Sf M 1 1® COURANT»' -% MIDDELBURGSCHE 5*» i83t. IK. No» 149 Donderdag ëflM den 13 December. N I E U IV S r r D 1 N G E TV H O N G A R Y E. SEML.IN <ten t(J nevember. Over Belgrado hoeft men tijdingen uit Kon- flantin'opéltot den 1 dezer, Ï11 de (Daten der hoofdftad is oud en jong zelfs leder priester, gewapend, en alle denkbare buitonfporigheden werden er omeftraft gepleegd. De (lagtoffers worden gewoonlijk eerst verminkt, en eindelijk, onder het gcfchreenw Ghnuf Moscnv (Ruslifche hond), omgebragt. Hete Konflantinopsl zich bevindende Servilche afgevaardigden, of eigenlijk gijzelaars, zweven zelfs in den kerker in doodsgevaar. Bijzondere berigten van Ceresvan den 2 dezer, melden dat deTurk- fche troepen, meestendeels A/raten, in den gehéelen omtrek van Salonicht bijna duizend Griekïche vrouwen en meisjes bijeen geHeepr en op de bazards naar Kondaminopel en Saloniehi gevoerd hebben, om dezelve te koop te veilen. Onder de naar Saloniehi gevoerden, hebben zich omtrent 40a edele vrouwen en meisjes, onder weg, op alle mogelijke wijzen van kant gemaakt, om de handen der barbaren te ontgaan. De meesten kozen van honger te lier ven anderen vermoordden elkander. DU1TSCHLAND. TRIEST den 19 november. Een particuliere brief van Smirna, door een geloofwaardig perfoon gefchrevenbevestigt de bedroevende tijdingenwe gens den ftaat van regeringloosheid, welke onder de candiotifche militie, in die Had, heerscht. Deze ooggetuige fcherst een taferee! der bnitenfporig- heden en wreedheden, roet welke de candiotifche Turken, alle de Grieken, die zich op de draten bevondenvermoord hebbenhetwelk men niet zon der de grievend (le aandoening kon lezen; eenige Franken zijn ook de (lagtoffers van deze wanorden geworden'7 welke het Turksch gouvernement niet heeft kunnen beteugelen, uit hoofde der ongehoorzaamheid en de regeringloosheid, welke onder de Turkfche militairen heerschen. Andere tijdingen, van Cisme ontvangen, van den 09 octóber gedagtee- Itend behelzen, dat de ritst aldaar heerschte, doch dat men vreesde, dat dezelve niet van langen duur zou zijn'. Het gerucht liep, dat Patras, door de Gnekcn, ftormenderhandwas ingenomen, welke aldaar veel volk verlo ren hadden, en dat het garnizoen over de kling gejaagd was. Men zeide dat een (lorm de iurklche vloot in de vaarwaters van Idra gebragt had en dat dezelve in eenen Hechten (laat was. Dit bevestigt de tijding van derzelver terusrkeerieg naar de Dardenellen. HAMBURG den 4 december. Van Weenen wordt gemeld, dat de tij ding van het inrukken der Perzen in de oostelijke provinciën van Turkije, het eerst bij den Engellchen gezant te Weenen aangekomen was. I T A L I li. NAPELS den 21 november. Nanuwelijks was de verfchrikkelijke moord vai den bislchop van Avcrfa by alle de inwoners des rijks bekend, of de zelve was re^ds vodrbeeldig goflraf't. De moordenaar, Carmina Mormile, oen ferjant reform eis den 17 dezer door het martiale hof gevonnisd en veroordeelden zes ureu daarna was hij niet meer. S P A N J E. MADRID den 37 november. In deze hoofdfiad heerscht bij voortduring eene groote gisting in de gemoederenalles doet duchten dat er een fchok op handenis, van welke de gevolgen onberekenbaar zijn. Reeds overal doen zich de voorteekenen van eene aanflsande ontbinding van het gouvernement op. De aanlegger» dezer beroeringen houden Hunne oogmerken niet langer geheim, en zeggen openlijk dat zij, wat er ook gebeuren magaltijd eene wijkplaats te Kadix zullen vinden. Velen van de rijfeden ouder hen hebben reeds Werkelijk hunne gelden naar die (iad overgemaakt, ten einde, in geval van nood, derwaarts te kunnen vltigcen. In t!