Hé M V&A I %S eöbfc&ft'fc MIDDELBÜRGSCHE SIS» 1 No. 1$. Dingsdag rSllrf dén 11 Februari]» N I E U JV S T IJ D 1 N G E N. palwpr NEDERLANDEN. SPANJE MADRID den 24 janna'ii. De gedeeltelijke veranderingen van het mi nisterie, en de dubbelzinnige keuzen van eenige agenten van het gezag, hebben voor het oogenblik de verbittering der gemoederen bedaard maar de publieke-opinie nietten volle voldaan. Uit die halve maatregelen is eengrond- flag van mistrouwen en ongenoegen gépprotendie dagelijks (c'nijnt toe te ne men en zich uit te breiden, op eene voor het gouvernement gedurig veront- lustender wijze. Het is vooral in de publieke véreenigingeh en gefchriften, dat het mistrouwen levendig gehouden wordt en telkens nieuw voedfel be komt. Het (chijnt daarom oókdat het gouvernement aan de vrijheid van (preken en fchrjjven perkwif Hellenin de zitting der cortes van rlen ?i de zer zijn eene boociféhap van Z. M. en een advies van den flantsraad gelezen betreffende de noodzakelijkheid om het regt van petitie te beperken, en de misbruiken der drukpers en'der volks focieteiten tegen te gaan. Volgens de daarbij gevoegde concept decreten zullen voortaan geenerlei autoriteiten of corporacien aan het congres verzoekschriften kunnen indienentenzij dezelve ten onderwerp hebben zaken, die niet afwijken van de attributen, hun door de constitutie en de wetten voorgefchreven. Behalve het publiek ministerie, zal een zeker getal magistraats-perfonen belast worden met de vervolging der publieke fchrjj vers, die Van hunne piigten afwijken, en elk herdrukt gefclirift onverfchil'ig waar, zal kunnen aangegeven en de auteurs vervolgd worden, even als of er van het originele fluk kwéstie was. Wat 'de Volks focieteiten betreft, dezelve zullen in alle gevallen niet anders dan bij vollen dag, en nooit bit toortslichtvergaderen kunnen. „Ikverléng," zegt Z. M. inde bovengemelde boodfchap ten (lotte, „dat de cortes in overweging nemen de bedoelde uitlpattingen en misbruikenen dat zij er in voorzién door gepaste middelen, al was het ook maar provifio- neel. Aldus zullen de natie en de vreemde mogendheden zien, dat noch de cortes noch het gouvernement nimmer wanorden en misbruiken gedogen, die ftrijdig zijn met de publieke orde, en die, onder andere nadéelen, eene aan merkelijke vertraging geven in het fystema van financiën en van publiek cre- dietwelke de (leun van den (iaat zijn, en die zouden eindigen met onze wijze inliellingen in mis-Crediet te brengen, welke wij gezworen hebben te Zuilen vestigen op onwankelbare grondflngenvoor het welzijn en den bloei "der Spaanfche natie, in welke ik al mijn roem doe beftaan." DUITSCHLAND. WEENEN den 98 jaiwarii. De tijdingen van Konflantinopel, van den 10 januarijover Odesfa ontvangen, zijn zeer vredelievend. UitOdesla fchrijft men wijdersdat de deputatie, welke de geviugte Grieken 'van daar naar Petersburg hadden gezonden, om de befcherming en tusfehén- komst van den keizer van Riisiand in te roepen, er terug gekeerd was, zoo men wil zonder haar oogmerk bereikt te hebben. G R O O T - B R 1 T T A N E. LONDEN den 5 februari). Op heden heeft Z. M. de koning de zitting van het parlement geopend met de volgende aanfpraak Mylords en Heeren „Ik heb de voldoening u aan te kondigen, dat ik van de vreemde mo gendheden (leeds de flerkfle verzekering ontvang, aangaande hurme vriend- fchappelijlte gezindheden jegens dit land. „Het is mij ónmogelijk van geen levendig belang te (lellen in iedere ge beurtenis Welke zoude kunnen (trekken om den vrede van Europa re doren. Mijne pogingen hebben dan ook, met die van mijne geallieerden, gedrekt, ter bemiddeling der gefcnillen, welke ongelukkiglijk tusfehen het hof van St. Petersburg en de Ottomannifche Porte zijn ontdaan, en ik heb reden te vertrouwen, dat deze verfchillen, op eene voldoende wijze, zuilen worden vereffend. „Tijdens mijn laatde bezoek in Ierland, hebben de trouw en gehechtheid van alie de klasfen mijner onderdanen, mij het grootfle genoegen verfchaft. Bij dit gevoel moet het mij zeer diep treffendat zich. aldaar een geest van opdand heeft gevestigd welke toe eene vermetele en dellige fchending der wet heeft gevoerd die nog in eenige gedeelten van dat land heerscht. „Ik heb befloten om alle middelen die in mijne magt zijn te gebruiken, om de perfonen en eigendommen mijner getrouwe en vreedzame onderdanen te befchermenen gij zult weldra te overwegen hebben of de bedaande