N* MIDDELBURGSCHE C O U R'A N Ti No, 54.' Zaturda g 4 N I E U rr S T IJ D I N G E N. BESTUREN en AD MINISTR JTIZNi PROVINCIE ZEELAND. N O O S - I N D I E, TT ATA VIA den 14 december 1821. Önder de zeldzaamfte en teven1! ver- jlJ fchriltkelijkfte nacuurverfchijnfelsbehoort zeker de inde maand fep- tember alhier gewoed hebbende orkaan. Het was tot op den 10 dier maand oaverdragelijk broeijendde thermometer varieerde 's middags den eenen dag tegen den anderen tusfc'nen 940 en 96; de barometerwelke alhier weinig werkt, en meest omtrent de 30° (iaat, daalde tot 290 3; de lucht werd door dikke wolken verduisterden eene frisfche koelte verhief zich uit het oostenen nam hand over hand toe. Bij tusfchenpozen viel des namiddags een ligte regendie tegen den avond met eenen toenemenden ftormwelke naar het zuid oosten liep, in eenen zwaren flortregen veranderde. Opeenge pakte zwarte wolken, die met eene ongeloofelij ke fnelheid door het zwerk rol de», verduisterden al meer en meer de maan, die Hechts hier en daarderzcl- ver rand flaauw verlichtte. Circa to uren liep de wind meer zuidelijk, en de ftorm veranderde in eenen woedenden orkaan; de regen vermengde zich met het door den wind uitgedreven zeewater, en fcheen een nevel; het kraken der huizen, waarvan de dakpannen allerwege de ftraten bedekten, vervulde een' ieder met ijzing, en het was moeijelijk zich op de ftraat tegen den hevigen wind ftaande te houden. Dit duurde tot den volgenden morgen, wanneer de meeste*woede bedaar de; de fchade echter, die allerwege in de ftaddoor het omwaaijen van hui zen, heiningen, paggers en pakhuizen veroorzaakt was, is aanmerkelijk, niet minder dan die, te weeg gebragt door het van de bergen afftroomend water, waardoor de rivieren buiten hunne oevers zwollen, en met eene fnelle vaart al wat in den weg ftond medefleepten. Ook op'ons eiland, in de baai, was de verwoesting groot; de wind dreef de zee met vreesfeïijk geweld tegen de buiten zijde van het eiland, en, daar er door den Herken toevoer vab zeewater, en het afftroomend water van de bergen, geeue ebbe was, en het water dus meer en meer opdrongvereenig- de het al zijne kracht tegen het midden van den fteenen pagger, die dan ook fchieiijk op de gevaarlijkfte plaatfenals pakhuis no. 15alwaar ruim 600 cannasfers fuiker bewaard waren, 'slands galerij tegen het groot opperhoofds woonhuis, kombuis en collegie der tolken, inftortte. De meer en meer verbolgen golven iloegen nu met alle kracht tegen de- aarde welke dan mede fpoedig inzakte. Zoodra dit met den dag ontdekt werd, benoemde het opperhoofd eene commisfie, beftaande uit den pakhuis meester Gozeman en den fcriba Engelen om met alle handen die te krijgen waren 'sia.ids goederen te redden. Dit konde echter zoo fchieiijk niet bewerkt worden, of er ftortte bereids een groot gedeelte cannasfers door de opening in de branding, waar zij terftond verzwolgen en weggefleept werden zonder mid del tot redding, wat moeite daartoe ook wierd aangewend. Vele zwarigheden nogtans kwam men in andere opzigten te boven, doorde bereidwilligheid van de eilands Ottona's en tolken die terftond hunne bedien den gaven; wordende met behulp der ambtenaren en jongens, welke alle hier mede den grootften lof verdienen, het overige in gevaar zijnde zoo veel mo gelijk gered. De beide Nederlandfche fchepen waren, even als de Japanfche vaartuigenvan hunne ankers gedreven; de Fortitude lagdigt onder de ftad op de modder, en de Java aan de overzijde achter de klippen. Gelukkig voor de laatfte dat het we der fpoedig bedaardeen de wind wat zuidelijk geworden wasanders had dezelve zeker grootè avarij gekregen, en zoude welligt zelfs zijn verongelukt. Vele Japahfche vaartuigen waren verbrijzeld, en bevarene matrozen betuig den, nimmer eenen zoo woedenden ftorm te hebben bijgewoond. NOORD-AMERIKA. NIEUW-YORK den 26 maart. De National Intelligenter maakt het volgend belangrijk document publiek: Kamer der Vertegenwoordigers den 19 maart. Het commité van buitenlandfche zakenbelast met het onderzoeken van de boodfehap van den prefident, betrekkelijk het erkennen van de voormali ge Spaanfche provinciën in Amerika en der daarbij gevoegde documenten heeft dit onderzoek met de grootfte aandacht verrigt, en, met eenparige ftemmentot het uitbrengen van het volgende rapport befloten De provinciën van Buenos-Ayresfedert