MIDDELBURGSCI-IE COURANT, No. 4$; Dingsdag den 16 April. NIEUWST IJ DINGEN. NEDERLANDEN. ITALIË. NAPELS den 21 maart. Een rapport van den generaal Roth, commis- faris des konings in Bafibcaca, behelst, dat, in den nacht van den ia dier maandhet martiaal hof, te Cavello vergaderdmet eenparige Hemmen vier-en-twintig perfonen, befèhuldigd van de gevangenisfen te hebben willen overweldigen, tot de doodflxaf veroordeeld heeft; negen anderen zijn tot dwang-arbeid gecondemneerd. Van de vier-en-twintig tet dood veroordeel den, hadden negen dadelijk hunne (traf ondergaan; de executie van de vijf tien overigen was uitgefteld geworden. DUIT SCHLAND. WEENEN den 30 maart. Er is hier nog niets naders nopens de Turk- fche zaken publiek gemaakt, en incn verneemt ook geene verdere bijzonder heden van hetgeen te Konftancinopel moge voorgevallen zijn. Intusfchen fchijnt men hier ter beurze de zaken, tot heden, niet voor zoo erg te hou den als wel op andere groote markten het geval is. Na den eerden fchok zijn hier in der daad de publieke fondfen meer gerezen dan gedaald zijnde heden de 5 pets. metallieken 74I pet., en de bank actiën 670 fi. Voor het overige bevindt zich de heer van Tatitfchef nog altoos hier, en beftaac er voortdurend eene drukke gemeenfehap tusfehen dien buitengewonen Rusfifchen gevolmagtigden en onzen minister van buitenlandfche zaken; maarnopens hetgeen in die couferentien behandeld wordtweet men zoo het fchijnt, een diep geheim te bewaren. BERLIJN den 6 april. Bij een koninklijk befluic van den 30 maart, heeft eene aanmerkelijke bevordering in onze armee plaats gehad. FRANKFORT den 7 april. Over Odes/a heefc men tijdingen van Kon ftancinopel van den 12 maart. Men fprak er veel van oorlog tegen Rusland. De Turkfche vloot was met 16,000 man landings-troepen naar Candia gezeild en nabij Konftancinopel bevond zich een aanzienlijk leger enkel van Aziaten. De Christenen in die hoofdftad zagen de oorlogs-toebereidfelendie de Porte laat maken, met vele vrees aan; ondertusfehen was het er vrij rustig en fche- nen de muzelmannen voornamelijk hunne aandacht op de buitenlandfche aan gelegenheden te vestigen. De Turken waren in het algemeen zeer verheugd over het antwoorddat de fulcan aan de ministers der bemiddelende hoven heeft doen geven en prijzen hetzelve als hunnen ltaiif en keizer waardig. F R A N K R IJ K. PARYS den 9 april. Men befpaurt, dat het ministerie, fteeds getrouw aan de partij welke hetzelve aan het bewind heeft gebragtvoortgaat met vele ambtenarenzoo inde hoofdftad als in de departementen, van luinne posten te ontzetten, en men meent, dat, na de fluiting der zitting van de wetgevende vergadering, deze maatregelen eene nog verdere uitbreiding zul len bekomen. Sedert een paar avonden hoort men de bekende liedjes niet meer aanheffen. Men Verzekert fteeds, dat de beide Franfche fchouwburgen verzocht zijn geworden, door toedoen van den aarts-bisfehopom dé Tar- tuffe van Molière niet meer te vertoonen. De reprefentatien van CËdipe en de Vèpres Siciliennes zijn ook vooreerst opgefchorst. Het fchijnt, dat de her- haaide toejuichingen van hét altijd zeer talrijk publiek de anti-liberalen groo- telijks mishaagden, daar zij eeh fprekend bewijs opleverden, dat de menigte des volks hunne gevoelens op verre 11a zoo niet is toegedaan, als zij wel voorgeven. Men wil thansdat uiterlijk morgen of overmorgen