PBPBM .-5i MIDDELBURGSCHE OU RA NT* f.% No. 14." Donderdag den 31 Januari]* Z E E i1T?N GEN N I E U JV 8 T IJ. D l N G E N, S P A N J E. MADRID den 14. ianuartj. Heden heef: het gouvernement door eenen courier van Kadix detijding ontvangen, dac ook die ftad zich, zon der dat daarbij de-minde ongeregeldheid had plaats gehad, den 10 dezer had onderworpen. F R A N K R Y K. PARYS den 20 januatij. Men heeft beden een begin gemaakt met de beraadflagingen over het ontwerp van wet, door 'net afgetreden ministerie voorgedragen, opzigteüjk de misdrijvendoormiddel van de drukpers. De commisfie, met het onderzoek dezes ontwerps belast, heeft dn daarin ver vatte ftrafbepalingen nog verzwaard. De heer de Cocelles een liberaal was de eerste fpreker. Hij beftreed de wet heviglijk, en beweerde, dat dezelve een kind der. regerende factie is, die de beftaande wetten tracht te vernietigen, en onophoudelijk van nieuwe droomt, welke zij nimmer hard genoeg waant ter vestiging van hare heerfchanpij. Geheel de oorfprong der tegenwoordig heerfchende tweedragt, zeide hij, moet gezocht wo;denin het roekeloos beilaan der genen, die voor zeven jaren, toen alles tot rust en orde icheen te zullen geraken, de revolutie als een twistappel opwierpen, en vroegen wat te doen ftond, 0111 die uit te'roeijen. De lieden des (lelfels begonnen nu hierover te beraadflagen. Groote middelen werden voorgedra gen en uitgevoerd. Men gevoelde zich niet flerken men nam de toevlügt tot list, daarin geholpen door wetten van uitzondering, herziening enz. Het kwaad huisvest dndr, zeide de fpreker; men zoeke het nergens 3nders. Men wiide eene tegenomwenteling bewerken, en was.thans op den weg om die met kracht daar te (lellen. Zoo men zich liet leiden, zouden wij fpoe- dig tot den goeden ouden tijd teruggevoerd worden, toen men de fotlverei- net) in de kloosters plakte. De drukpers in bellag nemen, was daarbij het doel, waarnaar men flreefde. De voorgedragene wet kwam den heer Corcelles in alle deelen verwerpelijk voor. De heer Grénédandie hem volgde, verdedigde de wet, als, naar zijn inzien, noodig voor de behoeften van den godsdienst en de monarchie, welke dhgelijks door de ('chotfchriften fchandelijk gelasterd werden. Gaarne had htj gezien, dat men meer or.derfclieid gemaakt had tusfehen den Katholijfcen godsdienst en de overigedie men liever eerediensten l;ad moeten noemen. De belediging van den Kacholtjken godsdienst moest met eenige duizend fran ken meer gef.rafc worden, daar men de waarheid en de dwaling niet op ge lijken voet behoorde te behandelen, Hij zou echter voor de wet (temmen. De heer Etierme (een hberaal) merkte, in eene uitgebreide redevoering onder anderen aan dat men geenszins de liefde des volks voor den vorst be vordert door harde llrafwetten. Gfeftrengheidzeide hij, vordert (leeds nieuwe geftrengheid, zij verdubbelt het-wantrouwen, en naar gelang het misnoegen vermeerdert, moeten de ftrafwetten vermenigvuldigd worden. Zoo is het, dat een gouvernement, dat een land ftecht beftudeerd heeft, van dwaling tot. willekeur, van willekeur tot geweidadigheid van geweldadigbeid tót tijrannij vervalt. Om aan te toonen, hoezeer een vorst, die door zijne on derdanen bemind wordt, boven febotfehriften waarvan men den mond zoo vol beeft, verheven is, haalde hij het voorbeeld van Fredenk den Grooten aan, die een paskwil tegen hemlager liet hangenop dat men het beter zou kunnen lezen. Gelooft