MIDDELBURGSCHE COURANT» No. 34» Dingsdag den 19 Maart N E UW STtt DINGEN. BESTUREN &n TSlSlNIsTR ATT EN. D U 1 T S C H L A N D. W EENEN den 3 maart. Men heef: hier de berigten uit Konftantino- peltot den 13 februarij, ontvangen. Volgens dezelve zou de beruchte Ali-pacha op de navolgende wijze aan zijn einde gekomen zijn Gebrek aan levensmiddelen zich in zijne laatfte wijkplaats doende gevoelen, trachtten de. chefs zijner lijfwacht hem te overreden, om voor zich en de zijnen het lijfsbehoud aan te nemen hetwelk Choursnid aangeboden had; maar Ali, wel wetende dat op zulke beloften geen (laat temaken waswei gerde; zijn fchoonbroeder met meer nadruk daarop aAndr ngendebrandde Ali een pillool op dezen los, om hem te dooden, maar bragt hem (lechis eene wond aan den arm toewaarop men toefchootzich van den tiran meester maakte, hem het hoofd afdoeg, en dat aan Chourshid paciia zond, die het dadelijk naar KonRantinope! moet gezonden hebben, waar het in ze gepraal op de voornaamfte pleinen rondgedragen, en voorts op de gewone plaats ten toon gelleld zou zijn. De 5 pets. metall. zijn thans 75 fe, en de bank actiën 671 fl. FRANKFORT den 10 maart. In een brief uit Krajova, hoof'dflad van Klein Wallachije, van 15 februari), medt men, dat federt veertien dagen de Turken weder met aanzienlijke verfterkingen in die (ireken ruktenzoo dat men aldaar tot negentig man ih een huis in kwartier had; de ellende ging er alle be grip te boven. De tijdingen van Morea zijn gunstig voor de Grieken, die volgens de- zelven, in het kasteel van Corinthe vier-en twintig millioen piasters, door de in hetzelve gevlugte Turken aldaar bijeengebragtzouden gevonden hebben. Na de inneming van gemeld kasteel is de geheele Griekfche armee door de land engte van Corinthe in Livadie en Thesfalie getrokken. De organil'atie van het eiland Candia wordt meer en meer voltooid; de bin- nenlandiche zaken worden door eene plaatfelijke junta, uit twaalf leden be- ftaande, befiuurd, en het militair commando is opgedragen aan Michel Com- uéne Aphentule. De krijgs-operaticn zijn ook voorwaarts gegaan; Retimo is in de magt der Grieken gevallen en het kasteel alleen nog door de Turken bezet; de voortreffelijke haven van Souda is insgelijks in handen der Grieken. Brieven van Smirnavan den 30 januarij melden; dat die fiaddeivol- maaktRe rust genoot. G R O O T - B R 1 T T A N J E. LONDEN den 19 maart. Verleden zaturdag zijn alle de kabinets ministers op het bureau van buitenlandfche zaken vergaderd geweesttot het houden van eenen raad, die op verzoek van den matquis van Londonderrij belegd was. De liquidatie der 5 pCts. annuïteiten vindt tot nog toe weinig tegen kanting, dewijl zich tusfehen den 4 en 9 dezer niet meer dan 80 perfonen hebben doen mlchrijvenals geen genoegen nemende met de voorwaarden van het gouvernementen de fomdie zjj bezittengeen 200,000 pond fterl. bedraagt. In Ierland duren nog altoos de oproerige bewegingen voort; zijnde onderanderen in het graaffchap Limerick op nieuw vericheide landhoeven verbrand. Heden bleven de 3 pets. gereduc. co, de 3 pets. geconf. 79J, de pets. 00, de 4 pets. 00, en de 5 pets. 102*. F R n N K R Y K. PARYS den 11 maart. De prefect van politie heeft eene waarfchuwing laten bekend maken, waarin hij zegt, dat er ernfiige maatregelen genomen zul leil worden tegen het klein aantal menfenen, die de Rem der wetten verder door oproerige en rustverRorende bewegingen mogten miskennen; dat geweld met geweld zal gekeerd woiden, en dat derhalve de inwoners van Parijs wor den aangemaand van zich niet uit nieuwsgierigheid bij diergelijke vulksoploó- pen te laten vinden, maar mede te werken tot het doen eindigen van wanor den die te lang hebben geduurd. PARYS den 12 maartDe eerde kamer der regtbank van eersten aanleg heeft heden morgen vonnis gewezen In de zaak van de heeren Montholon, Bertrand en Marchandtegen den heer Lafitte, waarbij laatstgemelde op zijn verzoek geauton eerd wordtom de onder hem berustende geld ('ommen van Napoleon Bonaparte ter bewaring te dellen in de kas van conflgnatienten koste en gevaar van dien