bij de kamer der afgevaardigden rapport zal uitgebragc worden op het verzoekfchiifc van den heer DoUglas Loveday. Ten gevolge van aan den luitenant-generaal, kommaüderende de 5de militaire divifiegedane ontdekkingen2ijn te Straatsburg verfcheide oilicie- ren van het garnizoen gearrefteerd. Eene uit die ftad ontvangen telegraphi- fche depeche meldt voortsdat er alles rustig is. Te Touloufe heeft des avonds van den 3 dezer zich nog eene veree- nigiiig van ongeveer 800 jonge lieden vertoonden is in ftilte verfcheide ftra- ten doorgetrokken. Op het plein du Capitole gekomen, werden zij gefom- meerd om uit een te gaan, waarop het grootst gedeelte in een koffijhuis de wijk namreeds bekend als de zetel der vroegere bewegingen. De regering beval ook de ontruiming van dit koffijhuis, en een co'mmisfaris van policie, bekleed met zijne fjerpde jonge lieden verzocht hebbende om zich te verwijderen, gehoorzaamden allen, bij het uitgaan nogtans de kreet leve het charter! doende hoorei). Door de voorzigtigheid der uitvoerders van hét publiek gezag liep alles zonder ongelukkeu af. Alleen werden wederom den daarop volgenden nachttwee perfonen gearresteerd. De koning van Napels heeft den 13 der verleden maand een decreet ge nomen, waarbij alle btiefwisfeling met perfonen, die, uit hoofde der politie ke gebeurtenisfen van juli) 1820, het koningrijk verlaten hebben met den dood en verbeurdverklaring van goederen geflrafc zal worden, zoo dezelve ftrekken mogt om de orde en rust van het rijk te ftoren. Alle briefwisfeling met onderdanen binnen 'slands, die misdadig zijn en dezelfde ftrekking heb ben zoude, zal ook met den dood worden geftraft; martiale regtbanken zul len over deze zaken vonnisfen. Alle perfonen, welke misdadige brieven öf plannen tegen de algemeene rust ontvangen en dezelve niet binnen den tijd van vier-en-twintig uren aan de politie overgeven, zullen uiet balüngfchapgeftraft worden. BRUSSEL den 10 april. Eergisteren zijn de verfchillende fchilderftuk- kenWelke, bij de koninklijke akadem.ie, naar den prijs hebben gedongen beoordeeld geworden. De eerfte prijs naar de natuur is aan den heer Lagasfe van Nivelles, leerling van den heer Odevacre, en de eerfte prijs naar het an tiek aan den heer Acard van Audenaarde, leerling van denzelfden meester, toegewezen geworden. Brieven van Luxemburg maken melding van een militair komplothet welk te Metz gefmeed wasdoch dat dadelijk ontdekt en daardoor mislukt zou zijndezelve voegen er bij dat eenige militairen, gearresteerd zijn. De Piemontezen, die, ten gevolge der bevelen van het gouvernement, door de agenten der policie, te Rijsfel zijn gearresteerd, zijn de heeren Saint-Marfande zoon de hertog de Pué en de heer de Saint-Mickel. Het fchijnt, volgens de in omloop zijnde geruchten, dat er, te Turin eene correspondentie tusfehen die uitgewekenen en eenige perfonen van Piemont ontdekt is en dat het Sardinisch gouvernement een' buitengewonen courier naar Parys gezonden heeft, ten einde hunne arrestatie en uitlevering te ver zoeken. Zoodanig is de oorzaak van dezen ftrengen maatregeldoch voegt er bij dat het fransch gouvernement geweigerd heeft hen leveren. 