MIDDELBURGSCHE (gf CÖÜRANTè No- 23? Donderdag ||1|P den 2i Februari]. NIEUWST ij dingen: RUSLAND. PETERSBURG den 23 januari;. Men weet tot hiertoe nog niets van éene keizerlijke ukafe, welke de ontbinding beveelt der alhier befiaande en tot dusver onder de uitdrukkelijke befcherming onzer liberale regering zich bevonden hebbende vriimetfelaars-gezelfchappen. Tot op heden is in ons fystema jegens de Porte nog geene de minste verandering te befpeuren. De courier-wisfel van de armee aan de Pruth her waarts en derwaarts is fterk. Van eene beflisfende verklaringnoch der Porte noch der bemiddelend- mog-ndheden op het ultimatum van ons hof, is tot hiertoe niets officieels bekend geworden. Het hoofdkwartier van ons korps gardes is beftendig te Minsk. ZWEDEN. STOKHOLM den r februari}. Sedert de vereeniging van Zweden met Noorwegen heeft de bevolking in Zweden 140,000 en in Noorwegen 60,000 menfehen toegenomen. DUITSCHLAND WEENEN den 5 februari}. De Oost ent ijkfche Opmerker behelst het vol gende Extract uit de tijdingen van Konflantinopelvan den 10 januartj. „Het Turkfche gouvernement fchijnt het fchier-eiland Morea aan des- zelfs lot te hebben overgelaten. Na de verovering van Tripolizza hebben de Grieken hunne geheele magc tegen Napoli di Romanta, de voortiaamlle vesting des landsgewend en zij bezigen alle mogelijke middelenom zich van die belangrijke vesting meester te maken. Van den anderen kant zijn de vestingen Modon en Coron, als ook de kasteelen van Patras en Lepante, in den besten ftaat van tegenweer, en Jusfuf-pacha, welke deze beide laatfte forten met zoo veel behendigheid als moed verdedigd, heeft den 2 on verwachts eenen uitval gedaan, bij welken hij het Griekfche korps, dat Patras belegerde, heeft verftrooid. Men arbeidt overigens in het tuighuis van Kpnftantinopeldag en nacht aan de toebereidfelen eener expeditie, welke bj) uitfluiting tegen Morea beftemd fchijnt. In Albanië is de toeftand van zaken nog verwarder. Het leger onder de bevelen van Chourfchid-pachawordt op 25,000 man begroot. Hetzelve is in drie korpfen verdeeld, waarvan hij zelf het voornaamfie, dat omtrent 15,000 man fterk is, kommandeert; de beide andere ftaan onder de bevelen van Omer- en van Maohmud-pacha. Deze beide chefs zijn onophoudelijk bezig om de talrijke korpfen infurgentenwelke de operatien van Chourfchid- pacha van alle kanten bedreigen, af te weren. De Grieken blokkeren Ana en Prevefa; het fchijnt, dat tot den 25 december, nog geene dezer vescin- gen in hunne magt wasde Turken deden vooral fterke pogingenom Arta te behoudenwelke ftad van den noodigen voorraad verdokenop het punt was van zich over te geven, maar welker val den grootften invloed op Janitia kan hebben. „Ali-pacha, welke het nog fteed» in die vesting houdt, laat niet na bij voortduring met de Grieken te onderhandelen, en het is zeker, dat het groot- fte gedeelte van de chefs der infurgenten de grontfte hoop op den onwrikba- ren moed van dien grijsaard (lellen. Intusfchen is de verdeeldheid onder de Grieken grooter dan ooit. Zij houden te Argos eene foott van congres, waarop laatftelijk voorgelleld is geworden, om de afgevaardigden van alle de Griekfche fteden te Brachori (in het voormalig Etolie) bijeen te roepen, ten eindle aldaar een provifioneel gouvernement op te rigten. Maar er zijn even zoo vele opinien en verlangens als partlfen, en bijna even zoo vele partijen als perfonen. Ieder opperhoofd dingt naar de eerste plaats, en niemand is gentfgen tot gehoorzamen. Deroetritis Ypfilanti heeft, wel is waar, een ze ker getal ftemmen ten zijnen voordeele, maar anderen willen van hem niet booren en befchouwen hem met verachting als een* vreemden gelukzoeker. Zoo Aü-pacha uit zijne fterkte kon komen, zou geheel - Griekenlandin weerwil van zijne wreedheden, zich gaarne aan zijnen fchepcer onderwer pen, want de groote masfa verlangt flechts naar rust, onder welk gouverne ment zij die ook mag erlangen. De geestdrift der menigte is bekoeld, en alleen de nood is thans de drijfveer van alle handelingen. „Uit Perzie is de tijding gekomen, dat Mohammed-Ali-Mirfaoudfte zoon van den Schah die onlangs eenen aanval op het Turkfche grondgebied had ondernomen, aan eene heece koorts overleden is, alvorens hij de gren zen van zijn land heeft kunnen bereiken. Door zijneu dood word Abbas- M.irfa, tweede prins en tegenwoordig gouverneur van Ali-bidfchanvermoede lijke erfgenaam van den troon." NEUREMBERG den 9 februari}. In onze courant leest men het onder- flaand