VfIDDELBURGSCHE COURANT. No* 24; Zaturdag jjL Èa 18a 3!mF den 23 Februarij. E I E U JV ST IJ DINGEN. NEDERLANDEN. O O S T - I N D l E. O ATAVIA den 28 feptembcr. Laatstleden zaturdag den 22 dezer, zijn Zijne Exc. de gouverneiir-generaal en mevrouw de baronnesfe van der Capellenmet hun gevolgin goeden welllandover land ter Hoofdplaats teruggekomenvan het fpringtogtje in de refidetitie Bantam, tot hetwelk de zelve op den 15 te voren, met Zr. Ms. fregat Melampus, derwaarts waren vertrokken. De heeren kooplieden van Batavia hebben op laatstleden zaturdagden 22 dezer, een luisterrijk feest gegeven aan den heer generaal de Koekter eere van zijne roemvolle overwinning op Palem'nang. Den 25 dezer heeft zich, tegen 11 uren nes avonds, in de refidentieSa marang en Japara eene aardbeving doen gevoelen, waarvan defchokken, hoe zeer vrij hevig, echter geene ongelukken hebben veroorzaakt. RUSLAND. PETERSBURG den 29 ianuarij. Daar de misdadiger, wanneer, hij zich vroeg of laat verbetert en tot nagedachten komt, weder onder de menfehen moet kunnen optreden (al ware hem ook Siberie tot zijn verblijf levenslang aangewezen) en daar hij, door het brandmerk, fleeds aan zijne misdaad her intierd wordt en kenbaar is, zoo is, bij eene ukase van Z. Keiz. M het gewone brandmerken 11a de firaf van den knoet voor altoos afgefchaft geworden. I11 verfcheide provinciën des rijks heerschr thans een zoo groot gebrek aan granen, dat vele fenateurs van bier derwaarts gezonden zijnom te on derzoeken, op welke wijze in den nood het fpoedigfte en krachtdadigfie voor zien kunne worden. Dit gebrek wordt veroorzaakt door het zachte weder, waardoor de wegen onbruikbaar voor den toevoer zijn. Dewijl de ondervinding geleerd heeft, dat het federt twee jaren be- (laande onbepaald verlof van invoer van buitenlandfche fabrijkgoederennoch voorde nationale industrie, noch voor den handel des lands, de gewenschte gevolgen heeft gehadmaar in tegendeel nadeelig op dezelve gewerkt heeft hetwelk zich door verfebeiden faillisfementen bewezen heeftzoo is thans de vervaardiging van een nieuw handel-tarif bevolenwaarbij alleen de bevorde ring van den nationalen welliandzonder in achtneming van andere betrek kingen moet worden beoogd. Dit tarief is reeds aan den rijksraad ter goed keuring overgegeven. ZWEDEN. STORHOLM den 3 februarii. Het volgende ij de aanfpraak welke Z. M. de koning den 20 januarij in de vergadering der akademie van landhuis boud- kunde gehouden heeft: M ijn e Heeren I Op dezen plegtigen dag, den verjaardag van de inftelling der akademie, op welken wij het nieuwe vcor dezelve beftemde gebouw inwijden, heb ik mij in uwer midden vervoegd om ulieden een bijzonder bewijs mijner zorg te geven. Ik heb uwen arbeid en derzelver uitkomsten met opmerkzaamheid na gegaan. De vruchten van uwen ijver en pogingen ku rnen niet terftnnd geo gst worden; doch de verbeteringen, welke de tijd doet rijpen, zijn ook (leeds de zekerde en duurzaamfte Vaart voort, mijne heeren, den landman door de hulpmiddelen r er wetenfehappen en kunsten te onderlleunen, en Iaat onze deze arbeidzame klasfe, deze ware zenuw vati den (laat, met de ver diende vereering behandelen. Bedenkt dat zij de bron is van al wat groot edel en verheven in de wereld beftaat, en dat die mannen, welke de Voor zienigheid den volken veroorloofd heeft op het hoogde toppunt van magt te plaatfen, uit deze gemeeiifchappelijke wieg van het menfchelijk geflacht zijn voortgekomen. Onze oogsten zijn gezegend geweest. Heb ik op mijne laaide reizen door Zweden onvruchtbare oorden aangetroffenzoo heb ik nogtans ook vel den in menigte gevonden, die aan de vruchtrijkfte akkeri der Europefchelan den gelijk gefteld kunnen worden. m Laat ons den Hemel voor de ons verleende weldaden danken; doch laat ons tevens zorgen, deze menigte voortbrengfelen wel te belleden, ten einde overvloed geene inwendige verlegenheid veroorzake. Laat ons den landman middelen tot vertier virfchaffen en alle onze zorgvuldigheid daarhenen rigien, dat, bij de rijkfte en vruchtbaarlle landerijen, de (leden de vruchten van den arbeid der landlieden behoorlijk genieten kunnen, dat zij het middelpunt der nijverheid zijn en door hunne manufakturen en fabrijken den nationalen rijk dom vermeerderen mogen. Dan zullen wijmet de wapenen van moed en volhardjngdeugden, die zulk een wezenlijk vereischte zijn voor natiën, welke zich tot