én woord, zonder den bij- fland van een magtigen arm zal ons ongelukkig land weldra een onafzienbaar tooneel van wanorderegeringloosheid en verwoesting opleveren. Verfchei- dene onzer dagbladen worden in eenen toon gefchreven, die de rampzaliglte tijdvakken van de Franfche omwenteling doet heri niereneen derr.eiven. El Noticiofo, heeft aan het hoofd van een aantal nummers de navolgende dnat- kundige grondlleümgen geplaatstwelke volkomen den opfland prediken: De weerfland aan de ondevdi ukktng is 'het gevolg van de overige regten van den metisek. kee.ft onderdrukking tegen het maaifekappeffjk Ugehaant plaatswan neer fiechts een van desie/fs leden onderdrukt wordt; cr heeft onderdrukking legen een ieder det leden plaatswanneer het maatfc'iappcliik ligchaam onder drukt Wordt. y> II anneer de regering inbreuk maakt op de regten van het volkwordt de op/land voor het volk het gtneiligfe aller regten en de heiligjle aller pligten." Eergisteren is in de Foptana. <i*Oro, onder de luidde toejuichingen een brief van Kadix voorgelezen, in welken onderanderen de navolgende zinfne- den voorkwamenEen bataillöu der militie is belast met het bewaken der batterijen van de brug Suazo de toegangen zijn des nachts zorgvuldig ge floten patrouilles doorkruisfen de (Iratenwij bevinden ons volkomen ais in tijden van oorlog. Een nieuw vercoog moet hl dit oogenbük naar de perma nente deputatie der cortes worden afgezonden; vc-rfcheiden couriers zijn naar de vertchillende (leden vertrokken, die dezelve zaak zijn toegedaan. Wij hebben vastelijk beflotenaan het gouvernement te doen zien, dat men niet f'trnlkloos een vrij en edelmoedig volk te leur Helt, hetwelk reeds meer dan te veel geleden heeft; en wij zullen roet nadruk dat gedeelte van ons ver toog teh uitvoer brengen, alwaar gezegd wordt, dat wij iedere poging van het gouvernement niet geweld zullen te keer gaan; alle de Andalufiers ver wachten Hechts het fein tot den ftrijd wij hebben voor de vrijheid weten te overwinnen wij zullen ook voor haar weten te derven.*' lijdingen; zoo even van Sevilie ontvangen, melden, dat de gisting aldaar ten top is, en dat men de noodlottigHe gevolgen vreest. Te Malaga is eene nieuwe zanienzwering ontdekt. G R O O T - B R I T T A N E. LOKDEN den 1 december. De berigten uit Ierland zijn zeer verontrus tende. Er is op nieuw een moorddadige aanHag op den perfoon van den ma toor Collis, die in de nabijheid van Trailey woonde, gepleegd. Zijn huis werd, in den nacht, door de misnoegden aangevallen, die, na hetzelve ge plunderd te hebben, den eigenaar vermoordden; Tiij ontving zes fchoten, en roet een ijzeren Haaf werd hem de herfenpan ingeflagen; die majoor, welke federt langen tijd het leger had veriaten, had eenen arm, in diensc van zijn vaderlandverlorenen was 70 jaren oud. Dezelfde berigten behelzen, dat zekere kapitein Waters mede vermoord is gewordenhoezeer men geene bijzonderheden wegens dien moord heeftdie ongelukkiglijk maar al te zeker is. Men fpreekc ook nog van andere moor den en van het in brand (leken eener kerk. Bjjzouuere btieveti vau Dublin behelzen, dat vyf of zes .etfonen, ver- E it dacht van deel aan de gruwelijke moorden genomen te hebben, g: trresrerd zijn. Het Iersch gouvernement houdt zich bezig met het nemen