MIDDELBURGSCHE COÜRANTi Nö,' Co. Zaturdag löai. den 18 Mei. ËIËU IE ST IJ DINGEN. NEDERLANDEN. RUSLAND. CHERNOWITZ den 21 april. Iri Moldavië hoopen zich de Turkfche troepen op, en naar men verneemt, zijn omtrent 30,000 man tot inde nabijheid van de Pruth 'voortgerukc. Zoo ook zenden de Turken voortdu rend troepen naar Servie, om de bewonersvan welke zij niets goeds ver wachten in toom te houden. De Rusfifche vloot ligt, zeer goed Uitgerust, in de Zwarte zee zeilvaardig. Men zegt dat zij een aanzienlijk korps landingtroepen aan boord zal nemen, en in de aanfiaande week zal men over derzelver heilemming beilisfenwaar- bmtrent men tot heden toe verfchillende meeuingen hoort. Uit Belgrado vernemen wij, dat de altlaar bevelvoerende Ttirkfdie pacha ver lof gevrtfagd heeftom provianc uit de Oostenrijkfche (laten te mogen halen en men voegt er bijdat hij de toelhemming fcheen bekomen te hebben. DÜITSCHLanu FRANKFORT den ro mei. Men leest in onze dagbladen, dat prins vim Hesfen-Homburg, gouverneur van Napels, en de heer Boreel, Nederlandsch gezant aldaar, van Röriie komendebij de Volturtio door flruikroovers zijn aangetast. Zij waren hun talrijk gezelfchap een eindwegs vooruit gereisd. Zij hebben hunue bagagie verloren, doch perfoonlijk niets geleden. Men heeft de roovers van onderfcheidene kanten troepen nagezonden. MAMBURG den to mei. In den nacht van den 30 april is te Popelkén bij Labiau brand ontdaan die voor het dorp, waar de huizen zeer digt op eikander liaan, te gevaarlijker konde geworden zijn, baar in eene kamer van het brandende huis een vat met vijftien pond buskruid lag; de jonge land huishoudkundige Lovin bood zich aan om het te halenindien iemand hem wiide vergezellen; doch, dewijl geen mensch dit waagliuk durfde onderne menbegaf hij zich alleen derwaarts, maar werd door den rook en damp te rug gedreven; hij omwond toen zijn hoofd met een natten doek en bereikte de kamerwaar hij het vat echter niec vondvervolgens vernemendewaar hetzelve naar eene andere plaats gebragt was, beproefde hij het ten derden male, kwam met het vat onder den arm toe aan de huisdeur en de kleine trap voor dezölve reeds in brand zijnde, befloot hij, om over de brandende tfappen te fpringen en redde dus het vathetwelk reeds zeer warm gewor den was, en daardoor het dorp van deszelfs waarfchijnlijken ondergang. Te Dortmund heeft men drie bedelaars-jongens van welken de oudfte flechts dertien jaren teit, gearresteerd, die met een vierden, welke negentien jaren oud, doch nog niet gevangen genomen is, verfcheiden brandftichtingen gepleegd hadden, uit wraak over de harde behandeling, hen door de boeren aangedaan. Zij hebben bekenddat zij bij het brandftichten in Dorstfeld en Lunen gehoopt haddenhet genoegen te Zullen hebben van eene geheele ftad te zien branden. De Jefuiten hebben onlangs in Hongarije een voormalig franciscaner klooster, hetwelk te Raab aan de meestbiedenden geveild werd, gekocht, ten einde zich in dat land te vestigen; doch de Oostenrijkfche hof-kanfeiarij aan wien men deswegens om raad gevraagd had, heeft verklaard, dat de koop geen plaats kor.de hebben, dewijl de Jefuiten nog niet wettig als cor poratie opgenomen waren; de regering heeft daarop zelve het klooster gekocht. Van Troppau wordt, in dato den 24 april, het volgende gemeld j, Berigten uit Pruisfisch Silezie behelzen, dat, aldaar, in allerijl, magazij nen voor een aanzienlijk legerkorps opgerigt worden; ook verneemt men van Lembergdat, in de ommeftreken aldaar, eene obfervatie-armée eén kamp zal betrekken." GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 10 mei. Het lagerhuis heeft beraadflaagd over dé aangelegenheden van den landbouw en het fysthema behouden, dat er geen vreemd graan zal mogen worden ingevoerd voor dat de prijzen van de tarw onder andere zijn gekomen tot 80 fchellingen het quarter, en als dan tot dat dezelve prijzen weder tot eene bepaalde hoogte zijn gedaald. Het voordel daartoe betrekkelijk is met eene groote meerderheid, te weten met 318 tegen 95 demmen aangenomen. Bank-actien 238I. 3 pc. gered. 77J. Geconf. 