zij toekomen. Wijders verklaart de regtbank de graven Montholon, Bertrand en Marchand voor het tegenwoordige niet ont vankelijk 111 hunnen.eischen verwijst hen in de kosten. Heden avond waren derke detachementen troepen geplaatst op het plein Vendome en in de draten van den omtrek der kerken van St. Eudache en Bonne-Nouvelle. De oproerigen hebben geene andere wanorden'kuniu 11 te weeg brergen dan zoodanige die het onmogelijk is te beletten. Een lleeti door de glazen van de kerk van Bonne-Nouvelle geworpenheeft een' gees telijke zwaar gekwetst. Verfcheidene perfoueti zijn door de patrouilles naar de prefectuur van policie gebragt. A t DER LANDEN. BRUSSEL den 16 maart. De prins de Caoino Lucieti Bonaparteis gis ter middag, omdreeks 3 uren, van Rome alhier aangekomen, en aan het ho tel Hel/evuc algedapl. sGRaVeNIIAGE den 15 maart. In de zitting der Tweede Kamer van de Staten Generaal, van heden, zijn ingekomen drie nieuwe redactiën van wet ten, als omtrent de wijze van heffing der belastingen op het zout en op de fuiker, omtrent den óden en 7den titel van het burgerlijk wetboek, handelen de over wettelijke gemeenfch-p en der welver gevolgen, en over fcheiding van goederen. Drukken en ronddeelen en naar de afdeelingen van de maand octo- ber verzenden. Eenige ingekomen rekwesten werden gedeld in handen der commisfie tot de petitien en op een ingekomen boekwerk werd het gewoon befluit genomen. Door de heeren van BoetfelaarBoeyi Pascal, Cuypers en Fabry de Lon- gtiezijn, namens de commisfie tot de petitien, vier rapporten uitgebragt; onder anderen op het verzoekfchrift van grondeigenaars te AmfterdamMij drecht en Nieuwkoop, verzocht hebbende, in het belang van den landbouw, wetsbepalingen tegen den buitenlandfchen invoer van granen, boter err kaas. De commisfie advifeerde en de prefideni (lelde voor, om dit rappot ter griffie te deponeren. De hier Heyphins zeiüedat de zaken, den landbouw betref fende, dagelijks dringender werden, en nat indien het gouvernement deswege geen voorliel deedzoodanig een voorftel uit den boezem der ve-rgadering be hoorde te komen voorliellende, om dit lappori in beide talen te doen druk ken en aan de leden te distribueren, waartoe de vergaciermg belloot. De prcfident'gaf de vergadering ie kennen, dat de heer Kemperprefidenj der derde afdeeling, uit hoofde van zijne menigvuldige noodzakelijke afwezig- beid verzocht had van die prefidiura ontflagen te worden, en dat de heer Fam Anerihga de Kempenaerin deszelfs plaats, tot het prefidium dier afdeeling ve kozen was. Waarna de vergadering werd gefcheideh en geadjourneerd tót heden over acht dagen. AMSTERDAM den 13 maart. Reeds hebben verfcheiden beoefenaar* en liefhebbers der fchilderkunst het thans, in het Nederduitsch Gereformeerde diakonie oude-vrouwen en mannenhuis, alhier tér Rede, terbezigtigingaange bodene fchildcrftuk van den heer L. Meritzlid van het Koninkrijk Neder- derlandfch inftituut, met uitnemend genoegen befchouwd. Dit tafereel (lelt voor den Zangmakeraan het Kruis hangende. De beelden zijn levensgroot het geheel is meesterlijk en krachtig gepenfeelden getuigt van liet hoogé kunsttalent des verdienstelijken makers. Dit zij genoeg vooreen algemeen denk beeld, want alleen beproefde kunstkenners zijn bevoegd, de afzonderlijke fchoonheden naar waarde te beoordeeleii en te befchrijven. HAARLEM den 13 maar/. Eergisteren, tusfehen 6 en? ureontfpróngeri na eenen geweldigen ftorm en aandrang van water, met eenen hevigen (lag, aaé een kanonfehot gelijk, de deuren van de doorvaartfluls te Buikfloot. De ring- kade, welke dat werk tot hiertoe bedekte, is, niettegenflaande de gröoté zuiging, die het opengeraken der gezegde (luis noodwendig moest te weeg brengen niet bezweken, en heeft alle rampen, welke deze gebeurtenis had kunnen achterlaten, gelukkig verhoed. De fundamenten en het metfelwerk zijn onbefchadlgd gebleven en hebben den goeden dunk vin een zoo grootscit werk op den noordhollandfchen grond bevestigd. De gouverneur der pro vincie en de infpecteur-generaal van den waterRaat zijn fpoedig op de plaats tegenwoordig