MÏDDËLBURGSCHE COURANT» den 4 April. No. 4t; Donderdag t 8m» N I E IV S T IJ DINGEN. NEDERLANDEN. Z E ETY INGE N, MENGEL INGE H. RUSLAND. PETERSBURG den 6 maart. De Rusfifch-Amerikaanfche maatfchappij van koophandelwier privilegiën onlangs door den keizer zijn bevestigd geworden, trekt thans, door haren uitmuntenden bloei, door hare rijkdom men en bezittingenen door hetgeen men zich daarvan verder beloven mag, te meer aller oogen tot zich, dewijl zij, na de Engelfche en Hollandfche Oost-indifche compagnienwel de belangrijkfle der wereld is. Dezelve werd 4 onder de regering van keizer Paul, in het jaar 1797, gedicht, en bezit groote kantoren te Irkutsk, Jakutsk, Ochotsk en Moskou.; behalve de com- misfie-kantoren te Kafan, Tomsk en Kamfchatka. Zij heeft etablisfementen op de noord west kust van Amerika, alsmede op de Baranow's eilanden, Kudiakun en op de nieuwe Rusfifche kolonie Ross, in de golf van Ruman- zow. Vóór hare oprigting hadden enkele huizen van negotie, reeds federt het jaar 1743. magazijnen op de Aleutifche en Kurikfche eilanden, welke 44 in getal waren, en die nogtans, gedurende den tijd van 54 jaren, voor 6 millioenen 344,000 roebels bontwerk uitvoerden, waartegen de Rusfifche Amerikaanfche compagnie, van het jaar 1797 tot 1818, derhalve in 21 jaren, van het zelfde handels artikel, voor meer dan 16 millioenen uitgevoerd heeft enalleen aan de Chinefche grensplaats Kiaechtatwee en een halve mil liqenen aan tol regten heeft betaald. De voormelde compagnie is gegrond op actiën, hoedanige er bijna 8coo 4 500 roebels zijn uitgegeven, welker koers thans uit hoofde van derzelver voordeelig dividendop 600 genoteerd Baat. Aan de noord-west kust van Amerika is, onlangs, door deze handelsmaat- fcbappij, de voortreffelijke zee-haven Nieuw Archangel aangelegd; zijnde meer dan 10,000 wilden, bewoners der aangrenzende poollanden, tot den christelijken godsdienst bekeerd geworden. Alleen tot het oprigten van een zieken-gasthuis op het eiland Sitkaheeft de maatfchappij 57,000 roebels bellemd. De kollegie-raad Bararrow bekleedt, federt 24 jaren, den post van hoofd directeur dier maatfchappij. PORT UGAL. LISSABON den 10 maart. In de laat Ge zitting der Cortes is gelezen een brief van den kroonprins aan den koning, waarin dezelve zijnen doorluchti- gen vader fchrijft: dat hij onderfcheiden befluiten eti ordonnantiën, door den zee-courier ontvangen, heeft doen ten uitvoer leggen, en dat hij zich ge reedmaakte om zich op het fregat de Unienaar Europa in te fchepenzijn vertrek als hoogstnoodig befchouwende, daarbij geen den minsten invloed by het gouvernement der Braziliiche provinciën bezat. S P A N MADRID den 18 maart. De minister van oorlog heeft bij de cortes aan. gedrongendat het effectief des legers op 67,000 man zon worden gebragt een getal dat hij in de tegenwoordige omflandigheden als noodwendig be- fchouwtdaar alle de Europefche natiën eene aanzienlijke militaire magt op de been hebben. DU1TSCHLAND MUNCHEN den 19 maart. Men fpreekt van een huwelijk van Z. K. H. den prins Jan van Sakfen met eene onzer prinfesfen. Volgens brieven uit Idria is, den eersten dezer, eene vrouw van een behoeftige» bergman, Johan Kogey genaamd, des avonds om 11 uren, van twee meitjes bevallen en den volgenden morgen om 8 uren wederom van twee meisjes. Den volgenden dag was een kind overledendoch de drie overigen waren iti het leven gebleven. FRANKFORTden 36 maart. De Oostenrijkfche regering heeft de vol gende tijdingengédagteekend KonBantinopel den 25 februarijbekend doen maken „Op den 14 dier maand had een Tartaar uit Janina de lang verwachte tij ding van de ontwapeningen fpoedig daarop gevolgden dood van Ali pacha overgebragt. Ook had de Porte berigt ontvangen, dat er, bij het hoofd van den rebel, eenige dagen later, ook nader verflag der omflandigheden van zij nen val zou afgezonden worden. Daar de Porte in de eerfle dagen nog niets publiek deed makenzoo bad er ook geen luid vreugdegejuich onder de Ja- nitlaren en het volk plaats gehad. De ministeis en hunne aanhoorigen verborgeu niet, welke groote waarde zij aan eene gebeurtenis hechtedendie zij, voor al in hare verdere gevolgen als beflisfend aanmerkten. Intusfchen bekwamen de Tartarenwelke het berigt ovej-gebragt hadden, een genieenfchappelijk gefebenk van 