MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag den 9 Octobe£ No. 121. 1821; N IE U W S T Y D 1 N GEN SPANJE. duitschland. *j\ fADPin den 20 feptember. I» do volksklub was befloten om eergisteren i v eenen plegrigen omgang te houden door de timen van Madrid, en de beeidtenis van Riego, wiens afzetting veel misnoegdheid verwekt had, in triomf te dragen. De politieke chef liet daarop eene proclamatie bekendmaken, bij welke hij die proc'csfie verbood, en tevens de vergaderingen van de klub floot. Niettegenfiaande dit verbod zag men veel volk zamenfcholtnen de troepen, benevens de nationale garde, kwamen in de wapenen. Te vijf uren des avonds, kwamen eenige bonderde menfehen met het met palmtakken ver- fierde portret von Riégosan, en trokken het Pradodoor, voorbij de bij de poort del Sol gefchaarde troepen welke hen ongemoeid lieten. Daarop be gaf zich de menigte naar de plaats der conftitutie onder het herhaald aanheffen van leve Rrégodood aan zijne vijanden! hier ftond de militie te paard, die hen met de grootfle bedaardheid ontving; vervolgens trok de fcbreeuwende hooD volks naar de plaats der nmnicipaliceitwaar de politieke chef hen ver maande van uit een ie gaan, en, toen zij daaraan niet voldeden, maar tot baldadigheden fchenen te willen overflsan hen door een bataillon nationale mi litie met gevelde geweren uit een deed jagen, en zichzelve van het in triomf gedragen portret meester maakte. Hierbij Werden wel eenige perfonen ge kwetst doch niemand gedood en te middernacht was de rust geheel herdeld. Het bij deze gelegenheid door den politieken chef getoond fiandvastig gedrag geefc veel hoop voor de toekomende rust tier hoófdftad. De eigenaar van het koffij'suis de Fontana-d'Orowaar de klub hare zittin gen hield, is in hechtenis genomen, en zoo als fommige verzekeren wederom ontflagen. Den 20 heeft de politieke chef nog cene proclamatie uitgevaardigd, om de ouders te vermanen van hunne kinderen te verbieden van zich bij de volksop- f loopen te voegen, en ook de werkbazen voor het gedrag hunner werkgasten verantwoordelijk te (tellen. SEVILL1E den 14 feptember. In den ochtend van den 11 dezer maand, heefc men ontwaard, dat men de fchatkist ui^de hoofdkerk getlolen had; liet fchijntdat de dieven door het dak zijn binnen gekomen, zij hebben eene fom van 492 millioeneii realen (omtrent 6i,oo« guldens) medegenomen. ITALIË. FLORENCE den ar feptember. Onze courant deelt vele bijzonderheden mede betrekkelijk eene reize van de aartshertogin Maria Louifh, hertogin van l Pa-rr H. M is den 14 dezer maand, te Pontremoii, eene ftad in ons groot- j lie o.:dom, aangekomen, en is met alle eerbewijzen, aan haren rang ver- fehtiidigd ontvangen geworden. Van daar heeft zij de reize naar la Spezzia voortgezet, alwaar zij zich naar Livorno heeft febeep begeven. j ZWITSERLAND. LAUSANNE den 25 feptember. Het Bernfche comitéter ondevileuning der Grieken opgerigt, beeft den 15 dezer, eene nieuwe uitnoodiging voor eene algemeens bijeenkomst, welk den 23 dezer plaats zal hebben, publiek- g-msak.:. Er is questie, om eene regelmatige adminiftratie te organiferen1 zoo voor defemmen, welke reeds gefiorezijn, als voor die, welke in het 5 toekomende zullen worden ingefchreven. Men ziet reeds in Zwitferland een zeker aantal Duitfche ftudenten aan- komen, welke zich naar Marfeiile begeven, van waar zij naar Griekenland