COURANT* MIDDËLBÜRGSCHE Nó. at; Zaturdag dtn 16 Februarij. ftI E U TV S T IJ I>I ft E ft. RUSLAND. NEDERLANDEN. PETERSBURG den 23 januaH'u De Serviërs zijn tot dus verre, de ge trouwde aanhangers van de Rorte, en alle moeite van den kant der infur- genten, om linnne trouw aan liet wankelen te brengen, is te vergeefs ge weest. De Turkfclie regering had hen tot dusverre te vreden gefield met de belofte, dat zij eenen eigen regeringsvorm, een' afzonderlijken landheer en eenen hoogen raad, uit hunne landslieden zamengefieldbekomen zouden. Sedert eenigen tijd, echter, wordt er, te Konfiantinopelaan hunne ge trouwheid getwijfeld, en men gelooft aldaar, dat zij in een geheim verbond met de overige opfiandelingen liaan. De divan heeft deszelfs te voren gedane beloften derhalve ingetrokken en reeds trekt een Turksch leger aau de grenzen van Servie te zamen. DUITSCIT: LAND. FRANKFORT den 4 februarij. Vert/hing eener officiële nota der Ottomannifche Potteaan Z. Exe. lord Strangford, ambasfadeur van Engelandin dato den 2 december. (Vervolg en flot. Zie ons votig IVoi) ,,Wat hiervan zij, het fchijnt, dat door deze vorderingen op den voor grond te plaatfen, het oogmerk van Rusland is zich in Europa aanzien te ver werven, door te doen wat het wil. Maar inderdaad is het punt in kwestie voor de Verhevene Porte (en dit is zoo klaar als de dag) aan allerlei foort van bezwaren onderhevig, zoo ten aanzien der burgerlijkeen nationale betrekkin gen, als wegens die van de wet en den godsdienst. Het is zelfs welligt eene zaak, die, gelijk men zulks reeds gezien heeft bij de mededeelingenwelke de Verhevene Porte bevorens en achtervolgens gedaan heeft, kan medewerken tot het op nieuw verftoren van diezelfde rustwelke men verlangt te herllel- len, en tot het inbreuk maken op haar gezag en op hare regten, De Verhevene Porte haast zich dan, om-opregtelijk te verklaren aan zijne vriendendie de algemeene rust wenfchenende klaarblijkelijke reden als billijk erkennen, welke zij heeft om hare coellemming in dit punt uit te (lellen, al thans in dit oogenblik, waarin men aankondigt, dat Rusland thans de over- loopers niet kan te rug geven, welke daarvan ook de reden zij, dat alles wat de Verhevene Porte doen kan, en dit alleenlijk uit het oogmerk om den vrede met Rusland te behouden en uit achting voor de welwillende vertogen, wel* ke het hof van Engeland nopens dit onderwerp gedaan heeft, is: hare billijke vordering nopens de overloopers uit te (lellen. Doch wat het punt betreft van bet ontruimen der beide vorstendommen en er op nieuw vorsten te zenden; daar de Grieken zijn opgedaan, verklaren de dat zij in verfcheidene flreken oproerig zijn geworden, en dat zij nog ten bnidigen dage in (laat van opdand zijneindelijk daar bet eerde oproer midden in Wailachije en Moldavië is uitgebarsten, zoo is het voor het oogenblik on mogelijk, dat is te zeggen zoo lang de oplland der Grieken niet geibld is, bet zij door hen te (lradenhet zij door de onderwerping der rebellen en door hunnen te rug keer tot de goedertierenheid, en zoo lang de Verhevene Porte niet overtuigd zal zijn, dat er van hunne zijdeniets meer te duchten is, om- twee perfonen uit hunnen boezem tot vorsten te benoemen en aan dezen het beheer te vertrouwen van twee rijke en vruchtbare provinciën, tot de erf- ilaten van