MIDDELBURGSCHE COURAN T* Jg No* 40. Dingsdag den- 2 April, A J E U JK S T IJ D I N G E N. duitschland. 1823. De prijs dezer Courant is, in de drie maanden, f 2 "5°, en franco per Post fa-75. De Advertentien zijn 25 cents per regelmet uitzondering der Huwe lijks-Geboorte- en Dood-Bekendmakingen, waarvan de prijs van 1 tot 6 Tegels is 1-50, en voor lederen regel daarboven 25 cents per regel. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan voor drie maanden aangenomen en de betaling gefchiedt comptant of bij het einde van ieder vierendeel jaars. ITALIË. ROME den 7 maart. De geestelijkheid te Rome beflaat uit de navol gende perfonen, als: Z. H.19 kardinalen, 27 bisfchoppen, 1450 priesters, 1352 monniken, 1464 nonnen en 351 feminarisfen of ftndenten in de godgeleerdheid. De bevolking dezer hoofdftad beftaat thans, daaronder begrepen de Israëli- tenuit 146.000 zielen, uitmakende 34,650 familien. In den loop van het jaar 1821, zijn 4,756 kinderen geboren, 5,415 perfonen overleden, en 6,215 paren getrouwd. VENETIE den 15 maart. Extract uit eenbrief.") Twee fchepen, den 5 en 8 maart van Korfu vertrokken, zijn alhier aangekomen. Met dezelven heeft men het zekere berigt ontvangen, dat de Turkfche vloot, door de Griekfche, op de hoogte van Patras, is aangevallen en totaal gefiageu; 30 fchepen zouden bij die gelegenheid in handen der Grieken zijn gevallen, twee fregatten door hen verbranden verfcheiden andere vaartuigen in den grond geboord zijn; aan den kant der Grieken zouden er 15 fchepen in deze actie zijn gebleven. Men ziet eerstdaags meer uitgebreide berigten deswege te gemoet. S P A N J E. MADRID den 14 maart. De twist, tusfchen de korpfen van liet garni zoen ontdaanis gelukkiglijk bijgelegd door tusfchenkomst van den gene- faal Morilio en van den generaal Riégo, en gisteren hebben zich de foldaten der beide partijen verbroederd. De minister van binnenlandfche zaken heeft een rapport over deze gebeurtenis aan de cortes ingezonden, welke in handen is gefteld van eetie comraisfiedie met het onderzoek der zaak belast is. EMMERICK den 18 maart. Sedert eenige dagen is de alhier in vorige jaren aangelegde Gierburg weder in werking gebragt, welke de communicatie tusfchen de beide Rhijn-oevers zeer verligt en algemeenen bijval vindtdeze brug neemt meer dan honderdmenfchen op, en heeft voor vier befpaunen rij tuigen ruimte; de overvaart gefchiedt met dezelve, zoo wel heen als her- waardsbinnen vijf minuten; daar deze ingeilelde overvaart in verband (laat met den voor eenige jaren aangelegden fchoonen draaiweg, zoo wordt alzoo den naar Kleef en ommeftreken rcizenden deze bekwame en aangename gele genheid aangeboden. HAMBURG den 22 maart. Te Berliju is een genootfchap, tot bevor- deridg van het Christendom onder de Joden, opgerigc, hetwelk de koning goedgekeurd heeft, en uit drie en twintig leden beftaac, van welke de ge- neraal-majoor von Witzleben, adjudant-generaal van Z. M. tot voorzitter benoemd is; er is reeds een gedrukt Huk van hetzelve in omloopwaarin men de volgende zinfueden opmerkt: Het genootfchap vereenlgt zich vrijwil lig tot een doelwit, hetwelk volkomen met de voorfchriften van het Evan gelie overeenftemtzoo dat het eene regtvaardiging van deszelfs beweegrede nen ounoodig acht. Jezus Christus, de Verlosfer, beval zijnen jongeren, in het laatfte gefprek vóór zijne hemelvaarthet Evangelie te prediken aan alle volken, doch in Jeruzalem te beginnen. Het genootfchap treedt, wel is waar, in de voetftappen van het bijbelgenootfchapmaar is niettemin eene bijzondere, voor zich zelve beftaande, vereeniging, welker pogingen vooral gerigt moeten zijn, om die vooroordeelen en verblinding weg te ne- men, en die vaifche verklaringen van het Oude Testament te wederleggen, welke de masfa van het Joodsche volk tot hiertoe verhinderd heeft, in Jezus Christus den Mesfias, den Zoon van God en den grondlegger van hunne toekomftige heerlijkheid en van hun heil te erkennen." Verder zegt men daarinHoe konden wij hopendat de Joden werkelijk in ons de bezit ters van het ware geloof zouden befchouwenzoo lang de geest van vervol ging alle christelijke liefde jegens hen uitdoofde, en dat zij zouden gelooven dat Gods Zoon ons werkelijk algemeene en belanglooze liefde gepredikt heeft van dit, alleen haat en vervolging ondervónden?" Volgens de vaste kennis, daar zij in