\rM MIDDELBURGSCHE COURAN T, No. 9. Zaturdag den 19 Janunrij, N I E U TF S T IJ D I N O E N. DENEMARKEN. i82 2. BESTURE!V *tt A D MI NIS TR ATI EN. O O S T - I N D I E. BATAVIA den 14 feptrmber. De derfte, door de tholera morbus vet- oorzaaktis trapswijze blijven verminderen, en lieefc thans bijna opge houden. Van de meeste plaatfen zijn, in de vorige week, of geene derfge- vatien opgegeven, of het getal derzelve op de lijst als onbeduidend aange- teekend. De meeste doodon had men nog in de buiten-difirieten van Soura- baya alwaar 17, en te Bezoekje, waar 16 meufcben overleden waren. Een arts de heer C. L. Wuit/rheeft in onze courant, tot genezing der flepen- de krankheden, .waarin de ziekten hier te lande, zoo ligt ontaarden, het ge bruik der mineraalbronnen bij Tiradjas in de refidentie Krawang aangeraden. Te Batavia liggen ter reede Zr. Ms. wachtfchip Trompfaegrt Melam- pus, brik Jacoba ElizabethIcbooner Calyp/ikanonneerboot no. 11. Te Samarang, Zr. Ms. brik Zeehond. Te Sourabaya, Zr. Ms. fregatten Dageraad, van der JVerfbrik Irene, fcbooner Schildpad, roei-kanonneerboot 110. 11. W E S T - I N D I E. PARAMARIBO den 28 feptember. Ter wederoprigting van het door den brand in januari) II. vernielde waag-gebouw dezer kolonie, is door onzen gou verneur-generaal ad jnterim en raden, bij publicatie van den 5 dezer, geo pend eene negotiatie ter fom van een maal honderd duizend guldens Suri- naamschrentende acht ten honderd 'sjaars, en losbaar bij jaarlijkfche uitlo ting van vijf fluks obligatien, elke van eenduizend guldens, te beginnen met het einde de» jaars 1822. Deze negotiatie gefchiedt onder algemeene garantie van den lande, zijnde voorts particulier voor regelmatige aflosfing en interest- betaling verbonden eene buicengewone belasting. Nog is op dienzelfden 5 dezer vastgefleld 'eene publicatie, waarbij maat regelen bepaald worden om de flad Paramaribouit den treurigen haar over gekomen ramp, ten minfte die voordeelen te doen trekken, welke dergelij ke ongevallen in andere fteden ten gevolge gehad hebben, namelijk eene ver betering en verfraaijing van aanlegUit dezen hoofde is verboden geworden zekere kwalijk gelegene deelen der flad weder op te bouwen, zullende de waarde dererven bij waardering aan de eigenaars vergoed worden. De wijken, welke niet herbouwd mogen worden, zijn de volgende: De geheele oostzij- van den Heiligenweg tot aan de Quartarolisftraatde geheel Quartarolisftraat aan beide zijden: de zuidzijde van de Keizerftraatvan de KnaiFelsgracht af tot aan de Klipfteenenflraaten de oostzijde van de Klipfleenenftraatvan de Keizerflraactot aan den Heiligenweg, Eindelijk is bij publicatie van den 20 verbodenvoortaan eenige keukens of ftookplaatfen op te rigten, anders dan geheel afgezonderd van de overige gebouwen of getimmertenen met fteenen tigchels, lejjen of andere onbrand bare bouwflolfen gedekt. RUSLAND. PETERSBURG den 22 december. Sedert acht dagen, hebben wij alhier aanhoudend dooiweder gehad; doch 4finds gisteren avond, heeft het weder om een weinig beginnen te vriezen. Te Nicolajew isin de eerste dagen van novembereen nieuw ge bouwd fregat van 44 flukken van ftapei gelaten. KOPPENHAGEN den 5 ianuarij. Ook alhier hebben wij een' ongewoon zachcen winter. Kleine bloemen verderen nog de tuinen en worden op de markten ter verkoop aangeboden. De oudlle lieden kunnen zich naauwelijks zulk eeu zacht weder m dit jaargetij herinneren. