MIDDELBURGSCHE COURANT, No. Donderdag den 28 Februari). N I E U TV 8 T IJ D N G E N. NEDERLANDEN. ZEE tTTTT N G E N. No. 16739, 1000. No. 319011000, BESTUREN en zJD MfNlSTR 4Tl EN. ZWEDEN. STOCKHOLM den 12 fiehruürij, Den 3 dezer woedde alhier de hevig (Ie (lormwelken men zich herinneren kan, en hieid 24 ure-: aa De barometer (lond lager dan federt 55 jaren, namelijk op het punt van .-n-rd >e- ving. Er zijn vele huizen befchadigdop het land geheele daken wegge waaid, fchuren omver geworpen, hoornen uit den grond geflagen. enz. Het water flondden gaufcheo dag door, ontzettend hoog en krooi de losgeruk te ijs-lcbotsen met een vreesfelijk gedruisch voort. DU TSCHLAND. WEENEN den (2 februari). Z. K. H. hertog Albert van Sakfe-Teschen, ridder van het gulden vlies van Spanje, groot-kruis der orden van St. Stepha- nus enLeopold, veidmaarfchaik en eigenaar van het regiment kurasfiers 110. 3, is eergisteren aan verval van krachten, overleden. Deze vorst, die H. Keiz. H. de aartshertogin Maria-Christina gehuwd had, was in zijn 84 de jaar. Hij wordt algemeen en opregteliirf betreurd. NEURENBERG den \6 februarij. Wij hebben, bij cene buitengewo ne gelegenheid, :>rieven uit Salonichivan den 12 januarij volgens welke geheel Thesfalie zich in eenen openlijken oplland bevindt. Eindelijk heeft men in den Peloponnefus een nationaal gouvernement daar- gefteld. Elke (tad benoemt een' of twee kiezers, deze laatllenkiezen weder om, anderen om het gouvernement van ieder district uit te maken, en de oud den van elk district benoemen de ephoren, uit weike de opperde regering wordt zamengefleld. Daar Attika en L'vadia hunne vrijheid hebben herkregen, is Griekenland in Oost- en Westgriekenland verdeeld geworden. De houfdfiad van Oostgriekenland is Salonaen die van Westgriekenland Uracori. Deze beide provinciën hebben twee afgevaardigden gekozen, die zich met Mauro- cordato naar het nationaal congres van Argos zullen begeven, verzeid van die der Suliotenvan twee afgevaardigden der albanefche bondgenootcnTaeri Avafi en den neef van den Aga Vesniar. GROOT-BRI'TTANJE. LONDEN den 19 februari). f er volg der 1 edevoering van den marquis van Londonderry. Zie ons vorig Ah.) Vervolgens ging de minister over tot het blootleggen van den tegenwoordigen (laat der financien, vergeleken met dien van het vorige jaar, en toonde door verfchillende berekeningen aan, dat dit jaar de inkomsten een overfchot van 5 millioenen (lerl. zullen opleveren, die thans ter befchikking van het parlement (laan om in den tegenwoordigen nood te voorzien. Zijn lordfchap fprak over de booge interesfen der algemeene fchuld. Het kapitaal der 5 pets. beloopt 155 millioenen, en dat der 4 pets 75 millioe nen de intresfen dezer groote kapitalen te zamen gevoegdzoo als die thans betaald worden, bedragen 10,708,000 pond (lerl. *s jaarlijks. De ministers hebben het planom eene vermindering in die interesfen te bewerkenen indien de (laat der markt mogt toelaten, om beide tot 3 pet. of daaromtrent te brengen, zoude het voordeel of eerder de besparing in dat geval 3,700,000 pond (lerl. opleveren. Dit echter zoude niet kunnen plaats hebben zoo men de belastingen verminderdedewijlindien de (laat (lech'.s een inkomen had dat met de uitgaven gelijk ftondmen natuurlijk moest vragen wat er van de hijpotheken en voortaan van den tax der interesfen zoude worden. Het plan was, om de 5 pCt. nu op 4 pCt. te reduceren; bierdoor zoude dade lijk eene vermindering van 1,420,000 pond (lerl. worden verkregen, waarover het parlement in deszelfs wijsheid zoude kunnen befchikkenhetgeen zoude kunnen bepalen, op welke wijze de belastingen tot beloop dier (om zonden kunnen verminderd worden; zullende het miniflerie voordellen, om de lastfle additionele impost op het mout, als zijnde een diergenen, welke itvde vorige zitting het meest verlangd werd en het nadeeiigfte voor den landbouw wasaf te fchsfien. In het volgende jaar kondigde de minister eene andere vermindering van uit gaven aan ten bedrage van een millioeti op het Green wich Hospitaal. Na vele aanmerkingen over het amortifatie of finking-fonds, en over de keus van daar uit 12 of 13 millioen te nemen die de (laat benoodigd heeft, ol alleen 