plaatsdie wij van deze zaak hebben kunnen wij niet twijfelen bfde aarde zalhet zaad van het goddelijk woord gaarne ontvangen. De be rigten uit oud Polen zijn te dezen opzigte beflisfenden de Joden fchijnen overtuigd dat zich in hun aanwezen eene gewigtige verandering voorbereidt en genegen daartoe mede te werkenenz. FRANKFORT den 24 maart. In een partikulieren brief van een pcr- foon, welke zich vrijwillig naar Morea begeven heeft, maar den 15 decem ber weder uk den Peloponefus vertrokken is, wordt de toefland van dat land zoo verfchrikkelijk afgelchilderddat, jndien zulks bewaarheid wordt men met grond verwachten kandat de Turken hetzelve weldra weder voor de derde maal zullen ten onder brengen. 1 Kandia zal hetzelfde loc ondergaan Epinis1 hesfaiie en Macedonië kunnen niet dan onvoldoende pogingen in het werk Hellen; Moldavië en Wallachije zijn niet in Haat, om zich, zon der vreemde hulp, gedurende drie dagen tegen de Turken te verdedigen, en in den Archipel is geen eilandhetwelk langen tijd wederiland zoude kunnen bieden; als zoodanig befchrijfc men thans den Haat der in oproer zijnde lan den, en men voegt er bij, dat de plaatfelijke gelegenheid, als ook de ver basterde aard der Grieken, zich onverwinnelijk tegen het gelukkig (lagen van de zaak der Grieken aankanten. Brieven van KonJlantinopel, te Weenen ontvangen, laten niet meer twijfelen aan den dood van Ali-pacha, wiens hoofd aldaar aangekomen en ten toon gefteld is; Chourfchid-pacha trekt met zijn leger, hetwelk aanzienlijk door Albanezen verfterkt is, naar Morea, en de Turkfche vloot heeft 10,000 troepen te Patras oncfcheepc. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 26 maart. Gepasfeerdeu zaturdag is in de' herberg de City of Landen eene bijeenkomst gehouden van kooplieden en planters der Wesc- Iiidifche koloniënten oogmerk hebbende om te raadplegen over het inleveren van een adres aan liet parlement, ten einde vrijh.ëiJvan han del tutfciien de koloniën en Noord-Amerika te verzoeken. De heer Ellislid van het parlementheeft die bijeenkomst voorgezeten en is geilst geworden om het adres in te leveren en te onderftetinen. De federt gisteren ontvangen Dublinfche couranten geven eindelijk gunstiger berigten nopens den toeftand van Ierland. Met febijne dacdearni der geregtigbeiddie zich thans met nadruk in alle de zuidelijke provinciën van Ierland doet gevoelende voortgangen van het kwaad geftuic heeft. On der de laatstelijk gearresteerden en veroordeelden zijn een fchoolmeester en een ander individu die de oproerige berigten en aankondigingen van kapitein Rock fchreven. De laatfte parlements zittingen hebben niets van algemeen belang op geleverd. Omtrent de zaken tusfchen Rusland en Turkije, vindt men in een mi. nifterieel nieuwspapier de volgende aanmerkingen: In alle onderhandelingen zullen de kanfen altijd afwisfelend wezenen den eenen tijd de waarfchijnlijkheden zoo fterk voor vrede, als op eeu ande ren voor oorlog zijn. Van daar de tegenftrijdige berigten die in omloop wa ren, daar het geheim eener negotiacie niet altijd volkomen kan gehouden wordenen van daar ookdat hijdie in de vorige week geregtigd moge wezen om oorlog te verwachtendoor eene fpoedige wending der discusfien reden kan hebben om in deze week vrede te voorfpellen. In geene onderhandeling heeft men zoo vele onzekerheideen zoo lang uitllel en zoo vele elkander wederfprekende geruchten opgemerktals in de tegenwoordige tusfchen Rusland en Turkije. Ondertusfchen zijn de zaken tot dat punt genaderdwaarop alle onzekerheid ophouden moet. „Twee mogendheden hebben crnflig gepoogd, om een vriendfchappclijk vergelijk daar te (lellen, Oostenrijk en Groot-Brittanjeen, terwijl wij alle mogelijk regc laten wedervaren aan den ijver en de kundigheden van den Oostenrijkfchen minister, zij het ons geoorloofd te zeggen, dat lord Strang- fordde Engelfche ambasfadeur, zijnen eigenen roem zeer vermeerderd en te gelijker tijd voor zijn vaderland eene nieuwe aanfpraak op de dankbaarheid des menschdoms verworven heeft. Ook is men aan het karakter van keizer Alexander vcrfchuldigd te zeggendat hij van den beginne af zeer verlan gend geweest isom den vrede te behoudenen weinig begeerte getoond heeft, om de eerzuchtige oogmerken van Cacharïna tot ftand te brengen, op het oogenbliktoen alle oraftandigheden te zaïnen liepen, om de volvoering