fcheep zullen gaan. BERLYN den 27 feptember. Voor Leipzigen voor Duitschland in het algemeen, zal de affchaffing der vrije haven vaü Odesfa voordeelig zijn, daar men zal trachten vele goederen wederom te land naar Rusland te voeren, dief men tot dusver over Odesfa ingevoerd heeft. in het Bevfmch tijdfehrift vindt men het volgende artikel van profes-* for Ditnnnromtrent het weder; Mijne theorie van het weder voor de zomermaanden, koude ik tot heden Hechts op die natuurkundige gronden bouwen, welke het afgeloopene winter- weder aan de hand boden, en moest ik de toekomende iucbcvoranderipgen in den Europifchen dampkring, grootendeeis van de masfa's fneeuw afleiden, welke zichvan het begin der lente af, tot in zomermaanddoor meer en meer toenemende zonnehitte 111 wolken en regen oplosten. Bij gebrek van coirespundentie van de oevers der Yszee onder den 66 tot den 79 graad noor der breedte, Itonde ik het ontdooijen en het losbreken der ijsfchollen, en derz.L*. er hoedanig'neids verhouding bij mijne voorfpellings-tafelen niet in re kening brengen. Voor den zomer dezes jaars was echter, naar de geringe hoeveelheid van de fheetlw te oordeeien, die zich in den afgeloopenen win ter op de F.uropifche bergtoppen bevond, geen grond voorhanden voor eenen natten junij of jtilijen het warme en drooge weder, in de laactle helft der maand april, had, mee zeer geringe veranderingen, op deze wijze moeten aanhoudentoen echter deze warme dagen van april de fcbollen in de Yszee aan de noordzijde van het vaste land van Azie en Europa van lieverlede ontdooi den, en deze op den 10 mei dezes jaars reeds naar den Atlantifchen oceaan begonnen te trekken, zoodanig, dat de eene ijsfchol op de andere fliei, wtedoor eene ontzaggelijke menigte drijfijs, daardoor in beweging gefield, in den zeeftroom wegdreef, zoo werd van de oppervlakte des aardkloots, in het zuiden en zuidoosten, de vrije warmte van de nabij zijnde hoogten 011z.es wcrelddeeisals ook van de eilanden, aan deszelfs noordwestelijke zijde weggenomen. Hierdoor werd de dampkring boven de Europifehe landen ten boogde verkoeld, en viel er 111 de laatfle helft van junij en zelfs nog tot den l 2 julij zeer veel fneeuw op de bergen, waarvan de poren 2ich tot in het f Maik Braiidenburgfche uieftrekten; die veranderde de gefteldheid des damp- ferings, die tot groote hitte voorbereid was, en zie daar dan ook de oorzaak van het Ibchte weder. Het is waar, dat de natuuronderzoeker dit alles vooraf, móest is aanmerking nemen; dan hij is niec altijd in ftaac gefield, de daartoe 1 gevorderde berigten omtrent de gefteldheid der Yszee en der bergtoppenter regter tijdte kunnen inzien. De voorafgaande kennis van de hoogte en diepte'der fneouwklotnpen op debergen, fielt den natuurkundigen in ilaathet leuie- en zomerweder te voorfptllen, en die van den toeilaud der ijsfchollen in het noorden, naar evenredigheid hunner broosheid of llerltte, om de ver. 3 anderinjt van de verfchijnfelen des dampkrings, inde naaste weken voor en j na pen langden dagop te geven." AUGSBLRG den 25 feptember. Temidden der tegenflrijdighedendie; die 111 ce tijdingen, weike wij zoo wel uit Weenen als uit Rusland aangaande de zaken van Turkije ontvangen, nog fleeds blijven heerfchen, hebben wij opgemerktdat de hoop op liet behoud van Trede tusfehen de twee rijken onlangs zeer fchijnt verzwakt te zijn. Ia