MIDDELBURGSCHE COURANT, No, 39; Zaturdag den 30 Maart, NIEUIFST IJ DINGEN. NEDERLANDEN. MENGELINGEN. BESTUREN en AD*MÏNISTR ATI EN. IONISCHE EILANDEN. CORFU den 20 februarij. Een brief uic janina, van den 8 dezer, aan een aanzienlijk inwoner onzer Had geadresfeerdbehelst het volgende: to Eergisteren heeft de begrafenis van Ali-pacha plaats gehaden nog vraagt tnen elkander, hoe die buitengewone mensen heeft kunnen vallen. Zijn dood laat een verbazend ledig te midden der Albaniers, hetwelk hij met zijne magt en het gerucht van zijnen naam vervulde. Zijn verwinnaar zelfs fchijnt ver baasd en verlegen over het flagen zijner ontwerpen." ITALIË. ROME den 6 maart. Onze beroemde Canova heeft het ftandbeeld van Washington, dat voor de zaal van het congres der Vereenigde Statenbeflemd isthans afgewerkt. Deze heldhaftige burger der gemelde Haten wordt af gebeeld in een Romeinsch gewaadzijne af'fcheids-redevoering aan het volk der Vereenigde Staten fchrijvende. Hij is in eenen antieken armlloel gezeten. Het ftandbeeldzoowel als de piedeflal, zijn in wit marmer van eene zeer fraaije foort. Op de vier zijden van den piedeflal zijn basreliëfs, de voornaamfle voorvallen Bit het leven van dien grooten man verbeeldende. In het dagblad II Diario di Roma leest mendat de koningin van Thi- betop overreding van een' Italiaandie tot in dat land is doorgedrongen en aldaar een der aanzienlijkfie posten bekleedt, het verlangen te kennen heeft gegeven, om den Katholieken godsdienst insgelijks in hare ftaten te verbrei denen om misfionarisfen verzocht heeft. Vijf kapucijnen zijn in de verle- dene maand van hier vertrokken en reeds te Livorno aangekomen, van waar zij naar Thibet zullen icheep gaan. De hertog van Montfort (Jerome Bonaparte) is hier aangekomen, zoo men denkt om er zijn verblijf te vestigen. DUjTSCHLAND WEENENden 15 maart. Vmjasfy den 3 dezer fchrijft men, dat Salih- pacha, opperbevelhebber der Turkfche armee, na eene korte ziekte is over leden. NEUREMBERG den 20 maart. Ons dagblad zegt, dat het Griekfche gouvernement aan Demetrius Ypfilanti bevel gegeven heeft om aan het hoofd van 20,000 man in Macedonië te rukken ten einde de independencen te be- fchermen en de nationale onafhankelijkheid daar te Hellen waar de Turken nog het oppergebied voeren. Deze noodwendige maatregel zou zeer de vrij heid van Macedonië bevorderen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 2a maart. De ministeriele bladen blijven van tijd tot tijd herhalen, dat de Engelfche fahrijken herleven en tot den vorigen bloei te rug keeren. Ook fchijnc dit in Schotland het geval te zijn; doch uit Birmingham verneemt men, dat onlangs drie voorname huizen in Staffordshirewelke zich met de vervaardiging en handel van ijzerwerk bezig houden, hunne betalingen geftaakt hebben. Een derzelve heeft 700 werklieden afgedankt. Volgens de jongfle berigten uit China zou de keizer van dat land het toelaten van zendelingen in de binnenlanden aldaar ten HrengHe verboden hebben. De laatHe berigten uit Brazilië geven aanleiding om te denken, dat de ze Portugeelche volkplanting eerlang het voorbeeld van de Spaanfche bezit tingen in Zuid-Amerika zal volgen en eene poging aanwendenom zich van den Europefchen invloed te ontdaan. Men toont weinig genegenheid om aan de bevelen van de wettige overheid in 't moederland te voldoen. Zelfs ver zekert men dat de omwenteling te Pernambucco algemeen is en men den Portugefchen gouverneur gedwongen had zich naar Europa in te fchepen. Volgens fchrijven van Nieuw-Tork van den 25 februarij zou de pre- fident Boyer den 2 januarijzonder dag of floot de Had Santo-Domingo zijn binnengetrokken. Hij was door 18,000 man zijner troepen voorafgegaan. F R A N K R IJ K. MARSEILLE den 18 maart. Het congres van den Peloponefus heeft bepaalddat er vertegenwoordigers bij de onderfcheiden hoven van Europa zullen gezonden worden, ten einde de onafhankelijkheid van Griekenland te doen erkennen. Er zijn reeds negotiatien met de Vereenigde-Staten van Noord-Ameiika er. de onafhankelijke eilanden van den