MTDDELBURGSCHE #5* OU No. 58. Donderdag iSl I den 28 Maart, NIEUWST IJDl N G E N. T U R K Y E. NEDERLANDEN. Z E ET fD IN G EN. BESTUR EN en JdMInFsTR ATI EN JASSY (in Moldavië) den 1 waai/. Sedert eenige dagen zijn op onze grenzen'verfcheiden ongelukkige vlugcelingen aangekomen, welke het zwaard der Turken trachten te ontwijken. De oevers van den Donau krielen van Turken. Te Rutfchuk is veel artil lerie en krijgsbehoeften van Konllantinopel aangekomen. Ook zijn er, den si februarij, 13000 man Aziatifche troepen te Silistria aangekomen, welke dadeliik den Donau zijn overgetrokken. Het fchijnt, dat dit eene divifie troepenis, die van Adrinope! arriveert. Moord, roof en verwoesting ken merken hunnen marsch. DU1T SCHL AND BERLYN den 15 maart. Gisteren en eergisteren heeft men alhier vele ftudenren gevingen genomen, als hebbende men verbiiidtenilfen roet-ée wet ten ftrijdig, onder hen ontdekt; de uitkomst van het onderzoek daaromtrent wordt te gemoet gezien. HANOVER den 15 maart. Zoo men verneemt, zal, bij eene binnen kort te wachten verordeninghet gebruik van de pijnbank in het koningrijk Hanover worden afgefchaft. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 19 maart. In de zitting van de kamers der pairs, van den 15 heeft de hertog ran Devonshire eene petitie van verfcheidene eigenaars van tienden in Ierland overgelegdwelke verklaren toe te (temmen in eene te gemoetkoming of in alle andere maatregelen ten algemeenen nutte. Te Nieuw-York heeft zich eene zamenzwering tegen de advokaten ge vormd, De leden eener fiaats-huishoudkundige fociteicdie reeds uit 200 der aanzienlijkfle burgers beftaathebben befloten de discusüé hunner belan gen niet langer aan de regthanken te onderwerpen, maar deze discusfie ,hoe belangrijk de zaken ook mogen zijn. in hunnen eigenen feboot uit te wijzen. Indien men den Courier gelooven mag, zou de vrede tusfehen Perfie en de Ottomamiche Porte gefloten zijn. Men verzekert, dat het commercte-traktaat tusfehen Frankrijk en de Vereenigde Staten bepaaldelijk gefloten i». SPANJE. MADRID den 12 maart. De rust dezer hoofdftad is wederom gefloord geworden: het bloed heeft gedroomd, en de fchrikverwekkendde verfchijn- felên beginnen zich te vertootien. Den 9 dezer ontmoetten eenige grenadiers der koninklijke garde, buiten de poort van Toledo, een gelijk getal foldaten van liet regiment van Ferdinand VII. Eenige fc'nerpe woordenvvisfelingen van weerszijden, gaven aanleiding tot beleedigingenwaarop men met zulk eene woede handgemeen raaktedat er twee dooden vielen en verfcheidenen ge kwetst werden. De aankomst eener fterke patrouille der nationale garde maak te een einde aan dit gevecht, door de belhamels te vatten en de overigen uiteen te drijven. 'Des anderen daags begaven zich een aantal foldaten van alle de korpfen die ons garnizoen uitmaken, op de plaats des gevechts van den vorigen dag. Door eene dagorder belet zijnde om gewapend uit te gaan voorzagen zij zich van de (lokken der waschvrouwenanderen hadden mid del gevonden om hun fabel en bajonet onder hunne kleederen te verbergen. De twist werd weldra algemeen; het gevecht was verfchrikkelijk en hardnek kig. Er waren tien dooden en meer dan dertig gekwetften, onder welk ge tal nationale gardes en miliciens warengelijk mede verfcheiden burgersdie volgens hunne politieke denkwijze, deel aan den twist namen. Het geroep van /ere de koning! door de grenadiers der garde en dat van leve Riego! door de foldaten van Ferdinand VII, hebben het fein tot deze twee gevechten ge geven. Het gebeele garnizoen kwam in de wapens: de generaal Morillo be gaf zich te paard in het midden der muiters; militaire posten werden aan alle de poorten en op afftanden in de voornaamfle flraten der bootdltad geplaatst. Deze militaire maatregelen hadden den geheelen nacht plaats Heden zijn alle de korpfen in hunne kaztmen geconfigneerddoch er heersctit alom eene gisting en onrust welke niet veel goeds voorfpellen. Een foortgelijk gevecht heeft er ook den 4 in eene der voordeden van Se- ville'tusfehen 'skonings dragonders en de nationale vrijwilligers plaats gehad, ten gevolge van hetwelk eerstgemelde korps, gelijk mede de gouverneur-ge neraal Campo-Verde, verpligt zijn geworden op flaaoden voet de