middelburgsche COURANT, No. io. Dingsdag den 22 Januarij* NIEU IV ST IJ DINGEN. l8aa. 1 v* door het Journal de la ITALIË NAPELS den 18 december. Extract uiteer? Belgiqne ontvanf.cn brief. Den 8 de/er is eene der fcheuren of fpleren die z>ch rondom den mond van den berg Vefuvitis bevinden, met een vrij zwaren (la? opengebarsten, waardoor een Engelschman gedood en twee andere reizigers welke dien vrees- feliiken kolk bezochten, gekwetst zijn geworden. Heden is eene zeer fierke uitbarsting gebeurd, uit den voornaamfien tvond van dien vulkaan, welke opening nu bijna too voeten diameter heeft. Hei was geene vijf minuten ge leden, dat deszelfs krater door een' der beroemde kunstenaars onzer Neder landen, die op dit oogenblik Italië doorreistbezocht was, en die u buiten twijfel vele merkwaardigheden van zijne waarnemings-reiswelke hij het ver leden jaar ondernomen heeftzal medebrengen. (NB. Wij wachten met ongeduld tijdingen van den 254 om te weten hoe danig de (laat van den Vesuvius. gedurende den ftorm van den 24 tot den 25 der verledene maand geweest is.) DU lTSCHLAND KITZBICHL (in Tyrol'den 27 december. In den nacht van den 24 op den 25 dezer, verhief zich in onze ftreken een vreesfclijke ftorm. Bijna geen huis is onbefchadigd gebleven} gjehecle (treken bosch werden vernield. De (lerkfie en dikfte eiken, welke eeuwen de (tonnen hadden getrotfeerdwer den ontworteld en ter neder geveld. De ourilte lieden herinneren zich zulk vreesfelijk weder niet; vele menfeben meenen eene aardbeving te hebben waargenomen. De thermometer (tond op o graden warmtede fneeuw, die voor eenige dagen viel, finolt fpoedig door den warmen Sirocco wind. In plaats van winter, hebben wij in onze (treken lente weder; de kudden blijven onafgebroken op onze gebergten grazen. Zelfs op Jochbergs hoogde Alpen daac alles nog in bloei. G R OOT-BR ÏTTANJE. LONDEN den 15 januari). De perfonen, die benoemd zijn geweest om de boorden van de Theems te inlperterenten einde de uitgedrektbeid der föhn den, veroorzaakt door de laaide overdroomingenop te nemen en de noo- dige herftetlingen te bevelen, hebben in de vorige week hun rapport aan het comité van fcheepvaarc der dad Londen ingeleverd. Er blijkt eene daadzaak uit, tot hiertoe zonder voorbeeld, te weten, dat de overftrooming noch door oostelijke windennoch door eenen fnellen dooi is veroorzaakt. Volgens het rapport heeft de hoogte, tot welke de wateren van de Theems gedegen z (in, de hoogte van 1774 nog vier duimen overtroffen, gelijk men zien kan op eenen deen, in eenen muur te Shepperton geplaatst. Nogtans, en in weer wil der op verfcbillende punten plaats gehad hebbende bei'chadigingen van de trekpaden enz. is de fcheepvaart op de Theems geen oogenblik gelchorst ge weest in het district van de Citiien maar kortdondig op bet boven-gedeelte der rivier. De langdurigde overftrooming is geweest van 25 december tot 7 januari). Het fchoone landhuis van fir Jacob Astley, baronet, te Delaval in rj.,r-u,,.niv>ri<ina y -j afgebrand. Een balk b»i Iteen eener (laapkamer vatte het eerst vuuren zoo fnel deelden de vlammen zich tnede aan de andere appartementen, dat in minder dan een uur het grootst gedeelte van het gebouw verllondeii was. Het was onmogelijk om eenen eenigen der marmeren l'choordeeiien en (landbeeldcn te reddendie door be kwame Italiaanfche konstenaars vervaardigd waren. Het gebouw was naar de teekenmgen van fir John Vanburgh, op de plaats van het kasteel van Delaval, oude baronniale refidentie, welke de familie bezeten had federt de verovering, gebouwd. Niemand is bij dezen brand omgekomen, en door de groote in- fpanningen der bedienden zijn alle de familie-papieren gered. Sir Jacob Astley en zijne echtgenoote waren gelukkig bij dit ongeval ie Mehon-Conllable een ander hun toebehoorend landgoed in het graaffchap Norfolk. Het alge brande landhuis was niet verzekerd. Sir iludfon Lowe heeft vrijdag een gedeelte van bet zilverwerk, dat voor Napoleon gediend heeft en nu van Sc. Helena aangebragt is, naardetre- forie doen brengen. Het weegt 4000 oneen. Men zege dat het op bevel van Napoleon befchadigd is. Het zal naar de munt gezonden worden. Onze nieuwspapieren behelzen niets nieuws noch belangrijks nopens den fiaac van zaken op het vastelandmaar brieven van geloofwaardige lieden, bij aanzienlijke hubcn ontvangendrukken een groot vertrouwen op het voortduren van den vrede uit. - Verleden zaturdag is er in het kasteel van Norwich eene vergadering