MIDDELBURGSCHE COURANT» No, n: Donderdag den 24 Januarij; NIEUWST IJ DINGEN. 182 a.' '1 NEDERLANDEN. Z E E TtüTn c, E N. RUSLAND. PETERSBURG den 29 december. Op den 1 december is de Duna, bij Riga, na acht en veertig uren lang met ijs te zijn bezet geweest, door den ingevallen Herken regen, weder open gegaan, zoo dat de overvaart met booten weder volkomen vrij is. Wij hebben (leeds nog geene.i winter. De thermometer van Reaumur Haat op, 2 graden warmte. De lucht is dik en nevelachtig. IONISCHE EILANDEN. KORFU den 13 december. Men verneemt, dat, bij de inneming van Arta door de Grieken, welke op den 1 dezer, na twee moordadige gevechten, op den 23 en 24 november gehouden, heeft plaats gehad, de Grieken drie pacha's hebben gevangen genomen. Behalve de fchatten van deze pacha's hebben zij nog vele rijkdommen gevonden, welke de Turken, vijfmaanden tevoren, in de Had Caiarte, hadden geplunderd. De inneming van deze Bad is voor de Grieken van het grootfte belang. SPANJE. MADRID den 8 januarij. Een buitengewoon courier van Barcelonaden 5 alhier aangeitomen, was brenger van het volgend Adres, aan den Koning en aan de permanente deputatie der Cortes Sirede Korpfen van de nationale m htie dezer vestinghet eerste regi- ment artillerie en het eerste eskadron van dezelfde wapening, het trein-bntail Ion, de regimenten infanterie van Soria en Arragonhet regiment Zwicfers van Wimpfen, een detachement van het regiment van Murcia en eene me nigte burgers van alle klasfen, brengen aan den conrtiturioneleti troon van U. M. bunnen eenparigen wensch: de val van het tegenwoordig ministerie De ftaatsraad is federt twee dagen vergaderd en houdt zich bezig met het vinden van een middel voor het kwaad dat Spanje van alle zijden benaauwt hetgeen denzelven zeer moeijelijk zal vallen. Men zegt zelfs dat er kwestie is geweest van een wijdnitgeHrekt plan van zamenzwering van Riego, het welk ontdekt is. Men heeft eenigé officieren van het kavallerie-regiment van Almanzatot het garnizoen van Madrid behoorendegearresteerd. Men denktdat zij het voornemen hadden zich met een gedeelte va,i het regiment tot de rebellen te hegeven. Onze ministers blijven; de koning heeft zich ten dezen opzigte openlijk verklaard. HH. EExc. hebben zich gezamenlijk naar het kasteel begeven zich aan 's konings voeten geworpen en Z. M. gebeden hunne deinisfie wel te willen aannemen. Neen, antwoordde de koning; mijn lot is aan het uwe verbonden indien gij valt, zal ik met u vallen. Ik wacht met moed de hei ligfehendtnde handwelke aldus den troon en de wetten zal durven aanranden, /.ietdaar mijn laatfte en vaste wil. Het gerucht heeic geloopen dat Sevilie den koning bare onderwerping had gezonden: doch deze tijding wordt heden tegengefprokenen alles fchijnt te bevestigen, dat Kadix, Sevilie en de ganfche provincie in hun regeringloos beHaan voortvaren. Malaga, Grenada en Murcia gaan mede voort het minis terie gehoorzaamheid te weigeren; ook heeft eindelijk Alicante het voorbeeld gevolgd, en bij de cortes en den koning een kwaadaardig vertoog ingezonden. Badajoz cn verfcheidene andere lieden, welke reeds voorflelien tegen de ministers hebben gedaanhernieuwen hunne klagten en dreigen de confederatie te zullen bijvallen. Men heeftover Kadix, tijdingen van Nienw-Spanje ontvangenna melijk van Vera Cruz tot den 28 october, en van de Havanah tot den 18 november. De eenige belangrijke vesting van bet koningrijk Mexico Vera- Crnz, is in den nacht van den 28 october door den generaal Jwfé Davila, in naam des konings van Spanje het bevel voerende, verlaten; hij is met alle de troepen van het garnizoen in het kasteel van St. Jan de Ulloa getrokken. Don Manuel Rincon heeft, in naam des nieuwen gouvernements, te Mexico opgerigthet bevel der Had op zich genomen. De brieven va.i Havanah be vestigen de tijding der kapituiatie van Carthagenaeene vesting, welke, in 1815, der Spaanicbe natie vier maanden belegs, vier duizend door het kli maat weggemaaide Ibldaien en vier iniilioen piasters heeft gekost: thans is zij, na een beleg van vijftien maandenin de magt der republiekijnen van Colum- bia gevallen. Het garnizoen is op aelit goeletten naar Cuba gehragt, alwaar hetzelve den 19 october is aangekomen. De Redacteureen dagblad dat te Kadix wordt uitgegeven fpreekt van den dood des nieuwen onder-konings van Mexico-, O' Donojuals heb bende plaats gehadten gevolge van een groot gastmaal op