flad te ont ruimen. Z. M. houdt thans met de koninklijke familie zijn verblijf te Aranjuez. Brieven van daar melden, dat hoogstdezelve naauwlijks in die flad was aan gekomen of er droomde eene menigte inwonersbekommerd over het lot van hunnen koning, naar zijn verblijf: Z. M. begaf zien verfcheiden reizen aan de ramen, en werd ontvangen met 'tgeroep van leve Ferdinandl weg met de conjlitutiel F R A N K R IJ K. PARYS den 20 maart. De afgevaardigden hebbenin hunne zittingen van listeren en hedenhunne deliberatien over het budget voortgezetheden is het hoofdduk betrekkelijk de uitgaven voor het ministerie van bu:tenlandfche zaken aangenomen. In eenige gezelfchappen wordt van een aanflaand congres van fouverei- nen e« ministers binnen deze (lad gefproken, en men meldt reeds de aankomst van den koning van Engeiandmen wil ookdat de keizers van Rusland en van Oostenrijk, alsmede de koning van Pruisfen, herwaarts zullen komen. Alsdan zou er over de Griekfche aangelegenheden en over andere niet min be langrijke zaken gehandeld worden. Té Lyon het zij met flaatkundige, hét zij met actie-oogmerken het logenachtig gerucht verfpreiddat de in het westen van Frankriik voort- vlugtige generaal Berton te Grenoble was en met een leger van 8000 man op Lyon aanrukte. Z. M. de koning van Napels heeft een decreet genomen, volgens het welk ieder der genen, welke, ten gevolge der flaatkundige gebeurtenisfen van julii 1820, gebannen zijn, en die wagen mogt den voet op h.'t grond gebied des koiüngs te zetten, voor eenen krijgsraad gevoerd en binnen vier en-twintig uren ter dood gebragt zal worden. De uitbarsting van den Vefuvius is ten einde; de lava heeft eenige, maar geringe fchade gedaan in een deel van Refina. PARYS den ai maart. Er hebben gister eenige wanorden in het kollegie van Hendrik IV plaats gehad: 80 leerlingen te vergeefs de in vrijheidllelling vao eeitige huuner kameraden gevr agd hebbendehebben zich in eene der zalen verfchanst en zich aan oproerige beraadflagingen overgegeven. De rec tor der akademie hiervan onderrigtheeft hen door kracht van rede zoeken te overtuigendoch is verpligt geweest de publieke magt ij te roepen om d, ze oproerigheden te fluiten. Tien der fchuldigften zijn proviflóti eel na' hunne ouders gezonden. Men heeft uit Spanje tijdingen van den n, welke melden, dat dé koning geweigerd heeft het decreet der cortes van 1821 te bekrachtigen, bij hetwelk een onderzoek naar den oorfprongdet heeren-goederen bevolen werd, De heer Zea, commisfaris der republiek vanCoIumbia, heeft met eeni ge Ettgelfche koopliedendie zich onlangs te Parijs bevondeneene geldlee- ning ten behoeve zijner natie geflotenten bedrage van twee millioen pond. fterL PARYS den 23 maart. De regtsgeleerde fchool heeft heden hare lesfeii weder geopend. Alles is (lil en rustig afgeloopen. De burggraaf de Chateaubrianddie aanflaandendingsdag als ambasfadeur naar Londen vertrektheeft eergister zijn affcheids-gehoor bij Z. M. gehad, Men verneemt door de telegraaf, dat ook te Pont de Beauvoifin, de partement van de Ifirc, eene poging om opaucr ca verwekken .heeft plaats ge-, had, en de fchuldigen gevat zijn. BRUSSEL den 22 maart. Z. K. H, Prins Frederik der Nederlanden 1# gisteren, des namiddags tenhalf-tweeurenin deze flad aangekomen, en zal tot maandag aanftaanden in dezelve blijven vertoeven. Het fchijnt zeker, dat de prins van Canino [Lucieti Bonapartevoor nemens is, een verblijf van drie maanden binnen deze flad te houden, zfjnde een tijdverloopdat noodzaakelijk geacht is tot de voorlcopige formaliteiten van het huwelijk zijns zoons met de dochter van zijnen broeder Jofeph Bo naparte waarna hij naar Amerika zal vertrekken, alwaar nog een huwelijk tusfehen een* zijner zonen en eene andere dochter van dien zelfden broeder tot (land zal gebragt worden. Een brief van Kameryk, van den 17 dezer gedagteekendbehelst het volgende: „Er is wederom een complot, welks doel was, om eenen opfland in de ommertreken van Laon te verwekken, mislukt. Eene vrij talrijke troep ftoutmoedige liedendoor eenige verkleede officieren beftuurdbad het ont werp gefmeedom de dorpen en gehuchten van dat kanton in flaac vaninfur- rectie te brengen en vervolgens op Ia Fère te rukken ten einde zich van dö in die flad opgerigte etablisfementen voor de artillerie meester te maken. Itt eenige gemeenten werd de alarm-klok geluid en werden driekleurige kokarde# opgedoken; maar deze revolutionaire pogingen zijn zonder gevolg gebleven» De bijzonderheden van deze zaak zijn nog niet bekend, maar het is bedroe vend te vernemen, dat dergelijke aanflagen zichfints eenigen cjjd, dikwijls vernieuwen." 