MIDDELBURGSCHE COURANT, No. i8 Zaturdag den 9 Februarij* N I E U TF S T IJ D 1 N G E N. NEDERLANDEN. ITALIË. LIVORNO den 15 ianuati), Een brief uit str°os, van den 13 december jl., meldt dat aldaar alles in drukte en beweging was; al de afgevaar digden van liet vrije Griekenland «aren cr vergaderd die van Morea, van Thesfalie, van Epirns eri ook die van al de eilanden, die'liet, juk des vijands hebben afgefcnurt elke Had of province beeft drie afgevaardigden gezonden, en men ziet. met eene natuurlijke véfbaasdheidonder al de Griekendrie Turkfche afgevaardigden, welke deel verzoeken aan de nieuwe confederatie, zijn zijde drie afgezanten van Ali-pacha vanjanina; vreemd uitwetkfel derbe hoefte, om zich aan het despotismus der Porte te onttrekken, hetwelk eenen Turkfchen prins verpiktom zich met Christenen te vereenigen, en onder den Hatidanrd van het kruis te (irijden, ten einde den noodlottigen wurgflrik te ontkomen. De afgevaardigden houden zich bezig, met aan de Grieken een beduur te verfchaffeti, hetwelk ftrookt met den toedand van het oogen- blik en met de behoefte der verlichte volken aan edelmoedige en vrije inHel- lingenen, daar deze arbeid noodwendig veel tijds zal vereischenhebben zij een provifioneel beduur aangedeld waarvan vorst Demetrius Ypfilanti voorzitter is. De grootde overeenHemminc heerscht tot dus verre onder de afgevaardigden, en men mag geloovendat, daar ai de provinciën van Grie kenland door hetzelfde belang, dezelfde behoeften, gedreven worden, deze harmonie bedendig zal zijn. Vruchteloos hebben de Turken getracht, om op nieuw in Morea intedrin- genen reeds herhaalde malen hebben zij troepen derwaarts gezonden, doch al hunne pogingen zijn ongelukkig geweest. De dappere Ulysles, die zulxe voortgangen in Thesfalie gemaakt heeftheeft zich meester gemaakt van de Thermopylen en, als een nieuwe Leonidas heeft hij telkens de vijandenvan daar verdreven. De generaal Golocotroni ismet 6000 Spartanen, uit Mo rea vertrokken, heeft z'ch bij Ulysfes gaan voegen en het getal der verdedi gers in die provincie vermeerderd. Men acht zich tot de oude tijden terug gekeerd, wanneer men de namen herhaalt, welke de poëzij en de gefchiede- nis onflerfelijk gemaakt hebben: Pelopohnefits, de Thermopylen; en dit too verachtig üitwerkfelhetwelk zij op vreemdelingen maken, groeit op eene voor de inlanders onzigtbare wijs aan. De Spartanen van den huidigen dag, zich naar de Thermopylen begevende, meenen zich even dapper, en even gereed te zijnoni zich met roem te overdekkenals de drie honderd folda- ten van Leonidasen deze Heilige overtuiging maakt hen hunner voorouder» waardig. De gebeurtenisfen van Morea leveren trekken op van eenen moed en zellsopoiferinghet oude Griekenland waardig, en de gefchièdenii zal de zelve herhalen. Van alle kanten komen er in Griekenland verdedigersgeld en ammunitie aan. Duitschlaud heeft in deze inzonderheid deel genomen, en de Duufchers zijn, als afzonderlijke perfonen befchouwd, degenen, die voor de Grieken de meeste opofferingen en pogingen gedaan hebben. Dagelijks komen er In Morea jonge lieden aan, die de Duitfche univerfiteiten verlaten hebben, om zich bij de vijanden der Turken en van het despotitmus te komen voegen. DÜJTSChLaND SALTSBURG den 23 januari). 'Uit Obetndorf bij Laufcnwordt het volgende gemeld Gisteren avond fcheurde zich van den zoogenaamden Altacher Leithen plotlelijk een groot Huk rots, hetwelk op de benedenrtannde huizen neder- Hortte twee van dezelve werden ge'eel vermeld, en drie andere Hortten voor het grootfle gedeelte in. Een driejarig meisje verloor daarbij het leven; dit ongelukkig kind ligt onder de ruïnen der rotfen zoodanig bedolven, dat men eenen voet er onder uit ziet Heken, en er volflrekc niet bijkomen kan. V^jf perfonen zijn met zware wonden er afgekomen. Door het inHorten der huizen werd het vuur in dezelve verfpreid, en veroorzaakte dat de ruïnen in brand geraakten." GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 1 febrnari). De wanorden in Ierland nemen met eiken dag zoo zeer toe, dat het onmogelijk wordt zelfs de hoofcibiizondeiheden der beroerten in de onderlcheidene graafschappen van dat koningrijk te ver melden. De lerfche bladen zijn er vol van. Onze Engelfchë, zonder on- derfcheid of zij tot de ministeriele of de oppofitie-partij hehooren, toonen eene gelijke bezorgdheid omtrent den toefiand van dat land, en Hemmun overeen in het gevoelenhetwelk alzoo als de denkwijze van het Engelsch