geweest, en hebben dadelijk de noodige middelen beraamd eti doen te werk Rellen, om alle verdere gevaren, naar menfchelijk uitzigt j voor te komen. GRONINGEN den 12 maart. De directeur der politie, de heer vaii H'artum. welke den 8 dezer, door het nedervallen van de brandende toren- fpiis van den Martinitoren (zie ons No. 32) zwaar aan het hoofd is gekwetst geworden, is, 11a dadelijk door den hoogleeraar Hendrikzgeadfllleerd dooc voorname heelkundigen, getrepaneerd te zijn, op gisteren morgen overleden tot >-.root verlies voor deze ftad aan welke hij in genoemde betrekking, dé gewigngRe dienften beweesgelijk alle bevoegde regters betuigen. Zijne nage dachtenis zij vereerdook daaromdewijl hij als een man van eer op zijneo post het grontRe gevaar getroifeerd heefc. SCHILDWOLDE (prov. Groningen) den 8 maart. In den verleden nachtomtrent 4 urefioeg de olikfem in onzen torendoor het bovenfle kluk-gataan de westzijde. Spoedig ontdekte men brand. Eene menigte inwoners kwam fchieüjk op de beenen eenige moedige jongelingen waagden het den toren te beklimmenen het gelukte hun den brand meester te wor den. Deze brand had de noodloctigfte gevolgen kunnen hebben. Z E E TT I N 1GEN. MIDDELBURG den 18 maart. Heden is alhier ter reede gekomen het fchip de Ondernemingkapt. Hend. Eeltjesvan Demerary. Volgens brief van kapitein Cornelis Riekelsvoerende het fchip de Da geraad, op den 28 februarij 11. van deze Rad naar Demerary vertrokken, tfas hij, ten gevolge van aanhoüdénd uitgeRaue ftormenop den 8 dezer, door lékkagie gedwongen geworden tot behoud van fchip en lading eene naaste ha ven te zoeken, en op den 14 daaraanvolgende gelukkig in het Nieuwe Diep aan den Helder binnen gekomen. Hij zonde den bodem dadelijk vificeren. VLISSINGËN den 16 maart. Het fchip Neptunes, knpc. C. van der Müslèle, van Lisfabon, met fruit en huiden, is van deszelfs quarantaine ont flagen en naar Antwerpen opgezeild. Van onze reede zijn vertrokken; de Liefdekapt. S. Koorri, van Amster dam naar Duinkerke gedestilleerd, met wol en Rukgoederen; en the Three Fnendskapt. M. Höward, van Sandwich naar Ostende gedestineerdmee ballast, Voorts zijnfedert onze laatftevan Antwerpen de Schelde afgekomen en naar zee gezeild De Krouw Annakapt. K. A. Bos, met ballast, en Jofeph, kapt. J. H. Arends, met boomfchors, beide naar Liverpool Mercuriuskapt. R. Fol- kertz. naar Zantemet ballast de IVtUetn, kapt. j. S. Okkeg, naar Liver pool, met ftukgoedereii; Java, kapt. John Nealnaar Bacavia, met wjjn en brandewijn; de Joge Lodewykkapt. j. Duintjer, en Neptuniskapt. G G. Smit, beide naar' de Oostzeeen Coromandel, kapt. J. B. Osgood naar Gothenburg, alle drie met ballast; de twee Gebroederskapt. H. J. Bruinsuaar Stocktonmet vlas. Ook zijn, voor Antwerpen beftemd alhier ter reede gekomen: De twee (Jebroeders, kapt. H. H. Nieberding, van Alicante, met fruit j VAimabie Pautintkapt, L. J, Luitjes, van Buenos-Ayresmet huiden ca wol. Op Maandag den eersten April 1822, zal in het lokaai van het Gouver nement te G'entProvincie Oostvlaanderen worden aanbefteed het gewoon Onderhoud, gedurende het loopende jaar en het eerste kwartaal van 1823 van de volgende wegen in die Provincie: Weg van de 2de Klasfe, No, 1 van Maldegem naar Aardenburg. Idem No, 2, van Hulst naar Lesfen, door Sint NicolaasDenderraonde Aalst en Geraardsbergen. Idem No. 3 van Lokeren door Dendermonde naar As (the. Idem No. 4van den Gouden Appel te Melle door Geraardsbergen mar Ertghien. Idem No 5van de Ster op het grondgebied vin Gent naar Leuze door Oudenaarde en Ronsfe. Idem No. 6van de grensfeheiding langs den kant van Korcrijk tot Ge raardsbergen door Oudenaarde. Idem No. 7van Deynze naar Thiel. Provincialen weg van Oudenaarden naar Deynze. De conditiën waarop deze aanbeftedlng zal worden gedaan, liggen ter !é- zing in de Bureaux van het Provinciaal Beftuur en bij den Hoofd-Ingenieur te Gent. BEKENDMAKING. BURGF.MEESTEREN der Stad MIDDELBURG brengen bij deze ter keunisfe van de belanghebbenden, dat ter Stads Secretarie zijn berustende

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1