den jare 1810, hare revolu tionaire beweging, zonder hindernis van den kant van Spanje, hebbende ver volgd, hebben, in 1816, hare onafhankelijkheid geproclameerd. Na ver- fchillende fchokken binnen 'slands en gevechten van buiten, genieten dezel ve tegenwoordig binnen 's lands rusten leven in goede ver.ftandhouding met derzelver naburen; zij oefenen thans hare volkomen fouvereiniteit uit, zon der eenigerhandén tegenftand of aanval. De provinciën van Venezuela en van Nieuw Grenada hebben, na ieder afzonderlijk derzelver onafhankelijkheid te hebben verklaardgedurende eene tijdsruimte van tien jareneenen bloedigen oorlog tegen Spanjes legers ge voerd en hebben zichna Ieder van haren kantdoor hare overwinningen op die legers, het doel van hare wenfehen te hebben bereikt, op den 19 de cember 1819 onder den titel van Republiek van Co/umbia, tot eene eënige natie vereenigd. Deze republiek bezit een wel georgatiifeerd gouvernement, door den vrijen wil harer burgers daargefteld. Dit gouvernement oefentzon der binnenlandiche of buitenlandfche vijanden te fchromen, alle de functien der fouvereiniteit uit. De geringe overblijffelen der legers, door het moe derland gezonden, om deszelfs oppermagt te behouden, zijn thans geblok keerd binnen twee fterkteti, in welke zij niets kunnen uitvoeren, en waarin zijvan hoop op eenen goeden uitflag verdokenzich weldra genoodzaakt zullen zienzich op genade en ongenade over te geven. Wanneer deze ge beurtenis plaats zal hebbenzal er geen enkel fpoor van vreemde overheer- fching in die uitgeftrekte republiekdie vier of vijf millioenen inwoners telt meer overblijven. „De provincie Chili heeft, federt zij in 1818 hare onafhankelijkheid heeft verklaard, volftandig en zonder daarin verhinderd te zijn geweest, de fouvereiniteit genoten, in welker bezit zij zich als toen gefteld heeft. Die van Perueven als Chiliaan gene zijde der Andes of Cordilleras aan de Stille-zee gelegen, is langen tijd, door de tegenwoordigheid van een geducht leger, dat Spanje in dat land onderhield, van alle pogingen ten voor- deele der onafhankelijkheid wederhouden. Eerst op.den 19 julij des verleden jaars gaf de hoofdftad Lima zich, bij kapitulatieover aan een leger, voor namelijk uit troepen van Chili en van Buenos-Ayres zamengeftelden door den generaal San Martin gekommandeerd. Het grootst gedeelte der konink lijke {roepen,.dat in het gebergte vlugite, is vervolgens naar de kust terug gekeerd, om zich bij de koninklijke bezetting van Callao te voegen. De V< overgave van deze vesting aan de Amerikaanfihie' legermagt kan als hét einde van den oorlog in dat land befchouwd worden. De Peruanen, vrij om htinné gedachten te kennen te gevenhebben zich zeer ftellig voorde önifhanke- lijljhefd vérklaard; hunne eenftemmigheid en geestdrift zijn nergens overtrof, fetvgeworden. „De omwenteling in Mexico heeft, door derzelver aard en loop 4 vdn dié van het overige Zuid Amerika verfchild. De uitkomst is desnietteminvoor zoo verre de inwendige organifatie van het gouvernement die provincie be treftjuist dezelfde geweest. Maar het Mexiaanfche Rijk heeft, fjnds deti it augustus II., deszelfs onafhankelijkheid, met even zooveel kracht als alle de overige republieken van Zuid-Amerika, rerkiaard, en heeft dezelve op eene even nadrukkelijke wijze daargefteld. De geografifche. ligging vari dat rijk, deszelfs bevolking en hulpmiddelen, maken hetzelve bij ui/Jlek in Pastom deszelfs onafhankelijkheid, die het geproclameerd heeft én dié het thans geniet, te handhaven. „Zoodanig zijn de daadzaken, welke de aandacht van uw comité hebbed bezig gehouden. Dezelve bewijzen in onze oogen, onwederlegbaardat dé volken van Mexico, Colombia, Buenos-AyresPeru en CHili, in ^uid- Amerika, in de daad onafhankelijk zijn. „Thans blijft nog te onderzoeken overig, of de Vereenigde Staten fegt efl belang er bij hebben, oiü dé onafhankelijkheid, welke de26 volken bé2ic- tente erkennen. Bij dit onderzoek is het niet noodig, het regt na té fporén, daé de Vól ken van Spaansch-Amerika hadden, „om de politieke banden, welke hen aan „eed ander volk verbonden, te verbreken, en om dien gelijken én afgezonr „derden ftand aan te nemen, op welken de regten der natuur en Van God hen eene wettige aanfpraak gaven." Dit regtom de politieke inftellingefi vit] den ftaat te veranderenisdoor Spanje