eenen hoogen trap van inwendige uiagt en uitwendige roem verheffen willen, onze welvaart verworven en onze onafhankeiijkheid verze kerd hebben. De gelukkige gevolgen dezer (landvasiigheid vertoonen zich reeds. De jongde opgaven der bevolking doen blijken dat, federt de vereenigmg der beide Scandinavifche koningrijken, het getal der inwoners in Zweden met 140,000 en dat in Noorwegen met ongeveer do,ooo vermeerderd is. Deze vermeerdering is ontegenzeggelijk althans niet minder waard dan het aanwin nen eener provincie, die ons zware uitgaven en veel bloed gekost zou hebben. DENEMARKEN. KOPPENHAGEN den 12 februari}. De Deenfchc handel op de Weit- Indien had in vorige tijden eene aanzienlijke hoogte bereikt. In den jare 1761 werden (lechts 5a, en, in den jare 178a, reeds 246 fenepen der waarts afgevaardigd. Sints den vrede van 1814, heeft dezelve echter weder zeer afgenomen, daar er, fints dien tijd, van Kop.penhagezelden meer dan 30 k. 40 fchepen derwaarts uitgeklaard zijn. De voornaamde bevorderaar van dien handel was in der tijd. de koopman Andreas Biörn. Toen deze begon, zeilde er (lechts één fc'nip jaar'ijks naar de West Indien; maar hij bragt het, door zijne werkzaamheid, zooverre, dat er, in den jare 1750, reedi 50 West-Indievaarders vertrokken. In geene tijden heeft een koopman zoo vele fchepen doen bouwen als Biörn. D U i T 'S C H L A N D. PARCHIM (r'« het Mecklenburgfche')den 8 februarij. Laatstleden za turdag avond zijn alhier, op verlcheiden plaatfen, papieren aangeplakt, in welke, onder het iplchrift van Goddeli,ke oproeping, aan alle menfehen enmis- bruikre aanhaling van vele bijbelplaatfen, het volk tot eene gemeenfchappelij- ke deeling van den aardbodem opgeroepen werd. Onder de voorbeeloen van dweepzucht, welke Pommeren, Mecklenburg en anderen kustlanden der Oostzee federt eenigen tijd leveren, is het met zulke gronden aandringen der agrarifche wet geen der minst zonderlinge. BRËMEN den 9 februari]. Den 6 dezer is hei beurtfehip van Rinteln met 2i perfonen op de Wczer om .eflageu17 derzelver zijn in het water omgekomen. -inH «TAxiri HALLE den r 1 februarij. Door de (landvastigheid van den akademlfched fenaat en der overige regeringsmagten, in volkomen overeenftemming met de gevolmagtigden der koninklijke regering handelende, is de alhier ftuderende jeugd zeer fpocdig over derzelver ware belangen ingelicht geworden. De uitgewekenen zijn gezamenlijk terug gekeerd en de openbare rustalsmede de respective curfuszijn verder niet gelloord of afgebroken geworden. HAMBURG den 14 februari}. In Rio-de-Janeirois, zoo men van daar meldt, eeie plant ontdekt, waarvan de wortel, de (tengel of dam, de bloemen en het zaad onder de aarde groeijen. Uit RodewaltIn het ambt Neuftadt, aan den Rooden berg wordt, als een bewijs van den ongewonen zachten winter gemeld dat aldaar zeven ojevasrsnamelijk vijf jonge en twee oude, gedurende denzelven, in hun ne nesten boven op een huis gebleven zijn. Bij eenige hoezeer zeldzame fneeuwbnijen zag men hen in eene fchuur 6aanom zich tegen de koude te befchuiten. In een brief uit Algiers, van den 29 december, wordt gemeld, dac men geheel en al van de pest bevrijd was; maar'dat men, daarentegen, door eenen anderen ramp bedreigd werd, namelijk door een volflrekt misgewas. Sinds bijna 3 maandèn had men geen drop regen gehad; de aarde kon daar door noch geploegd noch bezaaid worden. De oudde lieden heugde zulle eene droogte in den herfst niet, in welkenanders gewoonlijk veel regen valt. GROOT-BRITTANjE. LOvDEN den 15 februarij. Op morgen wordt in het parlement de voordragt der ministers te gemoet gezien, betrekkelijk dat gedeelte van 's konings aanspraakwaarin van de verlegenbeden der landbouwers ge handeld wordt. Reeds het ontwerp zelf, dat roet de belangen van zoo groot een deel der natie in onmiddelbaar verband (laatheeft de ver wachtingen zeer hoog gefpaonen, en nog algemeener is het ongeduld gewor den federt men verneemt, dat de ministers voornemens zijn aanmerkelijke be zuinigingen en daarop gegronde verminderingen van belasting voor te (laan. Som mige papieren der oppofitie, zoo als de Times, (lellen weinig vertrouwen in hetgeen te dezen opzigte aangekondigd wordt. Andere dryven, in ernst of uit fpotde verwachtingen verre te hoog. Een provincieblad uit Sussex fpreekt van drie gevallenwaarbij men fehen het leven verloren zouden hebbendoor het gebruik