9 mil lioenen te nemen en het overige van de bank te leeuen, hetgeen den ministers onverfchillig is, zeide zijn lordfchap, dat de bank ingewilligd had om een voorfchot van 4 millioenen te doen op Exchequer-briefjestegen 3 pCt. in terest. welke fom ook, volgens de door het parlement te' kiezen middelen, tot verligting van den akkerbouw zal kunnen aangewend worden. Nog fprak zijn lordfchap van het vernieuwen der commisfie van landbouw zeggende, dat met geene dadelijke en volkomen verligting moest wachten, en dat alles, wat voor het oogenblik gefchieden konde, was, om den pu blieken geest gerust te (lellen. Hij wenschte, dat mende wetten ter befcher ming van den graanhandel mogt kunnen wijzigen, daar hij dezeive als gebrek kig befchouwde. Hij haalde voorbeelden aan uit veti'eheiden landen van Eu ropa, om aan te toonen, dat Engeland niet het eenige rijk was, waar de land bouw leed. In het binnenfle van Duitschlandzeide hij, was de overvloed van koren zoo groot, dat vele grondeigenaars in Silefie, gedurende het vori ge jaarhet niet der moeite waard rekenden om hec graan in te ooglleuen dat het fchoonfte koren op het veld verrot was. Hij drong dus op de nood zakelijkheid aan, om hulpmiddelen tegen deze ramp in dit land bij de hand te nemenen de graanwet overeenkomstig met de tegenwoordige omllandigheden te maken, doch verklaarde tevens, dat Zr. Ms. ministers niet voornemens wa ren om op, de vreemde granen eene belasting te leggen. Op het einde zijner redevoering zwaaide de minister den grobtflen lof toe aan de nagedachtenis van Piet L den grondlegger van het amortifatie fonds, dat foramigeti thans afkeuren, doch hetgeen hü gerust aan de wijsheid en voor- zigtigheid van het parlement toevertrouwde, en (lelde eindelijk voor, dat aan het huis zouden overgelegd worden verfcheiden (laten, rakende deinkomllen, uitgaven en de fchuld van het landten einde daaruit het bedrag derzeiven in de laatlle twee jaren te kunnen vergelijken. Dit voordel werd eenparig aangenomen, en gisteren (loeg de marquis voor, dat het rapport der commisfie van landbouw en de petitiën, deswegens in de vorige en tegenwoordige zitting ingekomen, verzonden zullen worden aan eene commisfie om dezelve te onderzoekenen daaromtrent aan hec huis vetflag te doen. Na lange'debatten werd ook deze motie goedgekeurd en de commisfie benoemd, welke uit dezelfde leden bellaatdie de vorige hebben uicgemaakt. F R rt N K R Y K PARYS den 21 februarij. Een* brief van den kolonel Br. Young, britseh officier, in dienst van Columhia aan zijn' vriend, te Parijs onder dagtee- kening van Camccasden 1 december 1821, behelst ouder anderen het vol gende Door de dagbladen zult gij de volkomene onafha ikelijkge.d van Colum- bia vernomen hebben. De jongde verovering vdu Cumaua i.ee.i cus bet vreed- zaam bezit van dat gedeelte van het land verzekerd, gelijk roede van Öuïja* ia. hetwelk de vijand anders omniddelijk naden beflisfenden veldflag van Cariiob 1 b-zet zou hebben; federt dien gedenkwaardige» dag, zijn onze hulpb o ne.i zoodanig toegenomen, dat het overfchot van het Spaaniche le ger, dar zich nog in Amerika bevindt, alle hoop verloren heeft. Peru heeft ook des'.efs onafhankelijkheid verzekerd, en Mexico zal weldra vrij zijn. Onze held JBolivar is, met een talrijk leger-korps, naar her Zuiden vertrok- ken, met oogmerk, om Quito te bevrijden, hetgeen gemakkelijk zal zijn; daar het volk ilechts deszelfs bevrijder verwacht, om zfjne ketenen te veN breken. Ofichoon deze flrejten, gedurende elf jaren, het tooneel van eenen' bloedigen oorlog geweest zijn, zoo geniet men er thans de weldaden van een regelmatig beduur, gegrond op de zuivere grondbeginfelen der vrijheid. De handelde nijverheid en de nuttige kunlle.i beginnen op ie luiken en bren gen weldaden te weeg welke tot nu toe vreemd aan Columoia waren. Men is alles aan Simon Boiivar verfchuidigd. Hij is wezenlijk een groot man, én het heelal zal hem hoogfehactenwanneer het de verhinderingen, die hij heeft te overwinnen gehadzal kennen." De munster van biniienlandfche zaken heeft bepaald, dat de vreemde fchepen, van welke vlag ooken de Franfche fchepen, van de noordwest kusten van Spanje komendete rekenen van den 