MIDDELBURGSCHE COURANT, No. 7; Dingsdag den 15 januarij. N I E U tr S T I J D I N G E N. 1Ö2I2. NEDERLANDEN. SPANJE. /JADTIID den 30 december. Men zegt, dat bet Gouvernement voorne- iVi mens is om eenige militaire corpfen te doen marcheren, ten einde Sevi- lie en Kadix tot gehoorzaamheid, te noodzaken. Te minften is bet zeker, daf den 24 de fiaatsraadbuitengewoon vergaderd zijnde, eene boodfeliap van bet gouvernement ontving, waarin dezelve uitgenoodigd werd, om, in geval Z. M. genoodzaakt mogt worden om van de militaire magt gebruik t« maken, aan het gouvernement de te nemen maatregelen te willen voordellen. Hiermede werd eene commisfie belast en de vergadering van den raad, die des ochtends te elf uren gemelde boodfehap ontving, fcheidde eerst des avonds te zes uren. I11 den raad zeiven ontftond eene levendige discusfie; de gene raal Castagnos fprak met veel hevigheid tegen het gedrag van Sevilie, dat door eenen anderen generaal met niet minder drift verdedigd werd, terwijl eindelijk de meerderheid van den fiaatsraad zich aan den kant van Castagnos voegde, en, zoo men verzekert, dadelijk bevelen gezonden werden aan ver- fcheiden korpfen. Den generaal Campoverdo, kommandant van Grenadais het bevel o*er de tegen Sevilie gezonden troepen opgedragen. Zoodra men re Kadix vernomen had, dat het minfierie don Jacinto Rema- rate tot kommandant en-Joachim Escario tot politiek opperhoofd der proviu- cie benoemd had begrepen de misnoegendat dit te weinig aan hunne verlan gen voldeed en eischten, dat de municipale raad zoude bijeen komen, en er werd een nieuw adres aan de cortes opgeftéid, waarbij de autoriteiten en het volk verklaarden te volharden in hun befiuit, om de bevelen van het mi nifierie, welke de algemeene rust in gevaar konden brengen, niet te gehoor zamen. Verder zeggen zij daar indatzoo het mim'Rerie afgezet en het vertrouwen eenmaal herfield ia, zij even als zij dit altijd deden, hunne ge hoorzaamheid aan het gouvernement zullen toonen zonder eenige tegenfpraak, echter behoudens eenige bepalingen van voorzorg, die ben de vrees zoude inboezemen, van op nieuw de confiitutiegefchonden te zien, wier verdediging de eerfte pligt ishun door hunne gedane eeden voorgefc'nreven. Dit adres is onder anderen geteekend door drie nieuwe benoemde gedepu teerden bij de cortes. (jordova, Grenada, Murcia en Valentia. zijn even als Sevilie en Kadix ten pruoi aan onlusten; doch de Corunha en geheel Galhcie zijn rot de or de terug gekeerd. Madrid blijft ondertusfehen zeer rustighetgeen voorna melijk aan het ftandvastig en ontzag inboezemend gedrag der plaatfeljjke auto ju iten toegefebreven wordt. D IJ i T S C H L A N D. WE ENEN den 31 december. De tegen de fecte der carhonari te Vene- ne opgengtt commisfie van eerften aanleg twee-en-dertig perfonen, waaron- verfchejden edellieden en geestelijken, als fchuiriig aan hoog verraad verklaard hebbende endoor het opper-geregtShof van jultide van het Lombardijsch-Ve- netiaansch koningrijk, bij befiuit van den 18 mei 1821, dertien dezer lieden ter dood en de negentien anderen rot eene gevangenis van eenige maanden verootleeld zijnde, heeft Z. M. de. keizer, na inzage der procedure, den 29 ociober de doodfiraf in eene gevangenis van zes tot twintig jaren veranderd. FRANKFORT den 5 januari]. De berigten uit H'eenenvan den 30 december, heden alhier ontvangen, hebben aar. de uitzïgteo op het behoud van den vrede tusfehen Rusland en de Porte een nieuw leven gegeven. Vol- ge* s