wetten voldoende zijn om hierin te voorzien. Niettegenliaande deze groote dremming der openbare rustheb ik de voldoening te vertrouwendat mijne tegenwoordigheid in Ierland zeer voor deelige gevolgen heeft gehad: alle de klasfen van mijn volk kunnen met ver trouwen op een regtvaardig en gelijk beduur der wetten, en op mijne vader lijke zorg voor hun welzijnrekenen. „Mijne heeren van de kamer der Gemeenten! het is mij aangenaam u te kunnen berigten, dat, gedurende het afgeloopen jaar, de inkomsten die van het vorige jaar hebben overtrolfen, en zich bij voortduring febijnen te ver beteren. Ik heb bevolen dat de (laten van begroothig des loopenden jaars, n zul len worden medegedeeld. Zij zijn opgemaakt met al de aandachc en bezui niging, welke de omdandigheden waarin de natie zich bevindt, zullen toela ten; en het zal ter uwer voldoening (Irekken te vernemen, dat ik eene aan merkelijke vermindering in onze jaarlijkfche uitgaven, en inzonderheid in de maritime en militaire etablissementenheb kunnen doen. „Mylords en HeerenJ ik heb het gromde genoegen u te kunneu aankon digen, dat er, in den loop des voorleden jaarseene aanmerkelijke verbete ring in dcii koophandel en fabrieken des vereenigden rijks is gekomen, en dat ik tegenwoordig in daat ben te zeggen, dat zij, in hunne belangrijke tak ken, in eenen zeer welvarende.n daat zijn. Ik gevoel cerzelver tijd eene diepe fmart over den nadeeiigen toedand des landbouws. „De (laat der belangen zoo naauw verbonden aan de welvaart des lands, zal natuurlijk weldra uwe aandacht bezig houden, en ik heb het volkomenst vertrouwen in de wijsheid uwer deliberatien nopens dit belangrijk onderwérp. „Ik ben overtuigd dat, welke de maatregelen mogen zijn, welke gij kult aannemen, gij bedendig zult bedacht zijn, dat de handhaving der pubiieke rust te gelijk alle de groote belangen des rijks omvat; en dat het di or een beftendig vasthouden aan dezen grondregel is, dat wij onzen hoogen rang ender de natiën der wereld hebben verkregenen hopen mogen te behou den." De asfurantie.compagnie van Lloyd heeft, federt twaalf maanden, een millioen deriing voor zeefchaden betaald. In den nacht van den 0 op den 3 dezer heeft een orkaan, Wetkéf w eerga men zich niet herinnertveel icbade in de hoofddad en ommedrekea venrigt. Stukken van muren zijn afgeworpen, hoornen ontworteldrijtui gen omgéflagen en een groot aantal fchepen op de Theems befchadigd. Gister ontving Lloyd's compagnie de tijding van het op onze kusrea verongelukken van het O. I. comp. fciiip de Theems. Dit febipter vracht van 1350 ton, had (lechts ééne reis naar de Indien gedaan. Verfcheidébé mcnfcieq zijn verongelukt.. Partikuliere berigten uit Ierlandfedert gister ontvangen, zijn geruste deilend in vericheiden dutrikienwaar de opdand het meest woeddebe toenen de dolzinnige boeren begeerte om tot de Orde terug te keeren en hun» ne misdadige ontwerpen te laten varen. .O, dagbladen v«n CharUsttwn van den 2 januarijmelden dat de omwenteling van het rijk van Mexiko volkomen is. De'déden Guacimaia et» Ciudad-Réal, welke f'chenen te aarzelen, hebben alsnu plegtiglijk honneban den met Spanje verbroken eh zich bij het nieuwe rijk gevoegd. F 11 A N K R Y K. PARYS den 2 februarij. Nog altijd maakt de conceptwet betrekkelijk: de misdaden der drukpers hec onderwerp uit der beraadfiagingen van de kamer der gedeputeerden. Heden liep de dlscusfie over art. t», hetgeen aan de beide kamers h(?t regt gééft, om, ingeval van belediging, den fchuldigen voor hare balie.te dagvaarden, en hem te verwijzen in de bij de wetten voorgefchreven ftraf. fen. De heer Chauvelin wilde, dat hierbij zoude gevoegd worden, dat de befchuldigde niet dan dóór acht twaalfde gedeelcen der leden, die bij het proces tegenwoordig geweest zijnzai kunnen veroordeeld wordendat hy eenen verdediger Zal hebben, en het r<?gc behouden oin defaulc temaken; Na eene lange overweging werden deze amendementen verworpen, tot groot misnoegen der liberalendie zich vooral hevig beklaagden, dat men hierdoor den befchuldigflen eenen verdediger weigerde. Hec artikel werd aangenomen even als het 13de, hetgeen vatsfteJtdat de kamers zeive, op dezelfde wijze, de overtredingen, -nj hec 8(le artikel befebreven t namelijk het valr fchelijk of verkeerdelijk mededeelen van het verhandelde In de vergadering door de dagbladenzullen kunnen firaffert. PARYS den 4 februari,. In de kamer der afgevaardigden heeft