MIDDELBURGSCHE COURANT. Nb- i. Dingsdag den 1 Januarij. NIEUWST IJ- DIN GE N. rusland. 1822,' NEDERLANDEN. ZEETTDIN GEN. De prijs dezer Courant is, in de drie maanden, f 2 «-50, en franco per Post 2 - 7 5 De Advertentien zijn 25 cents per regelmet uitzondering der Huwe lijks-Geboorte- en Dood-Bekendmakingen, waarvan de prijs van I tot 6 regels is 1-50, en voor lederen regel daarboven 25 cents per regel. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan voor drie maanden aangenomen, en de betaling gefchiedt comptant of bij het einde van ieder vierendeel jaars. Voorts wordt het publiek herinnerd, voortaan in alle Advertentien waarin malen of gcwigten worden opgegeven, dezelve in de nieuwe Nder- landfche te (tellen. PETERSBURG den 4 december. Het weder is Reeds zacht, alle ftroo- men zijn weder open, doch de wegen door de vochtigheid bijna on bruikbaar. Wanneer dit weder nog eenige weken voortduurt, zal et gebrek aan toevoer van levensmiddelen komenen daardoor eene drukkende duurte alhier ontdaan. WARSCHOW den 4 december. Bij eene ukafe, zijn de loges der vrij- metfelaars in geheel Rusland verboden geworden; zij zijn federc den 15 oc- tober gefloten. De nieuwe ukafe baart des te grootere verwonderingdewijl men weet dat keizer Alejcgnder zelf in de geheimen dier orde is ingewijden in dezelve den graad van rozenkruis heeft. Men kan zich dezen maatregel niec anders verklarendan door aan te nemendat dezelve door beweegrede nen van het hoogde belang is geboden geworden. DU1TSCHLAND. WEENEN den 17 december. Particuliere brieven uit Moldavië en Wala- chije melden niets dati het plegen van moorden en gruwelen door de Turken. Den 1 december waren verfcheiden Turkfche bevelhebbers te Jasfy aange komen, die verfpreiden, dat de Porte alle de eifcheti van Rusland afgefla- gen hadvolgens hunne wenfchen moest de Porte de Krim Weder veroveren. Overal werden de christenkerken vernield en de gewijde vaten geroofden de Aziaten droegen de teekenert der priesterlijke waardigheid in triomf door de ftraten van Jasfy. De nonnen en priesters werden wederom verminkt en ver kocht, en de teregtflellingen waren aan de orde van den dag. Over Odesfa heeft men tijdingen van Konftawinopei tot den 25 novem ber volgens welke die hoofdftad het tooneel van de fehrikkelijkfte ongere geldheden was; Den 23 november Hadden de gezanten van Oostenrijk en En geland eene bijeenkomst met den reis-effendi gehad en hem tot de aanne- ming van het Rusfifche ultimatutai trachtten over te halen; daarna hadden zij •ene audiëntie bij dén groot en heer zeiven, doch, zoo men gelooft, te vergeefs. De groote heer zonde verklaard hebbendat de volgens de trak taten aan de Grieken gefchonken voörregcen niet hernieuwd en de vorderin gen van Rusland in geen geval ingewilligd konden worden. De uitroeijing der oproerige Grieken was befloten, en zij moesten allen van oe aarde ver delgd Worden. Toen vervolgens deze gezanteo onder begeleiding van ee..e menigte Janitzaren naar hunne woningen terug keerden, werden zij, gelijk eenige brieven verzekeren, van de woedende Turken grovelijk beledigd, en op het hotel van lord Strangford gedurende den geheelen namiddag met pifto- len gefchoten. Te vergeefs had de fultan het volk laten aanmanen, om hunne buitenfporigheden te flakendóch de Janitzaren hadden verfchrikkelijke vloeken tegen den fultan en zijne ministersdie hun fints lang de plundering van de wijk der Franken te Pera beloofd hadden, uirgefpreken. Deze tij dingen waren door een courier naar Petersburg overgebragt. WEENEN den 18 december. Offchoon wij geene dadelijke tijdingen uit Konftantinopel hebben vroeger dan den 27 novemberhoudt het gerucht van den opftand der Janitzaren en van den dood des fultans zich bij ónze beurs ftaande. Volgens particuliere brieven van Petersburg, is de oorlogsverklaring van Rusland tegen Turkije niet ver af. Z. M. keizer Alexander zou eindelijk het befluit genomen hebben om geheel en al met de Otcomanifche Porte te breken. Men kondigt ook groote bewegingen in onze armee aap en wacht zeer Ipoedig de tijding der eerlte vijandelijkheden. S P A N J E. MADRID den 13 december. Den 11 dezer heeft de vergadering der Cor tes het openbaar voorgelezen rapport van hare commisfie in overweging geno men enna eene beraadflaging van niet minder dan tien urende commisfo- riale