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 11 janvarij. De fleilige verzekeringdat de Porte het ultimatum van Rusland had aangenomen, heeft eenen gunstigen invloed op de prijzen der fondfen gehad. Daar het echter fecjert is geblekendat de zaken nog zoo verre niet gekomen zijn, en dat de gunstige berigten zich be palen bij eene voortduring der onderhandelingen, zijn de prijzen een weinig gevallen. De ministeriëien verzekeren zelfsdat de brieven uit Petersburg van den ao december, van geenen vredelievenden aard zijn, en dat, volgens de laatfte berigten uit Odesfade ongeregeldheden in Kouscantinopel veel ern- ftiger zijn geweest, dan men heeft gemeend. Lord Fitz William heeft alle zijne pachters, ten getale van 80, op een deftigen maaltijd genoodigd, in de groote zaal van zijn kasteel en hun te kennen gegevendat hij overtuigd wasdat de granen geenszins de voorma lige hoogc prijzen weder zouden kunnen bereiken, maar, behoudens eenige weifelingen, berekend moesten worden naar den maatftaf van 174*2-95; dat hunne welvaart met de zijne in een naauw verband ftond en dat hij gevoel de, hunne landhunr naar evenredigheid te moeten verminderenten einde heu in ftaat te ftellenom aan hunne verpligcingen te voldoen. Deze afflag be draagt niet minder dan 35 i 45 ten honderd. Het gerucht was gisteren in de Citij algemeendat het gouvernement een contract gefloten had tot de levering van 10,000 vaten buskruid, welke het voornemens zou zijn om naar de Middellandfche zee te zenden. In de eergisteren ontvangeu couranten uit Dublin, tot den 5 dezer, leest men van twee oproerige biljettendie te Westmeath en in de baronnie van Iverk z^n aangeplakt geworden, bet eerde om op Üraffe van vuur en vernietiging aan de flagters het aannemen der levering van vleesch aan de troe- PSlUe verbieden, en bet andere om den dood aan eiken land-eigeuaar te be dreigen die zijne pachten niet verminderen zal. De heden ontvangen couranten uit Dublin, tot den 8 dezer, maken van geene nieuwe aanrandingen gewag. De marquis van EEelleslty had dien dag zijn eerlle lever gehouden, en verfchillenrie adresfen van gelukweufching onder anderen van de Catholijke prelaten, ontvangen. Men kondigt aan, dat de officieren der infanterie van linie voortaan eenen fabel even gelijl; dien der jagers zullen dragen, in plaats van den de gen die weinig nuttigheid heeft. De prijzen der fondfen zijn: bank-actien 237^, 3 pets. gereduc. 76J, geconfol. op rekening 77$ 5 pets. io8£. F R a N K R Y K. PARYS den II janna/ij. Aan de kamer der gedeputeerden is onlangs eene petitie van den heer Douglas Loveday ingedienden thans niet alleen ook aan de kamer der pairs opgedragen, maar ook gedrukt en bij duizenden-gratis uit gedeeld, terwijl men ook een groot aantal exemplaren naar Groot Brittanje heeft gezonden. De gebeurtenis, welke aanleiding' tot deze petitie heeft ge geven is deze i De heer Donglas Loveday had zijne beide dochters en eene nicht op een kostfchool hier ter ftede bellelden vernamvan eene reis naar Engeland terugkomende, dat dezelve inmiddels waren overgehaald geworden om den Protestantfchen godsdienstwelken zij beleeddenaf te zweren en tot den Roouifchen over te gaan; alsmede, dat zijne oudfte doch er, welke reeds meerderjarig was, zich in het kloösccr van de Materniti bevond. Daar zijné pogingen om deze zijne dochter te ('preken, vruchteloos waren, wacntte hij dezelve op de Boulevards