Z. H. behoorende. „Niemand moer in twijfel trekken, of het hof van Rusland, bij zijne aan vrage op een zoodanig punt als dit volhardende; een punt geheel onbefraan- baar met de binnenlandfche reglementen der Verhevene Porte (hetgene zoo klaar i> als de dag), doet eene daad, die (Irijdig is met het regt der volken en gouvernementen. Men kan dus deze zaak ten uiterfle, op de volgende manier wijzigen te weten, dat de Porte, zoo ia»g lot de opdand ophoilde, de beide provinciën doe bewaken door aldaar door haar aangedelde officierenalleenlijk met een voldoend getal troepen tot het befchermen des lands tegen de rooverszonder dat den rajahs (christenen) de minde kwelling of wederdand worde aangedaan; dat zij aan de Grieken de zaken in handen delle, welke de vorstendommen betref fen gelijk zulks thans gefchiedt cioor de Camacans die ook Grieken zijn en dal, voor het tegenwoordigede ontruiming der provinciën en de benoeming van van vorsten uitgedeld blijven. „Wat de zaak der kerken aangaat, hetwelk een der punten van discusfie is, zoodra de oplland zal gedild zijn» zal men, zoo verre de wet zulks toe laat, bewilligen in het herdel en een herbouw van die welke eertijds beflon- dent op Welke wijze dezelve befchadigd mogen geworden zijn; „Wat betreft de vrije uitoefening vin den Ghristelijken godsdienst, evenals te vorende Porte heeft nimmer iets gezegd tegen deze uitoefening. De (Iraffendie de Porte heden uitoefentbepalen zich alleen tot de ïoodanige, welke, 111 openbaren opdand zijnde, de amnestie weigeren, en bet is bekend, dat zij de zoodanige, welke den (landaard Jes oproers niet hebben opgedoken, befchermr. Zoodra de opdand zal hebben opgehouden zullen de draffen insgelijks ophouden. Men gebruikt nog deeds de grootde voorzorg, zoo als men ook altoos gedaan heeft, om den onfchuldige van den fchuldige te onderfcheidenzelfs in zoo verre, dat, hoezeer uien weet, dat de opdand algemeen is, men zich echter aan den fchijn houdt, en vol- flrekt de genendie den dandaart des oproers niet hebben opgedokenniets doetmaar eerder befchernu gelijk eertijds. Dewijl dit alles algemeen be kend is, en Z. Exc. de ambasfadeüf van de Waarheid van alle deze daadza ken overtuigd is, is het onnoodig. die alhier te herhalen. „Het is ons aangenaam, te gelooven, dat alle de vrienden van de Verhe vene Portewanneer zij derzelver regtmacige klagten över de hiervoren ge melde punten, Welke zij bewezen heeft, op de regtvaardigheid gegrond en met regtenbillijkheid en waarheid overeenkomstig te wezenzullen hebben gehoord, op dezelfde wijze, zonder te aarzelen, bekennen zullen, dat de zaak zoodanig gelegen is, gelijk Rusland van zijnen kant acht zal geven op het geen regt en geregtig is. „In deze hoop verzoekt de Verhevene Porte het Èngelsch gouvernement, welks welwillendheid jegens de beide partijen niet twijfelachtig is: dat het alles, wat de opregte vriendfehap en de regtvaardigheid vordefente werk (lellende, deszelfs goede diensten gelieven aan te wenden, om de tusfehende Verhevene Porte en het bof van Ruslandbellaande gefchillenop de wijze, als boven gezegd is, te vereffenen. En te dien einde is dan ook de tegenwoordige nota opgefteld en aan Z. Exc. den ambasfadeur behandigd." "Wat de gevolgen van deze nota betreft, het hof van Rusland heeft zich omtrent deszelfs inhoud nog niet bepaald