Warfcbau, bij voorbeeld, fchijnt iedereen overtuigd dat de Turken Weidra aangevallen zullen wordert gaat zelfs zoo verre, dat men opgeeft welke Rusfifche armee de vijandelijk, heden beginnen zal. J Onder re, omtrent die groote vraag rondloopende geruchten van nITenaard onderlcheidt men er eenvolgens hetwelk eene mogendheid van het zuide lijk Europa, wier koophandel in de Ottomannifche (laten geene groote be gunstiging geniet, toenadering tot Rusland had doen blijken, en neiging om hare fhatkunde in het tegenwoordig tijdgewricht met die van gemeld land overeen te brengen. Lieden, die meenen beter onderrigt te zijn, verzeke ren dut die mogendheid zich, in geval van oorlogbepalen zal, om deftreng- fle 'neutraliteit in acht te nemenhetwelk nog altijd de belangen van hec Petersburger kabinet in de hand zou werken. Van eenen anderen kant fpreken verfcheidene onzer (laackundigen zeer geheimzinnig over eene nadering, welke onlangs tusfehen de hoven°van Wee nen en Londen zou plaats gehad hebben, met oogmerk, om de zaken van Turkije op de gefchikfle wijze ten einde te brengen. Men fpreekt over nieuwe nota's, die tusfehen gemelde gouvernementen en het Rusfifche kabi- nec gewisfeld zouden zijn. Zoo de zaak zich bevestigt, zou daaruit volgen dat de dienaangaande begonnen onderhandelingen niet op het punt zijn"van geëindigd te worden. (Bijzondere brief in het Franfche ministeriele blad FRANKFORT den 29 feptember. In eender laatfle Besbacktersdiavau den 22 dezer, leest men hergeen volgt: „Volgens de directe berigten uit Buchaiest, van den 9 Teptember, Hadden de Turken, die er zich bevonden, met de gebruikelijke ptegcigbedenen on der falvo's uit al hun gefchut, den 6 te voren het feest van Kurban-Bairam, ot den kleinen Bairamdar altoos yo dagen na deu grooten invaltaange vangen. De publieke rust was er in het geheel niet gefloorti geworden. De kiaja bey had de benoeming van den pachn van Silisxria rot bevelheb ber aüer vestingen aan den Donau tot Beigrado irrgefloter-hekend gemaakt. Van deze benoeming aan den ksimaksn beige gevende, had de nieuwe be- veikeober hem opgedragen om ftreng -toe te zien dat deMtiaja niet ongeflraft liete het misdrijf van eenïg militair die een vreedzaam ingeze en mogt ver ontrusten. „Men verneemt ven de Rusfifche grenzendat bet kamp vop hec der de leger-korps bij Schitomir opgebroken isen dit gezegd korps »!e kunconne- menten betrokken heeft." Er zijn brieven uit Odesfa van den 5 dezer, welke fpreken van een gewacht wordend verbod van uitvoer van granen mar den Archipel. Vcr- fcbillend wordt ciit natuurlijk uitgelegd; m.r.r wanneer uien in overweging neemt, nat da i.oogfle prijzen zoor. de granen: ce bedingen zijn op de in op- ftand zijnde Griekfehc eihnstsn in den Archipel, en dat daar ook op hoogen prijs liaan allerlei wapenen en kiijgsbcltoeftenwelke men zeker meent te we ten dat vele der laacfteüjk door de Dardanelien- gepasfeerde Rusfifche koop- vaardijfctiopen aar. boord hadden, dan heeft dc.te maatregel meer een vrede lievend dan een oorlogz.ugti.v voorkomen. GROOT BRIT-TANJ.fi, LONDEN den 2 sctober. De Times had in een zijner artikels gezegd, dat de meerderheid der ministers de vaste overtuiging koesterde, dat het eer de kanonfebbt in Europa hun geheele financiële ftelfel in de lucht zou doen fpringen. De laurier antwoordt, dat de Times éven onbewust 1 is van de overtuiging