hetwelk men vreestdat hij vergiftigd is. ITALIË. LIVORNO den 24 december. De berigten uit Morea behelzen eindelijk eenige bijzonderheden, wegens de conflitutie, die in Peloponefuseen ge deelte van Epirus, en op de eilanden, die het Ottomannisch juk hebben af- geichud zal worden iugevoerd. Men verzekertdat, tot groot genoegen van alle weldenkende en bekwame lieden, de burgerlijke ma t boven de militaire getlelo is. Prins Demetrius Ypfilanti is tot opperhoofd der Haten vaji Grieken land benoemd; menweecden titel nog niet, dien hij zal aannemen, ofhijden naam van Archont zal voerenter herinnering aan üe den Grieken dierbare tijden, oi dat hij zich naar de nieuwe inllellingen zal fchikkenen zich met dien van preüdent zal vergenoegen. VijI"en twintig fenateurs zijn benoemd en uil de voornaamHe lieden gekozen, om de provinciën te vertegenwoordigen de zetel van het gouvernement zal te Tripolizza gevestigd zijn, en daar, in de vesting zelve welke flechts nog drie maanden geleden door de Turken be zet werd, zal het lot en de regten van een nieuw volk vastgeHeld worden. Men heeft alhier den val van Kasfandra vernomenen oflchoon deze ge beurtenis ongelukkig iszal dezelve geene nadeelige gevolgen voor de zaak der Grieken hebben; het overige van Epirus zal niet gefchokt worden, en zulks zal de toenemende voordeden in Morea niet verminderen. Eene om- Handigheid welke men verzuimd heeft, te melden, moet ten voordeele van Morea flrekken; meer dan 4000 Grieken, welke, op hunne fchepen de woe de der Turken ontkomen zijn, hebben zich bij hunne broeders in Pelopone fus gevoegd. DU1TSCHLAND TRIEST den 1 januarij. De jongde tijdingen uit Zante, van den 24 decèmber jl.; melden dat Navarih in handen der Grieken gevallen is, en dat Napoli di Romania Coron en Mbdon alsnog in de magt der Turkenweldra betzellde lot zullen ondergaan. Patras is niet meer; die Had is geheel in de asfche gelegd, en men ziet van dezelve geene fporèn. De Turken houden bet kasteel bezetdochzelfs wanneer zij niet door de Grieken belegerd waren, zou het hun onmogelijk zijn zich te proviandereu. Zante is in rust; bet fchijnt dat de teregtdelling eter vijf voornaamHe veroorzaakers cn deu opfland de overige tot orde gebragt heeft. Hunr.e lilken zijn nog op eenetf berg, digt bij het kasteel, ten roem gefleld, om tot waarfchuwing te flrek ken voor hen, die in verzoeking mrtgten zijn, om hun voetfpoor ie volgen. Ook alhier heeft de zee, opgezet door eenen heftigen flormwind hec land overflroomden de pakhuizen onder water zettende, eene fchade van meer dan een iniilioen veroorzaakt STUTTGAROT {koningrijk IVurlembergden 12 januarij. De koning beeft, den 8 dezer maand, aan den generaal van Berkendorf. gevolmagtigd minister van Rusland, audiëntie verleed. Z. Exc. heeft zich van eene zen ding gekwetenwaarmede hij, door zijn hof belast was geworden, name lijk, om, voor Z. Keiz. H. den grootvorst Micbiel, de hand van H. K. IL de prinfes Charlotta, oudHe dochter van Z. K. H. prins Paul en nicht Zr. M te vragen. De generaal heeft,, ter zelfder tijd, aan den koning en aan de koninklijke familiebrieven, betrekkelijk deze aanvrage, aangeboden. Z. M., zeker van de vaderlijke toeHemming, heeft, met een bijzonder genoegen, in hoedanigheid van opperhoofd der familie, zijne toeHemming tot een verbond gegeven, hetwelk de banden van vriendfehap, die reeds zoo ge lokkig tusfehen de koninklijke familie en de keizerlijke familie vaa Rusland beflaan nog naaiiwer toe zal balen. Voigens deze toeHemmingheeft de minister van Rusland de eer gehad om, op den 10, verjaardag van de doorluchtige bruid, aan Z. M.aai» de koningin douairière en aan H. K. H. de prinfes Charlotta, de brieven van aan vrage van Z. M. den Keizer van Rusland, van il. M. de Keizerin douairiè re en van 2. K. II. den grootvorst Miehielte overhandigen. F 11 A N K R Y COLMAR den 6 januarij. Men beeft gelukkig het verfoeilijk komploc ontdekt, hetwelk flrekte om zich van verfcheidene vestingen meester te ma ken, r.a zich van hare garnizoenen te hebben verzekerd. De eerste uitbars ting moest te Belfort plaats hebben; men weet nog niet welke de ware daders dezer zamenzwering zijn, noch wat hun eigenlijk doel ware; men zal zulks waarfcbynlijk niet dan bij de procedure te weten komen. Dit is zekerdat er te Belfort verfcheidene perfoneo, zoo burgers als militairen, zijn gearres teerd en dat anderen, die onder groote verdenking waren, zijn gevlugt. Men verzekert, dat eenige der gevlugten, op navraag der autoriteitenin Z'.vitfcriand zijn gevat. Men heeft ook voorraad van wapenen ontdekt. PARYS den 1 j januarij. In de jonglte Hormen zijn, aan de kust van Dieppe alleen, meer dan vijftig zeelieden om het leven gekomen. 