MIDDELBÜRGSCHE COURANT. i8au No. ii 6 Donderdag den 27 September. N I E U IV T T D J N G E N. NEDERLANDEN. Z E E tTdTnG E N. AFRIKA. TUNIS den i feptember. DeEngelfche confu! alhier had 3an den boy verzocht en van depzelvon verlof tot het verrrek van eenige Grieken verkregen. Dit verlof. Iedere ingetrokken zijnde. delde deze diplomatieke agent alles in het w-rk0111 hetzelve op nieuw te bekomen. Zijne pogingen zijn niet vruchteloos geweesten twaalf Grieken hadden reeds het land ver laten, toen de andere confuls. door dit voorbeeld aangemoedigd, dezelfde gonst voor de perfonen dier zelfde natje onder hunne befcherming geplaatst, verzochten; de bey weigerde zulks echter, en men heeft reden te denken, dat zijn nieuw befiuit onherroepelijk is. DUITSCHLAND. TRIEST den 6 feptember. De Arnauten en, Epiroten rakèn iederen dag met de Turken handgemeen, doch zondereenig beflisfend voordeelwijlde Turken ook aan hunlie zijde een groot aantal Arnauten hebben. De z2skder volken van Albanië is geheel en al van die der Grieken afgezonderd. De Bcys van Albanië, onder anderen Omer yrioni en Pascobey hebben mer de Porte eamengewerktom de magt van Ali-Pacha te fnuiken; maar hunne eenige beweegreden was de hoop van hunne eigene magt te zien herlevenwelke door dien verfcbrikkelijketi despoot vernietigd was. Dit was het voornemen der Porte nietzij wilde AU perfooniijk firaffen, maar ook de eenheid van beduur, welke hij ingevoerd had, behouden. Van daar de opdand der Beys of leenheeren van Albanië en Ëpirus tegen de Pacha's en de Tnrkfehe gou verneurs. Met is eenigliik aan dien daac van zaken, dat men het verwijl moet toelchrijvenhetwelk de overgave der vesting van Janina ondervindt. Ali- Pachatot lageren Üaat gebragt, wordt ook met meer zoo llerk door zijne bberen gehaaten deze leveren hem hulp aan manfehap en san levensmiddelen. WEENEN den li feptember. HH. MM.de keizer.en de keizerin zijn giateren alhier terug gekomen van de reis, welke zij nsar hunne domeingoe deren als ook naar IJnzSalsbnrgenz. ondernomen hebben. -*• Men leest in onzen Biokacbter een artikel over Turkije, waarvan het volgende de hoofdzakelijke inhoud is: „De Raat der zaken in Morea en de aangrenzende provinciën van Romilie wordt van dag tot dag verwarder. Elk wil in deze oproerige landen regen-n en bevelenmaar niemand gehoorzamen. Prins Demetrius Ypfilantidie on lang», te Calamata aangekomen en als gevolmagtigde van zijnen broeder Alexan- der in Morea opgetreden wasgeloofdedat alles zich dadelijk aan zijne bevelen zoude onderwerpen, en vorderde derhalve, dat de metropolitajien de bisfehoppende overige opperhoofden en de provifionele fenant den eed van onderwerping zouden afleggen; hij deed deze oproeping uit het legerkamp voor Tripolitzamaar de «.t acht perfonen zauiengefielde regering weigerde dezen eèd te doenhetgeen ten gevolge haddat prins Demetrius Ypfilanti Tiaar Calamata terug keerde. Intusfcheu houdt zich de Metropoliet vgn Pa tras in zijne veriierkte refidentie Oblo, voor opperbevelhebber en dictator, op welken titel de gezagvoerder van Calamata, die Coron, Modon, Arkadia en de omliggende Ere ken door geweld van wapenen ten onder hgbragt heeft, ook aanfpraak maakt. Papadiamandopulodie met eene lading krijgsbehoeften van buiten 'slands terug gekeerd, en daarvoor door de natie weder in genade aan genomen is, wil ook opperveldheer zijn; de primaat van Patras, Londongia die geene andere eigenfehappen dan eene groote eerzucht bezitis in het zelfde geval en daarover met den Dictator teOblo in onderhandeling Andreas Londo, voormalig primaat van Wosfizza, wil zich ook de waardigheid van opperbevelhebber toeëigenen, De Bey van Maina wil, even ais Colocotroni, in ilen fenaat en in het leger kommauderenhetgeen het plan van den generaal Petimefa, den kwakzalver IJrojfó en den apotheker Ceracaris insgelijks is. In het kort, het geheele land is in even zoo vele partijen als partijhoofden ver deeld, van welke ieder zijne eigene belangen voorftaat. Dit firekt den Tur ken tot voordeel, die (leeds in bet bezit van aiie de vestingen zijn, wasrzij zich, onaangezieu hec dagelijks toenemend gebrek aan levensmiddelenhet welk hun door hunne aan zinlijk genot gewone levenswijze dubbel zwaar ■valttot nogtoe dapper verdedigen. Patras wordt