oP MIDDELBURGSCHE (j COÜRAN Ti J| l "6 No- 51. Zaturdag den li Mei* N 1 E U ÏV S T I J D I N G E N. RUSLAND. J^\DESSA den 8 april. De alhier ontvangene berigten uit Konftantinopel V zÜn gedagteekend tot de» 3 dezer maand, en melden, dat alles in die hoofdftad nog wei een oorlogzuchtig aanzien bleef behoudendoch dat er 'geene noemenswaardige wanorden hadden plaats gehad. Volgens onderfchei- 'dene tijdingen, had Scio, een der rijk de eilanden van den Archipel, het welk, zoo de Christenen meenden, de zaak der Turken was toegedaan, op 'den 22 maart mede deel aan den opfland genomen, en den (landaard vau het kruis opgedoken. T U R K Y E. VAN DE GRENZEN VAN MOLDAVIË den 14 opvil. Brieven uit Bucharest melden, dat men aldaar zeven Bojaren had opgeligt, welke naar Silistria zijn gebragtom vervolgens naar Kondantinopel vervoerd te wor den. De overige wordën (Ireng bewaakten er is voor hen geen middel meer om te ontkomen. Zij verkeeren derhalve in den verfchrikkelijkflen angst. De Turken hebben reeds Krajova willen verbrandendoch deKiaja-Bey heeft hun dit tot hiertoe weten te beletten. De Heceristen die, ten getale van 7000 man, naar Besfarabie geweken warenzijn zege men door Rusland in dienst genomen en bij hec jeger- korps van Wlttgenftein gevoegd. Zij hebben hunne zwarte kleedereu met doodshoofden behoudenen zij dragen lange baarden. PORTUGAL. LISSABON den 21 opril. Uittrckfel uit eetPpartikuHcren brieft). De zaken van Brazilië hebben bij de cortes aanleiding tot vrij hevige disens- fien gegeven. In de zitting van den is werden verfcbeidène (lukken voor gelezendie betrekking hadden tot de omwenteling van Rio-Janeiro. In den loop der beraadllagingen heeft een der Braziliaani'che afgevaardigden met veel vuur geantwoord op eenige aanmerkingen welke aan een ander lid der cortes ontfnapt waren. Het was volkomen onwaar, zeide hij dat. de gebenrteriis- fen te Rio-Janeiro waren te weeg gebragt door eenehet hof toegedane factie, of door lieden, met posten bekleed, die zouden willen voortgaan zich, ten koste van het volk, te verrijken; hij verklaarde dat drie geheele provinciën hun gevoelen hadden aan den dag gelegd, en dat de ingezetenen, vooral die genen, welke zich in de laatfle gebeurtenisfen op den voorgrond hadden gefield even eervolle gevoelens en even zuivere oogmerken koescer- den als eenig lid der vergadering. Daar de fpreker voortging zich met vee! hevigheid uit te drukken werd hij uit alle hoeken der zaal door de afgevaardigden tot de orde geroepen zelfs op de gallérijen werden teeltenen van afkeuring gegeven. Hij zoo wel als vier andere Amerikaanfche gedeputeerden, heeft zich hierop van hec bij wonen der vergaderingen onthouden, en hiervan kennis gegeven; doch de cortes hebben hem doen antwoorden, dat physielte onmogelijkheid alleen een lid der corces ontdaan kon van zijnen post en pligt te vervullen. Men vreest dat die onaangenaam voorval de verbittering Hechts hooger zal doen rijzen. D U 1 T S C H L A N D. HAMBURG den 2 mei. De heer van Tscicfchef wordt tegen het einde van april te Petersburg te gemoet gezien, en keizer Alexar.der heeft zijne rei: naar de armee tot na de aankomst van dien onderhandelaar uitgelleld. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den j mei. Eene door den heer CanrJng aangekondigde motie, om, met intrekking der akte van het 30de regerings-jaar van Karei II, regt van zitting in de kamers der lords aan de Krftholijke pairs des Rijks te ver kenen is den 30 april bij de gemeenten gedaan en met 249 tegen 245 (lom men doorgegaan. Beideministeriele- en oppofitie bladenfpreken zeer gunstig over de billdoch men vreest dat zij in de andere kamer verworpen zal worden. In de zitting van de kamer der gemeenten van woensdag avond is de kanfelier van de fchackist met een nieuw plan voor den dag gekomenom de halve foldij en de penfioenen der land- en zeemagtdie 5 millioen p. ft. be dragen door middel van 45jnirige renten of doorloopende renten af te doen op eene wijze, die van ftonden aan eene groote ontlasting voor de fchackist geven moet. Vijf verfchillende refolutien, door hem tot dat einde voorge- fteld zijn achtereenvolgende aangenomen. De heden uit Ierland ontvangen berigten zijn uiterst bedroevend. Het fchijnt dat de daden van openbaar geweld en tegenftand tegen de autoriteiten hebben opgehouden; maar dat het gebrek er zich in eene verfchrikkelijke ma te geopenbaard heeft, cn ten gevolge daarvan reeds eene zeer kwaadaardige typbus is uitgebroken. Heden bleven de 3 prcts. gereduc. 