MIDDËLBURGSCHE COURANT» E FtTTTTTg e n. No. 55 Dingsdag j /- 'ckil 7 Mei. W V iï U JV S T IJ D 1 N G E N. T U R K Y E. CORINTHE den 17 februarij. Onze ftad is thansbij eene wet, tot ze tel van het provifioneel gouvernement verklaard. Het nationaal congres 'datmee het eind van den vorigen herfstzijnen arbeid begonnen hadwas in de eerde plaats te Argos zaamgekotnen doch gedrongen door de behoef te van fnellere gemeenfehap met alle punten van Griekenlanden voornamelijk met den Archipel bragt het in de eerde dagen van januarij zijnen zetel over naar de, aan den Saronifchen golf gelegene dad Epidaurus. Ï11 deze dad was het, dat de regering den ia januarij de provifionele con- ftitutie van Griekenland afkondigde. Men merkt in de grond-wet, onder an dere bepalingen, twee artikelen op, weike inhouden, dat de zwaardeverant woordelijkheid zal rusten op iederen onderhandelaar, die eene onderhandeling aanknoopt, welke de daatkundige onafhankelijkheid der natie in her geringde zou kunnen krenken. Opent de uitvoerende magc eene zulke onderhande ling, zoo is zij door die daad alleen, met volle regt, van ambt en gezag ver vallen. Vervolgens heeft het congresden 27 januarij de akte van onafhankelijk heid der nacio en de indelling van het provifioneel gouvernement afgekondigd. D I T S C H L A N D. WEENEN den ai april. De daatsraad van Tatitfchef is in den nacht van den 19 op den ao dezer van hier naar Petersburg vertrokken. Hij moet bin nen 4 a 6 weken hier terug komen. De Oostenrykfche Beobachter bevljjtigt zichbij deze gelegenheidom het publiek gerust te dellen nopens dit ver trek, én nopens den daat der onderhandelingen met de Portewelke onsgou vernement nog altoos hoop heeft van tot een gewenscht einde te brengen. SPANJE. MADRID den 18 opril. Ondanks de pogingen, welke van de zijde eener welbékende partij in Frankrijk worden aangewend, om hier te lande twee- dragt en burger-oorlog te dichtengenieten wij in de hoofddadzoo wel als in de overige deeien des Rijkseene gewenschte rust. GROOT - BRITTAN] E. LONDEN den 28 april. De dagbladen uit Ierland, heden morgen aan gekomen, bevestigen het verongelukken van de paketboot de Sandwich, en behelzen verder treurige berigten wegens het vergaan van vericheiden andere fchepen op de zuidelijke kusten van Ierland, waaronder ook, naar men verze kert, Zr. M. fchip the Confidencevan 32 (lukken, met deszelfs geheele equipage, uit 132 man bedaande. De Courier van gister behelst hét volgend artikel Men fchrijft van Plymouth datbehalve de fchepen beftemd ter kruis- togt op de kusten van Afrika en de gewone ftatie aan de kaap de Goede Hoop, er op dit oogerblik in die haven eene vloot in zeer goeden daat ge- reed ligt om op de eerste order uit te zeilenbedaande uit drie liniefebepen van 120 nukkendrie van 80dertien van 74 negen van 46, en 30 min dere vaartuigen. Men leest in een ministerieel blad het volgende: „Naar het bedaande landsgebruik, plegen de beraadflagingen over openbare aangelegenhedenin de onderfcheidene provinciën van het rijkniet zonder fmulpartijen te kunnen worden afgedaan. Zoo ook komen thansin vele de den, de vrienden van liet algemeene welzijn op eenen maaltijd (dineer party) bijeen, om over den tegenwoordigen fchrikkeiijken toelland, waarin het ryk, door de lage koornprijzen gezonken is, te raadplegen. Hertogen, lords, kooplieden, officieren, grondbezitters, pachters, alles zet zich, in eene bon te mengeling aan eene tafel, die met lekkernijen uit alle werelddeeleiizooda nig overladen is, dat men niet ligt op het denkbeeld zou komen, dat deze heeren, uit hoofde van de zoo drukkende iandsonheilenhier vergaderd waren.- Zoodra de prefident en vice-prefidenc gekozen zijnfpreken alleain den toon van de gewone zamenlevingmet volgepropte mondenover deu vetfehrikke- lijken hongersnood, welke thans in het'land heerscht; men ontkurkt de eene fles na de andereen betuigtdatals het zoo voortgaat de (laat in weinige jaren geheel te gronde moet gaan; men put zich uit in toasten, in fchimpen op de ministers, in verwenfchingcu van alle belastingen en in verzekeringen, dat er nooit eene parleinents verandering noodzalijker is geweest dan thans, en wanneer nu het geheele gezelfchap verzadigd en door den wijn verhit isdau worden er eenige redevoerigen op eenen gelijkvormigen toon gedaanwaarna mén, zoo de beenen