van koperen zo- len in de fchoenenbewerende dat vergiftigende koperdeelen zich door de zweetgaten der voeten aan het gedel hadden medegedeeld. Het (laat natuur lijk alleen aan geneeskundigen om te beoordeelen, wat er van deze zaak waar kan zijn. De berigten uit Ierland zijn weder van een zeer ongunstigen aard. In den nacht »an donderdag II. is de fraaije kerk van Kelleedy door de muitelin gen verbrand. In denzelfden nacht is de kerk van Abbeyfale vernield; hec lood, tot dezelve behoorende, weggevoerd en de hoeve van Bally-Regan verbrand. In het graaffchap Limmerick zijn verfcheidene huizen opengebro kenen van wapenen beroofd, en enkele foldaten door eene overmagt van muitelingen overvallen en wreedelijk mishandeld. De berigten uit het graaf fchap Cork zijn een weinig gunstiger. In verfcheidene plaatfen van hetzelve geven de landlieden vrijwillig hunne wapenen over. FRaNKRYK. PARYS den 16 februariIn de zitting der afgevaardigden van gisteren', werden de discusfien geopend over art. 4 der wet op de dagbladenbetreffende 4e dadelijke weder invoeringbij zware omdandigheden, van de cenfuur, in deri tuslchentijd der bijeenkomsten van de kamers. Het aangeboden ontwerp had ge zegd dat dezelve zou kunnen plaats hebben uit krachte eener ordonnantie des ko- iiings gecontrafigneerd door 3 ministers. De commisfie echter had alj amen dement daar nog bijgevoegd, dat zoodanige ordonnantie ook in den kabinets raad zou moeten zijn overwogen. En alzoo is dit artikel, na langdurige, en eerst in de zifting van heden ten einde gebragte discusfien, met achtereen volgende verwerping van alle andere daarop voorgeftelde amendementen, door gegaan waarna ook heden art. 5 (het laattle)houdende eenvoudige beves tiging der bepalingen van vorige wetten die niet (Irijdig met de tegenwoor dige zijn, zonder tegenfland doorging, en vervolgens, bij eindelijke (lem ming over het geheel der concept-wet, dezelve met 219 tegen 137 (temmen bij de kamer der afgevaardigdeu is aangenomen. Drie van de driftigfle libé rale leden hadden wederom geweigerd deel aan deze (lemming te nemen. De laatHe nieuwe opera die in de koninklijke muzijk-akademic of groote opera te Parijs ten tooneele is gevoerd, heet de Wonder.Lamp, en om de vertooning derzelve regt luisterrijk te makenheeft de directie niets gefpaard dewijl men berekent, dat zij, behalve de gewone onkosten, daar toe eene uitgaaf van 180,000 fr. heeft gedaan. De tooneel-fchilder Cice- ri heeft 5000 fr. voor het ordonneren der decoratien ontvangen, terwijl de fchildcrs rekeningen voor dezelve 72,000 fr. bedragen. De costumes voor deze opera hebben niet minder dan 45,000 fr. gekost. 'sGRAVENHAGE den 19 februarij. Z. M. heeft gedaan de navolgende benoemingen: Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der befpiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hooge fchool te Leyden, de heer J. Nieuwenhuifénthans ho' gleeraar in de befpiegelende wijsbegeerte en wiskunde aan het atbeuaeuoi te Deventer. Tot buitengewoon hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan dé hooge fchool te Luikde heer A N. 'J. Ernstadvokaat aldaar. UTR ECHT den 30 febtuatij. De eerwaarde groote kerkeraad der Hervormd^ Nederduitfchc gemeente alhier, heeft den 18 dezer, ter vervulling der vaca ture, veroorzaakt door het overlijden vsn ds. D. Colenbranderhet volgend twaalftal van predikanten gemaakt, als: DD. L. Merenste Delft; H, J, Royaaids, th. doet. te Meerkerk; H. J. IVunderte Gorinchem; B.Mo- reeste Nijkerk op de Veluwe; D. Molenaar, te Middelburg; IV. N. Mun ting, te Hoorn; Brave, te Maarfen; A. Verwys, te Deventer; H. van Blokhuizen, te Kethel; P. van der Willigen, te Thiel; T. M. van Gulpen te Nijmegen en J. L. Nyhof, te Arnhem. HAARLEM den 18 fentuarij. Als een zeldzaam bewijs van de zachte luchtsgellektheid kan men aanmerken het gedurende den geheelen winter in de open lucht hloeijen van eene i'yrus 'Japonica, op de hofdede Bekejletnonder Velzen. De gemelde plant heeft thans de hoogte van zes voeten. Men telt aan dezelve 150 bloemen en rnim zooveel «noppen. MIDDELBURG den 22 februarij. De beleedigingen (fchrijfc men uit hun den :o dezer) Z M. den koning van Spanje aangedaan, maken te Ma drid veel feniatie. Men verzekert, dat er een komploc bellondhetwelk uiecs minder ten doel had dan Z, M. te vetniooideu, Wat biervsu tijdit

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1