78^» SPANJE. MADRID den 29 april. De laatde zittingen der cortes hebben niets van belang opgeleverd. De wet op de vermindering van de jaarwedden der amb tenaren; die op het duk der betaling van de kerkelijke penfioeneneen ver toog van den abt en de monniken van St. Bernard, die de betaling hunner penfioenen vrageneen adres van verfcheidene zeededenwelke er zich te gen verzetten dat Kadix tot eene vrijhaven verklaard worde, en een aantal voordellen tot verbetering van het publiek cretiiet, hebben de voornaamde onderwerpen der beraad dagingen uitgemaakt. F R A N K R IJ K. PARYS den 10 mei. De verkiezingen in de arrondisfements-kiescollegien voor het departement van de Seine zijn volkomen ten genoegen der liberalen, of conditutionelen, afgeloopen. Van de acht nieuw benoemde afgevaardig den behooren er zes tot de partij der liberalen. De nieuw gekozen gedepu teerden zijn: de heeren generaal Gérard Lafitte, Casimir-Périer, Gevaudan Benjamin Delesfert, Lapanouze, Salleron en Jofeph Leroy. In het vervolg zullen er acht onderfcheldeiicte kleuren zijn voor de re gimenten infanterie van linie, te weten: wit, karmozijn, jonquille geel, donker rozenrood, hoog-geel, licht htmelsblaauwgeelachtig bruin, licht groen. Die acht kleuren zullen in zeventien feriën verdeeld woTden; iedere feeks zal vier regimenten bevatten. De rigementendie de negen eerfte fe- fiën zullen uitmaken, moeten een blaauw kleed dragen en de kraag, decontre- epauletten, de fieradenopdagen, het boordfel, van de onderfcheidende kleur. De regimenten, die de acht laaide reekfen zullen uitmaken, moeten het kleed, de kraag, de contre epauletten blaauw, de fieraden, opdagen, het boordfel van de onderfeheidende kleur hebben. De roks knoopen zullen geel zijn en het nommer dragen van ieder regiment. De regimenten ligte infante rie zullen tot onderfeheidende kleur hebben jor.quille geelhet kleed zal blaauw zijn, de kraag, de opdagen, deboordfels, jor.quille geelde contre-epaulet ten ligt groen-met jor.quille boordfels. De kuoopen zuilen zijn van wit me taal en het nommer van ieder regiment dragen. De beroemde abt Sicarddirecteur van het inftiiuuc van doofftommen en lid der franfche akademie is heden, in den ouderdom van 85 jaren, over leden. Het minifterie van marine en koloniën heeft het volgende berigt aan de zeevarenden bekend gemaakt I Den 1 febrüarij 1822 is op Het rif, de punt van het inkomen der havé» van Fernamhuch uitmakende, eene baak met een draaijend vuur aangefloken; deze vuurbaak bevindt zich op 8 graden 8 minuten eofeconden zuiderbreedte en beliaat uit drie vuren, waarvan twee wit en een rood, die hunne geheele omwenteling in drie minuten volbrengen; dezelve is op een fteenen voetftuk geplaatst, waar boven zich een achthoekige toren verheft, welke wit ge- verwd is en bij dag tot verkènningspunt kan dienen. Deze vuurbaak is van der zonnen ondergang tot haren opgang aangeftoken. Een onzer dagbladen Had onlangs gefprolten van eene expedicléwelke de Franfche fchoiit-bij-nacht Jacob, met elf vaartuigen en 2000 man, naar Samanain het Spaansch gedeelte van St. Domingoondernomen zoiide heb ben om de etSbliSfementeh van een groot aantal franfchen op dat eiland tè befchermen, en vervolgens verzekerde hetzelfde nieuwspapier eenige dageii later, dat gemelde fchout-bij nac'nt werkelijk 1200 tiian, onder bedekking van vier frc'gattenop de kim van Samana aan land gezet had, en die troepen kort daarna aan eené divifie van het leger van Boyer een hevfg gevecht had den geleverd, bij hetwelk de Franfchen overwinnaars waren gebleven. Thans wordt deze tijding door den Mtmtenr tegengefprokenen gezegd, dat alle de mhtrozen van het fchiphetwelk de vlag van den fchout bij-nacht Jacob voert en thans te Brest in quarantaine ligt, hetielve kunnen logen(haffen; Eenige der voor de Antilies gefiationeerde vaartuigeuvan welke een gedeelte naar Frankrijk zoude terug keerenheeft zich wel is waar, op de dringen de bede van de te Samana gcëtablisfeerde Franfchenonder bevel vari gemel- den fchout-bij nachtderwaarts begeven, om de ongelukkige kolonisten, die niet éenen inval bedreigd werden, bljftand en des noods eenë fchiiilplaais aan boord aan te bieden; maar het is vólftrekt onwaar, dat er troepen geland of eenige vijandelijkheden gepleegd Zouden zijri. De Franfche fchepen be paalden zich in de Antilies, even als in de Levant en in alle zeeën; alleen om hunne vlag te toonen, en waren (leeds bereid, öm niet alleen Franfchen; maar ook de ongelukkigen van alle volken te befchermen, zoodra het gou vernementonder hetwelk zij leven, hun geene hulp meer könde vefleenen; Samana is het eigendom van Spanjeen de Franfche bevelhebbers In de A'n- tilles kennen te wel het regt der volken, dan