hunnen dienst niet weigeren, naar huis gaat, in. de volle overtuiging, van teti beste van het land, als een vriend van het algemeene welzijn, werkzaam te zijn geweest." F R A N K R IJ K. PARYS den 30 april. In de kamer der pairs worden de algemeene discus- fiün betreffende het budjet voortgezet. Alles kondigt intusfeheu aan,'dat binnen 14 dagen de fluiting der kamers zal kunnen plaats hebben. Te Toulonfe zijn publieke gebeden bevolenten einde het ophouden der aanhoudende droogte af te fuieeken. -Van Mantes wordt gefchrevendat ook aldaar eene aan den hertog van Plaifance toebeboorende landhoeve onlangs in den brand geftoken is gé wordén. Van Bayonne wordt, in dato den 23 april, het volgende gefchreven: „Op de fpaanfche grenzen is alles volkomen rustig. Eenige dagen geleden was er een jong officier binnen die Had. aangekomen, die zeide den hertog d'Osfuna te wezen. De regering, die alle vreemdelingen, welke ons grond gebied betredennaauwkeuriglijk gadeflaat, heeft zieh overtuigd, dat deze jongeling flechts een avonturier is, ten gevolge waarvan hjj dan ook naar de grenzen gebragc en aan de Spaanfqhe overheid overgeleverd is geworden. „De geruchten, wegens eenen aanfiag, te Aranjeüz, op het leven des konings gedaan, welke twee cagen lang alhier 'in omloop geweest zijn, heb ben zich niet bevestigd." Vervolg van het rapport van het commité tot buitenlandfche zaken te Nieuw-Yorkwegens het erkennen der geïnfurgeerde Spaanfche Koloniën. (Zie ons vorig No.) „Wie is de wettige fouverein van een land? Dit is eene vraag, die het de vreemde volken niet geoorloofd is te doen. Het voegt deze flechts, met de bedaande regering te handelen. „Er beftaat te dezen opzigte geen verfchii van denkwijs onder aile fchrij- versdie over het volkeb-regt gehandeld hebben; er iste dien opzigte geen verfchii in de wijze van handelen onder befebaafde natiën. Het is niet noodigautoriteiten aan te voeren, ten voordeele eener leer, die aan allen, welke zich flechts min of meer met dergelijke zaken hebben bezig gehoudêi, ff t gemeenzaam ishet is niet noodigten einde voorbeelden tot ophelderïn f. hiervan te bekomen, om tot de burger-ootlugen tus'fchen hét hui!; van York en dat van Lancascer op te klimmen. Lang na het tijdvakwaarin de hoof den dezer beide mededingende Hamhuizenbeurtelings overwinnende en foü- verein, binnenslands gehoorzaamd en buitenslands erkend werden waarin Zij de magt uitoefenden, zonder het regt daartoe te bewijzen, heeft de wereld monarchien in republieken zien veranderen en magtige overweldigers -, dbüt vreemde mogendheden, bij voorkeur boven de wettige overheid, zonder ge zag, zien erkennen. De hedendaagfche gefchiedenis is vol van dergelijke daadzaken. Hebben wij niet, in het kort tijdverloop dat ons eigen geheu gen omvat, gouvernementen, naarmate van de inagt of den hartstogc vandeti dag, van vorm en van meester zien veranderen; veranderingen, op het gronde beginfel dat Wij belijden gevestigden die derzelver betrekkingen met dé andere gouvernementen, in het wezen der zaak of op eene duurzame wijzé niet hebben geftoord? hebben wij niet gezien, hoe keizers en koningen van een' dag, op de troonen van verbannen fouvereinen, die luide hunne regteu op hunne kroon terug vorderdengezeten, vriendfchappelijke gezantfehapa pen ontvangen hebben van de overige mogendhedenbij welke de verbannert fouvereinen eene fchuilplaars gezocht hadden? Hebben wij niet gezien, hóé diezelfde keizers en koningendie gisteren nog erkend en gevleid werden'; van hunne fchepters beroofd, en, door eene eenvoudige verandering, niet van regt, maar van omftandighedenals overweldigers behandeld zijn gewota den, door hunne opvolgersdewelke op hunne beurt, door dezelfde vreemi de mogendhedenweder erkend en gevleid werden-, De-vrede der wereld en de onafhankelijkheid van ieder lid vhn hét grbotè politieke huisgezin, vorderen, dat een iegelfik bij uitfluiting regter over zijné binuenlandfche zaken is, en dat de vreemde volken flechts den (laat van za ken kunnen in aanmerking nemen. Zelfs danwanneer de burger-oorlog de banden der maatfehappij en des gouvernements verbreekt, of teii minde de uitwcrkfelen er van fchorst, zelfs dan nog doet zulks, iti den boezem der natie, twee onafhankelijke partijen geboren worden, dié elkander wederzijds als vijanden befchouwen en geenen