MIDDELBURGSCHE COURANT» No. 137.' Donderdag tferi *5 November, Z E E T 'JwTTa' G E N. NI E U W S T Y D 1 NOEN ZEVENBERGEN. duiTschland iSigi T U II K Y E. KONSTANTINOPEL den 5 october. Extract uit eerten brief.) Onze hoofdftad is in buitengewone verwarring en gisting. De Porre heefr aan de Turkfcbe Janitfaren en andere troepen een' firtnau uitgevaardigd, waarbij hun verboden wordt hunne kwartieren te betrekken, en bevolen, tot nader or- t te bivouakkeren en hunne wapens en paarden te allen tijde, gereed en ge zadeld te houden. Den dag der afkondiging van dien firnian ontftond er des avonds ten 11 uren een fchnkkeliike brand in de omftreken van Dikjfitasfi, waardoor vele buizen vernield werden, en een groot gedeelte der ftad bedreigd werd eene prooi der vlammen te worden. Tegen gewoonte en tot aller ver wondering, heeft noch de fultan noch eenige Turklche autoriteit zich bij de zen brand vertoond. Tegen 5 uren 's morgens werd men den brand meester. HERMANSTADden 18 october. Zoo even ingekomen befigten uit Mol davië melden, dat de Turken tot digt aari den Pruth ziju voortgerukt. De Russen hebben ook van hunne ziide eene pofitie aan die rivier genomen waardoor hunne voorposten en die der Turken in alkanders gezigt (laan. Aan onze grenzen komen federt eenige dagen geheele fcharen van Christen vlugte lingen aanwelke daardoor aan de wreedheden der Aziaten pogen te ontko men. I11 Krooftadt is geene woning meer voor de vlugtelingen te vinden. Men rekent dat, federt drie weken, ongeveer 70,000 Turken de vorstendom men zijn binnengerukt; zij plegen er allerlei gruwelen. PORTUGAL. LISSABON den aa octoher. In eene der laatfte zittingen der cort"sheeft de heer Borges Carneyro een voordel gedaan, om bij bet gouvernement aan te dringendat door hetzelve krachtdadige maatregelen mogen werden geno men tegen het groot aantal dieven, welke de hoofdftad onveilig maken, en de vermetelheid zoo verre drijven, dat zij op den helderen dag, en zelfs in de volkrijk (Ie draten, de voorbijgangers berooven. De afgevaardigde Fercfinand Thomas ftelde voorom de gevangenisfen van het heilig officie, weike naast het paleis gelegen zijn, te doen dopen, opdat dmz.lve nimmer wederom tot verblijf zouden kunnen verdrukken aan de flagt- offers van liet bijgeloof, het dispocismüs en de Oavernij aismede om ook alle de overige gevangenisfen der i liquide ie te doen afbreken en op dè plaat- (eu, alwaar dezelve zullen gedaan hebben, zuilen op te rigien met het op- fchtift Eeuwige vtock ruste op alle de Portugezendie niet voor allooi een afjehutf hebben van deze helfche u.jlellir.g, Dit voordel is aangenomen. S P n. N MADRID den 25 october. Ten gevolge der koninklijke ordonnantie, il thans noo'r de nati male junta van publiek credit in alle onze dagbladen aange- ii.uicn d dat de houders van op 1 november verfchijnende intrest-coupons ge.uien premie-biljetten, beboerende tot de leening van 200 milttoen te rekenen van gezegden 1 november aanftaande zich kunnen aanmelden oin bet bedrag dtrzelve te ontvangen. Zie hier den Raat der tot op 30 ieptember 11. geliquideerde nationale bin- neniandfchv fcbtiid: Renwgever.de fchuld: kapitaal 164,030,279 realen, waarvan de jaarlijk- fche ietfesteu bedragen 7,541,607 realen. Lijfrenten: 4,570,531 realen. Kenulooze (cnuld: 848,570,268 realen. Deze laatfte zijn alleen bruik baar in betaling van nationale domeinen. Het wordt ieder dag duidelijker, dat de aanvankelijk aangeboden (laren der fchuid van Spanje overdreven zijn geweest. Het is nu bijna federt een jaar, dat roeti zich met de liquidatie bezig houdten men zietdat de tot hiertoe geliquideerde fchuid niet zeer aanmerkelijk is. In de aanvankelijk aangebo den Haten waren begrepen eene ontzaggelijke menigte fchuldvorderiogen toe gekend, zoo aan militaire Itorpfcn voor uitgaven, die zij niet gedaan hebben, ais aan publieke ecablisfementen van allerlei aard. Die