gij, mijne heeren! (zeide de fpreker) dat alle cri minele geregtshoven des rijks den koning beter zouden gewroken hebben Wat den godsdienst betreft, zeide hij verder, dezelve behoorde altijd buiten de twistredenen op het (taalkundige fpreekgeftoelte te blijven en binnen het heiligdom bedoren; maar dewijl men de (naar aangeroerd heeft moet ik mij verklaren. Indien men bet ontwerp van wet geloofde, zou men niet zeg gen, dat wij een volk van godlochenaars zijn, dat men overal de god heid beledigt, terwijl evenwel op geen ander tijdftip de godsdienst meer ge ëerbiedigd en minuer aan fmaad ten doel ftond. Het ministerie heeftbij het voordragen der wet, zich in het tijdvak vergist; men zou zeggen, dat ze gemaakt was voor de zoozeer geroemde tijdentoen wereldfche priesters allerwege hunne fchandelijke zeden verfpreiddenen in romans en dichtlluk- ken tafereelen ophingen, die de kuiscbheid deden blozen?Heden ten dage zijn de gefchriften tegen den godsdienst even zoo wanfmakelijkals zij toen aantrekkelijk waren; de ftudien zijn te ernllig, te diepzinnig geworden, om fmaak te vinden in boekendie (lechts voor onwetendeoppervlakkige men- fchen waarde hadden. Maar men fchijnt veel minderde werken te vreezen, die het hart bederven, dan die het veriland verlichten.... De godsdienst zalevenmin a/s de adel zijn luister en gezag aan ftrafwetten te danken hebben; hij zal die dank wijten aan zachte deugden, aan godsvrucht, aan de verdraagzaamheid van zijne bedienaars; hij is door zijne martelaren verhoogd; hij is in gevaar gekomen, toen hij tot leus van martelingen gebruikt werd.. De fpreker befchouwt de voorgedragene wet als eene oorlogs-verklaring tegen het charter, dat zij opverfchillende wijzen fchendt. Hij zal tegen Hemmen. De verdere beraadflaging is tot aanftaanden dingsöag uitgeftcld. PARYS den 2 januarij. Op heden is in alle roomfebe en proteftantfche kerken de verjaring van het treurig uiteinde van koning- L ode wijk XVI plegt- ftarig gevierd. Monfieur, de hertog van Angouiême en de hertoginnen van Angoulême en Berry hebben de godsdienstoefening in de kerk van St. Denis bijgewoond. De zaak van den ongelukkigen Lefurques, welke in 1796 onfchnl- cüg ter dood veroordeeld en geëxecuteerd is geworden, beeft aanleiding ge geven aan den graaf de Valenee, om in de kamer der pairs een voorltel te doen, ten einde Z. M. den Koning te verzoeken, eene wet voor te aragen, waarbij wordt bepaalddat geflagene vonnisten in zekere gevallen zullen kunnen worden gerevideerd. Mejufvrouw Reboul genoemd in de bekende petitie van den heer Dougias Loveday, heeft het puhliek kennis gegeven, dat zij de advocaten Billecocq en Henmquin heelt aangenomen, ten einde haar te verdedigen. Men heeft de echtheid van de petitie-, welke op naam van de dochter van den heer Dougias Loveday tegen haren vader in 't licht is gekomen111 twij fel getrokkendoch zij heeft inde dagbladen doen aankondigen, dat deze petitie in de daad van haar afkomftig was. Zij bevindt zich bij voortdu ring in bet klooster, in 't welk zij is opgenomen. PARYS den 22 januarij. De debatten over bet concept betrekkelijk de misdrijven, doormiddel der drukpers begaan, zijn heden vo »rtgezet. De heer Reveliére fprak het eerst voor de wet met de amendementen der com misfie; hij wilde geene jury bij de regibanken hebben, ingeval dezelve ge roepen mogten worden om over misdrijven, door middel der drukpers be gaan te ilatueren. De generaal