30,000 piasters, en aan den laatst afgezondene vanChourfchid- pacha werd eene jaarlijkfche rente van 5000 piasters gefchonken; allen wer den met fabelpelzen bekleed. „Op den 19 kondigde het gebulder van het gefchut de geboorte aan van eenen prins, die den naam van f'ultan Melimed ontving. In alle de Turkfche wijken had tot laat in den nacht een groot vreugdegejuich plaats gehad en er waren, van alle kanten, vele pistool fchoten gedaan er was echter ver der niets gebeurd, dat de openbare tust zou hebben kunnen ftoren. Op den 23 kwam eindelijk de filikdar van Chourfchid-pachamet den achtjarigen kleinzoon van Aü-pacha deszelfs harem, en deszelfs fchatten binnen de boofdftad aan. De gang van dezen officier naar de Porte geleek eenen triumftogt. De brieven werden den grooten-heer door den groot-vizier overhandigd. Courfchid-pacha zal op eene uitflekende wijze beloond worden. „Op den 24 werd, onder een' ontzaggelijken toeloop van volk het hoofd van Ali-pacha ten toon gefield. „De ttrlana emini (intendant van het tuighuis) bekwam den last, om de, aanzienlijke nalatenfchap en briefwisfeling van dezen man, die, gedurende zoo veie jaren, met den grootBen vorstin magt en rijkdom heeft gewedijverd en talrijke verbintsnisfen in meer dan een land ouderhouden had, over te nemen." GENT den 31 maart. De heer Meyerhoogleeraar in de Hollandfche letterkunde, heeft te Leuven zijne lesfen begonnen. Zijne leerwijze is een voudig en duidelijkhij bezit eene bijzondere manier om de fchoonheden der taal, welke hij onderwijst, te doen gevoelen. De fchoone kunsten lijden een gevoelig verliesdoor het overlijden van den historie-fchilder Lens, ridder van de orde van den Nederlandfchen leeuw, lid van het Nederlandsch inflituut, van dat van Frankrijk, en van oiiderfcbeidene akademien. s GRAVENHAGE den 29 maart. Bij het antwoord op debedenkingen welke van wege de fectien der Tweede kamer op het eerlle ontwerp 'van de wet wegens de vervreemding van 'sRyks domeinen zyn gemaakt, wordt on- deranderen betoogd, dat genoemde wet geene flrekking heeft, om hét octrooi van de Nederlandfche bank te benadeelenen dat de domein-biljetten geené geforceerde koers zullen hebben., zoo dat niemand genoodzaakt zal ktlnnen wón den diein betaling aan te nemen. Bij deze Opgave is gevoegd een'Haat betrekke lijk de kosten van de verfterking der zuidelijke frontier, waaruit blijktdatdéztl- ve zijn geraamd op eene fom van ruim 86 millioenen guldens-, waartoe 'üirdé aangewezene gelden is gefourneerd eene fom van ruim .74 millioenen v welke, gedeeltelijk met voordeel gebruikt tot luim 78 millioenen is vermeerderd, zoo dat voor het te kort van bijna 8 millioenen, deze ronde fom-Onder het kr'e. «Sier van 50 millioenen is begrepen. Uit de opgave Wegens het gébruik van de 4 millioenen voor den buitengewonen aanbouw, van oorlogfchepen blijkt dat men dezelve zoude aanwenden voor twee linie-fchepen van 8b Bukken elk tegen f 920,000; een van 74 Bukken, ƒ782,000, 2 fregatten van 41 Bukken elk tegen ƒ447,000 eene korvet van 28 Bukken, tegen ƒ310,óbc; eene briktegen 161,000 en een advies-jagt, tegen ƒ80,000; teneinde te vervangen de EvertfcnAmfttrdamBrabandFredericaMaasGalatkt - Spion en Kozak. 's GRAVENHAGE den 31 maart. Z. H. de prins von Hatzfeldbuiten; gewoon gezant en minister van Z. M. den koning van Pruisfen aan het hof der Nederlanden, is gisteren alhier aangekomen en aan het hotel ie Nieuwe Doe len afgeBapt. AMSTERDAM den 1 april. Men verneemt dat alhierin de Plantiadjé, in de Lepellaan op den tuin den Heuvelis bloeijende: De Semper vivam Irboreum (Linn.) welke plant hoog is 2 el, 2 palm, 6 duim Nederl. (cirki 8 Amstérdarafche voeten). ANTWERPEN den 3' maart. De Nederlandfche galjoot de nieuwe Ön- derneming, kapt. Domenivan Ceue alhieraajigekomen, is den 13 februari) onder 330 42' nreedte en 8° en 30'lengte, door een kaper met 16 Bukken en 40 man geklampt, die de horoiogien van den kapt. en zijner equipagie de zeilen, provifie en andere voorwerpen van waarde hebben medegenomen; VLISSINGEN den 2 april. Heden zijn van Antwerpen de Schelde afga; komen en naar zee gezeild Adrianus Catskapt. D. S. Manje, naar Jto'sto!met boomfchors de Zeeluitkapt. G. A. Wieringa, en Eduard, kapt. R. Boeneken, beide naar Lisfabon, met tlukgoederen; de hopende Zeeman, kapc. C. Plath, naar