onmetelijke fornmen kunnen thans niet gevorderd worden. De publiek gsmaakte (laten bevatten ook de vorderingen van afgefchafte inftellingendie volgens de nieuwe wet ten, aan het gouvernement behooreu. LEIPZIG t*n 31 october. Den ad dezer bef peurde men alhier en in de ouiitreken eene aardbeving. Men deukt dat in afgelegene (treken eene hevige aardbeving zal plaats gehad hebben. WITTENJJEKG den 1 november. Gisteren heeft hier de plegtige inwij ding van het gedenkteeitenter eere van dr. Martin Luther opgerigt, plaats gehad, m bijwezen van veie hooge perfonaadjen en eene grooce menigte aan- fchouwers, welker geval men veilig op 10,000 kan (lellen. Nadat een lof lied ter eere van God aangeheven was, deed de algemeene Superintendent eene toepasfelijke redevoering. Bij het einde van dezelve, viel, op een ge geven tecken, in een oogénblik het hulfel des gedenkteekens weg, en het prachtige werk ftond daar m zijne volle heerlijkheid. Verl'cheiden uit het volk zonken, door den aanblik van den geloofsheld verrast, in het gevoel van den uiepfteo eerbied, voor den Almagtigen die ons dien man gafop kunne ttnieil neder, en eene algemeene verrukkende uitwerking deed de toe vallige omflandigheiddat in den oogenbiik der onthulling, het voetftuk, door de lchaduw der tegenover (taande huizen in het donkere geplaatst werdt, doch het Standbeeld zelf in het volle licht der middagzon verfcheen. Hierop deed de redenaar een plegcig gebed, dat met 'tOnze Vader eindig de, na r.etweik door het verzamelde volk het lied: „aer Herr erscAien ur.d gab stir. rreik tiurch seinen knecht uns u ieder" tot beflirit der plegtigheid ge zongen werd. Alle gebouwen, de kleinfte hut zelfs niet uitgezonderd, waren 's avonds verlicht. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 6 november. Er (laan thans 9 oorlogfchepen te Chatbam op (tapet waaronder een van 120 en twee van 84 (tukken. Voorts is er be vel gegeven tot het bouwen, op die zelfde werf, van nog 6 andere oorlog schepen, waaronder mede een van 120 (tukken. Een vindingrijk katoeni'pinner van Aidwick, bij Manchester, heeft een fioom-rijtuig uitgevondenwaarmede hij koopmanschappen en pasfagiers, zonder paardentransporteert. Dit rijtuig legt negen of tien Engelfche mij len, over de hoogten en laagten der postwegen in een uur af, en kan met het grootfte gemak de moeiliikfte wegen berijden. Op het eiland St. Bartheiemij heeft, den 9 feptember, een ftorm en aardbeving veel 1'chade gedaan80 menfehen zijn om het leven gekomen en óo a 70 huizen, waaronder dat van den gouverneur, vernield. F R ,A N K R V K. PARYS den 7 november Te Barcelona is de fterfte, van 300 tiienfcliert daags op 101 verminderd. Te Barcélönettawaar de ziekte het eerst en hec hevigst gewoed heeftis den 26 ocrober het gefchut gelosttot vreugdebe- toomng om dat er den vorigén dag niemand geftorven noch ziek geworden was. Behalve de Franfche doctoren bevinden zich te Barcelona, tér verzorging der ziekenook twee liefdadige zusters van Parijs. NEDER LANDEN. BRUSSEL den 10 november. Van Rysfel wordt gemeld, dat dén 7 dez' zer, ten 7 uren des morgens de herrog van Angoulême, op de groots markt dier ftad, revue heeft gehouden over al de troepen van het garnizoeft en de nationale garde. Ten 10 uren des morgens was die prins naar Dtiin- kerke vertrokken om Z. Britt. M. te gemoed te reizen. BRUSSEL den 12 november. De vrees, welke men in dit land, en by-< zonder te Antwerpen zoekt te verwekken ten aanzien van de gele koon.: kan niet anders dan aan het misdadig belang van eenige fpecuiaten worden toe- gefchreven. Het is waar, onze autoriteiten verheffen niet luiidrugtig in de dagbladen, zoo als elders, voorzorgen, welke dikwijls niet, of flectic* of te laat warden naargek'omen maar zij doen beter: zij doen de maatregelen des te krachtiger werken dédr, waarflec'nts de minste fchijn van gevaar is- Het is alzoo dat, behalve de quarantaine aan welke alle febepen op de reede van Vlisfingen zijn onderworpen, zij verpligt zijn er nog eene andere óp teneil affta.id van 6 mijlen van Antwerpen te ondergaan. Dit nieuwe bezoek wordÊ verzeld door eene beroóking der koopwaren, terwijl een gewapend vaartuig de rigtige uitoefening van ceze maatregelen bewaakt. 