gehouden van landeigenaars in het graafschap Norfolk, ten einde een adres aan het Parlement in te zenden, omtrent den ongelukkigen toeftand, waarin de landbouwers zich tegenwoordig bevinden. In Ierland duurt het geweldadig zoeken naar wapenen nog voort, en verfcheidei) inwoners van het graafschap Tipperarij hebben waa.fchuwingen ontvangen, waarbij hen onder vreesfelijke bedreigingen gelast wordt, om geene landhureotienden noch belastingen te betalen. Van Kmmare fchrijft mendat de misnoegden de kerk van Templenoe in brand hebben willen (leken, doch doür een bijzonder gelukkig toeval 111 dit gruwelijk opzet niet waren gedaagd. De groote bijbel en vele gebedeboe- ken, die zij op een hoop gefinpekl hadden, waren door hen in brand gedo ken, in de hoop, dat zij hierdoor ook het kerkgebouw zouden kunnen aan- (leken. De kerk had flechts weinige fchade bekomen. Men zegt, dat de fpeciaie commisfie zaturdag weder te Limerick vergaderen zal, en dat de regters der kroon zich ook naar de graafschappen Kerrij en Tipperarij zul len begeven. Met een te Liverpooi aangekomen vaartuig heeft men berigten van Bihiavan den 6 november. Den 3 dier maand was er een opftand uitge broken onder de iolandlche braziliaanfcHe troepeu, met oogmerk, om eeni- ge leden der provifionele junta van het bewind te verwijderen; doch daar de portugefche troepen en het volk aan de Junta gerrou w blevenwerd de rust fpoedig weder gehandhaafd en de belhamels gegrepen, welke aan boord van een fregat gebragt zijn, dat hen naar Lisfabon moet overbrengen, waar de Cortes over hun lot zullen kunnen beflisfen. Heden bleven de 3 pCts. gereduc. 76^, de 3 pCts. geconf. 76Jde 3i pCts. 87 de 4 pCts. pój, en de 5 pCts. 108. F 11 A N K R Y K. PARYS den 14 januari). Het lijk vin H. D. H Mevrouw de Hertogin van Bourbon za)volgens den uitdmlckelijken wilder overledene, zonder eenige flaaifie naar Dreu* vervoerd en aldaar in den grafkelder der familie van Orleans ter aarde befteld worden. De prinfes heeft by haar testament bevo- len, dat haar lijk noch geopend, noch gebalfemd en ook nier ten toon gefield maar zoo fpoedig mogelijk begraven zal worden, en dat men bij hare begra fenis buitengewone aalmoezen aan de behoeftigen harer.parochie zal uitdeeleii. De commisfie, belast met bet onderzoeken der qoncept-wec over de wanbedrijven der drukpers, heeft rapport uitgebragt bij monde van den heer Chiffletdoch daar deze zwak van (tem was en herhaalde malen door de libe rale afgevaardigden in de rede werd gevallen, die vrij luid hunne fcherpe aan merkingen over het rapport maakten, was het bijna onmogelijk hem te ver daan. De commisfie delde voor, om de wet aan te nemen, behoudens eeni ge veranderingen, waarvan de voornsamlle befiond in aan de koninklijke ee- regtshoven het vonnisfen, zondertusfehenkomst van gezworenen, over misda den der drukpers op te dragen. Dit vooral deed de misnoegdheid der libera len ten top rijzen; zij zeiden, dat het rapport op geheel andere en tegen- drijdige grondbeginfelen rustte, dan de concept wet zelve; meer dan veertig deden zich infehrijven, om tegen de wet bij de aandaande discusfien het woord te voeren, en, na een allerhevigst twisten, werd bepaalddat die discusfien zaturdag zullen geopend wordenondanks de protestatie van ver- fcheiden liberalen, dat de tijd te kort was, en hunne kiagteu over den haast, met welke men deze wet trachtte door te dringen. De tijdingen van Madria loopen tot den 3 dezer. Daags te voren was in den daatsraad roet 19 tegen 9 demmen bedist, dat de koning het te genwoordig ministerie zoude veranderen. Ondertusfchen was deswegens nog niets officieels bekend gemaakt, hoezeer men echter vrij algemeen geloofde, dat vier der ministers hun om (lag zouden bekomen en de heer Burdaxi het departemenc van buiterlandfche zaken, de heer Pellegrin dat der overzeefche zaken en de heer Vallejo dat der financien zoude behouden. Deze verande ring in het gevoelen van den daatsraad, welke in hare vorige vergadering, in 's konings tegenwoordigheid, begreep, dat het ministerie moest daande ge houden wordenwordt door fommigen toegefchreven aan de zekerheiddie de raad ontvangen had, dac de régimenten, op welke men het meest (laat maakte, aan de denkbeelden van de inwoners van Sevilie en Kadix toegedaan zijn. Anderen daarentegen verzekeren, dat de vergadering, na nader onder zoek en het ontvangen van het laaide adres van Cor'dova, begrepen had de oorzaak van het misnoegen naauwkeuriger te