publiek in hét algemeen befchouwd mag wordendat men met klem van krachtdadige middelen gehoorzaamheid aan de wetten verfchaffbn moet. Al leenlijk fehijnen zijzelfs 1111 nog, na dat de verderfelijke gevolgen van het tot hier toe beerscbende fielfel zich op eene zoo ichrikkelijke wijze openba renniet gehepl eens omtrent de middelen, om, na de uitwerkfelen van het volksmisnoegen bedwongen te hebben, de oorzaken van hetzelve uit den weg te ruimen. De Ttmes behelst omtrent de jongfle voorvallen, in hetnom- mer van heden, het volgend artikel: Onze lezers zullen zien dat de zaken van Ierland heden een groot ge deelte der kolommen van ons dagpapier vervullen. Inderdaad is dit een on derwerp, dat met eiken nieuw-ontvangen post uit dat ongelukkig land, in belangrijkheid doch tevens in zorgelijkheid toeneemt. Onder de bedenkingen die inzonderheid de oplettendheid verdienen, doen er zich voornamelijk twee voor, te weten: dat de geest .van opfiand in de eertle plaats floucer wordt enten anderezich over eene ruimere uiigeHrektheid verfpreidt. Het was een Herk en geducht detachement onder kolonel Mitfchcilaan hetwelk de bij Mncroom verzamelde boeren op den 4 het hoofd boden, en de Hrijd eindigde niet voor dat deze ellendige lieden, die tot het weerHaan van zulk eenen vijand noch genoegzaam gewapend noch genoegzaam geoefend waren, Zeven der hunnen hadden zien fneuvelen. dertig anderen kwetfen, terwijl er meer dan twimfg gevangen genomen werden. Boven en behalve dit b.rigt boort men thansdat II, zaturdag te Cork berigt van nog drie andere fcher- mutfelingen ontvangen is, die, federt het gevecht met de brigade jagers, op degelfde plaats geleverd zijn, en dat dienvolgens de te Cork kommanderende generaal majoor andermaal naar het gebergte vertrokken is. Zoo weinig wa. ren de Infurgenten door dit alles verfchriktdat zij verleden vrijdag nacht tot op omtrent een half uur van Cork naderden en van eene plaats. Lebena gc- heeten, ongeHoord wapenen wegvoerden. Des voormiddags van dien zelfden- dag had de eigenaar der tusfehen Tralee en Cork rijdende postkoetfenwegens de vernieling der koets op donderdag bij Macroomzijnen eerden klerk met nog een ander perfoon naar Cork gezonden, om den brievenzak van Tralee derwaars over-te brengen. Onder-weg werden zij door eenen hoop gewa- penden ontmoet, die den annen, man, welke de brieven onder zijne bewaring hadvan het paard fleeprenen na hem vete wondeti té hebben toegCbrak htm het hoofd van de fchouders fnedenenz." Men zegt dat reeds bijna eene maand lang een eenig bankiershuis te Londen wekelijks vijftigduizend fouvereinen naar Ierland gezonden heeft. Twee dagen geleden heeft men een bijzonderen brief Uit Konflantfnope! van den 27 december 1821. te Londen ontvangen. De rust, welke daar heerschte en het algemeen geaccrediteerde gerucht, dat de groote Heer in dé verlangens van Rusland had bewilligdhad den moed der kooplieden weder opgewakkerden zij aanzienlijke hertellingen in dit land gedaan. Den 22 dezer, omrtreeks tien uren des avonds, werden eene menigte inwoneren van Seaton-Ross, Foggathorpe en Holme op-Spadding-Moor, ia het graafïcbap York, door eene zware aardfehudding met fchrik bevangen. In verfcheidene huizen voelden lieden, die zich pas te bed begeven hadden, hunne bedden onder zich fchudden, en in het e'errteoagenblik vau angst fproq- gen zij op den grondanderendie nog op warenv elden hunne HoeÊen bewegen en begaven zich naar buiten, om te zien wat er voorviel. Men heeft een rommelend geluid vérnomén, en in vele huizen begonnen de klok ken te (laan, zonder dat men ze aanraakte. De fchudding is insgelijks te Bel- beij Everinghain Allerchorpe en Melbourne gevoeld. Alhier zijn brieven van de Kaap de Goede Hoop, van den 14. novem ber aangekomenwaarhij gebeurtenisfen worden aangekondigdwaarvan dé gevolgen voor het Etigelfcbe etabiisfement in Algoa-baai, nadeelig zouden kunnen zijn. De Kaffers hebben de vijandelijkheden begonnen. Hun op perhoofd Galkawaarmede een traktaat van vrede en vrienJfchip was ge troffen, hetwelk als duurzaam befchouwd werd, had op nieuw de wapenen opgevathij wa: bezig met eene legermagt bijeen te brengen en te organife- ren, om die tegen de nieuwe kolonie te bezigen. De berigten melden, dac hij, als oorzaak dier bewegingen, voorgaf, dat de Engelfchen de goede trouw hadden te kort gedaan, door in het Kafferland, aan geene zijdede groote rivierte komen en aldaar etablisferoenten aan te leggen. Hij zegt 4 dat