G O ït A N T» No. 49 MIDDELBURGSCHE Dingsdag den 23 April. N I E U ïr S T IJ DINGEN. NEDERLANDEN. SPANJE. TRUN den 8 april. De vermaarde Iturbidede voornanmfte bewerker der i te Mex!co plaats gehad hebbende revolutie, is in dat gedeelte der nieu- \ve wereld-geboren; zijn vader is uit de provincie van Navarre geboortig, en Jiad zich federt een aantal jaren te Mexico gevestigd. De liedenwelke Itur bide in Amerika gekend hebben, zeggen, dat hij een man van een zeer groot karakter, en met eene zeldzame onverlchrokkenheid begaafd is, doch zij voe gen er bij, dat zijne eerzucht onzerzadelijk is, en dat zijne bekwaamheden aan de gaven, waarmede hem dé natuur begiftigd heeft, niet beantwoorden. Overigens fchijnt het, volgens de laatlle, te Kadix, uit Vera-Cruz ontvan- gene berigten, niet «r hii 7HI mr keizer van Mexico be- - /*- D U I T S C H L A N D. FRANKFORT den t4 april. Berigten uit Konjlantinopel melden, dat de Groote Heer zelve de deliberatien' van den divan, waarin het verwerpen van het ultimatum bedoten werd heeft bijgewoond in zijn kabinet achter de gordijnen van een venster, hetwelk in de vergaderkamer uitkomtin deze belangrijke zitting, welke door alle de in Konftantinopel zijnde Turkfche grooten» viziers, opperhoofden der janitfaren en ulemas werd bijgewoond (telde de grootvizier als prefident van den divan, na dat de mufti verklaard had, dat verfcheide eifchen van Rusland Itrijdig waren met de gronden van het Islamismus en de waardigheid van den godsd.enst, voor, om te onder derzoekenof het regt en overeenkomstig de voorfchriften van den koran wasden (tandaart van den grooten profeet op te (leken en de muzelmannen van het oosten tot het westen te wapen te roepen, wanneer vorderingen van zoodanigen aard aan den fouvereiD der geloovigen gedaan werden waarop door den mufti geantwoord werd, dat zulks regt was, hetgeen alle de ule mas bevestigdenwordende vervolgens de vragenis het regt en verflandig om de muzelmannen uit de vorstendommen van Wallachije en Moldavië terug te doen komen, terwijl de Rusfen op de grenzen een talrijk korps verza meld hebben, hetwelk zij niet willen ontbindenKan men voortaanzoo als voorheen, hetzij aan de trouwelooze en verraderlijke Grieken hetzij aan de Boijaren, liet opperbeftuur der twee grensprovinciën toevertrouwen? Kan men aan de oproerige raja's alle hunne kerken en hunne voorregten wederge ven, zoolang zij hardnekkig in hunne ongehoorzaamheid zullen volharden? allen ontkennend beantwoord en. daarna door den Grooten Heer goedgekeurd. In deze vergadering zoude ook befloten zijn, om, in geval van een oorlog met de Christenen, een plan uit te voeren, hetwelfe reeds tijdens den oor log der porte met Rusland en Oostenrijk, onder Jofeph II en Catharina II, op het tapijt wasdoch waarvan toen de uitvoering door de overwinning' van Suwarow en van den prins van Coburg verhinderd wetd. De pacha van Egypte, die langen tijd de Grieken zoo veel mogelijk met verfchooning behandeld heeftis thans hun openlijken vijand geworden en heeft de hulp zijner geheele land- en zeemagc aan de porte toegezegd tot welks befluic hij, zoo men wil, zoude overgehaald zijn door eetien fir- man van den Grooten Heerwaarbij het eiland Kandia met zijn pachaliek ver- eenigd wordt, onder welk beding bij zich vroeger bereid verklaard had, mede te zullen werken tot de ten onderbrenging der oproerlingen op Morea reeds zijn 7 k 8000 man zijner troepen, onder begunstiging van eenige oor- logfchepen, op Kandia geland, zondereenigen tegenftand te vinden, daar! de Griekfche fchependie bij dat eiland gelegen hebbenbij het uitloopen der Turkfche vloot uit de Dardanellen van daar vertrokken waren en de Grieken de blokkade der Turkfche vestingen opbraken en naar hec gebergte vlugtten. De vijanden der Grieken hopen ookdat hij troepen naar Morea zal zenden, ten einde eene afwending te maken ten voordeele vanChourfchid- pachadie door de landengte van Corinthe het fchier-eiland moet aantasten. GROOT - BRITTANJE. LONDEN den 13 april. Een groot aantal aanzienlijke perfonen hebben zich naar Chattam begeven, ten einde het oorlogfchip Georges If, van 120 (lukken, van ftapel te zien loopen. Dit febip is, zoo men zegt, het fchoon- fte van de koninklijke marine. De acluerfteven is cirkelvormig, betgeen als eene nuttige nieuwigheid befchouwd wordt. Men heeft, den 6 dezer, op de kust van het prinsdom Wallis, in de nabijheid van Miifort, eene flesch gevonden, welke, den 1 