78^de 3 prcts. geconf. 79de 3J prcts. 894, de 4 prcts. 94J en de 5 prcts. io?§. F R A N K R IJ K. PARYS den 3 mei. De kamer der pairs heeft de financiële wetten aange nomen, en daarop heeft Z. M. de koning de zitting der wetgevende vergade ring gefloten. De kamer der gedepuceerden is dadelijk uit een gegaan, onder de kreet van leve de koning! waarbij eenige liberalen ook die van leve het charter voegden. Tevens is eene ordonnantie bekend gemaaktbij welke de bijeenkomst van de vergadering voor dit loopende jaar reeds op deii 4 juni' aanftaande worde bepaald. J De beide partijen beijveren zich thans ten fterkfte, om de kiezers, welke den 9 dezer, in.de arrppdisfem.ents collegien moeten opkomen, voor zich te winnen, en dus de keus ten haren voordeele te doen uitvallen. Eergisteren avond, omftreeks 10 ure, heeft men ten 'tweeden male eene proeve genomen met eene lamp beftemd, om den wijzer van het uur- werk, op het fiadhnis van Parysden geheelen nacht door te verlichten. De heer Chabrol, prefekc van hec departement van de Seine, en een groot'aan tal kunstminnaars, hebben deze proefneming bijgewoond; dezelve is volko men gefiacgd. De heer Fresnelingenieur, heeft deze proefneming beftuurd. Als de wijzer verlicht is, befpeurc men noch de lamp, noch het mecanis- mus, dat dezelve doet branden. I11 het afgeloopen jaar zijn alhier 25156 kinderen, waaronder 9176 onechte, geboren; daarentegen zijn 22917 perfonen overleden. Gehuwd zijn 6465 paren. PARYS den 5 mei. Hec dagblad van het departement der Somme geeft eene optelling der brandftichtingenwelke in dat departement alleen gepleegd zijn. I11 januari) was het getal ner branden acht, in februarij tien, 111 maart achttien en deze zeer aanmerkelijk. Sedert het begin van april telde men er reeds weder veertien of vijftien. In de andere departementen van dien om trek is derzelver getalmede zeer aanmerkelijk, en eergisteren is een landhuis, ff v if fep- niet \erre van Montmorencydus vrij nabij Parijs, in brand gefioTtèn. zegt dar d a-bij drie der fchuldigen gevat zijn. Het is dubbel te wen- fchei dat de nog onbekende veroorzakers dezer wandaden bekend worden* vermits de ftaatspartijen wederkeerig elkander de fchuld daarvan wijten. Evetl als mén te voren beweerd had, dat aan de plaatfelijke beduren, onder be dreiging van brandftichting, bevolen was de driekleurige Vlag uit te rtekeh hoort men thans dat, op fommige plaatfehde boeren adelijken en priester^ met het bewerken dier affchuwlijkheden befchuidigeti, of ten minste dat men hun diets maaktdat zij aan den adel én de geestelijkheid te wijten Zijn Den 26 april zijn, voor het hof van asfifes te Toulon, de pleidooijéii begonnen in de zaak ecner zamerzweringdie te Marfeille en in den Omtrek moest uitbarsten. De voornaamfte befchuldigde is zekere Vailé, die zich té Mii'eille ophieldonder voorwendfel van zich, met andere militairennaai; Griekenland te willen infehepen. De kwartiermeester Sire-Jean, wegens de voorvallen te Saumur ter dood veroordeeld had 's konings genade ingeroepen. Zijn misdaad is ge oordeeld van eenen aard te zijndat hem geene genade verleend kon wor den. Hij heeft derhalve den 2 mei, ten 6 uren des morgenszijn vonnis ondergaan en daarbij veel (landvastigheid betoondzelf het bevel Om te vureri gevende aan hec detachement, dat hem fufiüeren uioest. Vervolg en Jlot van het rapport van het commitè tot buitenïandfchè zakente JVteuw-Yorkwegens hei erkennen der geïnfurgeerdé Spaanfche Koloniën. (Zie ons vorig No.) „Uw commité heeft, tot onze fegtvaardiging jegens Spanje, geenszins öjl de wetten en gebruiken der volken gerekend, zoo min als oja liet gedrag hetwelk Spanje zelfs bij dergelijke gelegenheden heeft gehouden. Wij wiD len even min op den voorgrond gefield hebben, dat Spanje, gedurende dé laacfte drie jaren, geene troepen naar Amerika heeft gezonden; zulks ëou ais eenen trek van rtaatkunde kunnen worden aangemerkt, maar zie hier daadzrU ken, welke wij als alles afdoende befchouwen: „De laacfte troepen, die men, in 1819, te Kadix had verzameld welke tot het beteugelen der infurrectionele bewegingen in Spaansch Ameriki beftemd warenweigerden niet alleen dien dienstmaar vereenigden zich mek de zaak der revolutie welkefedert in Spanje zelf heeft gezegevierd. Dé verklaring van de chefs dier troepen verkondigde: Dat Spaansch Ameriki regc had om onafhankelijk te wezen en dat Spanje vrij moest zijn." Al hoewel nu bij de conftitucie