Sebastianidie vervolgens het woord voer de, begon met de ministers om explicatie te vragen, over welk concept na melijk men thans delibereerde, over dat wat door de ministers was voörge- dragen, of over dat, hetwelk hij oordeelde'in de menigvti'dige amendlNen* ten, door de commisfie voorgelleld, begrepen te zijn? Oot vroeghij, welÈ van die beide concepten de ministers voornemens waren te o iderfteunen? Dié van de linkerzijde appuijeerden deze vraag terwijl die van de regterzijde begre pen, dat zulks uit de verdere djscusfien zou blijken, en den minister vSn jus» ftitie, die van zijne plaats oprees, toeriepen, hij zou dergelijke vratdn mee beantwoorden. Desniettegenftaande merkte de minister aan, dat dé vraag vah den generaR Sebastiani zeer voorbarig wasdac de gebruiken dezer kamer niet toelieten de* zelve te beantwoorden, dat de oogmerken en opinien der ministers niet twij felachtig konden zijn, en in tijds zouden blijken. De generaal hernam hierop zijne redevoering, in welke hij zich fterk tegetl de concept wet uitliet. Hij werd op het fpreekgeftoelte vervangen door den géneraal Parcoiineaux, die zich voor de wet verklaarde, om dat bij van oor deel was, dac de misdrijven, door middel der drukpers begaan, beter door koninklijke geregtshoven konden worden beoordeelddan door gezworenen aangezien particulieren, laaistgeireide fnnctien bekleedende, al te ligt aan eene noodlottige toegevendheid gehoor geven, zoodra er vaü poiitike misdrijven kwestie is. Vervolgens fpraken nog de heeren Pavée de Vendoeuvre tegea en de héeti Castelbajac voor het concept. Eene uitdrukking van dezen fprèker, waarbij hij de misfionarisfen lof toe zwaaide, verwekte een luidruchtig gelach aan de linkerzijde, waarop de heer Casrelbajac aanmerktedat hij zich niet begrijpen kon, hoe er gelagchen Icon worden wanneer er, in eene Franfche vergadering,, van godsdienst gefpro- ken wierd. De heer Lafitce antwoordde, dat er hier geene kwestie vangods» dienst was. Eenige Hemmen van dé linkerzijde riepen: „neen, van fanatis» mus; Jeluiten, Jeftiiceol" De heer de Cbauvelin merkte aan dat die, bij een parlemems arrest, in Frankrijk waren afgefchaft; hetwelk tot gelach aan de eene zijde en toe een hevig gemor aan de andere zijde aanleiding gaf. Dé laatfte fpreker, de heer Royer Collard beftreed de concept-wet, en vooral de door de commisfie voorgellelde ameiidemenceti. De verdere deliberaties werden tot den volgenden dag ui [gefield. PARYS den 25 januari). In de zitting van eergiscer zijn de discusfien over de concept-wet tegen de vergrijpen der urukpprs in het algemeen, voort gezet en is d.ze wet door den minister groot zegelbewaarder verdedigd ia eene lange redevoering aancoonendedat wel verre dat de wet, zoo als vele ('prekers meendeninconftitutioneel Ziotide zijn, dezelve volkomen door de charter werd geautorifeerddaar de charter aan elk de vrijheid toekent óm zijne gevoelens of fsbriften door den druk publiek te maken, met beding echter, dat nier, zich hierin naar de wetten gedrage, en zeide dus, dat de wet niet tegen de vrijheid der-drukpers gerigt was, maar wel tegen het mis bruik, dat van die vrijheid zoude kunnen gemaakt worden. Z. E. eindigde met te verklaren, dac de ministers altijdvolgens de wet* ten, met onpartijdigheid en gematigdheid, zoo ais de wetten het willen, zullen handelen, en tevens gebruik zullen maken van de tnagc, die zij be zitten, en die alleen kw-aade burgers