maart, op 490 noordelijke breedteen 120 lengte in zee geworpen is. De kapitein van het vaartuig had, 11a de wereld rondgezeiid te hebben, op datcijdftip, 130 dagen reis van Calcutta om naar Engeland terug te keerenhij verzoektdat men eene juiste aanteekening van zijne flesch houde, ten einde de rigting der zce- ftroomen te ontdekken. LONDEN den 16 april. Men heefc regtsflreeks berigten uit Konflanti- nopeiontvangen tot den 11 maart, in welke men verzekert, dat de Engel- fche en Oosterrlikfehe gezanten op nieuw eene nota van hunne zijde aan den reis-efièndi hebben ingeleverd, en in dezelve het ontruimen van de vorsten dommen als het eerfige middel opgeven, om hec uitbreken van de vijande lijkheden te verhoeden. IJe 3 pets. geconfolid. 78^. Gereduc. 5 pet. 102I. F R A N K R IJK. PARYS den 16 april, De dagbladen hebben vermeld, dat de heer Zea, ambasfadeur van het gemeenebest van Colombianamens dat gouvernement bij het ministerie van buitenlandfche zaken en het diplomatieke korps eene nota heeft, overgelegd(trekkende om te verzoeken dat de onafhankelijkheid dier republiek door dc onderfcheidene mogendheden van Europa fflogt worden er kend. Zie hier den inhoud dier belangrijke nota: De ondergeteekendebuitenwoon gezant en gevolmagtïgd minister der re publiek van Colombiaten einde hare ftsackundige en handeldrijvende belan gen met de mogendheden van Europa te vestigenbeeft de eeringevolge de bevelen van zijh gouvernement, aan Z. Exc. den minister van buitenlandfche zaken vande volgende mededeeling te doen: „Het gerucht van den worflelflrijdwelke Amerika tegen Spanje heefc uit gehouden heeft door de geheele wereld weergalmd. Zoo men al met de won derbare berigten er van onbekend moge zijn, geen twijfel ten minste kan er beflaan wegens de verbazende gevolgen, die door de gevechten en overwin ningen zijn daargefteld. Het verdrukte Amerika, dienstbaar gedurende drie eeuwen, heeft het juk van het moederland afgefchud. Spanje is niets meer aan de overzijde der zeeën welke het fchier-eiland befpoelen. „Inderdaad, Amerika is mondig geworden: de aangroei der bevolking de uitbreiding der verlichting, duizend nieuwe behoeften aan welke het moeder land niet konde voldoen, maakten de beflisfing onvermijdelijk. Spanje, ont volkt, zonder zeemagc, zonder industrie, boe zou hetzelve langer een ge heel vastelanddoor den grooten oceaan van hem afgefcheidenonder Zijn$ wetten hebben kunnen hóuden? De onaf hankelijkheid heeft dan flechcs dé natuurlijke orde herflelden een einde gemaakt aan al de ellende, welke eene ongepaste verbintenis noodwendig te weegbragc. Spanjevoor altijd van de oevers van Amerika verdrevenbezit gëè'ti middel meer om er zich weder te vestigen. Van binnen- verdeeldzondef invloed van buiten, de mijnen van Mexico en Peru ontberende, waar zou de het foldacen voor verafgélegene expedicien kunnen bekomen Hóe zoudé het in de kosten der noodige wapenrustingen voorzienoui te herwinnen wëc bet verloren heeft „De havens, de landingsplaatfende fterke punten iijn in, de öiagt tier Amerikanen; alle de zinnebeelden der Europefche oppermagc zijn verdreven^ de-leeuwen en torens van KacriH. hebhen piaacs gemaakt voor de kleuren der onafhankelijkheid en der vrijheid. In die wijduitgeftrekce oorden, welke zodi langen tijd de bron der Spaanfche grootheid en hec tooneel eener vreemde óverhectfehing waren, blijven niets over dan het verfpreide gebeente der krijgslieden, welke gezonden werden om zich tegen onze beftemming te vér- zetten. Alom vormen zich nieuwe (laten, op dezelfde gronden gevestigd4 gelijkelijk door de natuur begunstigd, magtig dóór plaacfelijke hulpmiddeleni trotsch op eene toeitomsc die hen hen niet bedriegen zal. Het klimaat alleëri zonde hen tegen vermetele aanvallen befchermen indien de beproefde ihoed niet rec-ds de beste waarborg daarvoor opleverde. Onder die (laten verheft zich cjie van Columbiatwaalf jaren van ëenéri onverzoenlijken oorlog hebben haar niet kunnen omverwerpen, noch hareil loop vertragen. Columbia heeft de vruchten van hare edele werken getrok ken; zij is vrij oppermagtig, onafhankelijk. Welhaast zullen deze nieuwe (laten eene volkomene, plegtige verbintenis vormen, en eenpariglijk de groudr vesten dier groote verbintenis daarftellentegen welke alle buitenlandfche aan-; val zoo belpottelijk als gevaarlijk zoude zijn. De coalitie van het overige def befchaafde wereld zou, zoo zij mogelijk ware, voor dit bolwerk haar vei-: derf vinden. Amerikaaldus gekomen op het (landpunt waarop het zich bevindtid regcen gelijk ftaande met alle andere natiën, vriendfchappelijk met alle volkëti willende levenheeft niets anders te doen' als zifch erkend te zien door dé groote familie, waarvan zij een deel uitmaakt, en aan welke verbondeu té zijn niet misfen kan vele vöordeelen op te leveren." - n (.Het vervolg hierna.