MIDD E LB URGSCHE COÜRANTi Mo. na. Dingsdag den 18 Septembef. NI EU tiPST-Y DINGEN. NEDERLANDEN. Z E E T r DING E N. OOST - IN DIE. BATAVIA don 28 april. Den 29 december des vnrigen janrs, i? ce Ma- kasfer eene aardbeving gevoeld, die <x\ minuut duufde en langs de zui delijke kusten van Celebes groote verwoestingen heeft aangerigtvoorname lijk te Boelekomba waar de zee verfcbmden malen tot eene verbazende hoog te, en met eene onbefchriifelijke (helheidliet flrand was op- en afgeioopen, zoodat de aldaar gelegen negerijen verre bewesten Bontain 'tot beoosten Boe lekomba bijna allen vernield zijn; vele honderden menfchen, waaronder drie Europefche militairen, waren hierbij omgekomen, en van het padiegewas hetwelk juist zoude ingeoogst wordenis veel verloren geraakt. Den 4 ja- pumj daaraanvolgende had men er weder eene aardbeving gevoeld, welke echter, zoo ver men weet, geene fchade van belang veroorzaakt heeft. Den 16 maart heeft de flerke afwatering van de rivier Tjimandimiein het diftrict Djampang, in de Preanget-regentfchappenuit de aldaar gelegen kof- fijtuinen 3330 koffijboomet) weggefpoeld en vernieldterzelfder tijd hebben acht inlanders door het inftorten van een gedeelte aarde van het gebergte, zoo in de Djampang oogst als in de Djampang-westhet leven verloren; 41 woningen, 11 lombongs of kleine rijst.pakhuizenbenevens eene menigte fa- wavelden, tiepars en gagas zijn hierdoor vernield en ouder de gevallene aarde bedolven. Bijna jaarlijks hebben er zoodanige inftorcingen plaats, wanneerde aarde door zware en aanhoudende regens van den rocsachtigen grond is losge maakt zelden echter vallen daarbij ongelukken vooralzoo de daaraan bloot, gefielde (treken meestal oubewoond zijn, of men het gevaar ziet genaken en zich in tijds kan redden. T R K Y E. KONSTANTINOPEL den 10 augustus. De Porce heeft belangrijke tne- dedeelingen van den Engelfcben ambassadeur bekomen. De Engelfcbe confuls hebben order ontvangen om op alle plaatfen, geene andere dan de Turkfche autoriteiten te erkennen, en hen alle hulp en bij (land te verleenen, welke men aaneen bevriende;!bondgenoot verpligt is;geene pasfennochfchuil- piants aan de infurgeuten te verleenen; geene befcherming aan de kooplieden hunner eigene natie, welke ann de Grieken wapenen geleverd hebben, toe te Haanaan alle Engelfche en Iönilche onderdanen is verboden den Grieken hulp te bewijzen, zullende de overtreders als roovers geflrafc worden. Ook is ver boden eenig verfchuldigd geld aan de Grieken te betalen. DUITSCHLaND WEENEN den feptember. Eenige rijke Grieken, welke foldaten voor de zaak van Griekenland aanwierven, zijn gearresteerd en gevangen binnen de ze flad gebragt. De ten voordeele der Grieken vérfcher.en gefchriften worden met vee! opmerkzaamheid gade geflagen. Eenige Grieken alhier hebben aan de uitgewekene Walachyers, waaronder zich verfcheiden jongelingen bevinden, die hij Rimnik gewond zijn geworden, 5000 guldens gefchonken, om hunne verdere reize te vervolgen; men denkt, dat zij trachten zullen, naar Morea te komen. De gevoelens omtrent den oorlog tusfehen Rusland en de Porte biijven zeer verdeeld. De Oesterrcichifche Èeobschter van den 1 feptember behelst het volgen de artikel: „De, met zoo veel verzekering, doorliet meerendeet der Euro pefc'ne dagbladen vermelde gebeurtenisfenomtrent het deeldat de Israëli ten zouden genomen heboen in de wreedaardigheden, ann het lijk van den om- gebragten patriarch gepleegd, de fcirenais van 150 Griekfehe jonge meisjes in den Bazar, en zoo vele andere geruchten, zijn teJionflantinopeltenéenenjtóle onbekend, eji een louter buitcnlandscb verdichtrel. De hoofdenderjoodfnhe gemeente te Konllantinopel hebben zelfs openlijke demarches gedaan, om de ze geruchten, welke eenen nadeeügen invloed op hunne geloofsgenootenheb ben, te doen logenflraffen." WEENEN den 6 feptember. Er is alhier een affchrift in omloop van de nota, door den Reis effendi in tiaam van den Sultan, als antwoord op het Rusfifche ultimatum,naar Petersburg afgezonden, en welke, gelijk bekend is, door den baron van Stroganoft niet meer aangenomen werd; hetzelve be helst de volgende punten: Afkondiging eener amnestie voor de Grieken, we der aanüelling der bisfehoppen, hertelling der Cbrister.