voordragt aangenomen, met eene meerderheid van 130 tegen 48 ftera- men. De corces hebben daarop dit befluit, inhoudende, dat dezelve ie on gehoorzaamheid van Kadix en Sevilie hogelijk afkeurendoor eene commis fie uit hun midden aan Z. M. doen overbrengen; welke commisfie op giste ren cioor Z. M. is ontvangen geworden. [Zie 's Konings antwoord op deze boodjehap in ons vorig No.J In de zitting der Cortes van den 12 is het tot dien dag verzegeld gebleven tweede gedeelte van het rapport der commisfie gelezen, in hetwelk den mi nisters verlcheide misdagen vSn belang te laste gelegd worden, waaraan niet alleen de bewuste (laackundige wanorders kunnenmaar ook tevens onze te genwoordige droevige financiële om Handigheden moeten worden toegefghreven. De commisfie verwijt hen, dat, kort 11» hunne in functie treding, er plans van omkeering tegen het gevestigd fijsteaa beflonden, dat zich genoegzame bewijzen in handen van het ministerie opeenftapelden om er van te verwachten dat' het tot de bron dier plans zou opklimmen, maar dat die verwachting werd teleur gefield en het ministerie zich den draad dier zamenfpanniog liet ontglip pen; het verwijt der ministers nog verfchillende andere ftaatkundige en wan trouwen moetende inboezemen misdagen, en voorts ook de niet uitvoering van de befluiten der cortes, waarbij nog, ten aanzien van het door dezelven gedecreteerd nieuw ftelfel van belastingen, dit opmerkelijk verfchjjBfei zich heeft opgedaan, dat de tegenftand tegen dat ftelfel meer van den kant derge- emploijeerden dan van den kant der contribuabelen ia gekomen, redenen, waardoor dan ookniettegenftaande de cortes overvloedig in de publieke behoeften voorzien hebben, de fchatkisc zoo arm is dat men zich in de fchan- delijke noodzakelijkheid gezien heeft van zelfs de geheiligde verbindtenisfen niet te kunnen vervullentot zelfs de betalingen aan Z. M. Ten flotte ftelc de commisfie voor, hoezeer onderfcheid willende gemaakt hebben tusfehen de ministers die federt lang in functie zijn en die welke maar federc kort in functie getreden zijn, om Z. M. voor te dragen, het maken van de noodige hervorming in het ministerie en tevens te verklaren, dat in dien Z. M. bovendien eenige wetgevende bepalingen moge noodig oordeelen tegen de beftnande rampen en misbruiken, ile Cortes gereed zijn om ef dtf voordrage van te ontvangen. Heden zijn de discusfien over dit tweede gedeelte van het rapport der com- misfie begonnen. De ministers zijn daarbij hevig aangevallen, en hebben zich maar flaauw verdedigd. Morgen moeten deze discusfien voortgezet worden. De- koning heeft van het plan om zich uit Madrid te verwijderen ge heel afgezien. Het fchijnt dat alle bekommering voor ernftige opfchuddingen geweken is. Uit de provinciën zijn ook geene nadere kwade tijdingen, hoe zeer nog Hechte geruchten genoeg verfpreid worden, die echter geen geloof verdienen. Over Riego febijnt men niet te klagen te hebben. Men zegt dat hij zich zelfs zeer.beijvert om de gemoederen te bedaren FRANKRYK. PARYS den 34 december. De uitloting van de reconnaisfancea van liqui datie van de vier iaatfte vijfde gedeelten, waarvan de aflosfing in geld moet gefchieden, heeft, ingevolge het daarvan publiek gemaakt berigt, gisteren alhier plaats gehad. Uit deze uitloting is geblekendat de reekfen 5 en 7 in 1822 zullen afgelost worden; de reekfen 3 en o, in 1823; de reekfen 8 en 2in 1824, en eindelijk de reekfen 9 en 4, in 1825. Volgens de trekking van 30 december 1820, zijn de reekfen 1 en 6 in 1821 betaalbaar. Den 17 dezer is teSaumur, door de onvoorzigtigheid van een'knecht, een hevige brand uitgebarsten, waardoor een geheel huis verteerd ij. Da fchade wordt op 50,000 francs gefchatmaar het ijsfelijkfte en beklagelijkfte - bij het geval beftaat daarin, dat, op het oogenblik, dat men denbrand meester was, een muur ingeftorc is, waaronder twaalf kweekelingen van d® fchool der kavallerie benevens zes inwonen verplee zijn. Het tweede fregat, door den heer Monsquet, te Marfeilie, voor de bey van Tunis gebouwd, is den 15 in tegenwoordigheid van een groot aan tal aanfehouwersvan ftapel geloopen. Verfcheiden fcheepsboUwkundigenwelke vanTouton gekomen waren, heb ben dit fregat veel fraaijer dan het eerste, zoo met betrekking tot deszelf» hechtheid als fierlijkheidgevonden, offchoon hetzelve in minder dan vier