artikel Salonika den 8 januari). „De rust is geheel herfteld en de gemeenfehap met de verfchillende ge deelten van Macedonië ondervindt geene Verhinderingen meer. Men gaat voort met, op onze flavenmarktde te Kasfandta gevangen gemaakte ingezetenen, zonder onderfcheid van fekfe, te verkoopen. Daar het aantal koopers zee: gering isis de prijs zeer laag; verlcheiden Frankifche kooplieden hebben er uit mgdelijden gekocht: een mail voor 3 tot 6 piasters en de vrouwen voor 3 tot 18 piasters. Onmiddelijk na de gebeurtenisfen van Kasfandra is er eene eervolle con ventie voor de ingezetenen van Monte-Samo gefloten. Niet alleen is hun toegedaan, om zich, in het vervolg, zonder tusfehenkomse van de Porte, zelve te bedurenen om hunne wapenen niet aan de Turkenmaar aan hun ne geestelijken af te geven, welke tot wettige opperhoofden van dat kleine land erkend zijnmaar zelfs heeft de pacha van de door hem gedane aanvra ge, tot uillevering der opperhoolden van den opftand, die naar Monte-Santo gevlugt warenafgezienen ook de organifatie van een gewapend korps van 1000 man, voor de veiligheid van dat gedeelte land j waarvan men de bevol king op omtrent 8000 zielen begrootveroorloofd. De pacha heeft vervol gens aan de geestelijken hunne tusfehenkomst in de zaken van Thesfalie ge vraagd. Deze hebben daarin toegellemd, en men heeft verfcheiden onferhan- delaars naar Thesfalie gezonden, ten einde het opperhoofd der infurgenten, Odysfeus, het voordel eener fchikking te doen, Twee dezer onderhandelaars is het gelukt te Tricala aan te komen, hetwelk onlangs door de infurgenten was bezet gewordendoch Odysfeus deed hen gevangen zettendeed hen de ooren affnijden, en zond hen, in dien ftaat, met een beleedigend antwoord terug. De onderhandelaars kwamen te Salonika, en deelden het antwoord aan den pacha mede. Deze zou bij den profeet gezworen hebben, om binnen weinige maanden, het hoofd van dezen ftoutmoedigen rebel naar Konfiantino- pel op te zenden, en hy maakt thans groote toebereidfelen, ten einde deop- ftandelingen van Thesfalie ernstig aan te vallen. „Kleine griekfche vaartuigen trachten, bij voortduring, op de kusten te landen, alwaar zij oproerige proclamatien verfpreiden, doch ce ingezetenen der oeverswelke er ondervinding van hebben verjagen hen gewoonlijk me; fteenen en (lokken. „Het luchtgeftel is voor het faizoen buitengewoon warm." HILDBURGHAUSEN den 2 februari}. Onze courant meldt hec volgende: „Onder de kweekelingen der akademie van Dreizigacker bij Meirirtgeri, zou een geheim verbond ontdekt zijn; wij onthouden ons echter van alle de geruchten, die deswegens in om oop zijn, na ce vertellen en vreezen, niet zonder rede, dat, hoe onbeduidende de zaak misfehien ook moge wezen, kwaadwilligen niet nalaten zullen, weder eenen grooten ophef daarvan té maken." HANOVER den 9 februari;. Volgens geloofwaardige berigten Zouden wij het ge!uk hebben Z.M. onZen allergeëerbiedigften koning, in de aa.nftaan- de maand jonij, weder in ons midden ce zienals wanneer hoogstdezelvë eenige maanden onder zyne getrouwe Hanoverfche onderdanen zou door brengen. HAMBURG den 12 februari}. Men fchijnt eene poging te hebbeii aangewendom den kroonprins van Hesfen-Casfel te vergiftigenbij gele genheid van een gemaskerd balimmers men heeft'svorscen kamerdienaar, die toevallig zijns meesters domino had aangetrokkeneenen drank toege diend, welke naderhand is gebleken vergiftigd te zijn, endoor welken de ongelukkige ook werkelijk is overleden. De policie laac niets onbeproefd 4 om de daders tè ontdekken. Men meldt, dat de ftudenten van HaUe, ten getale van eenige hon derden verbitcerd wegens het fluiten der fchermzaa!zich zeiven aanvoe- rers hebben gekozen en ter ftad zijn uitgetrokkenmen voegt er echter bij dat men eenige militaire maatregelen beeft genomen, ten einde die jonge lie den weder teregt te brengen. ITALIË. NAPELS den 21 januari}. Gisteren liep het gerucht, dat woelgeesten eenige onlusten te Palermo verwekt, doch dat de Goscenrijkfche troepen ter- ftond de rust herfteld hadden. SPANJE. MADRID den 4 februarij. In de vergadering der buitengewone Cortes vari eergisteren zijn de conceptwettenomtrent bet beteugelen van het misbruik van de drukpers, van het regt van petitie, en van depatriocfchegenootfchtp- pen, ter tafel gebragc, en heeft de heer de Calacrava een voorftel gèdaanonl deze conceptwetten niet eerder in overweging te nemenvoor dac het nieuwe ministerie wettiglijk en volkomen georganifeefd was. De heer de