oplangs welke zij zich naaf de kerk moest begeven. Hij poogde haar over te halen, om met hem te gaan, doch zij verzette zich daar tegen, zoo wel als de perfonen, welke zich bij haar be vonden zoo dat de gewapende magt tusfehen beide kwam en de commisfari» van policie ten laatfte verklaarde, dat de vsd.r het.regt niet had om zijne dochter, welke meerderjarig was, te noodzaken zich ten zijnent te begeven." Sedert lang heeft geene om Handigheid een zoo diepen indruk gemaakt, en de gemoederen dermate m beweging gébragtals bovengemelde petitie. De hoofd- befchuldiging is gerigt tegen zekere vronw Reboulwelke zich aan het hoofd bevindt van een opvoedings-gefticht voor meisjes', en onder welker opzicbcde heer Loveday zijne twee dochters en zijne nicht had gefield. Hij beklaagt: zichdat deze vrouw de hand heeft geleend om gedurende zijne afwezig heid en cegen zijn nitgedrnkten wil, deze jonge meisjes, door dagelijkfche kwellingen en voorgewende wonderwerkente verrasten en zoo ver te bren gendat zij, in een tijdsbedek van 14 tot 4 dagen, tot den Roomsch-Ka- tholijken godsdienst zijn overgegaan. Hij beklaagt zich, dat men zijne oud fte dochter verder heeft geholpën in bare vlngt uit zijne woning; dat hij haar verblijf in een der thans bellaande kloosters ten laatfte hebbende opge- fpoordzijne pogingenom haar te bewegen van weder ten zijnent te komen niet alleen vruchteloos zijn geweest, maar dat hij zelfs daar ter plaatfe is ge- noodzaalu geworden om, voor den tijd van een jaar, in de kosten van haar onderhoud ce voorzien. Hij beklaagt zich, eindelijk, van de regte/lijke overheid geene hulp te hebben kunnen verkrijgen; hij verzekert, dat zeer hooge geestelijken in deze zaak zijn gemengd, en daf hij, federt een gerui- men tijd herhaalde malen van den aaftsbisfehop van Parys een bijzonder gehoor heeft verlangd, maar geen antwoord op zijn verzoek heeft bekomen. Meu is zeer nieuwsgierig te vernemen, welk lot aan deze petitie, in de te genwoordige cijdsomftandigheden, bij de pairs en gedeputeerden ten deel zal vallen, te meer, daar het niet aan lieden ontbreekt vvellte verzekeren, dac des noods de Britfche regering zi,ch aan deze zoo netelig gewordene zaak zoude later, gelegen liggen. NEDER LANDEN. GENT den i5 januari]. Denbrand, laastl. zondag avond ten 5 uren op een der hooizolders van de kavallerie-kaferne alhier ontdaan, is men, 1 oor f'poedig aangebragte hulpen den ijver der brandfpuitlieden ten 8 uren meester geworden. Behalve het timmer- en dakwerk, is er geene groote fchade ver oorzaakt. De paarden zijn in tijds gered. Men vermoedt, dat dit ongeluk is veroorzaakt door de onvoorzigtigheid van een' onderofficier, in het ge bruik eener brandende tabakspijp. AMSTERDAM den 15 januari]. Het Lntherfche Diakonie-Weesen Oude Mannen- en Vrouwenhuis, vijftig jaren beftaan hebbende, werd het feest deswege, op heden, in de Luckerfche Oude kerk alhier gevierd. De ze feestviering is door den wel eerw. heer Rolt', leeraar bij de Evaugelisch- Lutherfche gemeente alhier, op eene wijze beftuurd, die allertreffendst mag genaamd worden. De overeenftemming van godsdieniligen ernst met gepaste vermelding, naar aard en gelegenheid, van het nooffige-; al'wisfelend gezang van oude Mannen, Vrouwen en VVeezenaanfpraken, orde, hartelijke en regt Nederlandfche demming, maakten dit feest inderdaad tot een feest van Christelijke liefde. ROTTERDAM den 10 januari]. In