dezelve worden niet alleen te Kpijstantinopel de onderhandelingen niet go d gevolg fteeds voortgezet, maar fclvenen dezelve eindelijk eenen fpoédigr-n gew.nschten uitflag te beloven. De fondfen waren dienvolgende te Weenen weder rijzende; zijnde de laatfie notering der 5 pets. metallieken 73^ en der ba.,k actiën 629 fl. Dunaaal ftrmmen de berigten uit Odesfa, van den 16 december, 'móe/tugs- bwger Algen-.e.ine Zeitung medegedeeld, met deze vreedzame uitzigten vol komen overeen. Jn die berigten wordt, op grond van te Odesfa ontvangene brieven uit Konstantinopel, van den 9 december, gezegd, dat de Turkfche ministers geheel en al van denkwijze en toon veranderd waren, na het ontvan gen van zekere memorie van den Engelfchen ambasla'd<;urlord Strangford die ledert verfcheidene eonferentien met den reis-effendi had gehad waarin deze laatfie zeer bevredigende gevoelens had aan den dag gelegd. Dat zelfde blad, (de Algemetne ZeitungJdeelt tevens ook particuliere brieven uit Weenen inede, waarin gezegd wordtdat er bijna geen twijfel meer overig is nopens het fluiten van eene febikkiog» volgèns welke de Tur ken binnen kort Moldavië e.i Wallachye ontruimen, en ook alle de overige eifihen van Rusland vervullen zuilen. Ook in die brieven wordt gefproken van eene gunstige verandering van gevoelens, ten voordeele van den vrede, die zich bij vele leden van den divan zou geopenbaard hebben. Met dit alles fchijnen de onderhandelingen te Konstantinopel hnn volle be- Jkg nog niet te hebben; en alleen de uitzigten op het behoud van den vrede voor net tegenwoordige gunstiger te ftaan. G R O OT - BRITTAN JE. LONDEN den 8 januarij. Uit den officiële» flaat der inkoroftengedu rende het op d-n 5 dezer verfchenen vierde jaars, blijkt, dat dezelven 402,904 pond fterling meerder hebben opgebragtdan in dezelfde drie maan den van het vorige jaar ontvangen is. De tollen en accijnfeu hebben voorna melijk meerder opgeleverd dan in het laatfie jaar, waaruit men opmaakt, dat de koophandel van het land merkelijk verbeurd is; doch daarentegen is de ontvangst der zegel- en verponding-regten veel minder geweest, hetgeen toe- gelcheven wordt oan den drulikenden flaat, waarin de landbouw verkeerd heeft. De minifïeriëie Courier keurt de concept-wet op de drukpers, welke bet nieuwe Fransche minifierie aan de Kamers heeft voorgedragen, ten hoog- fte afzegt dat.zij de persvrijheid niet beteugelt maar vernietigt, en geeft de verwachting te kennen* dat zy verworpen worden zal. Over het alge meen uit de Cowief het gevoelen, dat een te zeer royalistisch minifierie niet voor den tegenwoordigen (iaat van Frankrijk gefchikt is. Een bijzondere brief in de Timet zegtdat de heer de Cazes den post van Franfchen ambas- fadt-ur te Londen hebbende nedergelegd dezelve opgedragen is aan, en aan genomen door den heer de Chateaubriand. Volgens fchrijven uit Ierland, heeft een detachement van het 42de regiment koninklijke berg troepen, in de nabijheid van Rathkealeeen vrij zwaar korps gewapende boeren ontmoeten is daarmede handgemeen geraakt. De laatfïen zijn dadelijk geflagen met verlies van dooden en 17 gekwet- ften; van de militairen is in die actie niet één man gekwetst geworden. Dit is het eerste gevecht.hetwelk tusfehen de troepen des konings en de boeren in dat nog in gisting zijnde gedeelte des lands, voorgevallen is, en men hoopt; dat het eene heilzame uitwerking van fchiik onder de hardnekkige firoopers zsl hebbendie tot hiertoe zonder krachtdadige» tegenfiand