op nieuw door de Grie ken belegerd. Prevefa, dat federt de helft van junij ten mauwden ingeiloten en door de Suüoten belegerd wasis den 11 jtilijdoor een korps van 3000 tnatidie eronder bevel van Ismafl-pachauit janina, over Fanar inrukten ontzet. Arta wordt nog (heng geblokkeerd, en Ali, pacha v«n Janina, houdt zich in zijne oude pofitie Baande." Omtrent eten (laat der zaken noordwaarts van den Donau behelst het zelf de blad de hieronder volgende berigten „Onze tijdingen van de Wallach ij fche grenzen gaan tot den 29 augustu». De brieven uit Bucharest van den 24 melden, Jat de rust aldaar herlleld is. De Arnauten hebben zich met de grootlle dapperheid- verdedigd. De Turken moeten ongeveer 1000 man verloren hebben. Men berekent dat ruim 80 Ar- notuenbij het begin van den aanval middel gevonden heibende om zich te vermommen en te verfchuflen, aan den dood ontfuapt zijn. Er zijn 19 hui zen verbrand. Behalve de Turken en de Arnauten is er niemand omgekomen. Op de grenzen beersebt thans de fliite der woestijn, hetgeen de ge- meenfehap met Bucharest zeer moeijelijk maakt. De benden verflrooide in- furgenten, die het land rondzwerven, hebben of het Turkfche grondgebied verlatenof zijn naar de grenzen van Moldavië gevlugt. Sedert de Otto- nvmnii'che.troepen naar Bucharest terug geroepen zijn, zijn zij geheel en al van de ('oitenrijkfche grenzen verdreven. Alle de korpfen Janitfaren, die zich in IV oldavie en Wallachije bevonden hebben bevel ontvangen om die provinciën te verlaten en reeds nu naar den Donau terug te trekken. Den s8 augustus is er bij den Kioja Beij eene vergadering van de Turk fche opperhoofden en van die der Boijaards gehouden, waarin een bevel van «jen Pacha van Silisiria voorgelezen is. Hij draagt daarin de. beweegredenen voor, welke den ondergang van Caminar Sawa en van zijn korps Arnauten veroorzaakt hebbenen legt den Kiaja-Beij en den Boijaards d« verpligting op om de algemeene rust te handfiaven. „De beambten van het Rusfifche gezantfebsp te Bucharest, hebben in de gebouwen van het Oostenrijkfche agentlchap de wijk genomen." HAMBURG den 18 feptember. Te Berlijn meende men met zekerheid te weten, dat een conrrier, van Pofenaldaar de tijding had aangebragt, dat de keizerrijke Rusfilche garde, van Petersburgnaar Minsk is gemarfebeerd en dat Z. M. de keizer dezelve volgde, naar dien de hoop op een gunstigen uitflag der onderhandeling opgegeven was en de oorlog tegen de Turkeu thans beflist zou zijn. De baron von StroganofF hield nog quarantaine te Odesfa. De jongste berigten van Weencn luidden vredelievend. Volgens berigten van Mahga win den 25 augustuswas deüanflekchdé ziekte, door het (chip Jnitiutnkapitein Decker, in die haven, uit welkend alle de fchepen weggezonden zijnaangebragt. S P a N j E. BARCELONA den 8 feptember. Onze triaftand Wordt iederen dag be denkelijker. Men begint te vreezen dat het zaad der befmecing zich ook fri Bsrcelona zelve beyinde. Tan den 5 tot den 7 dezer zijn te Barcelonetts 39 perfonen door de befmetting aangetasten men telt daarentegen maar 4 herfteldentwee perfonen zijn re gelijker tijd in het groot lazareten isiri het huis der onder-koningin van Peru gedorven. Tortofa is ook door de befmet ting aangetast. De Franfche confal heeft deze ftad verlaten. BAYONNE den 15 feptemberMen fpreekt in 't geheel niet meer övér Morilloals of h(j nimmer bedaan had; bij is nog niet opeevolgt in zijrf militair kommandementMonte-majoor neemt zijnen dienst ad interim wïaf. Ordentelijke lieden, die door hunne zaken verhinderd zijn Madrid te ver laten haasten hen om zich in de burger-militie te doen infehrijven, van wel ke men nieuwe bataillons vormt. FRANKRYK. PARYS den 19 feptember. Van Uerment wordt ons, in dato den 15 fep tember. gemeld, dat de delvingen aan den Mont d*Or, welke, gedurende hec verblijf der hertogin van Berry die aldaar de wateren gebruiktworden voort, gezetniewe brokken van kolommen hebben ontdektbehoorende tot gebou wen, welke de Romeinen aldaar gedicht hebben. Eene no» belangrijker ont dekking bedaat in eene nieuwe bron, die uit het bad van Cerar oncfpruit. Dé graad van warmte van deze bron welker kwaliteiten tegenwoordig door den' geneeaheer van het bad worden onderzocht, is van vier-en-dertig en een'hal ven grsad van Reaumnr, en