COURANT» MIDDELBURGSCHE No. 131; Donderdag iSifi dén 1 November. V N I EU IV S T r D l N O E N. NEDERLANDEN. IONISCHÉ EILANDEN. KORFU den 18 feptember. Berigten van her vaste land van Griekenland melden de tijding, dat de Turken bij Placüvijf uren van Jauina ge legen, volkomen geflagen zijn. Dezelve hebben aldaar meer dan duizend man Verloren en vele voornamen van hen zijn krijgsgevangen gemaakt. Daar de Winter nadert, dringt her overfchot van het Tnrkfche leger er op aan, om, volgens gewoontenaar hunne haardfteden te vertrekken. Ali-pacha onder houdt het Griekfche leger uit zijne groote fchatten. In de overige gedeelten van het vaste landhebben zich de öpfiandelingen 'op eenen geduchten voet gezet. Van Pierie tot aan het overige uiteinde van Peloponnefns, hebben dezelve de voordeeligfte Hellingen bezet. KORFU den 27 feptember. De lastflelijk hier aangekomene fchepen bren gen ongunstige herïgtcfi voor de Grieken mede. De Tttrken zijn reeds op twee punten van Morea geland, en hebben, naar men zegt, fcbril:gelijkevervvdes tingeu aangerigt. E",ne andere afdeeling der Otcomatiifche vloot bevond zich den 20 dezer bij Zante, en zeilde van daar tot ecne derde landing naar Patras. Eenige voor Misfolunghi ktuifende Griekfche fchepen W3ren door uc Muzelmannen in brand gelloken. Van de Griekfche vloot ('preekt men niet meer; zij is 11a eenige, deels niet ongelukkige pogingen, verdwenen en fchijnt aan de vijandelijke vloot de heerfcbappij in den Archipel te hebben overgela ten. Deze laatfte heeft reeds de Egijptifche en Tunifiaanfche eskaders aan zich getrokken en verwachc nog die van Tripolie en Algiers. De eerde lan ding der Muzelmannen gefchledde te Coronalwaar zij 7000 man achter lie ten en de vesting proviandeerden. SPANJE. MADRID den 15 october. Gisteren is de verjaardag van onzen monarch ten hove gevierd; de beide gezanten van het gouvernement van Lima zijn aan Z. M. voorgefteld gewordendie hem met veel goedheid oncvangen en hun zijn genoegen betuigd heeft over de voortdurende pogingen, welke deze hoofdftad van Peru aanwendt, om met het moederland vereenigd te blijven. Bij gelegenheid van het vieren vau dezen verjaardag, heeft de koning den luitenant-generaal Morillo toe zijnen eerden aide de-camp benoemd. VAN DE OEVERS VAN DE BIDASSOA den 19 october. Brieven van Madrid, gefchreven even voor het vertrekken van den post, melden, dat men in die hoofdftad de officiële tijding heeft ontvangen, dat de befmettelijke ziekte zich te Murcia en te AMcante geopenbaaid beeft, en dat te Valenciaalle de poorten der Had, eene enkele uitgezonderd, als een maatregel van voor zorg gefloten bleven, De grootfte verflagenheid heerschte in deze icbooue pioviucie, wcike de meest bevolkte vau geheel Spanje is. ITALIË. TURIN den 15 october. De vreugde, geestdrift en vrolijkheid zijn ten top. Men omhelst elkander, men wenscht elkander geluk. Wij zullen het geluk hebben, onzen geliefden fouvereiuetr in ons midden te zien. De na volgende proclamatie isin groote menigte exemplarenoveral aangeplakt. Onmogelijk Is het, de uitwerking, die dezeive gehad heeft, te bei'cürijven „Karei Felix, bij Gods genade, koning van Sardinië, enz. f „Uit hooide van den onverzettelijken afftand van onzen doorluchtigen broederhebben wij de teugels van ons gouvernement aanvaard. „Wij zouden dit tijdsgewricht ongelukkig kunnen noemen, zoo door de misdaden, welke hetzelve zijn voorafgegaan, als door de verfchrikkelijke voorbeelden, die de regevaardigheid heeft voorgefchrevente (lellen, in- j dien, te midden der verwarring in fommige provinciën, de overige zich niet yoiftandig en getrouw hadden gedragen; indien de grootfte meerderheid onzer onderzaten, verkleefd en eerlijk der wereid niet een nieuw voorbeeld van den triumf van deugd cn getrouwheid over de aanflagen van misdaad en fac tiën had gegeven. Sincs lang hebben wij ons met het herftellen van orde en rust in onze ftaten bezig houden, en zonder den bijltand noodig gehad te hebben van het leger, ons zoo grootmoediglijk door de hooge mogendheden, onze bondge- nooten, aangeboden), en alleen doormiddel van een eenig korp» hulptroepen, dat ter naauwernood de grenzen des koningrylts heeft overfchredenhebben wij het geluk gehad, den vrede en de rust te zien herleven. „Ons thans aan de wenfehen onzer onderdanen overgevende en den erfe