bar.oe plans van moord en roof hebben kunnen voortzetten. F R A N K R. V K. PARYS den 7 januarij. Bij eene koninklijke ordonnantie, van den 4. dezer, wordt de haring-vislcherij volkomen vrij vrerklaard vooralle de havens des koningrijksen bepaald, dat het tot die visfeherij benoodigde zout vrij van regten aan de visfehers zal blijven geleverd worden. De heeren Marron en Gceppprefidenten van de hervormde en hu thersche confiftorienhebben, bij gelegenheid van het nieuwjaar-, hunne opwachting gemaakt bij den Koning, en zijn door Z. M. zeer minzaam ont vangenhebbende teven» de verzekering bekomen, dat zij op lloogstdes- zelfs befcherming konden rekenen. De nieuw gebouwde Griekfche kerk te Marfeille, de eenige die in ge. heel Frankrijk befiaat, moet zaturdag, den 5 dezer, zijn ingewijd, door des aarts-bisfehop van Myre. Het door de,gele koorts reeds zoo geteisterde Barcelon» heeft, doof de fiortnen van Kersmis eenen nieuwen ramp ondergaan; dezelve hebben inde haven dier ftad eene fchade aangerigt, die op meer dan 2 milüoenen gefchat wordteen groot aantal fchepen zijn of op firami gezet of geheel verbrijzeld. Diezelfde ftormen hebben in verfcheidene andere havens der Middellandfche zee, en vooral te Genua, vreesfelijke verwoestingen aangerigt. In laatstge- melde haven zijn, in weerwil van alle mogelijke infpanningen tot het geven van bijfiand, meer dan vijftig fchepen of geheel verbrijzeld of deerlijk geha vend, en een aantal fcbépelingen omgekomen. De tegenwoordige winter is geheel en al zonderling. Van Rome fchrijft men onder anderen, dat men zich wanen moet in het voorjaar te zijn, daar een groot aantal vruchtboomen in volien bloei fiaat, en zelfs vele abrikozen- hoornen reeds met rijpende vruchten beladen zijn. Het gebrek aan regens, anders in dit jaargetijde zoo menigvuldig in die ftreken, was zoo groot inden Kerkdijken Staat, dat verfchillende beken en kleine rivieren geheel opgedroogd waren, en men op onderfcheidene plaatfeii het vee verfcheidene ureu ver drijven moest, om het te doen drinken. De 5 pCts. geconf. zijn 86 fr. 60 c. de actiën van de bank 1530 fr. BRUSSEL den 9 januarij. Bij ordonnantie van den prefident der asfifes van Zuid-Braband, is de heer Hal/ex ingedaagd oin voor dat geregtshof te verfchijnen en gevonnisd te worden, op de befcbn'digmg ^van in den loop van het jaar 1821 gepoogd te hebben mistrouwen, oneemgheid en twisten onder de inwoners-dezes Rijks te verwekken en dezelve tot misdrijven op te hitfen, en zulks door middel van zijn dagblad ie l'ja tube auof door den bewerker of bewerkers van gezegde misdrijven te hebben bijgedaan, in de daden die dezelve voorbereid-, begunstigd of voltrokken hebben." Dit bevel is bij tromfiag afgekondigd geworden voor de laatfie woning van den befchuldigdevoor het ftadhuis en voor de poort van het hof van asfifes. Indien de heer IValiezniet aan de fommatie voldoet, zal bij door de tegenwoordige zitting bij contumacie gevonnisd worden. 'sGRAVENHAGE deu 11 januari). De Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is heden te half een tinr vergaderd er waren 6z leden tegenwoordig. Zijn gelezen twee boodfehappen van Z. M. den Koning, ten geleide van: i°. Een ontwerp van wet, houdende eene nadere redactie van den 7 titel van het Burgerlijk wetboek handelende over de fc hei ding van goederen en zulks ter vervanging van dien titel, welke den 25 november van het afge- loopcu jaar was ingezonden. 