derzelver omvang is vrij aanmerkelijk. H. K/ H. heeft de verfchéiden aldaar gevonden wordende voorwerpen met de leven, digde belangftelling bezigtigd en de inwoners van den Mont-d'Or veroorloofd, om den naam van Fontaine-Caroline (Karolina-bron) aan de nieuw ontdekté bron te geven. Terwijl een fanatieke ijver, in fbmmige plaacfen van Duitschlandal nog de vervolgingen der tijden van o.iwëfenheid tegen de Israëliten zoekt te ver nieuwen, zoo leveren vgrfcheideri hunner, in Frankrijk, voorbeelden op, waardig, om aangevoerd te worden. Twee jonggetrouwden van dezen god}, dienst, de heer Jofeph Levy en mejuffrouw Esther Lippmao, hebben derf dag van hun huwelijk, te Verdun, door weldaden gekeuruerkt. Behalve ver- fcheiden giften aan hunne behoeftige geloofsgenooten hebben zij dén Mairé van Verdun eene fom van 100 franken ter hand gefield, om onder de artrietf dier dad te worden rondgedeeld. PARYJ den 20 feptember. Men fpreekt algemeen van een prachtig kris tallen fervics, hetwelk bedeld is om te dienen voor een diner dat men voor nemens is aan den koning v3ii Engeland te geven, bij gelegenheid van Zij nen doortogt te Parijs. De fmsak van dezen fouverein voor zulke voorwer pen van Itixe, is alaemeen bekend. Sir Robbert Wilfonwiens afzetting is bekend gemaakt, is thans te Parijs. Die generaal heeft aan Z. IC-. H. den hertog van York, opperbe velhebber der Engelfchè legermsgtverzocht dat voor een cpmperente regt- bank een onderzoek naar zijn gedrag moge plaats hebbeii. Deze vordering verdient regematige goedkeuring. Men weet dat het gemeen te Madrid Zich verzameld heeft en bnitetr- fporigheden van onderfcheiden aard heeft bedreven, terwijl men tegen detr koning de vreefeiijkde beieedigingen uitbraakte, meenende zekerlijk de pu blieke autoriteit daar door tc dwingen om Z.'M. te noodzaken te Madrid terug te keeren. Bij deze bedroevende tijdingen kan men voegen dat de hotels van de Oostenrijkfche en Engelfche Ambasfadeurs zijn aangevallen, en dat bee hotel van den graaf de Lagarde, gevoiinagtigd minis ter van den koning van Frankrijk, hetwelk tot heden ontzien was, op het punt ftond om door dezev woedende menigte geplunderd te worden, die, na de deuren te hebben over weldigd op de Binnenplaats de glazen iufloegen zeker tot het uiterde zou de gekomen zijn, indieu de gewapende magt niet tot hulp toegefchotea ware. Sommige dagbladen fpreken deze berigten weder tegen, rustigfebynt het echter te Madrid met te ziin. BERGEN (in Henegouwen), den 22 feptember. In de gevangenis te Cbarleroy is onlang» een man overgebrsgtdie eene zijner dochters, elf jaren lang, In eene foort van onderaarsch gewelf, in zijn woning te Merbe-le-Ch«- teauheeft opgefloten gehoudenalwaar zij, gedurende dien geheelen tijd, niet» dan water en brood gehad heeft, zonder colt met iemand eenigen om gang té hebben. ROTTERDAM den 24 feptember. Volren» een particulieren brief uit Stnima, van den 17 augustus, was men er toen van de baldadigheden der Turken bevrijd en de rust aldaar herdeldalle de Europeanen, die zich aan boord der fchepen hadden begevenwaren in hunne haizen terug gekeerd en de markten en alle de winkels federt achttien dagen geopendeen ieder had zich ook weder aan zijn werk begeven, waardoor men hoopte, dat de handel zoude herleven, en van de pest waren geene fporen meer te yinden. Eeniga voorname Griekfche familien warentijdens de laatde onlusten, naar Italic gevlugt. MIDDELBURG den 25 feptember. Op woensdag den 10 october 1821 des middags ten 12 uren, zal, aan het lokaal van het Gouvernement te Mid delburg, worden aanbedeed; i°. Het maken van eenen binnen aanleg tegen een gedeelte zeedijk van der» polder van Eeilewoutsdijk 29. Het betdellen der verzinking in de zandplaat, ten westen van de haven van Ellewotsaijk. VLISSTNGEN den 25 feptember. Het febip Rtith Mary i» op heden van deszelfs quarantaine ontflagen. In deze dad is gearriveerd IfabeHakapt. Johs. Disbtnati, van Londen, met tabak. Alhier is ter. reede gekomen het fchip ferms, kapt. L. J. Petterfen, van Tromfoe naar Dordrecht gedestineerd roet dokvisch. Sedert onze laaide zijn, voor Antwerpen bede'rod, alhier ter reede ge- kemen Maria van Qhtkapt. J. P. Kelder, van Petersburg, met Pakgoederen

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1