verklaardmaar de brieven van de Motdavi'fche grenzen1 melden Heilig,- dat de prins Michel Suszo laatlle hós- podar van Moldaviëen een der eerde aanleggers of begunstigers van cfeti W- (land, die van Jasfy naar Kinfchenew geweken was, in den nacht van'den 6 op den 7 januarij van daar vertrokken fs, ten gevolge van een bèVel 'trf: Petersburg, om op (laanden voet het Rusfisch gebied te verlate». Vérfci.et dene uitgewekene opperhoofden van de Hétairisceo zouden, ter zelver t.ijÖ ge arresteerd en naar de vestingen gebragt zijn, en 'alle overige 'uitg'eweWïïen', die zich, ten getale van meer dan 7000,. 111 Besfarabie bevonden, zijn Van daar, op een bevel uit Petersburg, verwijderd, en naar de binnenhuiden Van dat rijk vervoerd; Keizer Alexander heeft daardoor ongetwijfeld gen ipè'uVr bewijs willen geven, dat hij geenszins gezind is om den op (tand in het turk- fche rijk te begunstigen; gelijk hijzekerlijk om dezelfde reden, géwëigerc) heeft eenige uit Odesfa aan hem gezonden Griekfche afgevaardigden te Woord te (laSn, en dezelve heeft doen aanzeggen, om op (taanden voec wederom Petersburg te verlaten. Deze maatregelen moeten allen fchrootn bij de Porte ten opzigte eener ontruiming van.de prinsdommen, wegnemen, en alzóó'de verdere onderhandelingen gemakkelijker maken. Het eenige punt, dac nog eenige moeijelijkheid geven kan, fchijnt te zijn, de herbóuwing der Griek fche kerken, welke Rüsland zeker zal vorderen dat door de Porte óp har'è kosten gedaan worden én waaromtrent de Portenaar men verneemtoöfc geénè zwarigheid maken zou, was het niet, dat zij de verbittering der Jauit- faren vreesde; door te veel aan de Grieken in te willigen. GROOT-BR1TTANJÏ. LONDEN den O februari). Woensdag, ten twee uré, beeftZ. M. cour op Carlton-Honfe gehouden en de adresfen ontvangen, welke, den vorigéra dag, door de twee huizen van het parlement, in antwoord op de aanfpraak van den troonvastgelleld waren. De winkel van den boe'kverkooper Carlile; de tempel der rede genaamd; is eindelijk eergisteren gefloten geworden'; al hetgeen dezelve bevatte, is iis beflag genomen voor het ttiontanc der boetentót welke de mandie d'éti winkel voor hem hield is veroordeeld geworden. In Engeland houdt men thanS allerwege volksvergaderingen, ten eindetë beraadflagen over de belangen van den landbouw. Verfchillende bulpmiddélétl worden in dezelve voorgedragen; fommige oördeelen hec verval aan de höogè belastingen te moeten toefchrijven en (lellen daarom eene parlementaire her» vorming op den voorgrond; andere willen de uitgave van het bankpapier we der hervatten," ten einde het in omloop zijnde kapitaal te vermeerderen* doch de onpartijdige blijven van oordeeldat de te hooge landhuur de voöR naamfle reden is van de armoede des bruikers, en dat zoo lang deze niet ver minderde wordandere hulpmiddelen vruchteloos zuilen zijn. Hóe het zij'; alle zijn het daar in eens, dat de coeftand der landbouwers op dit oogenblik zeer ongunftig en den hoogden aandacht waardig is. Lord Liverpó'ói heeft de directeuren van de bank voorgeflagen eene uitgave van j milioenen (lerlings, exchequer biljettenalleen beftemd om de hulpbehoeven- de landbouwers het noodig voorfchot te verleenen, doch men verzekert, 'dit de directeuren dezen maatregel afkeuren, om de gegronde redendat derge lijke hulpbehoevenden geene