20. Een ontwerp van wet, tot regeling van de heffing der belasting op de Suikernaar aanleiding der financiële wet van den 1 2 jiilij laatstleden bene vens eene memorie var. toelichting van dezelve. Befloten beide deze ontwer- pen van wet en misfives te doen drukken, aan de ieden te distriburen, en naar de afdeelingen van de maand octobér te verzenden. Namens de centrale afdceling werd vervolgens door den griffierin beide talen, voorgelezen het rapport van gemelde afdeeling, op het door M, ingezonden ontwerp van wet, omtrent de zevende uitloting der Uitgeftelda ichuld, die, zoo als bekend is, over een kapitaal van vijfmillipenen zal gaan, nadat vooraf eene fom van tien milüoenen; met de daarbij beiioorende kansbiljetten, zal zijn vernietigden welke uitlotingop den 1 maart aan- ftaande, zal plaats hebben. Uit voormeld rapport bleek, dat alle de afdee lingen die wet hadden goedgekeurd eene afdeeling bad haar verlangen te ken nen gegeven, dat er aan de vergadering een fiaat van den toeftand der araprti- fatie-kas mogr worden overgelegd, zoo al» zulks, twee jaren geleden, had plaats had. Befloten dit rapport te doen drukken, aan de leden te distribue ren en tegen heden over acht dagen aan de orde van den dag fiellen. Eindelijk gaf de prefident te kennen nog ontvangen te hebben eene misfive van den heet de Jonge, lid der Tweede Kamer, wegens de provincie Zee land houdende kennisgeving, dat de fiaat zijner gezondheid hem alsnog ver hinderde de vergaderingen te kunnen bijwonen- Aangenomen voor notificatie. Op een aangenomen boekwerk werd het gewoon befiuit genomen. Het algemeen verflag der centrale afdeelingover de nieuwe redactie van het ontwerp van wet, omtrent de uitoefening van de iagt ia den lande van Overmaze, werd vervolgens in deliberatie gebragt. De heeren Nicolaikeyphinsde Serretde StasfartMariehal, Tien. tefeauxFabry de Longrfe en Dotrenge voerden, achtervolgeiijlczoo voor als tegen de voorgedragen conceptwet het woord. Zijne Exc. de minister van 'oinuenlandfche zaken verdedigde de bepalingen der wettegen de gemaakte bedenkingen. De discusfie gefloten zijnde, en de concept-wet, bij hoofdelijke (lem ming, in omvraag gebragt zijnde, werd dezelve met 60 tegen a ftemmen aangenomen en midsdien befloten: Dat aan die genen welke onmiddelijk vóór de dagteekening van het bcfluit van den gouverneur-géneraal van den Neder- en Middeii-Rijnvan den 18 augustus 1814, het regt van de jagt hadden, dat regt zal worden j teruggegeven tot dat op het ftuk der jagt-, bij eene algemeene wet, gel ij k- j vormige bepalingen voor het ganfche Koningrijk zullen zijn gemaaktmita zij zich gedragen naar de wetten, regiementen en befluiten, opzigtelijk de jagt, welke in werking zijn in dat gedeelte van het Rijk, waarop de wet van den 1 1 julij 1814 QS/aatiblad r.o. 79) niet van toepnsling is." Waarna de vergadering werd gefcheid.cn, tot heden over acht dagen gead- journeerd en in geheim comité veranderd. AMSTERDAM den 11 januarij. Op heden is alhier het lokaalgeves tigd boven de groote beur» en befiemd voorde, op den 8 maart 1820 geïn- fialieerde Koninklijke Akadimie vah Beeldende Kunstenplegtig ingewijd. Da 'neer voorzitter en hoofd directeur der Akaciemie, jonkheer Pt eter Alvx ander t aron van Boetzelaerhield, bij deze gelegenheideene gepaste redevoering waarin hij de lotgevallen der oprigting, het doel, de zedelijke, verftandige en kunstmatige (trekking en het nut c.ezer Akademieusar behooren fchetfie

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1