vsn alle gefelikte maatregelen, te» einde den voortgang van den opdand te beteugelen. De geheime raad des konings zóu, vrijdag, te Dublin, bijeenkomen. Réed» zijn de yebmen van Kerry-Tipperary en van alle de noordelijsfe (treken opge. roepen. Men heeft een brief vatv lord Coehrane ontvangen gedagteeksod uit de hoofdfiad van Peru, en waarin hij meldt, dat alle zijne wenfebenin dit werelddeelvervuld zijn geworden. In dezen brief wordt van de verdere ontwerpen van lord Coehrane geene melding gemaakt; doch verfcheiden lie den te Londen zijn van gedadhte. 'dat Mi te Lima zal veRlijveh tot zoolang het onafhankelijk gouvernement volkomen gevestigd zijn zal, en dat bij ver volgens in Engeland zal te terug keeren. Bijzondere brieven van verfcheiden Eugelfchen. .welke met lord Coehrane te Lima zijn gekomen, melden, dat eene groote menigte zilver en kostbaar» heden in handen der onaf hankelij ken was gevallen. Ineen' anderen brief, van den 19 jnfijzijn de volgende bijzonderheden vervat: „Gisteren beeft lord Coehrane zijnen zegerijken intogr binnen Limit gedaan, en is op de vlcijcndfte wijze onthaald geworden. Hij wasjn eene kostbare -zege-wagen gezeten, met vier lchimmels befpannen. Zijn lorcf- fcliap werd ontvangen door den aartsbisfcbopde bisfehoppen en alle de op perden der klooster», en, onder vreugdegejuich, naar het paleis geleid." V R A N k ft V PARYS den 5 december. Heden heeft de kamer der afgevaardigden weder eene zitting gehouden, in welke niets van aanbelang is voorgevallen. In deze bijeenkomst heeft de generaal Donnadieu de redevoering, welke hij in de zit ting van eergisteren wilde uit ('preken, aan zijne medeleden doen ronddeelen. Eergisteren zijn, in eene onzer huiten-herbergen, verfcheidene perfo- nenwaaronder eenige militairenvergiftigd geworden door bet nuttigen vau fpijs, in niet behoorlijk gereinigd koper vaatwerk bereid. Drie zijn terftond gefiorven en een twaalftal.anderen, ligt gevaarlijk ziek. Vooreergisteren nacht is te Ganveene gemeente van bet departement der Neder-Seiuede biikfem op d« kerk gevallen, heeft de klok verbrijzeld en andere febade te weeg gebragt. De ilazette de Frat.ee weerfpreektonder het artikel Weenen, het al daar geloopen hebbende gerucht wegens eene aanll.iande zamenkomst der kei zers vau. Rusland en van Oostenrijk te Weeaen; de cotirierwisfel was nogtans druk. De affchuweHjkfte der misdadeneou vadermoord heeft het hof van asfiles van liet departement de la Mofelle bezig gehouden. Een jongman van zeventien jaren heelt voor herzelve te regt gedaan, befchuldigd zijnde, van, ten gevolge van eenen twist, zyne fchoonzuster zwaar gekwetst te hebben, van getracht u# hebben zijn lehooubroederterwijl hij aan het visfehen was te verdrinkenen hierin niet kunnende Hagenhem twee deken met een mes te hebben toegebragt; eindelijk van eene lieiligfchendende hand tegen de oor zaak zijns levens te hebben opgeheven. Deze ellendigewelke Schmidt ge naamd is, geroepen zijnde, om zijnen vader een' ketel met potasch van het vnur te helpen ligtenmaakte van het oogenblik gebtuik, dat de grijsaard bukte, teu einde de potasch om te roeren, otn hem met den rug van eene groote bijl een' zwaren dag toe te brengen, waardoor hij buiten kennis op den grond zeeg. Hij klom vervolgens naar den zolder, alwaar zijn broeder en zijne fchoonzuster diepen, floeg laatstgemelde met de bijl en bragc baar eene diepe wonde toe. Zijn broeder, door het gefchreenw zijner vrouw