en deszelfs kolomengelijkelijk uitgeoefend geworden. Wat ons aangaat, zoö zou het miskennen van het regt der Atnerikaanfche Spanjaarden op de onafhankelijkheid even zoo goed zijn als de grondbeginfeleu te ontkennenop welke onze eigen ohafhinke^ lijkheid gegrond is, en gevolgelijk van dezelve af te zien. „Ons politiek regt, om deze hare onafhankelijkheid te erkennen, idtsiefl een derde te beleedigen, hangt geenszins van de regtvaardigheid hünner zaak; maar van het wezenlijk daarzijn dier onafhankelijkheid af. ötn dezé erkefa ning te regtvaardigeiï is het, wat Ons aanbelangt, genoegzaam te bewijzen 4 hetgeen wij reeds bewezen hebbendat namelijk de volken van Spaansch- Amerika binnen hunne respect ive grenzen, bij uicfluiting fouveréin én ge- volgelijk in de daad onafhankelijk zijn. Dé Vereénigde-Staten hebben, met alle andere volkenhet fegt gemeenom voorwaarden vin vrede en ge- meenfehap met deze gouvernementen te bepalen, zoo we!ais met iéderandeé gouvernement, dat de magt om oorlog te voeren bezit en uitoefent. {Het vervolg in ons vólgend No.~) F R A N K R lj K. PARYS de.i 26 april. Den 16 dezer heefc het BijbelgenoOtfchap Viii Frankrijk eené aigetnéene vergadering gehouden. De pairs Boisfï d' Anglaji en Verheull; de heer Cuvier, prefident van den raad van onderwijs en dé predikanten Goepp en Marron zijn daarbij tegenwoordig geweest. Dé fecre- taris baron de Stael heefc het rapport uicgebragc eh de heer Wilkens, lid varf hec Engelsch genootfehap, heeft eene premie van 1000 franken vöor^efteld ten behoeve van den opfteller van liét best gekeurd vertoog, waarbij dé voordeelen van het genootfehap worden ontwikkeld eri hetzelve tegen zijna tegeukanters worde verdedigd. Terzei ver tijd heefc hec genootfehap voor het onderling onderwijs zijne jaarlijkfche zirtipg gehouden. De Vergt* dering was zeer talrijk en heefc befloten hare pogingen te verdubbelen, ten" einde de moeilijkheden, met welke deze leerwijze te worftelen heeft van de zijde van lieden, welke niet gaarne zien, dat de fchamele gemeenteeenig onderrigt bekomtuic den weg te ruimen. Ditmaal is de tïiaarfchalk hertog van Tarente (Macdonald) als voorzitter benoemd. De Antiliberalen had den reeds in hunne dagbladen verzekerd, dat dit genootfehap geheel in dui» gen was gévallen. Men verneemt mef leedwezen, dat in het voormalig Picardle ftêéd® brandftichtingen plaats hebben. Men wil zelfs hebbên ohtdekc, dat 'er eené poging zou zijn aangewend, om eene der voorlieden van Atniens in de ascli te leggen. Tot nog toe heeft men drie perfonen op vermoeden in hechteni* genomen en de procureur des konings te Béauvais heefc zichdoof eené talrijke wacht verzcldnaar Cauvigni begeven, ten cir.de getuigen te hoo ien- Intusfchen is den 18 nog in zes gemeenten en een gehucht brand uitgebroken. Mèn ftaat bier ter ftede verbaasd over eene dergelijke hard nekkige boosheid en men verliest ziéh in gistingen omtrent da ware oorzaafc van deze herhaalde misdaden. Men heeft eene inteekening geopend een einde de ongelukkige flagtoffers te onderdennen, Eenigeden 14 te Toulon uit Griekenland tefuggekomene, Fratifche officieren beklagen zich in onze papieren bitterlijk over de behandeling, wel ke zij van de Hellenen en derzever fenaac ondergaan hebben, NEDERLANDEN. MIDDELBURG den 3 mei. De geëmployeerde bij bet Gouvernement van Zeeland, aan wien dezer dagen, onder couvert, uit Coest Vier Dukaten zijn toegezonden, verwittigt dengenen, dien het kan aangaandat dit geld aan het beduur van den Algemeenen Armen dezer Stad is ter hand gefteld. 127de KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Eerste Klasse. Getrokken prijzen en premien van 1000 en daar boven, ifte Lijst. No. 18625, eene premie van/"tóoo. No. 35048, een prija van ƒ20,000. No. 32659, een prijs van 1000. 2de Lijst. No. 32995, een prijs van 1000. No. 36361 idem f 1000. 3de Lijst. No. 11451,f tooo. 4de Lijst. No. 5561, ƒ5000. Nd. 20845,ƒ1000. 5de Lijst. No. 19599, - .ƒ10,000. 6de Lijst. No. 31244, 1 ƒ1000. AANBE S TE DING. Op Woensdag den 8 Mei 1822, des middags ten 12 uren, zal, oflder na dere approbatiedoor den Gouverneur van de Provincie Zeeland of, btf deszelfs afwezigheid, door een der Leden van de Gedeputeerde Stalen, in bijzijn van deu Iloofd-Ingenieur in het voormalig Staats-VlaacderenaaB be(

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1