men he- den de discusfien geopend over art. 14 der concept-wet tegen de vergrijpen der drukpers, houdende aanwijzing van verfchillende vergrijpen der drukpers' die van regtswege voor de correctionele politie, en, in geval van appel* voor de eerite correctionele kamer der koninklijke hoveii, vere^nigd teil ge tale van ten minde 9 regters, zullen gebragt worden. De discusfien hierover,, en over de daar op voorgedelde amendementenhebben lang geduurd, maar zijn lieden tot geenerlei uitkomst gebragt. Morgen zullen zij worden voort gezet. Dit is hec gewigtig punt van verfchili de liberalen namelijk, willen ook over deze vergrijpen, gelijk tot hiertoe, de inflelling der jury behouden hebbenen de anti liberalen daarentegenzich beklagende dat de jury omtrent deze foirt van vergrijpen te toegevend iswillen daarom de geregtshoven met dee correctionele vervolgingen belasten, en aan de jnrjr alleen de uit- fpraak n criminele gevallen overiaten. [I11 Ie zitting van den 6 is gemelde 14de, zijnde het laatde, artikel der onrterhatige wet (waarvan nader in ons volgend No.) doorgegaan, waarna (Je llemmitg over de geheele wet is gevolgd; zijnde dezejve met 234 tegen 93 (lemme aangenomen. Thans ligt de wet op de dagbladen aan de beurt,.) laar de tijd voor welken de laatilc eenfuurwec gemaakt wa», thans verfircfen iszoo bevinden zich de dagbladen heden voor de eerde maal van de ceotiur ontllagen, waarover zij, van beide partijen, hunne vreugde be tuigen, en verklaren alle de geflrengheid zoo der oude als der nu voorgedra gen wtten op de vrijheid der drukpers ver te verkiezen boven den lastdi^n zij dor de cenfuur hebben moeten lijden. •miGisteren avond werd 11a het fluiten der deuren een jong menseh géarres- teerd, die langs de muren van het kasteel der Tuilerien (loop, in de plaats vaa het zogenaamde Pavillon de Horlogé, Hij antwoordde op de verfchillende vrago. die men hem deed, dat hij een wever was, en federt weinige dagen van imiens was gekomen, van waar bij een fmeekfchrifc aan de hertogin vim Berr had gezonden, en nu het antwoord der prinfes kwam afhalen. Hjj be kent, dat hij, om op de plaats te komen, over het hek van hec Carroufef geklmmen was. N'et alleen is er (volgens onze liberale dagbladen) tijding, datdeSpian- fchecortes de onafhankelijkheid der oproerige provinciën in Zuid-Amerijtt hebtn erkendmaar dat zij bovendien hebben bcfloceii, dat 'het gouverne- men zich onmiddelijk zoude bezig 'houden met de middelenom met Ameri ka vjr de beide natiën meest voordeelige handel traktaten te (luiten. .Deze zaak;ou, door een aanbod van 30 millioen piasters van wege die provinciën zij n wrafgegaan, en door de bemiddeling eener groote mogendheid achtervolgd zjjn eworden. BRUSSEL den 7 febmarij. Aan de onlangs benoemde commisfie voor het atmezen is opgedragen, onder anderen, het onderzoelt der middelen welke. 00 in 'talgemeen, als in de bijzondere plaatfen, zouden kunnen worden ngewend, ter verbetering van hec lot der armen; zij zal ten dién einde rn.den minister van binnenlandlche zaken corresponderen en de noodige inlichtinn van de Gedeputeerde Staten en de admiaiftracive autorltéiten ktfn- nen verlgen. De commisfie zai echter in de eerste plaats zich bezig hou den meut onderzoek van zoodanige verbeteringen in den armenflaatals da delijk zder eene verandering van de thans beilaande wetgeving zouden kun- nen vvotn ingevoerd; en ten dfei» einde kennis nemen van de voordellen, door de:rroane,nte commisfie van weldadigheid aan den Koning gedaan. GENden 9 februarij. Een foorcgelijk geval als onlangs te Parijs trtec de doch van den heer Dou^los Loveday heeft plaats gehadis ook bi'nnét» deze (latebeurd. Eene Kngelfciie jufvrouw van den Frocestancfchen gods dienst, ier in een kosifchool zijnde, heeft het Roomsch-Kathólijke ge loof omsd. De moeder biervan onderrigt, is hare dochter komen terug- iiailen, th dezelve is haar onderweg Omfnapt en heeft zich verdokeh. De De nsróien ouderdom dezer jufvrouw [zegt de courai» dier Rad] zijn ons nog onbnd. 'sGR^ENI-ÏAGE den 8 februarif. Bij dé Tweede Kamér der Stacen- Geucraai heden ingekomen eene misfive van Z. M. den Koningten gelei de van cai'fchrifc eener overeenkomst', mee Z. M. den koning van Sardinië geflotcmnumit de wederkeerde affchaffing van het regt op de erfenisfen enz.aïde eene uadere redactie van ciéu vierden eu vijfden wil vsn het

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1