-kerkenvrije febeep- vaart door de Dardanellenopheffing van het embargo op de Rusfifche febe- pen (deze twee iaatfle punten waren ook voorde proviandering van de hoofd- ftad zeer ooodig, daar de toevoer uit Egypte door de Grieken in den Archi pel geflremd is)ontruiming van de vorstendommen Moldavië en Walla- chyn zoodra er de rust herteld zal zijn, en eindelijk de uitlevering van den voormaligen hospodar van Wpljachye vorst Suzzo welke naar Rusiand gè- vlugt was. Deze toegevendheid der Turken is ongetwijfeld het gevolg zoo yan het dreigen tot vertrekken van den baron van ikroganoff, als van de be- raadfiagingen en den invloed van den Engëlfchan minister, en waardoor men dus elk voorwend fel tot oorlog wil uit den weg ruimen. Het antwoord van Rusland op deze nota wordt met ongeduld te gemokt gezien. D? Oosrenrijkfche fondfen houden zich kaande op de algemeene ver zekering, dat liet niet tot egne vredebreuk zal komen. - Men berekent, dat 180 Chriscen-famllien met den baron vanStroganofF Konllantinopel nebben verlaten, welke hem voor hunnen bevrijder en redder e/kennen. Volgens de berigten van Kandia vreest mendat dit eiland geheel voor de Pocce verloren za! zijn} de Hydrioten hebben hun eiland op alle punten verflerkt; en 200 Hukken gefchut op de batterijen geplaatstzij zijn ook goed van ammunitie voorzien en vele vreemde officieren van rang hebben zich bij hen gevoegd. In een bijzonderen brief van Konllantinopel, van den 10 augustus meldt men, dat de afreis van den baron StroganofF als een tooverllag op de Turken gewerkt en aan bet moorden een einde gemaakt hadrie vrees voor den oorlog met Rusland had hen zoodanig met fchrik vervulddat de rust oogenblikkeliik lierlleld werd. Van de door de Grieken geflagen Turkfche v'oot waren weder eenige fchepen in de haven binnengeloopenen hadden door de medegebragte tijdingen uit den Archipel eene groote neerfiagtigheid in de hoofdflad te weeg gebragt. De heer van Dalberg, die eene oproeping aan de Duitfche jongelmg. fchap heeft bekend .gemaakt, om hen over te halen tot het opvatten der wa penen tot hevrjding der Grieken, had bij die oproeping den baron van Ga- gern openlijk aangemaand, om hem hetzij door hec openen eener mi'chrijving ten behoeve der Griekënof door andere pogingen in zijn voornemen bij te ftnan en thans ziet het antwoord van den heer van Gagern op deze uitnob- dig'ng het licht, waarin hij verklaarc geenszins overtuigd te zjjndat het de tijd is, om zoodanige openbare flappen te doen, en niet gezind te zijn, om zich pcrfoonlijk met de verantwoording te belasten van het hoofd van zoo vele jonge lijden op den hol te helpen, hen aan hunne kringen te ori'niklëti zoider iets'.berekend te hebben om hen te onderdennenen hen dus mij'chieri nutceloos in hun verderf te leiden. Verder zegt hij in dit gefcKriftda: men door zoodanige onderneming den gang der ftaatkunde zoude belemmeren en dat die genoeg werkzaam is, terwijl de kabinetten reeds volkomen inzien j dat, hoezeer de zaak der Grieken voor fommige te onpas is gekomen; dezel1 ve ondertusfehen bedaar, en niet door uitflel kan verwijderd, noch vergeten, noch aan zich zelve overgelaten kan .worden, noch dat men het gevaar eener geheele onderdrukking kan dulden. G R O -O T - 8 R 1 T f A N J LONDEN den 12 feptember. Lord Wellington is, uit Frankrijkden 6 dezer te Londen terug gekomen. Verfcheidene onzer bladen behelsden de zer dagen artikelsbetrekkelijk tot eene uitdaging, welke de zoon van den gefnAfleerden maarfchalk Ney den hertog, alsonderftelden bewerker