\ BRUSSEL den 20 april. Van Pdrys meldt men, dat een biiicëngew'oöa courierdadelijk van Konstantinope! gekomen de tijding heeft aangebragc dat de loop der negotiacien tusfehen de ambasfadeurs der beide bemiddelend! mogendheden en het Octomanifche ministerie, zijn hervat, en dat dus allé hoop om den oorlog voor te komennog niet geheel verloren is. 'sGRAVENHAGE den 18 april. Heden namiddag ten 2 ure is H. Ma dc Koninghï, en M. K- H. JUT* HHs MM., van Amfterdam it> deze Reddende té rug gekomen. Onder ce bedenkingenaanmerkingen en vragen der afdeellngen van dé Tweede Kamer der Staten-Generaalnopens de voorgedragen concept-wed op het Zouthebben vier afdeeiingen aangemerktdat de wet zich behoordé te verklaren, omtrent de te nemen maatregelen bij de invoering derzelvéa Hierop is, namens het gouvernement geantwoord, dat hetzelve voornemen! is aan de Scacen-Geiieraai cène tranfitoire wet voor te dragen, waarbij dé maatregelen bepaald vzullen wordenwelke genomen moeten worden bij ge legenheid van den overgang van het eene (lelfel tot het andere; zölléndé deze maatregelen op de beginfelen van billijkheid en regtvaardigheid gegrond zijn. Den 29 der afgelcopën maand heefc Z. M. een befluit gehofflënhou- dende bepalingen omtrent dé wijze van benöetning der dijk- en polderbe* Huren. Dit befluit behelst Art. i. De dijkgraven, prefidenten en verdere lèdëri van alle hóogé éri ah- dere heemraadfehappen, wateringen, waterfchappendijken, polderbettüreri en andere dergelijke collegien, hoe ook genaamd aan welke eenige beheering over rivier- of zeewacerkeerende dijken of werken is toevertrouwd, mitsgadertl de fecretarisfendijk-fchrijversgrifHers, rentmeesters of pennigmeescers 4 welke bij deze collegien fungeren, voor zoo ver dezelve door den fouverein# de ftadhouders in der tijd de voormalige provinciale hoven of eenige anderé publieke autoriteit plagten benoemd te worden, zullen voortaan dooTons Wór den benoemd en aangefteld. Wij behouden ons voorom een (laat van alle de collegien» Welke hl dé termen van dit artikel vallen, nader vast te (lellen: 2. Insgelijks zullen door ons worden benoemd ën aangefteld dé leden vin zoodanige dijk- of polderbefturenWelke geen rivier- of zeewaterkeefendc dij ken of werken hebben, maar wier beheer zich tot binnenpolders bepaalt, irf zo.o verte de leden van zoodanige beduren voorheen, en wel bepaaldelijk vóór den jare 1795, werden benoemd en aangefteld, hec zij door den fouvefeinj de ftadhouders in aer tijuue voormalige provinciale hoven of eenige andere publiek? autoriteiten. 3. Deze benoemingen zullen gefchieoen op de volgende wijze: In geval van vacature zal door dé dijk- en polderbefturen, wiën Sulles aan gaat worden opgemaakt eene nominatie van drie perfemenwelke in zich ver eenigen al de vereischten, bij de reglementen der respective bedaren, waarbij zij moeten fungeren, Voorgefchreven, of die de beftaandegebruiken medebren gen. Deze nominatie zal door hen worden ingediend bij de gedeputeerde ftatétr hunner provincie, die dezelve, met der/elver confideratieuomtrenf dé voor gedragen? perfonen, zullen doen toekomen aan ónzen minister Van binnenlands fchfi zaken en wacerftaac. 4. Voor zoo ver nogtans de reglementen, oetrooijën of beftaande gebrui ken aan de ingelanden, ftemgeregtigden óf de gecommitteerden van dezelve of ook aan eenige fteden of bezitters van ambachts-beerlijkheden, de bevoegds heid g'even, ora één of meer perfonen tot het bekleeden van voornoemde posten te benoemen of voor te dragen worde het doen der vooraragt aan de-' zelve gelatenwelke vooredrage door hen aan dé gedeputeerde (laren def pro-" vincie zal worden gedaan, die dezelvé, met hnnue confideratienaau voorzs onzen minister zullen toezenden. 5. Dezelfde wijze van benoeming zal worden in acht genomeu, tënaatfzïeti der leden van de collegien van hoofd-ingelandenambcsbefturen of commisfa- risfen uit de geïnteresfeerden in zoo ver dezelyc volgens de beftaande ré* glementen, door den fouverein, de ftadhouders in der tijd de voormaligs

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1