de kolonistenvolgens het traktaatvan dat grondgebied hadden behoo- ren af te blijven. De brieven van de Kaap deelen geene verdere bijzonder heden des aangaande mede, maar zeggen, dat, daar de Kaffers tot dus verre geene verwoestingen hebben aangerigt, er nog hoop was, om hen tot eene fchikking over te halen. F R A N K R Y K. PARYS den 1 februari). In eene circulaire van den prefekt van het de partement van de Meurthe, aan de maires van dat departement gcadresfeerd leest men de navolgende daadzaken over het komplot van Belfort: Reeds zijn eenigén der ïchuldigen in hechtenis. De adjudant-onder-offi cier Tellier, van het apfle regiment van linie, behoort tot dat getal; te ver geefs heeft hij, bij zijne arrestatie, getracht zichzelven om het leven te brengen. Het pirtool dat hij wilde bezigen, heeft geweigerd hem te dienen; alstoen zeide hij: Ongetwijfeld wil de Voorzienigheid nietdat ik voof „alsnog omkome; zij behoudt mij om belangrijke openbaringen te doen; ik „zal zulks verrigten, en heb bertoten niets verholen te houden." „Hij heeft woord gehouden en alles gezegd; kort daarna heeft bij, ftl een' brief aan zijnen kolonel, zijne misdaad bekend zeggende, dat hij det» dood verdiend had." Zuster Saint-Vincentvan het gerticht van Saite-Canjille, is, den a3 der II. maand, van Barcelona alhier teruggekomen, Eene andere zuster van Sainte Camilie, die, den 30 januarij van Barce lona komende, re Valence gepnsfeerd is, heeft eenige bijzonderheden mede gedeeld wegens de ramp, welke die Had ontvolkt heeft; zij fpreekt met be- langflefling en ongerustheid over 500 kinderendie de befmetting ontkomen zijn, doch weiken, aan hunne familien ontrukt, op het oogenblikdat de zelve rondom hen vielenhunne namen niet konden zeggen, zoo dat men niet weet aan wie dezeiven terug te geven. Bij deii burgerlijken Hand niet ingefchreven zijnde, zal een groot aantal hunner, uit hoofde van het ver dwijnen hunner bloedverwantenen de onmogelijkheid waarin zij zich een maal zullen bevinden, om eene wettige reclamatie te doen, zoo verfchrikke* lijk is de verwarring geweest, van derzelver vermogen verdoken blijven. De zittingen van de Spaanfche cortes, na die van den 24, zijn gewijd geweest aan de Amerikaanfche zaken. Er is bedoren dat er eene vereeni- ging in het LieHuur tusfclien deze twee onafhankelijke Haten zal zijn, onder het voorzitterfchap van Ferdinand VII, in hoedanigheid van befchermer de zer nieuwe confederatie; BRUSSEL den 3 februari). Heden nacht heeft alhier een orkaan ge woed welks'langdurigheid en hevigheid groote fchade doen vermoeden, in de gemeente van Sint Josfe-Ten-Noode is een muur van twaalf voeten hoog te, ter lengte van 60 voeten, omverre gewaaid; inde Kerkfiraat te Laeken is insgelijks een muur omgerukt. 'sGRAVENHAGE den 5 februari). Z. M. heeft den 29 januarij hec volgend beduit genomen: Wi, WILLEMenz. Gezien art. 123 der provifionele inHrnccie voor het hoog militair geregtshof Gelet op art. 75 der gemelde providonele inHructie "Gezien de rapporten van oirzen minister van juftitie van den 5 julij ilfi'! no. 35 en van den 2H december daaraanvolgende, 11». 459; Den Raad van State gehoord (advijs van den 2» januarij 182a, no. 12). Hebben bedoren en beduiten Art. 1. Al die bij het hoog militair geregtshof eenige zaken te vervolgen, eenige verzoeken re doeneenige memorien of andere fchrifturen in te leve ren ofte eenige belangenhoe ook genaamdwaar te nemen mogten heb ben zal zich "daartoe moeten bedienen van een der bij hetzelve hof geadnalt- teerde praktizijns; en zullen geene rekwesten, memorien vandefenfie, of j andere' fchrifturenbij de hoven worden aangenomentenzij dezelve doof zoodanige praktizijns zijn onderteekend. 2. Her hoog militair geregtshof zal, overeenkomstig art. 122 van deszelft providonele inHructieaan die genen, welke geen' praktizijn in hunne zaait mogten kunnen bekomeneenen zoodanigen toevoegen, en zal aan onvermo. genden admisfie verleenen om gratis te procederen. 3. De voornoemde praktizijns zullen hunne declaratien van falaris en verfchot in de door hei waargenomen zaken, aan de taxatie van den hove moeten onder werpen, en zich met den hun toegelegden taks moeten te vreden houden. 4. I11 het berekenen van hun falaris, zullen de voornoemde praktizijn» over het algemeen in het oog houden het meerder of minder gewigt der door hen behandelde zaken, en de meerdere of mindere moeijeli kheden, die «te»

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1