'sGRAVENHAGE den ir april. Men zegt, dat de kapitein MelvtllvdH Carnbee binnen kort van Vlisfingen raar de Oost-Indien zal vertrekken ad* boord van Zr. Ms. fregat Euridice, kapitein War denburg, toet oogmerk, om er den fchout-bij-nacht Musketier in het bevel over de koninklijke ze£- magt af te losfen. Zr. Ms. fregat Alóiers, kapitein van der Stratenen dé korvet Hnct A kapitein Pool, zijn naar de Middellandfche Zee beftemd en zullen et het ffé! gat de Diana en de korvet de Lynx gaan vervangen. Als recubcatie van het voorloopig berigt In no. 84 def Amst. Courant t fzie ook onze Courant No. 44] deelt onze ftedelijke courant mede den na volgenden hoofdzakeiijken inhoud van een Koninklijk befluic van den 28 fé- brunrij 11.no. 21. „Het oepoc-bataillon van de troepen voor dé koloniën no'. 33, zaldcbe- naming aannemen va» algemeen depot der landmagt no. 33. Hetzelve zal beftaan uit vier divifien. „De eerfte divifie, uit vier compagnie» en eene compagnie artillerie zaméti-" gefteldzal zijn geftationeerd te Harderwijk onder het onmiddelijk bevel van den luitenant-kolonel, chef van het algemeen depot; do ze eerfte divifie zal in den geest van ons befluit van den 28 december 1816 in het bijzonderflreL ken tot gejladige aanvulling en completering van de troepen voor den dienst in de koloniën; blijvende mitsdien het daarbij geftatueerde ten aanzien van dezé eerfte divifie in deszelfs geheelvoor zoo verre nogtans door het tegenwöor- dig befluit aan de daarbij voorekomende bepalingen niét Wordt gederogeerd. De ftaven der 2de en 3de divifien zullen respec'civelijk zijn geftacioneerdt te Briefte en Vlisfingen; zullende de ftandplaats van den ftaf def evencüeel od te rigten 4de divifie nader worden bepaald. De kaders der 2de, 3de en 4de divifien zullen worden aangevuld dooc militairen, dienende bij de nationale korpfen der armee, die in de termen val» len der zoodanige, welke 111 de cathegorie der tweede klasfe bij hunne korp fen zijn voorts door manfehappen, aan welken herhaalde beftraflingén is uit geoefend en die ten gevolge daarvangenoegzaam hebben getoond aan eena ftrengere tucht te moeten worden onderworpen; en, eindelijk door miliciens uit de zoodanige, die, krachtens artikel 168 derwet van den 8 januarlj i8l7« worden gefteld ter befchikking van het departement van oorlog. „De manfehappen, hier boven bedoeld, die bij het algemeen depot Zöllért zijn overgeplaatsc, zullen, wanneer zij van een aftezins verbeterd gedrag blij ken zullen hebben gegeven, wederom bij de korpfen der nctive armee konfteii worden ingelijfd, of wel, voorzoo verre zij voor den kolonialen dienst gefchikt worden bevonden, als dan bij de eerfte divifie overgeplaatsc, en op geliikérf voec als de daarbij ingedeelde manfehappen worden behandeld, en in detache menten, fuppletietfoepenjaarlijks naar de koloniën af te zenden, begrepen worden; doch zal ten deze met de meeste omzigcigheid worden gehandeld, enz,'* Z. M. den last van onderhoud der tot arbeid bekwame bédellats xh da werkhuizen, voor de gemeenten Willende vermitiderencn tevens de gelegen heid willende verfebaffen om een grrooter aantal lieden van die klasfe te on derhouden, heetc den 13 maart 11., eCfi befluit genomenvolgens Welki 1. Alle bedelaars, die zich in de werkhuizen bevinden, en tot veld-arbeid gefchikt zijnzullen overgebragt worden naar die der koloniënWelke dö maatfehappij van weldadigheid daarftelc en tot het opnemen van bedelaars be ftemd zijn. 2. De gemelde bedelaars zullen in de gezegde koloniën blijven ten laste der gemeentenwaar zij hun domicilie van onderftatrd hebben. 