maanden gebouwd is. Het koninklijk hof van Parijs heeft in deszelfs plegtige teregt-zitting van gepasfeerden vrijdagin eene belangrijke zaak uitfpraak gedaan. Do kwestie was, of de koning, federt zijne komst tot den troon, kon worden vervolgd wegens fchulden, door heua als prins gemaakt. De advokaat gene raal Queqnet heeft geconcludeerd tot verwerping van de aanvraag; maar het hof, na eene deliberatie van een uur, heeft den minister van hec huil des ko nings veroordeeld om aan zekeren darae Poisfon Bacot het bedrag van hare vordering te betalen. Dit is de tweede maai dac die-vraag ter bane komt ea op gelijke wijze beflist is. Van Napels fchrijfc men, onder dagteekeniag van den 6 dezerdat d« koning den baron -Frimon topperbevelhebber der Oostenrijkfche armee in het Koningrijk N«Poit, Hpm rirci heeft verleend van prins d'Antrodocomet een® dotatie van aao.coo Napelfche ducaten, betaalbaar in fpecie. Teven» had Z. M. een aantal bevorderingen gemaakt in den generaal-ftaf der Oostenrijk fche armee en aan onderfcheiden officieren dier armee, gelyk ook aan ander» aanzienlijke vreemdelingen, ridder orden toegekend. In de Napelfche couranten van den 11 en ia dezer vindt men wijder» twee koninklijke decreten, onderfcheiden verordeningen bevattende tot ver eenvoudiging en verbetering van de adminiftratie der verfchillende takken van het finantie-wezen, en tot vermeerdering van de hulpbronnen, zoo ter beu ling der renten als ter trapswijze amortifatie van de publieke fchuld, wel ke bij decreet van den 19 mei 11. vermeerderd was met 800,000 Napelfehe- dukaten rente, gecreëerd ten einde de dringende behoeften van den ftaat, veroorzaakt door de verledene ongelukkige ooi Handigheden van hec rijk, ie kunnen beftrijden. 's GRAVENHAGE den 25 december. De bedenkingenwelke de fpre- kers, die bij de beraadflagingen van de Tweede Kamer over de buitengewone begrooting van 1822, het woord hebben gevoerd,- in het midden hebben ge- bragc, kwamen hoofdzakelijk neder op: i°. het overbrengen van foromige posten van uitgave van het budjec van den Staat op de provinciën, zoo van justitie-kostenkosten van inwendig beftuur, ais onderhoud van vondelingen en verlatene kinderen; a°. het niet- vooraf berekenen der inkomstenteneinde daarnaar de uitgaven te regeleaeu dan nog het gronden van deze inkomsten op het nieuw financieel ftelfelwaaromtrent de bijzondere wétten nog niec zijn aangenomen, en hetwelk misfehien nog niét iu den loop van 18*2 zal kunnen worden ingevoerd, en 30. verfchillende voorgeftelde uitgaven en foin» mige middelen van ontvang, en voornamelijk met betrekking tot de met de zelve overeenkomende hoofdftukken, in de tienjarige begtooting vervat en onder dezelve de voortduring van debeide jagt-departementen welke men als overtolligbij de bimienlandfche zaken wilde voegenen welker beamb ten naar de berekening van fommigen90 ten honderd van den opbrengst genoten;- het beftendig onderhouden van vreemde troepenwelke eeD der fprekers (de heer Pirfmt) liever tot hulp der Grieken gebezigd zag,- en eene te talrijke legermagt, bij den algemeenen vrede in Europa. De ministers en ledenwelke deze bedenkingen hebben beantwoordhebben zich voorname lijk bepaald i°. tot het betoog, dat het overbrenger) vap lommige uitgaven op de provinciën geenszins ftrijdig is met de grondwetmaar zelfs overeen komstig met verfcheidene artikelen, welke de beftrijders der wet hadden aan gehaald;- dat de verlchillende takken van beftuur daaronder geenszins zullen lijden, zelfs niet onder den invloed der vreemde wetten, welke geheel of ten deele nog moeten blijven beftaau;- dat voor het óverige de begrpóting; is opgemaakt naar aanleiding van het voorfchrift der wet van 12 julij ft. cu 2®. tot de aanmerking, dat, wat de verlangde bezuiniging aanging, bet gou vernement met de daad en ook bij overhavige wet toonde, dezelve geenszins uit het oog te verliezen, en dat men zich mogt vleijen ntet de gegronde ver wachting, dat hetzelve die bezuinigingen meer en meer zcude uitbreiden. Maandag li. is de Eerste Kamer vergaderd geweest. MIDDELBURG den 31 december. Volgens ingekomen berigt was den 23 december 11. in Cowes binnen geloopen het Schip de Kolonist, kapitein' F. F. Ferber, van Middelburg naai üemerary. Schip eu Equipagle bevonden zich in goeden ftaat.

Middelburgsche Courant | 1822 | | pagina 1