der ministers en van cle bedoelingen der kabinettenals. de >paii die voorgaf met alle hoven in briefwisfeüng te ilssn, en .een van wiens hoog geroemde depeches, hem oncvOJende, bleek een brief van zijnen kleederma ker te zijn. Ondanks de maatregelen, door ons gouvernement genomen cm den fla- venhandel aan de Afrikaanfche kust ce doen ophouden, wordt dezen nog (leeds mee dat oogmerk door fchepen van onderscheidene natiën bezocht. Onlangs is eene Spaanfche van de Havana gekomene goëiec, met 250 negers" tan boord, opdelïoogtederGailinasrivier,door eenen der in die flreken zoo menigvuldige d war! wind en verrascht en overzij geworpen; Hechts twaalf raen- fchen zyn den dood ontkomen. Men maakt gebruik vr.n 'skonings afwezigheid om eenige groote verbe teringen en veraudejringvu in hec paleis van Sc. James en op Carkon-Houfe te maken. Daar het Zr. Ms. voornemen is oin voortaan zijr. hof te Sc. James te houden, worden in hetzelve eenige vrij belangrijke veranderingen vereischt en hec paleis van Carlton-Houfe .moet met eene verdieping vergroot worden! Dewijl echter dij 's konings terugkomst deze paleizen nier in gereedheid zul' len zijnzoo zal Z. M. het paleis van Buckinghara voor eer.igen tijd betrekken. De baron Malizahnde Pruisfifcbe chargé d'affairesbeeft gisteren met den heer N. M. Rothfchild en eenen notaris, voor 60,500 pond fterl. aan fpeciale bons van de leening van Pruisfente Londen door den bankier Rothfchild genegotieerdin de batik vernietigd; zijnde dit de tweede helft der bepaalde fom voor de aflosfing der bons ir het derde jaar, alsmede de befpaarde interest op de 348,700 pond, welke met dea 1 april dezes jaars ingefloten ge- redimeerd zijn. In de vorige week is in zee bij Jerfeij eene flesch opgevischtweike den 1 maart laatstleden, op 52 graden breedte en 24 graden lengte, door de Mar ga retvan Glasgow kapitein Allen, was over boord geworpen, met oogmerk om den loop van den ftrocm aan te duiden. Het papier, dat in de flcsch lag en door kapitein Aden gefchreven was, is naar Lloijds gezonden. Van Rio-Jatieiro fchrijft menden 23 julij dat lord Cochrane Arica ver rast heeft, waar hij met 500'man geland is en de plaats ter plundering over gegeven heeft. Er lagen vier fchepen in de haven, die in hunne banden vie len, te weten lord CathcartCotumbi*Jtfepk en Robert, van welke de twee eerde hunnen ladingen gelost hadden. Van Porto-Rico fchrijft men, dat men er in het laatsc der maand julij een complot onder de (laven ontdekt hadeti juist daags voor het ten u cvoer gebragt moest worden. Deze zamenzwering was zeer behendig ep zeer ge heim gefmeeden ftrekre zich tor de grootfle districten uit, zoo dezelve al niet algemeen geweest is. Verfcheidene opperhoofden van het complot zijn in hechtenis genomen, en, 11a de krachtdadige, door den gouverneur in hec werk gefieide, .maatregelenom de verdere aanleggers uit te vinden en de pu blieke rust te hand'n,avenwas er gelukkig niets meer te vreezen. De Amerikaanfche berigten,. tot den 11 feptember, melden, dit, ge durende de drie eerste dagen dier maand, een hevige florra zoo te Nieuw. York, te Philadelpbiaals langs de geheele kust van Comiecticut tot aan de Delaware, groote verwoestingen aangerigt heeft. In vèrfcheidene (leden heerscht de gele-koortsSavamiah en Nicuw-Orleans waren echter tot nog c^

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1