moeten opfporen, en dat dit het befiuicom de ministers te veranderen, zoude teweeg gebragt hebben. Te Pampelttna hebben tusfehen de foldaren en burgers,den 36 der vo rige maand, erndige onlusten plaats gehad, waarbij ongelukkiglijk eenige per fonen gewond zijn, doch den volgenden dag was er ailes weder rustig. In Andalufie is de (laat der zaken nog dezelfde. Sevilie en Kadix blijven in hunnen opdand volharden. Murcia heeft ook een adres aan de permaneftte deputatie der cortes gezondenmet de verklaring van nimmer de bevelen der tegenwoordige ministers te zullen gehoorzamen. Men wil hier chans berigten uit Konflantinopel hebben, tot den 17 de cember, volgens welke de Porce naar Wallachije en Moldavië werkelijk be velen zou hebben gezonden ter ontruim.ng dier provinciën; daarentegen be- (lemde zij eene geduchte magt tegen Moreater onderwerping dier provincie. De 1 pCts. geconf. zijn gebleven contant 85 fr. 80 c., einde januarij 85 fr. 80 c., einde februarij 86 fr. 20 c.en de bank actiën 1535 fr. 00 c. N E D R L A'N D B N. 'sGRAVENHAGE den 18 januarij. De Tweede Kamer der Sraten-Ge- neraal is heden namiddag te half een uur vergaderd. De prefident gaf kennis dat hij de geloofsbrieven ontvangen had van den heer van ffèlihcmvan Öost-Vlaanderetf, welke als lid der Kamer reeds in handen Zr. M. den eed had afgelegd; dezelven werden naar de commisfie ter fine van onderzoek ver zonden, en door dezelve gunstig rapport uitgebragt zijnde, nam ge/nelde heer zitting. Het rapport der centrale afdeeiingwegens het ontwerp van wet op de zevende uuloting der uitgefielde fchuld op heden aan de orde van den dag; zijndewerden de discusfien deswegens door den prefident geopend. De graaf van Hoger>do<p beweerde, dat de voorgedragene wijze van vernietiging der tien millioenen ftrijdig was met de belangen van den Scaat en mee het belang der fchuleifchers van denzelvenen alleen in het belang der houders van de uitgefielde fchuld wasdat door deze wijze van vernietig ng de kans der uitloting jaarlijks voor den Staat verloren gaaten hij andermaal genoodzaakt zou zijn tegen de voorgedragene wet te (lemmen, ware hec nietdat Z. M. beloofd had de verdere wijze van vernietiging der uitgefteltte fchuld in ernfiige bedenking te zullen nemen, waaruit een goed financieel ftelfel zal kunnen geboren worden; hij moest intiisfchen op alle mogelijke publiciteit van den (iaat der amortil'atie-kas aandringen. De heeren baron de Sc rietde Cocqde Stasfart en Trentefeauxnog kortélijk het woord ge voerd hebbende, en laatstgemeide voornamelijk op de publiekmaking van den (iaat der amomlatie-kas aangedrongen hebbende, werden de gemaakte beden kingen door Z. Exc. den minister van financien en den heer Kewper opgelost. De discusfien werden door den prefident gefloten en de wet in omvraag ge bragt. Zestig leden verklaarden zich voor en twee (de heer van Meeuwen en de baron de Servettegen dezelve. De wet, welke aldus met eene groote meerderheid aangenomen is, luidt als volgt: Dat de zevende uitloting der uitgefielde fchuldwelke op den 1 maarc aanftaande zal plaa.s hebben, zal gaan over een montant van vijf millioenen guldens, en dac nog vóór dien tijd eene fom van tien millioenen uitgefielde fchuld, met de daartoe behoorende kans-biljetten, door middel van 's lauds amorcilatie-kaszal worden vernietigd; welk alzoo verhietigd kapitaal in de zevende en volgende lotingen niet zal worden begrepen. Lasten en bevelen enz." De vergadering is geadjoumeerd tot heden over acht dagen. Bij befiuii van den 31 december II. is de infertie in het Staatsblad be volen, van onderfcheiden befiuiten bepalende de wijzewaarop arme of on vermogende lieden, alle arme-directien en kerkbefturen van alle godsdienstige gezindhedenin regten gratis zullen worden bediend. MIDDELBURG den 19 januarij. De jaardag van H. K. K. H. Mevrouw de Prinfes van Oranje, is alhier op heden, door het uitftekeu van vjag- gen en het houden van groote paradegevierd. Heden overleed alhier, in den ouderdom van bijna 62 jaren, de Hoog Welgeboren Heer Jonkheer J acob Hendrik Schor er, Kommandeur der Orde van den Nederlandiehen LeeuwLid van de Ridderfchap van Zee land en Oud Gouverneur dezer Provincie. Te groot zijn de verdiensten van den overledenen, te groot het gevoel van verpligting en dankbaarheid van Middelburgs burgerij te groot de fmarc en rouw over ceu zoo zwaar verlies, dan dat wij niet met ceu enkel woord

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1