derzeive gemakkelijk te maken. Maar Turkije was ligt te vertoornen en ijverzuchtig, en mogt, zonder als te genegen tot achterdochc befchouwd te kunnen wordenbegrepen hebben dac de Grieken niet alleen door de be wustheid van hunne eigene veerkrachtof het gevoel van hunne eigene ver ongelijking, onderfteund werden. Om deze gedachten te verwijderen of te verminderen, om dien tooru te verzachten, dien meerder aanraakbaar, meer der toegankelijk te maken voor redelijke en voorzigtige raadgevingen, was geene gemakkelijke taak; dit was minder gemakkelijk door de menigvuldige veranderingen in 'het Turksch ministerie. In de laatfte maanden hebben bui tengewone overgangen van vredelievende en oorlogzuchtige befluicen plaats gehad. Dan eens was er eene geneigdheid om toe te tfeden en dan weder eene onwilligheid om eenig voorftel aan te hooren. In het begin en tot in de helft der afgeloopen maand fcheen alles oorlog aan te kondigen. Er waren orders gezonden vau Petersburg, om de armee gereed te houden, ten einde dadelijk te veld te trekken, en men verhaalde, dat de Turken naar die pun ten marcheerden, welke waarfchijnlijk het eerste voor een aanval blootgefteld zijn zouden. Maar de Divan heeft, volgens de laatfte berigten, eene ge neigdheid aan dén dag gelegd, om naar voorzigtiger raad te luisteren. Rus land heefc deszelfs vorderingen niet vermeerderden de zaak der Grieken biedt geene onoverkomelijke hinderpalen meer aan. Het is te Weenen, naar men hoort, dat dé zaak finaal geëindigd zal worden of reeds is, en wij heb ben nu reden te geloovendat de oorlog vermedenen de verfchillen tus fchen beide de mogendheden fpoedig en in der minne bijgelegd zullen worden." Onze 3 prCcs. geconf. blijven zich op 8o| houden. F R A N K R IJ K. PARYS den 25 maart. De wet tegen de vergrijpen der drukpers, zoo als die gepasfeerden zaturdag finaal bij de kamers aangenomen isis hedeu reeds in het bulletin der wetten verfchenen. Een brief van Roebelle meldt, dac aldaar een komplcft, hetwelk deit 20 maart moest uitbarsten, ontdekt'is in het 45de regiment van linie, onder koinmando van den marqüis de Touscainenvijf weken geleden in die vesting aangekomen. De zaamgezworenen warenzegt menvoornemens zich meester temaken van het arfenaal, waarin zich 30,000 geweren, nevens veel ammunitie, bevinden. Veertien onder-officieren van dat korps zijn, in dei) avond van den 1-9gevat. Geen der officieren is in deze zaak gewik keldzelfs heefc men reden om te gelooven, dac geen der foldaten aan die komploc deel heefc genomen. Te Nances moeten eenige minder beteekenende onlusten hebben plaats gehad, die zonder gevolg gebleven zijn. Ook te Chalons-fur-Mame hebben, in defchool van kunsten en ambachten, wanorders plaats gehad. Oproerige liedjes zijn door de kweekel/ngen aange heven. Een aantal derzelven is uit de fchool verbannen. Men verzekert heden, dat een der voornaamfte hoofden van den Piemonte- fchen opihnd, die de wijk naar Parijs genomen had, gearresteerd is. Dere den van dezen maatregel is ons niet bekend. De perfonen, in het departement van Maine et Loire gearresteerd als ver dacht van deel gehad te hebben in de onderneming des generaals Bertbon, zijn ten getale van ongeveer 36, waaronder verfcheide rijke land eigenaars, een notaris en eenige advokaten. De mcesten zijn naars Poitiers vervoerd zijnde hec koninklijk hof aldaar roet de inftructie dier procedure belasc. De heer de Pradt heefc onlangs weder een werkje uitgegeven, in het welk hij in 'cbreede betoogt, dat Spanje zich eerlang genoodzaakt zal 'zien, hare Amerikaanfche koloniën 'onafhankelijk te verklaren, even gelijk het ia vroegere jaren zich heefc moeten getroosten, de onhafhankelijkbeid van de zeven vereenigde Nederlandfche Provinciën te erkennen. De 5 prCts. geconf. zijn heden gebleven 89 fr. 80 c.de bank-actien 1597 Ir- 5° c. NEDERLAN DEN. 's GRAVENHAGE den 27 maart. Bij de tweede redactie der wet op de vervreemding van 's Ilijks domeinen worden behouden de voorgedragene 1 bepalingen voor de bijzondere vestiging van het domein-beftuurhet negotie- ren vau het fonds, het uitgeven van de domein-biljetten hec vermogen toe het uitzetten en vruchtbaar maken der gelden en. waarden in overeenftemming met de Nederlandfche bank, liet vervreemden der domeinen met vijf loterijen,

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1