's GRAVENHAGE den 24 maart. De heer F. Ottevaerevan ËVef- ghem in Oost-Vlaanderendie zich in de maand november reeds, bij reques- te, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal had vervoegd, met verzoekt dat de invoer van vreemde granen mogt worden verbodenheeft nu onlangs aan de leden dier Kamer doen uitdeelen eene gedrukte memorieaangaand* de noodzakelijkheidom de wetgeving nopens de granen in het Koningrijk tiet Nederlanden te wijzigen, In dit gefcjirifc tracht de ftelier te bewijzen, dat het gouvernement behoorde af te gaan van den ftel-regeldie wil dat de han del der granen geheel vrij moet zijnde fchrijver geloofcintegendeeldat het gouvernement niet moet laten begaanmaar handelen, en omtrent den invoer van granen de maatregelen van Frankrijk en Engeland volgen, dat i# te zeggen, een maximum en minimum der prijzen bepalen, waarnaar de in voer verboden of vrijgerteld wordt. In die memorie ontwikkelt de fchrijver de Engelfche en Franl'che wetgeving op dit ftuk. Deskundige lieden geloo ven, dat het niet moeijelijk zou zijn de redenen Van den fchrijver, met be trekking tot het Koningrijk der Nederlanden, te wederleggen, en aan te too- ne'ndat een verbod van invoer van granen geenszins het doeldat men daar mede beoogtzou bereiken. Wat hier ook van zijde Koninklijke commis- Ge den 7 maart benoemd om hieromtrent een onderzoek te doen en maatre gelen voor te dragenzoo zij mogt verineenen dat er van gouvernement# wege genomen moeten wordenzal de gronden wikken en wegenwelke vau wederzijden zijn aangevoerd, of nog verder door de belanghebbenden zullen aangevoerd worden, OSTENDE den 20 maart. De fmak de Snelheidkapt. Smit, is, in den avond van den 18 dezer, geftrand, zoo men zegt door onvoorzigrigheid van een* loods dezer flad. De geheele ladinguit wijn en brandewijn beftaande, is met weinig fchade geborgendoch het fchip is niet dan met groote kosten te herftellen. VLISSiNGEN den 26 maart. Van hunne quarantaine Zijn ontflagen e» naar Antwerpen vertrokken: de nieuwe Onderneming, kapt. K. L. Domine, van Cette, met wijn en brandewijn; en leChasfeurkapt. G. de Haan, van Alicantemet fruit. Gasteren en heden zijn, voor Antwerpen beftemd, alhier ter teede gekomen: zltlantie, kapt. John Howland, van Boston, met koffij, fuiker en indigo} de Ftiendfehapkapt. N. Heeres, van Londen, met ballast; de Jufvrouw Tit/ia, kapt. L. J. Besfe'ing, van Liverpool, met klipzout; the Dee, kapt. W. Moslat van Aberdeen, mee ballast; Alminakapt. J. Jacobusvan Bayonne, met ftnkgoederen. Sedert den 24 dezer zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen en naar zee gezeild: Lord Nelfon, kapt. W.Smithfon, naar Huil, met vlas; en Jofeph&Ann, kapt. W. Muiternaar Londenmet boomfchors. Aanbefteding van het maken en leveren van IJzeren KETTINGENten behoeve vau de betonning der Zeegaten van de Goedereede en BroH-' wershaven. Op Vrijdag den 29 Maart 1822, des middags ten 12 uren, zal, onder nadere approbatie van den Minister voorde Marine, door den Directeur en Kommandant der Marine in het hoofd departement van de Maze, in het bij zijn van den Kapitein-ter-zee, belast met het opzigt over het Loodswezen enz. in het Zuider departementpubliek wórden aanbefteedde aanmaak en leverantie van twaalf fluks IJzeren KETTINGEN, ten behoeve van deb^- tonning der Zeegaten van de Goedereede en Brouwershaven. De conditiën van aanbefteding liggen dagelijks» des Zondags uitgezonderd, van 's morgens ten 10 tot des namiddags ten 2 uren, ter lezing aan het Mi nisterie van de Marine te 's Gravenhageen aan de Secretarien van de Diree- tien der Marine te Amsterdam, Rotterdam, Hellevoetfluis en Vlisfingenj terwijl de modellen, waariiaar de voorzeide Kettingen, met de daarbij be- hoorende wartel-floten, moeten vervaardigd worden, acht dagen yóót en tew

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1