Bayonne, met ballast; la Dame CoHette kapt. F. P. Hoed, naar Liverpool met boomfchors; la Laurekapt. E. Feretnaar Ha vrede-Gracemet flttk- goederenEmliekapt. J. C. Anderfen, naar Bordeaux, met ballast; Nieuwe BUK OP DE. THEORIE EN BEHANDELING DER HONDSDOLHEID. Onder dezen titel behelst No. 20 der Berljner Staats-Courant het volgefl; de (tuk, hetwelk eene verdere Verbreiding hoogstwaardig is: Toen de heer Marochettioperateur in een hospitaal te Moskouzich in het jaar 1813 in de Ukraine ophield, verzocht men hem op zekeren dag om 15 perfonen, die door eenen dollen hond gebeten waren, als arts te be handelen. Terwijl hij daartoe de vere:schte fchtkk.ngen maakte, verfcheeh een gezintfehap van eenige grijsaards, die hem baden, de gemelde ongeluk- kigen door eenen boer te laten behandelendie reeds federt jaren zich eenen grooten roem met de genezing der watervrees verworven haden van wiena genezingen reeds te voren den heer Maroehttti veel ter ooren gekomen wast Hij bewilligde in hun verzoek, doCh onder beding dat-, vooreerst, de heèt" Marochetti bij alles, Wat de boer deed, zou mogen tegenwoordig zijn, ert ten tweededat hijter volle overtuiging dat de hond. inderdaad dol geweest was, eenen zieke zoü mogen kiezen, en denzelven met niets anders dan met de gewoonlijk aangeprezen wordende geneesmiddelen, zou behandelen. Hier* toe werd een zesjarig meisje beftemd. De boer diende nu aan de 14 hem toevertrouwde kranken een Berk af- kookfel toe van de knoppen en bloemen der Genista lutea tinctoria (anderhalf pond daags) en bezigtigde hen tweemaal daags onder de tong, alwaar zich» naar hij zeide, kleine knobbeltjes moesten vormen, die het gift der hondsdol heid inhielden. Zoodra deze knobbeltjes werkelijk verfcheuen, gelijk de heer MaocKetti die ook zelf gezien heeft, werden zij geopend en met ee»e rood-glöeijende naald Uitgebrand of gecauterifeerd. Vervolgens moest de zie ke met het bovengemelde afköokfel der Genista gorgelen. De uitkomst dezer behandeling was dat alle veertien (bij flechts twee van welken, die het lasrsc gebeten waren, zich de knobbeltjes niet vertoonden) na zes weken tijds, ge durende welke zij het afkookfel dronken, gezoud naar huis gingen. Het kleine meisje daarentegen, dat op de gewone Wijze behandeld waskreegdeti zevenden dag toevallen van watervrees en flierf in acht uren tijds na derzei. ver uitbersting. De als genezen naar huis gaande lieden heeft de heer Maro chetti drie jaren daarna wéder gezien en wel alle frisch en gezond. „Vijfjaren na dit voorval (in 1818) had de heer Marochetti in Podolie ge legenheid oni deze gewigtigê ontdekking op nieuw te bevestigen. Men droeg hem namelijk aldaar de behandeling op van 26 door eenen dollen hond gebe- tene perfonen. De zieken bellonden in 9 mins 11 vrouwen en 6 kinderen. Hij liet terBond een afkookfel van de Genista voor hen gereed maken en de vlijtige befchouwing der tongen leverde de volgende uitkomsten: vijf mans, al le de vrouwen én drie kinderen kregen de vermelde knobbeltjes, de Berk ge kwetsten voor den derden dag, de andere den vijfden, zevenden en negen, den, en eene vrouw, die Hechts oppervlakkig aan een harer beenen gebeten was, zelfs eerst den 3! dag. Ook de overige zeven, bij welke zich geene' knobbeltjes openbaarden, dronken zes weken lang het decoctum genist aec n alle zieken herBelden. Ingevolge deze waarnemingen gelooft nu de heer Marochettidar het gif der hondsdolheid zichna een kort verblijf in de gebetené wonde, verplaatst en voor cenigen tijd vestigt onder de tong aan den mond van de kanalen der Glandulae Subtnaxillaresdie zich ter wederzijde van bet tofigenbandjé be- j vinden, alwaar het de meergenoemde knobbeltjes vormt, waarin men mét"d,$ Tonde een fluctueerend vocht, het gif der hijdrophobie, kon voeleri. Dé gewone tijd van derzelver verfchijning valt, naar hét fchijrit, tusfehen <)eö i derden en negenden dag na de beet, en opent men de knobbeltjes niet in de eerBe vierentwintig uren na derzelver verfchijning, zoo wordt het gif dqöf het ligchaam weder opgeflurpt en de zieke is zonder redding verlóren. heer Marochetti wil derhalve, dat men zoodanige kranken terBond na de bééi ouder de tong bezigtige, en daar mede zes weke» lang voortga, terwijl zij

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1