genoegzame bezittingen meer hebben, om vöör dit voorfchot eenige zekerheid te geveti. Het miniflerie heeft begrepenom voor alles de rust en veiligheid 13 Ierland te moeten herllellen en uit dien hóófde aan het parlement voorgedra gen, om daar te lande voor een tijd lang de injurrecUeacit te doen afkon digen en de habeas-corpus-acte optefchorten. De Ierfche parlementsleden bA- derlletinen deze voordellen en de ministeriele» vleijen zich dac dezelve zéér fpoedig in het lagerhuis hun beflag zullen bekomen. De eerde lezingen hebbed reeds plaats gehad. Over de Vereenigde Staten zijn berigten van verfche dagteekèriirig uit! Santa Fé ontvangen, volgens welke het fchijnt dat, met de uitzigten onafhankelijke vestigingook het crediet der voormaals Spaanfche Staten id Zuid-Amerika plocfeling gerezen is. Een zekere doctor Bolman Was óuUngi uit Engeland te Santa-Fë aangekomen, gelast om mee de Independentetiki naam van eén aanzienlijk zich op geldleëuingen toeleggend huis in Londen; eène riegotiatie ter fomma van 3,500,000 dollars aan te gaan. Dezelfde pet- foon had de zoutwerken van Sanca-Fé voor 2,000,000 dollars gekocht. Bank actiën 242. 3 pets. gerd. 77$geconf. 77. 5 pets. ioój; F R A N K R Y K. PARYS den 8 februari). Eene deputatie uit de kamer der afgevanrdig. den, met den prefident Ravez aan het hoofd, heeft deri koning de, dóoë de kamersin hare zitting van eergisteren goedgekeurde wee óp de Beteu geling der misbruiken van de drukpers aangeboden. Men nieldc ons ilit Romeonder dagteekening van den 26 januarij dat dé gewezen Mahomedaanfche generaal Osman-aga, geboortig uit Kandia; oud 40 jarenden Alkoran afgezwoten en hec Christendom omhelsd heeft; Hij heeft den dbop uit handen van den kardinaal GalefHbisfehop van Albi no ontvangen; BRUSSEL den to februari). Van Rysfel wordt geméld, dat li. vrijdag 28 huizen, 111 de gemeente; des Forèts in het département du Nord, door brand verteerd zijn. De fchade door deze ongelukkige gebeurtenis veroor zaakt, is niet te berekenen. Gelukkig is niemand daarbij omgekomen en heb ben de inwoners tijd gehad om hun vee te bergen. In 1815 zijd, in die zelfde gemeente, 88 huizen door brand verteerd. 'sCRAVENHAGE den 11 februarij. Den 6 heeft Z. M. de koning de leplle Koninklijke Nederlandfche Loterij gearresteerd, van ƒ2,452,000; bellaande uit 38,000 loten 20,000 prijzen en 87 premien, over hec geheel weinig verfchillende van de thans trekkende. In de laatlle klasfe zijn de prij zen van f 110 en 100, met verfchil in het getal, veranderd in prijzen vati 100 en 95. MIDDELBURG den 15 ianuarij. Het getal ingeschrevenen óp de regis ters van den Burgerlijken Staat binnen deze Had, inden loop ues jasrs 1821 met de vergelijking der drie voorgaande jaren, is ais volgt: In 1821. 1820. 1819, 1818. Huwelijken: uó. 99. 91. 106. Geboorten455. 408. 53 447. Sterfgevallen: 560. 70e; 535. 524; Ër is in dac jaar iêne Echtfcheiding gewéest. Onder hec getal geborenen waren 232 van het mannelijk ên 223 van heé vrouwelijk gedacht, waaronder niét begrepen zijn dé levenloos geborenen. Onder de overledenen waren 297 van bet mannelijk en 263 vair hëé vrouwelijk gedachtwaaronder zich bevonden 27 doodgeborenen,- 23 rartlf. tairen indé hospitalen1, en ij ingezetene» dézer ftarf op' andere piaaYlèü' gès*

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1