3. De voorwaarden, waarop de maatfehappij van weldadigheid de gezegde bedelaars zal ontvangenzullen geregeld worden door een contractdac door den mi nister van Binnenland(che zaken en waterflaac mee de permanente commisfie der maatfehappij van weldadigheid zal aangegaan worden, e« de aan haarvooe eiken bedelaar te betalene fom zal, in geen geval, die van 35 gulden 's jaars kunnen te boven gaan, 4. De permanente commisfie der maatfehappij van weldadigheid zal, zoo veel mogelijk, moeten acht flaau op de reglementen van beheer der bedelaarsgefticbtenvooral opzigtens het in vrijheid ftellen der pef- fonen, die ia de maatfehappij zouden kunnen terugkeeren, zonder dat het te vreezen zijdat ze zich op nieuw tot bedelarij begeven. 5. De overbrenging der bedoelde bedelaars naar bovengemelde koloniën, za! gefchieden. ten koste der gemeenten waar zij hun domicilie van onderftand hebben; en de kosten zulten geregeld en voorgefchoceu worden door de befturen van de bedelaars- werkhuizen. goTERDAM den n april. De conful-generaal van Rusland, alhierre- Aderende, heeft ter kennis van den koophandel gebragc, dat, overeenkomftig de ukafe vari Z. M. den keizer, van den 6 januarij dezes jaars, alle foorevan zout, hetzij te land hetzij ter zee in Rusland binnen gevoerd, welverftaan- de over plaatfenwaar die invoer bij het laatfte tarief veroorloofd is, als in komend regtvoof elk pud betalen zal 25 ltopeks zilvergeld; wordende de roebel metalliekvolgens den koers voor den loop dezes jaars aan alle tolkan toren des Rijks voorgefchrevenberekend tegen drie roebels zestig kopeksaan asfignaten. Ook heeft hij de heeren fcheeps-reeders en eigenaaars van ladingen, naar de rusfifche havens beftemdverwittigd dataangezien de nu Iaatftelijk bij de Rusfifche tolkantoren genomen maatregelen, hcc hun belang is, hunne fcheeps- papieren aan het confulaac te doen viferen, onverfchillig of hunne naar Rus land beftemde fchepen zich met lading of met ballast derwaarts begeven. Den 9 dezer, 'snamiddags ten 4 ure, is, van de fcheepstimmerwerf, gelegen in de ViéfWindeuftraatte water geloopen een nieuw gebouwd Gro ninger benrtichip, door de fcheeps-timmerlieden Wiebe C. Bootsma en zoon vervaardigd, en geheel op de Vriefche wijze gebouwd. Opmerkenswaardig was de eenvoudige en fpoedige manier, waarop hetzelve te water is gebragt, te meerdaar deze werf bevorens nimmer toe den fcheepsbouw is geappro- prieerd gefeest. Er is bijkans geen twijfel aan, of het fchip zal aan de verwachting in het zeilen volkomen voldoen. OOS1BURG dén 10 april. Een aantal landlieden der kantons Yzendyke en Oostburg, zich onderling verhouden hebbende om wekelijks, te beginnen met woensdag den 17 dezer maandmet de voortbrengfelen hunner akkers, beftaande in tarwe, garst, paardeboonenerwten, haver, winter-en zomer- zaad, lijnzaad en vlas, met een woord, met alles wat hunne landen tei ver koop opleverendes morgens 0111 tien urenmet partijen of monsters, op de gewone wekeiijkfche marktte Oostbtirg, te komennoodigen derhalve mits dezen alle kooplieden(tokersbrouwersbakkers en andere gebruikers uit, om die markt met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren; terwijl, behalve de gefchiktheid dier plaats', wegens hare ligging'aan den ftraatweg van Breskens naar Brugge en Makieghem, de verzendingen zoo te water als toen uit te

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1