dat men hen verdacht zoude kunnen houden'van zichmet geweld of overrompeling, te hebben willet» meester maken van een land hetwelk aan eene met Frankrijk bevriende mo gendheid toebehoort. PARYS den 11 mei. Te Bórdeèux is, in den vroegen morgen vari den 7 dezer.de oranjerie van het voortreffelijk gedicht van gezondheid een prooi der vlammen geworden; ongeveer 700 oranje-boomen en een groot aantal zeldza me gewasfen zijn er door verlöreri gegaan. Men fclirijft dit ongeval aati kwaadwilligheid toe. Aan verfchillende oorden in ons land Hebben vreesfelijke hagelbuijen den ie veld (laanden oogst grootendeels vernield. Volgens de depeches, bij het Spaanfche gouvernement Iaatfielijk uit deszelfs verfchillende Zuid Amerikaanfc'ne koloniën ontvangen eft waarvan men hier thans getrouwe uittrekfels meent te hebbenis de nieuwe orde van zaken in verfcheidene derzelven nog verre van gevestigd te zijn. In Mexico zou men, door het gedrag des laatilelyk derwaarts gezonden onder konings Odonojuin den waan zijn gebragt, dat Spanje in de affchei- ding bewilligde, en zulks Iturbide rterk in de hand gewerkt hebben; maar al fpoedigtoen men ontdekte dat men zich bedrogen had, zou de invloed v.art Iturbide zeer gedaald, en de armee van het nieuwe Mexicaanfche rijk bijna geheel uiteen geloopen zijn. Met korps Spaanfche troepen, onder bevel des generaals Lignanhecwelït bedongen had dac men aan hetzelve de noodigu middelen van transport, naar eenig aan het moederland getrouw gebleven land bezorgen zou ftond nog in de nabijheid der hoofdftad. Men had dit korps willen ontwapenen, maar Iturbide had zelf begrepen deze order wederom te moeten intrekkenen het gerucht liep, dat hij naar Noord-Amerika 800,000 piasters gezonden badom derwaarts in alle gevallen de wijk te kunnen ne men. In Peru waren Lima en deszelfs ommefireken nog (leeds in de raagt van San-Martin, maar hij had de ingezetenen dier hoofdfiad tegen zich ingeno men lag met lord Cochrane geheel cn al overhoopen was daardoor boitett gemeenfehap met Chili. De nationale armee, fterk 18000 man, en nog (leeds aan Spanje getrouw, was in verfcheidenedivifien verdeeld, die genoeg zaam al het overige land van Peru bezet hielden. In Columbia hadden de Spaanfche troepen, onder Ia Torre, Coro herno men, waar zij als bevrijders ontvangen waren, en eene menigte manfehap- pen hunne gelederen waren komen verfterken. Morillo had van zijnen kanc nog andere voordeelen behaald, en het (lond gefchapen dat de provincie Ve nezuela weldra wederom geheel in hunne magt zou zijn. De binnenlandfche provinciën van Papayan waren nog in de magt der Spanjaarden, en de gene-» raai Aymeric, in Quito kommanderende, had nog Iaatfielijk de infurgenceri van Gtiyaquil, vereenigd met eenige Columbiaanfche troepen, geflageti waardoor er zelfs uitzigt was van Guyaquii en Santa Fé de-Bogota wederom onder de Spaanfche heerfchappij terug te brengen. In dezen (laat van zaken kan Spanjeindien het wijs handelenen aan deszelfs koloniën vrijwillig die voorregten en vrijheden toefiaan wilwaarop zij billijker wijze aanfpraak maken mogen, zich nog groote voordeelea van aezeive verzekeren. BRUSSEL den 12 mei. De koninklijke akademie van wetenfehappen ert fraaije letteren te Brusfel heeft de gouden medaille aan den heer Pycke, bur gemeester van Kortrijk, toegekend, en zulks wegens het .antwoord op de tweede prijsvraag der gefchiedénisbetrekkelijk den (laat der wetgeving en der regthanken in de Oostenrijkfche Nederlandenvóór den inval der Franfchen enz.; dezelve heeft insgelijks de gouden medaille toegekend aan de heer PéneB officier bij het koninklijk korps der genie van Brest, wegens zijn antwoordop de eerfte prijsvraag der wiskunde; ook heeft zij de zilveren medaille aan dea baron de Retjfenbergwegens het antwoord op de zesde prijsvraag der ge- fchiedenisbetrekkelijk Erasmus, toegewezen; alsmede aan de heeren Cuil- lery, regent vauhet kollegie van Nyvelen aan-den geneesheer en heelmees ter, Ever ar dwegens hunne antwoorden op de prijsvraag der natuurkunde, de 6de der wetenfehappen. 's GRAVENHAGE den 14 mei. De vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Getiraalheden ten half tien'ure geopend zijnde, werden de no tulen vau het verhandelde in de jongst gehoudene zitting, op den 11 dezer, gelezen en goedgekeurd. Onraiddelijk daarna, verklaarde de voorzitter de be-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1