Calatrtva befchouwde, dat het ministerie, hetwelk zich gedeeltelijk ftaande hield, ón danks de beflisfing der cortes en den aan Z. M. gegeven raad, alt het ver trouwen verloren hebbendeeene der voornaamfte oorzaken van misnoegetf was. De heer Martinez de la Rofa, eender (prekers, die het voorftel af keurden, antwoordde hierop, dat het met de vrijheid gedaan was, zoö dé verfchillende magten hunne grenzen te buiten gingen; dac de conftitütie aatl den koning de vrije keus overliet van zijne ministers, en dac onmogelijk 'skonings keus vrij zijn konde, indien de wetgevende magc telkens onderzocht of liet ministerie a! of geene zedelijke kracht bezat. Na langdurige discusfien die gisteren verder werden voortgezet, werd het voorftel van den heer de Ca lacrava met po tegen 84 ftemmen verworpen, en heden moet de discosfie ovct de drie conceptwetten geopend worden. Een gedeelce van het volk fchijnt ontevreden over het befluic der Cortes, en voornamelijk op den graaf de Tonero, die openlijk het ministerie onder- fteunt. Gisteren zag men op de ftraten verfcheiden hoopen vin gewapend volk, die oproerige kreten deden hooren. (Dit volk wordt descamifadoi hemdeloozen, genoemd, zijnde hetzelfde (lag van lieden als de fanscuhttei in de Franfc'ne revolutie). Het huis van den heer de Toreno werd dóór eeni- gen dier benden aangevallen en de graaf genoodzaakc door eene achterdeur aan het gemeen te oncvlugteti. Men zegt. dat ook Z. M. gisteren op de wande ling zwaar beledigd zoude zijn. Dezen nacht was het echter in Madrid we der vrij rustig. Gisteren is onze chef politiektoen hij zich naar het klooster van Atocha begaf, om de inzegening der vaandels van een bacaitlon nationale militie bij te wonen, bijna vermoord geworden; een troep doldrifcigen hield zijn rijtuig aan, en wilde hem onder het gefchreeuw van: lï'eg met de Servilen! Weg met het koninklijk gezagvermoorden. De publieke magt beeft veel moeite gehad, om deze bijeenfcholing uit een te drijven, Brieven van Burgos, Valladoliden SigtfenZa fchetsen Oud-Kastilleaf afé geheel in opftand zijnde, en men wil, dat eenige benden opftandelingen reeds aldaar eene foort van klein leger formeren. FRa NKRYK. PARYS den 13 februari}. In de zitting der afgevaardigden van heden is, 11a onftuimige discusfienart. 2 der wetbevelende het overleggen van eed exemplaar van ieder nommer van dagbladen of tijdfchrifcen aan 's konrngS procureur, met het door de commisfie voorgeflagen bijvoegfel, dat zulks op» het oogenblik van hec ter perfe leggen gefchieden zal- aangenomen. Ooit is in die ze'fde zitting art. 3 doorgegaan, met de door de conimisfie daarop gemaakte amendementen, i°. dat de geest van een dagblad of periodiek ge- fchrift zal moeten blijken uit eene opvolging van artikelen20. dat de konink lijke hoven In plegtlge tefegtzltting van twee kamers zullen kunnen uitfpreken de fchorfing ten langfie van eene maand voor de eerstevan drie maanden voor de tweede reis, en bij nieuwe herhaling de definitive fuppresfie. Nog ifi bij die gelegenheid met eenparigheid van ftemmen aangenomen eetr amende ment, door den heer Bogue de Fayes voorgedragen, en (trekkende om onder de optelling der vergrijpen van een dagblad te bevatten, dat, begaan tegen de onfchendbaarheid der nationale domeinen en legen derzclvcr vreedzaam bezit. In de zitting van heden hebben de drscusfien in de kamer der afgevaardig den alleen geloopen over verfchillende andere nog op art. 3 voorgedragen amendementendie alle verworpen zijn. De heer Douglas Loveday heeft dezer dagen eene meer nirgebfeida petitie aan de kamer der gedeputeerden ingediendverzeld van eenige bewijs- fttikken en bijzondere aanmerkingen. Dezelve ftrekt tot wederlegging van de petitie van zijne dochter, van het antwoord van mejnfvronw Reboul en vair de aanmerkingen van eénige fch'rijvers, welke uit zich2elven en zonder daar toe geroepen te zijn, zich deze zaak hebben aangetrokken. De rekwestrant verklaart, 7.00 de commisfie ztilks noodig mogt oordeeleiigefeed te zijn. om de oorfpronkelijke brieven, op welke bij zich'beroéptaan de kamer over te leggen. In deze petitie konrt voordat de rekwestrant geen ge hoor heeft ktinnen verkrijgen, noch bij den prefect van policie, noch bij den aartsbisfehopdat op vier verzoekfehriften aan den procureur des ko* ningsom weder in het bezit te worden gefield van de aan tlenzelven over- gegevene brieven en (lukken, geen antwoord is gegeven; dat er ook-op dff

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1