lijke» troon beftijgendezullen wij insgelijks hetzelfde erfdeel van gevoelens behoudendat de doorluchtige en onafgebroken reeks van onze beroemde voorvadeis aan onze ftaten heeft nagelaten, en dat dezelve, zoo vele eeuwen lang, voorfpoed en geluk heeft doen genieten. Op het voorbeeld onzer doorluchtige voorvaderenroepen wij den mag- tigen bljftand van God in, welke bet beliefd heeft, ons, in zulke moeije- lijke tijden, het btftuur over onze tolken toe te betrouwen. Door onzen heiligen godsdienst in alle onze daden en in alle onze gedach- ten ingelicht en ge.eidzullen regtvaardigheidftandvastigbeidmitsgaders eene heilzame en wijze goedertierenheid, onze onafscheidelijke medegezel- linnen zijn. Geëerbiedigde dienaren van een' Goddie de dwaze ontwerpen van bet hedendaagfche filofofismus vernietigt en te fchande maakt, verfchenrt den fluijer, onder welken hetzelve den dorst naar goud en magtdie het verteert, wil verbergen, en ieeraart de geloovige de middelen, 0111 zich voor de be- dricge ij e grondfteüiBgeodoor welke meu altaar en troon zoekt omverre te werpen, te hoeden. „Regters, zijt de verdedigers der onfclmld en de fchrik der misdaden; onderfteunc en befchermt den armen even gelijk den rijken; ftraft zoowel de ©ngeregtigheid der magt als de aanvallen der begeerlijkheid. „Publieke adiuiniftraceurcndat bedaardheid, naauwkeurigheid en waak- zaamheid bij uwen arbeid voorzitten; hoort de klagten des rarnpfpoeds met welwillendheid aan, en dat alle regtroatige verzoeken Van 11 bijftand en be- fcherming verwerven. L" gij, onze getrouwe krijgslieden, indien eenige verlaagde menfehen uwe (landaarden onteerd hebben, zoo heeft de kreet van verontwaardiging, met welken gij hen verdelgd hebtu uwen alouden luister en de liefde van Uwen fouverein behouden. „Wij zuilen het als een' pligt befchouwen, om onze erkentenis te betui gen aan allendie, bij onze verleden ongelukken, hunnen ijver en hunne liefde voor den perfoon des koningsonzen doorluchtigen broederen voor ons verdubbeld hebben. D enaren en beambten van ons koningrijkwij vorderen van u een god- vreezeud gedrag, ijver en vlijt in de vervulling uwer pligcen en eene grenze- looze verkleefdheid aan ons gouvernementzie daar het eenig middelom belooning voor uwe verdiensten te verwerven. Wij zullen nobir èe ÖÖeeS voor iaauwheid en onverfchilligheid in de uitoefening uwer ambtsbezitrheder) fluiten. De chefs zullen voor het gedrag hunner óndergefchiktén veranr- woordeli. TS4"U> Vaders van huisgezinnennoodlottige voorbeelden hebben öds de nood' zakelijkheid doen gevoelen, om sandaebtigiijk over de opvoading en het rnjz drag uwer kinderen te waken. Wij zullen het gezag der vaderlijke mast KB- fchermen en voörftaan. s „Watu, inwoners onzer hoofdftadaanbelangt, uwe gevoelens zijn öriS bekend. Zoo eene ftoutmoedige factie u door geweld verrast heeft, zo3 verleiding, de trekken der jeugd aannemende, de gelederen der opftandelin- gen vergroot heeftzoo was echter uwe droefheid te midden dezer tooneelëii de zeer getrouwe tolk uwer harten en een zekere waarborg voor uwe trouw Bijaldien gü in deze edele gevoelens volhardt, zult gij ons verblijf onder zeer veraangenamen, en gij zult voor altoos onze hooge welwillendheid waardig maken. „En gij allen, onze dierbare onderdanen, ftelt in tjns al uwe hoop; wjf zijn bij uitfluiting met de zorg voor uwe wezenljjke belangen bezield Dat eendragt u vereenige rondom onzen troon, welken uwe voorvaderen doof hunne liefde door hunne deugdenen met hun bloed hebben önderfchraagd - erv van welken zij veiligheid, regtvaardigheid, beloowng, eer en befchef- ming hebben genoten, „Alsdan zult gij die dagen van geluk zien herleven, waarin men de be driegerij ke en ondeugende theorien, welke tegenwoordig beerfeben verach tende, de goede zeden, de liefde toe den koning, gehoorzaamheid en verkleefd heid der onderdanenals de eenige en eeuwige grondflagen van het gcliik dét' volken befchouwde. „Gegeven te Gavone, den 13 october 1821." KAREL FELIXa DUITSCHLAND. HANOVER den 19 october. Offehoon Z. ftritt. M. de tegert dingsdag aangekondigde groote mauauvres niet heeft kunnen bijwonen, zoo hebbed dezelve niettemin, uit hooide der vele alhier aanwezige vreemdelingen varii aanzien, echter eerst op woensdag, plaats gehad. Gisteren is de verjamla-* van den llag van Leipzig alhier plegtig gevierd