te. vreezen hebben. Ook gister heeft zich de kamer wederom met deze discusfie bezig gehou den, en, nadat verlcheiden leden zoo voor gis tegen de wet hadden gefpro» ken, en ook de heer de Corbiêres, minister van binnenlandfthe zaken, die tegen de geopperde bedenkingen had verdedigd, werd, op het aanhouden def anti-liberalen met eene kleine meerderheid de algemeene discusfie gefloten en de vergadering-gefebeidenom pp h.eden den rapporteur der commisfie den beer Cbifflec, te booren. Zulks is op beden gefebied, en de discusfien, artikel voor artikelhebben een aauvapg genomen. De kamer beeft die over bet ifte artikel 'gehoord en gefloten. Het appel nominaal wordt gevraagde De heer Detnarcay heeft het woord; een verdubbeld gefchreeuvv verdooft zijne fteni. De geheele linkerzijde, op een lid na, ilaat op en begeeft ziclt onftuimig in de zaal der conferentie»!. De kamer verwerpt het appel nominaal en het tile artikel worde aangenomenhetwelk dus luidt: „Art. 1. Die, welke door een der middelen in art. 1 der wet van;den mei 1819 genoemd, den godsdienst van den.ftaat zal hebben gehoqnd of be- fpoctelijk gemaakt, za! met eene gevangenis van drie maanden a vyf jaren e» met eene boete van 3^0 a 6,000 franken worden geftraft. „Aan dezelfde llraflfen zal zijn onderworpen hij, die elk anderen godsdienst, welks beflaan in Frankrijk wettig is erkend, zal hebben gehoond of befpoc- telijk gemaakt." Volgens naanwkeurige opgaven, bedraagt de geheele bevolking vait Frankrijk thans 30,455,291 zielen. Er is tijding ingekomen, 'dat er den 17 te Munchen een Rusfisch courier, met de oorlogs-verklaring tegen de Porteis aangekomen. Den 25 november is de onwinbare vesting Acrocorinthe bij kapitulacié aan tieGrieken overgegaan, en hebben de Manioccen terzelver tijd hec kasteef van Mistra ingenomen, hetwelk voor de Grieken van veel belang is. Er heeft eene (lerke emigratie uit Spanje, vooral uicNavarre, plaats. I11 1521 veroverde de vermaarde Ferdmand Co< tes Mexico en vereenig- de dac rijk met Spanje; in de rapporten, welke deze ftoucmoedige veldoyerfte naar Madrid opzond, wordt melding gemaakt van zekeren lturbiede, welke onder zijne bevelen diende. Het is vrij aanmerkingswaardigdat, in 1821 een lturbiede, waarfchijnlijk een nakomeling van eerstgemeldenondernomen heeft, door middel eener revolutie, die aldaar algemeen is gewordenMexico van Spanje te fcheiden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 2$ januarij. De heer van Hult hemlid van de Stacen- Generaa! en de ijveriglle bel'chermer onzer inilellingen van kunsten en weten» febappen, is tot lid van de maatfehappij van Lintiaeus te Parijs benoemd, Di ze maatfehappij heeft den doorinchtigen vervolger van het werk van Buf» fon de grnnf de Lacipide tot pix-fident. 'sGRAVENHAGE den 27 januarij, In den avond vaa den 35 dezer, overleed te Leidende hoog ed. geb. heer silex anderbaron van Rhenten (ot Rhe mens huizenkamerheer van Z. M., Lid van deStacen-Generaalen van den Raad dezer Had, in den ouderdom van 39 jaren. VLISSINGEN den 29 januarijDe koninklijke Engelfche kotter the Asp, gekommandeerd door den luitenant W. Jones, welke den 25 dezer van de reede was naar zee gezeildis dienzelfden dag wegens tegenwind weder geretourneerden ligt alzoo alhier ter reede. Heden >s voor Antwerpen befte nulalhier ter reede gekomen de Vtou Maria, kap:. J. K. Schut, van Liverpoolmet kjipzout.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1