wakker gewórden zijnde, vervolgde hem, en, geholpen door een' zijner bo ren, welke, binnen kwam, bond hij Schmit, en legde zijnen vader op het bed neder, alwaar deze weldra den geest gaf. De misdadiger maakte ge- bruik van een oogenblik vrijheidhetwelk men hem tot het aantrekken zijner kledderen gelaten had en tracotce uit het vender te fpringendoch werd door zijne wachters tegengehouden. Hij vroeg als tocu, om zijnen vader te zien» bij deuzelven gekomen zijnde, ligte hij zelf het kleed, dat hem bedekte, op, en fprak de volgende opmerkenswaardige woorden: „Ach mijn waarde vader, waar zijt gij thans? Wat zal er van mij worden? Gij en mijne moe der zijt de oorzaak van dit ongeluk; reed» lang 'neb ik het u vóórzegd; eo indien gij mij beter opgevoed had, zouzuiks mij niet overkomen zijn." Ge vraagd zijnde, wat hem tot deze alfchuweiijke misdaad bewogen htdzeida hij, dat het ongetwijfeld de duivel geweest moest zijn, die hem daartoe aangezet had. Verfcheiden getuigen hebben verklaard, dat hij langen tijd een vroom en godsdienstig gedrag gehouden bad. Na eene beraadflaging van tien minuten heeft de jury hem fchuldig verklaard aan alle de hoofdbelchul- digiugen; zijnde hy dienvolgens, tot de draf der vadermoorders verwezen. De met de laatlle post uit Katalonie gekomen tijdingen zyn gerusiftel- lende. Sinds den 20 november was de fterfte op dertig 4 veertig perfonen daags verminderd, en nog dierven er, van dat getalde helft aan gewone ziekten. Gedurende de belmecting zijn er achttien fpaanfche geneesheerea aan bezweken. Een brief van Barcelona van den sa november, behelst voorts de volgend» gerusidellende berigten: „De ziekte loopt ten einde; bet aantal zieken is niet meer dan ao 4 #5 daags. De Franfche geneesheeren zijn twee dagen geleden vertrokken en heb ben het aandoenlijkst alïcheid genomen. Men had gehoopt, dat de edele geneesheer Baflij tot den 30 bij den jongen chirurgijn Jouarry zou gebleven zyn, zoo als hij voornemens was; doch, den itl', werd hij, hetzy door eene te ijverige oppasfing van dien ongelukkigen jongman, hetzij door zijne menigvuldige bezoeken in het gasthuis en de befchouwing der lijken, opnieuw door de beimetcmg aangetast, en gedurende eenen geheelen dag was men des wegens zeer ongerust; zijn toedand werd, in den avond van den 19, eenig- zins beter, zoo dat men hem kon vervoeren; en zijne moedige vrienden, Franfois en Parifetnamen hem dus in weerwil zijner gebeden en tranen, naar de quarantaine plaats mede. Het is moeijelijk, zich een denkbeeid van de goedheid en edelmoedige zelfopoffering van dien waardigen apostel der menfehheid te maken. Men wacht met ongeduld nadere berigten zijnentwege. - Van Monte-Alegro, de quarantaine-plaats onzer genbesheeren, zijn reeds twee brieven ontvangen, eeu van Francois van den *3, en een van Bally van deti 34 november. Allen waren daar volmaakt wel. De plaats van hun verblijf is een verbazend uitgedrekt klooster-gebouw, op de Moor- fche wyze gebouwd met een plat dak,, dat tot wandeling verdrekt; van den hoogen ouderdom der kerk getuigt een toren van Sarrazijnfche bouw-orde. I11 het geheel bevouden er zich. omdreeks 100 mënfehen in, aan elk van wel ken een afzonderlijke cel gegeven wordt. Men heeft van dit klooster de fchildërachtigde gezigtenen ademt er de zuiverde lucht inde Franfche geneesheeren eten er hunne vensters beSeudig open. Dt jasmijnen waren ia

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1