gemeenen regter er^ kennen." Het is derhalve noodzakelijk, dat deze beide partijen, door dé vreemde Hatenals twee onafhankelijke volken befchouwd worden; Dezeivé anders te befchouwen of re behandelen, is zich met derzelver buisfelijke langen te bemoeijen, is hun het regt te weigeren, om hunne eigen zaken uaar hunnen eigen zin te fchikken en de wezenlijke aurjbutien van hunne respectief ve fonvereiniteit te fchenden. „Wil eene natie, ten opzigte der vreemde mogendheden, regt op deze attributien der fouvereiniteic hebben, en indé groote politieke maaclchappij eene plaats bekleedendan is het genoegzaam j dat zij wezenlijk en met der daad Souverein en onafhankelijk is, dat is té zeggeudat zij door hare eigeu overheid- en volgens hare eigen wetten gê- regeerd wordt." De volken van Zuid-Amerikaen dit is eene overbekende daadzaakïèr~ geren zich zilvc; derhalve is het regt der Vereenigde-Statenom derzelver gouvernementen te erkennen, onbetwistbaar. Laat ons nu eens onderzoe ken, of men twijfel over het nut van dien maatregel kan opperen, de vrees dat dezelve onze vreedzame en vriendfchappelijke- betrekkingen met de mtk getidheden van het andere werelddeel zou kunnen yorftoren, tot groudflag. van dat onderzoek nemende." QHet vervolg in om volgend Nj.) NEDERLANDEN- *s GRAVENfJAGE den 2 mei. In de zitting van. de Tweede Kamer Oef Stacen-GeDraal van heden zijn een aantal ingekomen petitiën, op voordel vari den prefident, in handen der commisfie tot de petitien gefield onder dêzeï- ven bevonden zich eene van zoutzieders op het eiland Walcherenhoudende be denkingen tegen de wet aangaande de belasting op het zouten eene van deti heer van Oordten andere fuiker-raffinadeurste Rotterdambehelzende be; denkingen tegen zekere bepalingen der wet, omtrent de belasting op de.fuikéfi De andere petitien hielden het. verzoek in, om wetsbepalingen in het belang van den landbouw. De vergadering is gefcheiden en geadjourneerd tot aanflaandeu maandagdeii 6 dezer, des morgens te tien uren, wanneer de diseusfien over de wet, aan gaande de perfonele belastingzullen worden geopend; zoo men verneemt; hebben zich reeds vijftien redenaars doen infehrijven, om zoo voor als tegëni de wet te fpreken. LEYDEN den a mei. Den. 29 der vorige maand is de weled. hoög gei.- heer Herman Tollius, rustend hoogleeraar in de faculteit der. befpiegelenda wijsbegeerte en letteren, ridder van de orde van den Nederlandfehen Leeuw; enz., inden ouderdom van ruim 80 jaren, overleden, MIDDELBURG den 6 meiVan Lcipzig den 2t april wordt.gemeld, i dat aldaar de mis mee fleclue kenteekenen is begonnen; men ziet bijna geert Polen noch Rusfen en zeer weinig Grieken. De cijdingeu uit Rusland eu Polen zijn fieeds oorlogzuchtig. Van Parys den 1 dezer fchrijft men, dat een bankiers huis aldaar brie ven van Frankfort had ontvangen, welke het begin der vijandelijkheden vant deu kant der Turken melden; eene tijding,die echter nadere bevestiging ver- eiseht. Ook behelzen de Parijfche dagbladen uiE Triest den 19 april, dac - aldaar een bulletin van het Hejienisch of Griekseh gouvernement is ontvan gen, meldende, dat de vijandelijke vloot, na op den 20 februarij (4 maart) door de nationale vloot op de vlttgt gedagen en vervolgd te zijnden; 25 eu 26 februarij daaraanvolgende andermaal is aangevallen en voor een groot,ge deelte vernield geworden. De trekking der loterij van het landgoed de Oude Biezen, Heeft den 30 der vorige maand te.Maascricht plaats gehad. De kapitale prijs is getrok ken op No. 66,996doch wieii zulks is te bgurt gevallen was nog onbekend. Het 2de lot, uit Weilanden bedaandeis geweest No. 36172; het derde# dat uit twee Bosfcben beftondNo. 20530, en het vierde heeft met No.- 53465, f 1000 in geld getrokken, VLISSINGEN den 4 mei. Zr. Ms. Instructie-brik COURÏER,- geköm- mandeerd door den Kapitein-ter-zee Bolkenis den 1 dezer naar zee gezeild- Van zijne quarantaine is oncflagen en naar Antwerpen vertrokken het fchip' de Vriendfchapkapt. R. T. Noblesvan Mallaga, met dukgoederen, Den 1 dezer zijn alhier ter reede gekomen: Neptuneskapt. G. G. Smicvan Dantzig haar Brusfel gedestineerdmec; timmerhout. Voor Antwerpen beftemd: Eugeniekapt. E. Mazeus, van Rio-Janefttf,- met kaffij en huiden; hebbende dit fchip de reis in f13 dagen gedaan. Bi

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1