welke door die zelfde revolutie hef field* werd 1 de onfehendbaarheid der Spaanfche bezettingen werd gewaarborgd, zoo fchij/ tien echter de grondbeginfelen, op welke deze conftitucie gevestigd is, zicfi te verzetten tegen het bezigen van dwangmiddelenom deze onfehendbaar heid te handhaven tegen de gelijkheid van regten en den wil van het Ameffc kaansch gedeelte der Spaanfche natie aan. Het gedrag van het gouvernement 4 dat overeenkomstig deze conftitucie georganifeerd werdis volftandig mei deze grondbeginfelen in overeenftemming geweest; want, federt deszelfs be-' (laan, in er nooit, bij dat gouvernement, kwestie geweest, om geweld tot de bemagtiging der Amerikaanfche bezittingen te bezigenmaar eenvoudig van eene aanbeveling tot het bezigen van cor.ciiiatoire middelen tot der zelve f bevrediging. Het antwoord der cortes van den io julij op hec adres des konings leverl ons een overtuigend bewijs van deze ftaatkuride op De nnauwe vereeniging van de cortes met nwe maj.," wordt daarin ge* zegd, „het herltel der conftitucie, en de getrouwe nakoming van alle belof- ten, welke de kwaadwilligheid ailen voorwendfel ontnemen, zullen de be* vrediging der overzeefche provinciëndie zich in eenen ftaat van gisting en onlusten bevinden, ten gevolge hebben. De cortes zullen, van hunnen kant, geene gonfiige gelegenheid verzuime», om de noodige maatregelen voor te (lellen en aan te nemen tot executie van de confiitutie en tot her ft el der rust in dat landopdat het Spanje der beide wereld-deelen fiechts eert eenig en gelukkig huisgezin uitmake „Hoezeer de overzeefche provinciën daardoor niet aangemoedigd worderi, om hare volllrekte onafhankelijkheid te verhopen, zoo worden zij echter mee als koloniënniet als vafallen behandeld, of gedreigd om weder onder het juk gebragt te worden, neen, maar integendeel, inet der daad erkend, als* onder hec beheer der algemeene conftitucie, leden van het onafhankelijk huis gezin der Spanjaarden zijnde. „In een rapport, door het, op den 24 januarij 1821, door de Cortes benoemd comité, aan dezelve gedaan, worde dezelfde ftaatkunde niet alleen bevestigd, maar dat comité geeft daarin genoegzaam te verdaan, dat de er kenning van de onafhankelijkheid van Spaansch-Amerika van wege Spanje» nagenoeg de maatregel moest zijndie door dat zelfde comité in het geheim was aangeraden. In dat rapport wordt genoegzaan bekend, „dat de rusc van Spajnsch-Amerika aLleep niet genoegzaam is, om de wenfehen-van da vrienden der meuschheid volkomen te vervullen." „Men zegt, van de maatregelen (prekende, .welke de tegenwoordige crU fis vordert, dat het commité dezelve niet van harten goedkeurt, maar. dat zij eerftelijk door de mimfters, met welker overleg zij genomen zouden zijn» waren goedgekeurd gewordenen dat de eenige redenwaarom dezelve niet aan de cortes waren voorgedragen daarin beftond, „dat deze ministers kor- teling bijzonderheden van eenen anderen aard deswege hebbende vernomen, hun oordeel ten dien opzigte hadden gefchorsc." Men fpreekt, in dat rapport, van dezen maatregel als van een nieuw en roemvol befiuitmen Zegt daarin, dat Spanje, door dat middel, voordeelen zou kunnen bekomen, die hecbij ieder ander fystgmanooit zou kunnen verhopenen dat de banden van verwantfehapalsmede de eenftemmigheid iu het ftuk van gods dienstgevoegd bij de handelsbetrekkingen, en bij die, welke uit de libera le inftellingen voorcvlQeijende zekerde waarborgen voor de wederzijdfche eensgezindheid en voor eene onverbrekelijke eend ragt zonden worden. „Uw comité oordeelt zich niet gemagtigd, om Heilig te zeggenwaatrtj deze maatregelen zouden beftaan hebben, magr aarzelt echter niet, deszelfs volkomen overtreding te verklaren, dat de voftlrekte onafhankelijke verklaring van Amerika alleen aan het in dit rapport gefchetst tafereel kan beantwoorden^ „Daarenboven, na betoogd te hebben, dac wij getracht hebben, de gevoe lens van Spanje zelf te raadplegenhebben wij geene andere volllrekte ver- pi'igtingdan die vanten aanzien van eene en andere partij, te handelen alg ten opzigte van twee onafhankelijke volken. Spanjes ftaatkunde behoeft oos- niet tot regel te verllrekkcn." De onaf hanktiijkheid der Amerikaanfche proviü. cien te erkennen is Hechts zoo veel als eene bellaande daadzaak te melden. Wij verminderen, door deze akte, de middelen van Spanje, om deze koloaieBj. indien hetzelve zulks wilde, ten onder te brengen, in geeneti deefe,.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1