Archipel geopend. Het congres van Argos heeft op het einde van december zijne deliberatien gefloten, na het opper-befluur van Griekenland te hebben vastgefteldhet welk uit vijftig leden beflaat. PARYS den 22 maatt. De kamer der afgevaardigden heeft heden het kapiteel van het budget, betrekkelijk de aanmoediging voor letterkundigen, en dat over de commisfarisfen-generaal van politie voor de tooneelmatige cen- fuuraangenomen en de verdere discusfien over het budget tot morgen uit- gefleld. Een, in december 11., van Rio-Janeiro vertrokken koopvaardijfchip ontmoetten eenen kaper van Buenos-Ayresdie hem met een falvo uit de musketten begroettenen hem geboodin deszelfs vaart op te houden. De kaper kapitein kwam met omtrent 60, met bijlen, fabels en piftolen gewa pende mannen over, maar, na de papieren onderzocht, en bevonden te heb- en, dat het vaartuig wezenlijk een Fransch fchip was, verklaarde lij), dat ij e Franfche vlag eerbiedigde; hij nam, voor hem en zijn volk, eenige glazen rum, die hem aangeboden werden, aan, en men nam affcheid van de equipagie. Men had met de telegraaf ontrustende tijdingen ontvangen wegens op roerige zamenrottingen te Pont de Beauvoifin in het departement der Ifère Heden blijkt, dat het gebeurdein niets anders beftaan heeft, dan dat, onder de loting voor den krijgsdienst, twee perfonen leve de Keizer! geroepen heb- ben; zij zijn oogenblikkelijk gevat en de zaak heeft geene verdere Horing der rust te weeg gebiagt. Te Valeuclennes zijn bloedige gefchiilen tusfche.i de troepen van her garnizoen voorgevallen, doch men verzekert, dat zij met de ftaatkundige oneenigheden niets gemeens hebben. -Zie bier een authentieke opgave van het aantal Engelfchen, die, van 1815 tot 1821 ingefloten, de Had Parijs bezocht hebben. In 1815 13-822. In 1819 18,720. 1816 15,512. 1820 19,040. 1817 16,618. 1821 20,184. 1818 19,837. PARYS den 23 maart. Een particuliere brief uit Polen, welke geloof verdient, behelst het volgende: „Ten gevolge der arrestering van den heer lccretaris van den oud minister beeft men eene zeer belangrijke correspondentie ontdekt, en met ieze het plan tot eene zamer.zwéring, om geheel Polen, bij de eerste tijding der vijandelijkheden tuslchen Rusland en de Portein cpfland te brengen. Men zegt, dat de groot-hertog Ronfta ll fe-M van Ze zaak is gaan verwi«igen. Deze conspf ratie had hare talnjke takken in Europisch-TurkyeItalië, Frankrijk, Spanie en ze ft in Amerika en het fchijnt dat verfcheiden Ëuropefche troonen in het plan van aanval der zamenzweerders waren begrepen." Te Marfeille is toevallig eene erfgename ontdekt van den graaf de Gar- nier, pair van Frankrijk, iaatftelijk teParys overleden. Dié erfgenameeene reeds eenigzms bejaarde vrouw, had geen ander middel van befiaan dan bét fprokkelen van koren, en had twee dochters, waarvan de eene gehuwd wa$ met een portier en de andere met een matroos. Ter naauwernood herinnerde ZIJ zich eenen rijken oom teParys gehad te hebben, die zich harer nooit aan getrokken had, en Haat nu, voor haar aandeel, een millioen franken té erven, c De 5 pets. geconf. zijn heden gebleven 89 fr. 95 c., en de bank-tc- tien 1595 franken. GRAVENHAGE den 26 maart. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlan den is heden namiddag ten half twee urenuit Brusfelin deze refidentie terug gekomen. Ook zijn alhier gearriveerd de Prinfen Frederik Wilhelm Lodewyktweede zoon des konings van Pruisfenen Frederik Wilhelm Le- dewyk, zoon van wijlen den Prins Frederik Lodewyk Kareibroeder van Z. M. den koning van Pruisfen. Door de commisfie der algemeene rekenkamerbelast geweest om te ad- fisteren bij de laatfte uitloting van 5 millioen Uitgeflelde fchuldzijnbij kennisgeving van heden, 126 nommers bekendgemaakt, die gedurende de trekkingen van den 1 tot den 12 maart uitgekomen zijn en behooren tot het kapitaal van 34 millioen uitgeflelde fchulddoor den directeur-generaal vau 's Lands amortifatie-kas, ingevolge onderfcheidene wetten, fuceesfivelijk aan de directie van het grootboek der qationaie fchuld overgegevenzullende