men dat de dampinachine met meer vastheid werkt en het vaartuig minder doet lijden. De thans beproefde boot zal binnen weinige dagen van Londen naar Parijs vertrekken en hec eerfte voorbeeld van regtstreekfche gemeenfehap tusfchen die beide hoofdlieden zijn. De rondwentelende fcheprlemen zijn reeds tus fchen Liverpool en Dublin in gebruik en dus ook op zee beproefd bevonden. BRUSSEL den 18 mei. Den 12 dezer, des morgens tusfchen acht en ne gen uren, hebben alle de werklieden in de (leenkoleninijn St. Charles, in het bosch van jumet, in het kanton van Charleroij, met uitzondering van twee# het leven verloren door eene uitbarsting van waterhetwelk zoo onverwacht en met zoo veel geweld doordrongdat eet) der gereddendie zich daar te genover bevondmeer dan zestig voet ver geworpen werd; het opperhoofd der werklieden onder de dooden zijnde, is hec onmogelijk het juiste getal def fiagtoff.rs van dit ongeluk op te geven, doch men gelooft, dat hetzelve tUS. ichen acht-en twintig en vijf-en dertig menfchen bedragen zal. Uit N<.p. h verneemt mendat vier der rooversdie den heer Hertel, gevolmagtigd minister der Nederlanden te Romeaangevallen en geplunderd hebben, te St. Agacha gevat zjjn.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1