geworden: op de Meckeléf- heidewerd eene groote parade gehouden, waarbij de artillerieën infanterie een algemeen vreugdevuur maakten. Op den middag had de hertog vaaCam; bridge cie vreemde gezantenbenevens alle de buitenlandfche en inlandfchd genvraala-perfonenbi) zich ter maaltijd. Deze feestdag werd door pracht!" vuurwerk befloten, waaraan reeds federt verl'cheidan jaren gearbeid was ed hetwelk, naar men zegt, meer dan 20,000 daalders gekost heeft. FRANKFORT den 21 october. Wij hebben hier bulletins der Griekfchtf regering te Modon ontvangen, nopens de krijsverrigtingen der Meienen, tof den eerftmt feptember. Dezelve dragen den naam van Vrijheid-blad. Volgens dezelve is Jusfuf-pacba bij Avarin geflagen geworden, met verlies van <Sod man, onder welke drie Bimbafcbcn. De vesting Argos was veroverd. Vorst Demetnus Yplilanci bevond zich te Patras, waar een Grieksch leger vanmeër dan to duizend man ftond. Men roemt daarin de gematigdheid, welkë örtio trent de gevangene Turken geoefend wordt. Ook Coron en Bikajow wordeii onder de veroverde vestingen geteld. De Grieken zijn flecht en niet eeh- vqfmig gekleed. De krijgsmagt in Peloponnefus bedraagt 30,000 man, waar van (lechts een derde eenigzins wel gewapend is. Een duchtige ftok, een flin- ger en eene menigte fteenen zijn de wapens van velen. Sommigen hebben ook zwaarden en pistolen. In de lieden zijn meest allé ingezetenen gewapend. Iri» tnsfehen zijn de Turken nog fteeds zeer gevreesd. FRANKFORT den S5 october. De prins Alcxander van Hohenlohe, did zich door zijne zoogenaamde wonderdadige genezingen eenen naam heeft ge maakt, heeft aan de pastoors van het koningrijk Beijeren gefchreven, dat zij ne verzwakte gezondheid en talrijke bezigheden hem niet langer toelaten, oei het bezoek vau hulpbehoevenden te ontvangen, met verzoek, dat zij die be kend zouden maken, ten einde te beletten, dat de zieken eent veergeeffché reis inogten doen. F R A N K R Y K. PARYS den 24 october. De ftad Sedan, met regt trotsch er op, van dek maar'fchalk Turenne in derzelvef muren te hebben zien geboren worden is gemagcigd geworden, om deüzelven.een ftandbeeld in brons op te rigten,'eti heeft de uitvoering daarvan aan den heer Gpiseen' onzer bekwaamde beeld houwers, toebetrouwd. Het model is afgewerkt en het beeld zal weldr* gegoten worden; allen, die hetzelve In de werkplaats van den heer Gois be- zigtigd hebbenkomen overeendat deze arbeid de faam van den maker nog zal vermeerderen. Heden ten 4 ure is Deruaultde moordenaar van den luitenanf-generial Du jon, op de Place-Grèva, geëxecuteerd. Van Lisfabon den 9 october fehrijfc men, dat aan de conciërges varihefc paleis der iuquifitie aldaar en te Evora is toegedaan, om het inwendige dier gebouwen en de onderfcheideoe ftrafwerktuigen aan bet publiek te doen zien. Gok hier dus mag de menschheid zich verheugen over de zegepraal der ver lichting op wreedheid en gewetensdwang BRUSSEL den 26 october. In de fabrijk van de heerên Cokerill j btf Luik, is een der voornaamfte ftükken van de ijzeren brug gegoten, welk* tusichen de beide dokken der ftad Antwerpen zal worden aangelegd. Deze operatie, de eerde van dieu aard, welke op het vaste land ondernomen is, had gröote zwarigheden inter oorzake van de grootte van dat (luk, hetwelk 17 Nederlandlche ellen lang, een el, gemiddeld, hoog is,enfleplns <5duimea dikte heeft. De uitftag van deze kunstbewerking Iaat volftrekt niets te wen fehen overig, en deze proeve vernietigt allen twijfel, welke fommige liedeii nog, over de mogelijkheid om een dergelijk werk in onze gieterijen tot ftand te brengenkoesterden. 'sGRAVENHAGE den 29 october. Heden, omftreeks half twaalf uren, is de Tweede Kamer van de Staten-Generaal vergaderd geweest. De heet Mcmbredejongst gefungeerd hebbende voorzitter van gemelde Kamer, be zette den prefidialen doel. Het aantal der aanwezige leden was 37. De notulen van bet verhandelde in de drie jongst gehcudene zittingen, te' Brusl'el, werden gelezen en gearresteerd. De voorzitter benoemde vervolgens drie eommi$ftenbelast m.et het onder zoeken der in hare handen te dellen bewijsüukken van verkiezing vaudenieuiY gekozen en herkozen leden van de Tweede Kamer der Staten-Genersal. De bewijsftukken van verkiezing werden door den prefidenc aan de benoemde com-

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1