13 maart eerstkomendein de havens van Frankrijk niet zullen ontvangen worden, dan voorzoo verre zij voorzien zullen zijn van een, door den confnl van Frankrijk ter plaatfe van het- vertrek gevifeerd patent. Van Lvon den 19 dezer fchrijft men: dat men dien morgen ten 9 urea eene aardbeving had gevoeldwelke zoo flerk vaas dat verfcheiden huizen Ichenen te waggelen. ST. ANNALAND den 19 februarij. Als een trek van menfchenllefde en zeldzame krachten kan men van hier meldendat op gisteren omftreeks half twee uren, niet zonder groot gevaar, door zekeren Machiel Larooy. oud 8/ jaren, achter uit de haven, even na hoog water is gered, het driejarig kind van Pi.'Ier van Oostdat. op het punt (lood om te verdrinken. VLISSINGF-N den 26 februarij. Alhier is ter reede gekomen het fchlp C/ara Margarethakapt. P. Dik, van Cherborough in Engeland naar Schie. dam gedestilleerd, met ballast. Sedert onze laatlle zijn, voor Antwerpen beflerad, alhier ter reede geko men: Mariakapt Jan Sikkes, van Liverpoolmet zout en ftukgoedereh 4 Lord Nclfonkapt. Th. Smithfon van Huil, laatst van Vere, met ftultgoe. deren; V.ronivger Welvaartkapt. E. K.Lugies, van Liverpool, met (luk- goederen en klipzout; le oureurkapi. B. Boutin, roet wijn enz., ètl NicolayB. Uilkapt. J. C. Knudzenmet wijn en fuiker, beide van Bordeus. iszöfle KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Zesde Klasse. Getrokken prijzen en premien van f tooo en daarboven, 43de Lijst. No. 29462 een prijs van 1000. - No. 34865,ƒ1000. No. 19068, —————ƒ1000. No. 37421 eene premie van 1500. No. 26166, een prijr van ƒ60,000. No. 25452 eene premie van f i$aa. Geene. Geene. 44 He 45 de 46 de 4711e 48 de 49fte 50de No. 9396, een prijs van 1000. No. 33094, idem 1090. No. 17968 eene premie 4000. No. 33709, een prijs van f 1000. No. 8603,ƒ1000. No. 22189, idem/1000. No. 3438,ƒ1000. No. 1167,--ƒ1000, DE GOUVERNEUR VAN DE PROVINCIE ZEELAND, Gehoord de deliberatie van Hun Ed. Gr. Achrb. de Gedeputeerde Staten opzigtelijk hec voordel van Zijne Excell. den Opper-Jagermeester van Zijne Majedeit, Opper-Houtvester voor de Noordelijke Provinciën, omtrent de Sluiting der Visfcherij. Brengt bij deze ter kennisfe van de belanghebbendendat de Visfcherij (die der Paling uitgezonderd) in deze Provincie zal gefloten zijn van den l April tot den 31 Mei dezes jaars, na welk tijddip dezelve op de gewone wijze weder zal mogen worden uitgeoefend: terwijl de Visfcbers van beroep de door hen, vóór den verboden tijd, gevangen Visch, tot op den 21 April aanllaandezullen mogen verkoopen. Zullende een iederdie zich eenige overtredingen ten dezeu mogt veroor loven, tot de tlraffen bij de wet bepaald, worden vervolgd. En zal ten einde niemand hiervan eenige onwetenheid voorwendedeze worden afgekondigd en aangeplaktwaar ZUlfes gewoon is te gefcheideu. Middelburg den 23 Februarij 1822. VAN DOORN, NATIONALE MILITIE' BEKENDMAKING. BURGEMEESTEREN der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland, brengen bi) deze ter kennisfe van alle de genen welke daarbij belang hebben, dat de Alphabetit'che Naamlijst van alle de Perfonen, die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen, ter vifie van elk en een ie gelijk zai liggen op het Raadhuis alhier, van heden tot den 28 dezer maand, des middags van twaalf tot twee uren, ten einde een ieder in daar zoude zijn, om ingeval hem op die Lijst, eenige perfonen of omflandigheden mog- cen voorkomendie op dezelve nog zouden behooren te worden aangetee- kendof daarvan moeten worden weggelatenzulks ter kennisfe van deu lieer Vliliiie Commisfnris te kunnen brengen. Wordende tevens alle Ingefchrevenen en derzelver Ouders, Voogden, Cu rators en Geroagtigden verwittigd, dat de Loting voor Ingezetenen van Scad en Ambachten, uitmakende bet ifte Militie-kanton, zal plaats hebben op I Pttjdag den eerster, Maart aanftaandedes morgeus ten tien uren, op (de I Voorzaal van het Stadhuis alhier. Terwijl al verder elk en een iegelijk wordt verwittigddat de bewijzen welke behooren te worden bijgebragt tot llaving der redenen van vrijflellirig J die op den der ioJrig zijn aangevoerduiterlijk broueu vijf dagen M de

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1