een' brief van Smirnavan den 30 november, meldt men, dat de Turken nog van tijd tot tijd eenige Grieken aan hunne wraak opofferen doch dat de Franken geëerbiedigd worden het geen men voornamelijk te danken heeft aan de tegenwoordigheid der vreem de fregatten. Het Ncder!andsch fregat was den 16 vertrokkendeszelfs kommandancde heer van der Loef, had zich door zijne verpligtende wij» van handelen niet alleen de vriendfehap en achting van alle ambtenaren maar zelfs van vele Turken verworven en zijne landgenoocen bij hem in achting gebragt. Hij wordt hier vervangen door het fregat de Scheldekap. Polders. MIDDELBURG den 18 januari]. Van Triest den 3t december fchrijft men, dat men aldaar tijdingen uit Smirna tot den 15 december had ontvan gen, volgens welke na de verfchrikkelijke dagen van den 19, ao en 21 no vember de rust thans wa» herlleld. I11 den nacht van den 7 op den 8 de cember was er brand ontdaan in de Turkfche wijk zeer tiigt bij die der Franken, welke men algemeen dacht dat door eenige woeste Turken was gedicht. Niettegenftaande de Franken den brand met kracht hebben tegen gegaan en gebluschc, zijn er eó huizen een prooi der vlammen geworden. Hoogst moeijelijk was het den Franken om het Turkfche grsauw in toom te houden. Bij hetgeen de Moniteurwegens den verijdelden aanflag in het gar nizoen van Belfort heeft gemeld, voegt thans het Journal de la Mofe/le, dat de adjudant-onderofficier Letellier en ferjant-majöor Wacebledvan het 29de regiment, die, 11a hun verraad, naar Porentruy gevlugt waren, aldaar zijn gearresteerd. Salvetere en Vernierein die zaak betrokken, zijn in dei» nacht van den 2door de Gendarmerie te Luxeuil gevat. Men heeftbij een avoué te Belfort, twee driekleurige vlaggen, 400 wollen en verfcheidene driekleurige zilveren kokarden, benevens andere teekenen van uniform, al» ook patroonen gevonden. Nog heeft men bij iemand, dié van Parijs kwam, zeven pakjes patroonen ontdektdeze perfoon is gearresteerd. Ook heeft ,men inde ftraten wapenen en patroonen, en op den weg van Belfort ver- fcheiden driekleurige kokarden gevonden. Een brief van Barcelona van den 29 december meldedat de befinct- ting zich door het fpoedig wederkeeren der inwoners binnen deze flad, we der begint te vertoonen. Een andere brief van Perpignanvan den 5 janua ri} deelt tijdingen wegens die ftad mede van latere dagteekening en van ge heel andereu aard, niets minder behelzende, dat dat Barcelona zich'den }o december onafhankelijk had verklaarden zulks ten gevolge van den alge- meenen wil der inwoners en des garnizoens. De generaal Villa-Campa had zich pogen te verzetten, doch was door alle de troepen beantwoord met leve de conjhtulieireg met de ministers t De vermaarde zodiak of dierenriem van Denderahis eindelijk van Marfeille te Parijs aangekomen. Men verzekertdat dit Egijptisch kuustftuk tot welks ontscheping drie dagen zijn moeten belleed wordenen meer dan 20,000 ponden weegtnog in diezelfden ftaat isals toen hetzelve aan het gewelf van den tempel van liet oude Tentyris was vastgehecht. wsnnw..i. OPROEPING voor de NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTEREN der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats vai dfc Provincie Zeeland, brengen bij dezen ter kennisfe van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaandatter voldoening aan de bepalingenvoo.-ge&hre-

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1