's GRAVËNHAGE den 10 november. Terzeltder tijd als het febip de Jonge Jacohus (aan boord hebbend# de heeren Ta es van A me rongen en Koop man) te Heiievoecfluis binnen viel, arriveerden, in de Schelle, de brilt Nayadee», in Texel de brik Alarybéidt van, Java, en refpeccivelijk yj en 98 dagen reis hebbende. YLISSINGEN den 13 november. Heden is alhier ter reede gekomen de drie Gebroeders, kapt. C. L. Menfel, van Lisfabon; deze moet quarantaine houden. Gisteren zijn va: hunne quarantaine ont (lagen en naar Antwerpen opgezeild, de volgende vijf Ichepen La Mar te kapt. A. Merrij van Sevifle, met wol; Henriettekapt. M. Rrichfen, van St, Domingo, met koffijla Motie Jofephinekapr. S. de Best, van iVlallava, en Ifabella Loui/ekapt. P. Eggers, van Villa Nova, beide met fruit; le Ghasjeurkapt. J. E. Melchertz, van Mailagamet fruit en wol. Voorts zijn, voor Antwerpen beftemdalhier cef-féede gekomen; Mes[enger, kapt. J. Buffinton, van Samarang-, met fuiker en kofftjde frouw Gciinakapt. H, Laarman, van Rouennwt tarwe. Van den 11 dezer tot heden zijn van onze reede naar zee gezeild De Jonge Pieterkapt, J. Vink, van Ostende naar Batavia gedestineerd met Itukgoederen. Van Antwerpen: the Florakapt. John Cooper, naar Londen, met boom- fchors; Mantin, kapt. J. D. Rasfchen, naar Bremen; de Jonge Nicolaas kapt. J.C. Janfenop avontuur, en Helle A'diancekapt. O. A. Wilman, naar Noorwegen; alle drie met ballast. isófte KONINKLIJKE NEDERLANDSCHË LOTERIJ. Derde Klasse. Getrokken prijzen en premien van ioo» en daar boven. 7de Lijst. 8fte Lijst. 9de Lijst, rode Lijst. No. 12044, No. 21988, No. 30043 No. 18967, No. 26457 No. 86*5, No. 23990, een prijs van 1000. ƒ1000. ƒ1000. ƒ1000. ƒ1000. ƒ2500. ƒ1000. No. 6217 idem ƒ1000. No. 23865, idem 5000. No. 16945 idem 1000. No. 17086idem 1000. 11 de Lijst. 12de Lijst. 13de en laatfte Lijst, No. 11994, e*o ViiU f No. 3spa?, «ene No. 33908idem 1000. premie van 5000. F F, STUR E N ka' /I n .17 r NIF T R ATT F /V MINISTERIE voor het PUBLIEK ONDERWIJSde NATIONALE NIJVERHEID en de KOLONIËN. De Sciiipperswelke zich naar de eene of andere haven in de Middelland- fche zee begeven, zullen, wanneer zij aldaar geene vertraging in hunne werk zaamheden willen ontmoeten, wel doen, om zich alvorens van behoorlijke gezondheids-papieren te voorzien, en om tevens, zoo weinig mogelijk, de Spaanfche havens aan te doen, voornamelijk de zuidelijke, waar, zoo als be kend is thans de gele koorts heerscht. Men behoort derhalve de meeste voorzigtigheid in het oog te houdendaar de febepenbij gemis der noodigé papieren, in de havens der Middellandfche zee, luiaens de berigcen van de Nederlandfche confulsworden afgewezen, waarvan reeds voorbeelden voor handen zijn. 's Graveuhage, den 11 november 1821. DEPARTEMENT van BINNENLANDSCHE ZAKEN en WATERSTAAT. De Minister van Binnenlandfche zaken en Waterftaat zal, op Miandag den 17 December 1821, des namiddags ten één uur, in een der vertrekken var» het Lokaal van het Departementifi 's Graveuhage, ouder deszeifs nadere approbatie, in het openbaar aan den minst-inlchrijveodeii wf minstbiedenden doen aanbefteden De leverantie V/w het benoodigde Pd PIER, ten behoeve van de Algemeen* hands-Drukkerijgedurende hei jaar 1822. Al de genen, welke daarin gading hebben, worden bij dezen uitgenoodigd om, aan het lokaal van het gemeld Departement in's Graveuhage, biljetten van infebrijvtng franco in te zenden, of bij de aanbelteding over te geven, voor delcvctaaüu van de wigeode formaten en kwaliteiteu PAPIER, volgens

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1