'Binnen in een der op Hrand geflagene fchepenwaarvan al het volk verongelukt was, is ee.i achtjarig weeskindlevend en onbefchadigdgevonden. Men had hetgedurende den flormbinnen bet fchip opgefloten en toeu het gered werd wist het niets van het lot zijner togtgenootea. De petitie van den heer Douglas Lovuday blijft het onderwerp der meeste gefprei;ken. Men kan als zeker aannemen, dat de openbare opinie zien ten HerkHe verklaart tegen de praktijken, van welke in dezelve melding wordt gemaakt, en dat Room«ch Katholijken zoowel als Protestanten, in afwachting van het befluit der pairs cn der gedeputeerden, algemeen verlan gen, dat deze zaak door een regtvaardig, onpartijdig en naauwkeurig onder zoek in alle deelen moge worden opgehelderd. De groote menigte exempla ren, welke 'onder het volk verfpreid is, mishaagt de antiliberalen bijzonder en fchijnt aanleiding te hebben gegeven, dat een Hunner dagbladen heeft aange kondigd, merkwaardige bijzonderheden aangaande de petitie te zullen mede- deèleii. Schoon de heer Douglas van zijne zijde verklaarde zuiks zeer gaarna te zullen zien, als in Haat zijne gezegden te bewijzen, heeft men nog niets van deze nadere bijzonderheden vernomen, en fchijnt het ministerie het ge raden te hebben geoordeeld allen verderen pemiertrijd deswegens te verbieden. Een onzer bladen zeide gisteren., dat de heer Loveday dit verzo.kfchrlfc bad ingetrokkendoch dit wordt tegengefporken. BRUSSEL den do januari). Van 'sGravetihage meldt men, dat Z. M. den Luitenant-Kolonel Pooiman benoemd heeft tot Kommandeur der Neder- lanfche egablisfementen op de kust van Guinée, 111 plaats van wijlen den Generaal Dwndeis. Brieven van Friburgvan den 7 dezer, roeiden, dat de poorten van Neu Brisach gefloten zijn geweest, dat de bezetting der Had op rdeuw den eed van trouw aan den koning heeft moeten afleggen en dat verfcheiden esta fettes, in aiier ijl, naar Parijs vertrokken zijn. Twee wagens, met kruid Sn patronen geladenwaren uit Neu-Brisack vervoerd en de kruidftoof nabij Col- mar was door militairen bezet geworden, uit hoofde van de tijding, die in omloop was dat de oproerlingen zich daarvan wilden meester maken. AMSTERDAM den 21 januari). Op heden is alhier, aan een toeval, zeer onverwacht overleden, de boog ed. gellrenge heer JV. LemmersRidder van de Orde van den Nederlandfchen Leeuw Generaal-Majoor en Schout bij Nacht, in dienst van dit Rijk en Kommandant-Directeur in het Departement der Marine van de Zuider-Zee; hij wordt algemeen, bij zijne vriendeneube- kendenbetreurd als een man van een edel karakter, wiens handelingen met rondheid, zoowel als de Hrikfie naauwgezetheidgepaard gingen. ROTTERDAM den 21 januarij. Van Eist, bij Nijmegen, meldt men den 17 dezer: In den avond en nacht van iaatsrleden Maandag woedde in de ze flreken eert hevige Horro verzeld van donder en blikfemzonder evenwel belangrijke fchade aan te rigten. Te Deutichem deed zich des avonds, om- flreeks half tien uren, een hevige doiiderflag hoorenen weldra bleek het, dat de blikfem in den toren gefiageu, doch, zonder noemenswaard ge fchade te veroorzaken, afgedaald was tot eenige voeten boven den grond, op wel ken affland van den grond eene aanmerkelijke in den buiten-muur geflagea op. ning het bewijs gaf, dat de blikfem zich daaruit weder ontlast had. GOES den 20 januarij. Lezen wij in onderfcheidene berigten uit oorden, van ons vaderland verwijderdbewijzen van de vroeg invallende lenteook ons eiland draagt hier blijken van. Op de hofflede van den heer J. Kakebeeke gelegen inliet resfort dezer Hadontdekte men den 20decemberII. een eend, hetwelk zich tusfehen de groente een nest had gemaakt, endaar, opeen achttal cijeren, zat te broejjen. De ongewoonheid hiervan bewoog den kas telein, voor dit nest bijzonder zorg te dragen, hetwelk dan ook ten gevolge had datden 17 dezer maand zeven eendjes waren uitgebroeidwelke nog heden in leven zijn en veler bewondering opwekken. VLISSINGEN den 22 januarijDeu 19 dezer is alhier ter reede geko men het fchip the Magnetkapt. G. Thsxcervan deHavannah naar Antwer-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1