voor die 126 nommers alhier op morgen eene nadere üitloting plaats hebben. Laatst!, zaturdag is, tusfehen deze Had en Leiden, het rijtuig, wïlrirt zich de heeren Foet van Winsfen van Zevenhoven en Dyckmeesterbeide leden der Tweede Kamer van deStaten-Generaalbevonden, omgeflagen, waardoor de eerste het leven verloren en de tweede zich aan de hand gekwetst heeft. ASRORIJKSKUNDE. In den jare 1820 werd door het Rusfifche gouvernement eene ontdekking reis naar het uiterst noorder- en noordoostelijke gedeelte van' Azië Verordend welke te land moest ondernomen worden. Dezelve werd aan de luitenants der marine Wrangel en Anjottgewezene kweekelingen van het korps zee-kadet- ten te Pettrsburg opgedragen. Deze reisden, na de noodige toebereidfelenge- maakt te hebbennaar Neukolymskin noordoostelijk Siberie. Den 19 fe bruarij 1821 reden zij, met eene konde van 32 tot 34 gr. Reaumur, op lie den met honden befpannenvan Neukolymsk afom het Schehèlsdskifché voorgebergte op te zoeken, waarvan nog onlangs de Engelfche kapiteinBur. ney vermoed had, dat het wel eene landengte konde zijn, welke Azië met het vaste land van Amerika verbond. Het gelukte den reizigers, de geheelekusc Herrekundig te bepalen, de kusten zelve om te rijden, nog eenen dag rei- zens verder oostwaards te geraken, en zich alzoo te overtuigen, dat Azië en Amerika aldaar door geene landengte verbonden zijn. Den 15 maart kwamen de reizigers te Neukolymsk te rug. Den 22 maart ondernam ffrangel, met 1 o reisgenooteneenen tweeden togt, insgelijks op Heden met honden befpan- in de rigting naar het noordenom het aldaar vermoede groote vaste land op te fporen. Van onderfcheidene hindernisfen was het onoverwinnelijkfle hec dunne ijshetwelkdoor aanhoudende ftormen beflooktberghoog opkrooï en het verder voordringen onmogelijk maakte. Op eene berenjagt, welke het gezelfchap eens deedbemerkten zij een plocfeling barsten van'het ijs door een vreesfelijk gedruischals dat des donders vergezeld. Op den te rug togt, dien de reisgenooten onverrigter zake, moesten bewerkftelligennamen zij de Beren-Eilanden open kwamenna eene afwezigheid van 38 dagen den 28 april te Neukolljmsk in welftand aan, alwaar zij voornemens Zijn, ook bet jaar 1822 door te brengen en hunne nafporingen van dit oord voorc te zetten. De ONTVANGER-GENERAAL in ZEELAND adverteert, dat Vlo hé den af, gedurende vier maandenin de respective Arrondisfementen dezer Provincie, zullen betaald worden de Traktementen aankomende de Controlturt der Direkte Belastingen en Onderwijzers der Lagere Schelenover he* ifte kwartaal van 1822. MATEN en GE WIG TEN. De ARRONDISSEMENTS-IJKER in het Ijle District der Provincie Zee land ,'bij Zijner MajesTeits befluic van den 20 december 1821, 'Staatsblad n°. 24) en misfives van Hun Ed. Groot Achtbare, de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, de datis 25januarjj 1822 n°. 3 en 22 Februarij n°. 3, gelast met het vifiterenexamineren, des noodig, justeren, en jjkeu van de Gewigten voor pretieufe Werken; noodigt bij dezen uicZ Alle Goud- en ZilverfmedenKaschouders, Juweliers, Horologieraakew, Esfaijeurs en alle andere in Gouden en Zilveren werken en Geldfpecien han del drijvende Perfonenbinnen deze Hoofdflad en Resfort 3 welke zich daar toe van Gewigten bedienenen, volgens de beftaande wetten, geene andere dan Nederlandfche vermogen te gebruikenom hem dezelve ter 'verificatie en flempeling aan te bieden: waartoe hij zal vaceren op het IJk-kantoor, op 'c Molenwater, Lett. N. No. 49, doch alteen des woensdags, na den mid dag van 3 tot 6 uren. Middelburg den 23 Maart 1822. De Arrondisfements-IJker voornoemd BOURJÉ- FAILLISSEMENT. De ondergeteekendenprovifionele Syndics in het Faillisfemenc van PlE-9 TER le ROY, gewezen Koopman te Sluisroepen bij dezen op alle de Crediteuren in gemelden Boedel, om, ingevolge art. 502 van het' Wetboek van Koophandel, binnen veertig dagen, aan hen Syndics op te geven, voor welke fommen en uit welken hoofde zij Crediteuren zijn, en ben de bew^.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1