van zijns vaders veroordeeling, gezonden Zou hebben. De hertog heeft eergisteren; iii eenen brief aan den uitgever van den nieuwen Timesdit gerucht voor een ver- dicht fel verklaard. De Courier fpreekt van Bataviafche brieven van den 14 april, volgens welke eene nieuwe expeditie, die tegen Palembang uitgerust werd, reedsbij- na gereed was, en waarfebijnlijk mee hec eind van april onder zei! zou gaan. Men geeft in die brieven tekenden, dat de fttlcan de Europefche ibgenieiirs t die bii eene vroegere gelegenheid zulke vermogende hinderpalen a3n hec Nd. derlandsch eskader in den weg legden, nog altoos in zijnen dienst had, en dat zij zich gereed maakten om de nieuwe expeditie even warm te ontvangen; Sir Hndfon Lowe is van Sc. Helena terug gekomen. Over Bonapart? bevac de Times nog eenen, zoo gezegd wordt uit Parijs ontvangen brief, waarirf wederom gefproken wordt vati de omttandigheiddat Zijn eigen geneesheer Ancomarchi hec berigt zijner iijklchouwing niet geteekend heefth'ëtweilc toegefchreven wordt aan's doctors gevoelen, dat hij door de üicwerkfelen van het cliraaat geftorven was. Volgens dieri brief was het voornamelijk ladij Holland, welke den ex keizer van boeken en onderfciieidené andete aange naamheden des levens voorzag; uit dankbaarheid Waarvoor hij die dame eene kostbare camée, welke zich op eene hem door den Paus gegevene fnuifdoos bevondten gefebenke gezonden heeft. In het 27 rapport van de maaffchappij van zendelingen te Lohdèn wöfdf gemeld, dat de tijding van de groote verandering, die, door de invoering vsrt den Christelijken Godsdienst, op Ocaheiti heeft plaats gegrepen fuccëstlvetijfe op de overige eilanden der Zuidzee aankomt. Volgens dnjangs över Amerika ontvangen berigten, zouden de opperhoofden en ingezetenen van drie def Sand- wichs-eilandenzoodra zij van de gelukkige gevolgen dezer verandering ónder/fgf waren liet afgodendom afgezworen en tót tle faatlle fporen er vin Verbrand heb ben. Tamoree koning v3ti het eiland Acooiheeft mftantelijk verzochtdatmetf' hem lieden zou toezenden, om zijne onderdanen in het lezen en fchrijleri te" onderwijzen, gelijk zulks op de Scciteits-eilanden en elders plaats beert; b R A N u. R Y ft. PARYS den 10 feptember. Den 2 dezer isin de gemeente CotibleVfff, in het departement van de Ifereeen vrcésfelijke brand oneftaan. Veifchè'cfeii huizen zijn afgebrand. De fchade wordt op meer dan 503,000 franken tfg- grootmaar het beklsgelijkfle is, dat twee vrouwen daarbij verbrand zijn erf een man verminkt is. Eene dezer vrouwen was eene moeder, welke omgeko men is, terwijl zij nuttelooze pogingen deed om bare dochter ie redden. Van Turin vernemen wij dat er, in verfcheiden gemeenten van Piëniotlf, eene veepest 'neerscht, welke btjzonderlp verwoestingen ouder bet hoornvee aanrigr. BRUSSEL den 9 feptember. Alhier ziet het licht een koninklijk b'efluic vao den 23 augustus II., houdende bepaling dat het bed uit van den 5 febtu- arij 1S18, co. 60, zal worden geinfereerd in het Staatsblad. Dit laatstgemel- de befluir was genomenna gehoord te hebben hec rapport van de ifunisrefs van financiën en van binnenlaridfche (Zakenals ook den R4ad van -State t en behelst i°. de verklaring, dat de wetten en inflructien op het Kadaster terf tijde van het emaneren der wet van den 11 februarij 18<5iii de Zuidelijke provinciën, uit krachre van 's Konings befiuit van den 30 feptember 1814, in vigeur, en misdien mede dat gedeelte derzeive, hetwelk betreft de grensop- neraing en grensbepaling der gemeenten, in de Noordelijke, even alsinZuide^ lijke provinciën, behooren te worden nagekomen en uitgevoerdbebouw dens de alceratien, welke dezelve, door de coepasfing vati de grörid- wet of door modificatieu en rectificaciendaarin door Z. M. of van wege Hoogstdezelve gemaakt of nader te introducerenreeds heb ben of verder zullen ondergaan. 20. Vascflelling, bij alteratie van vórenge- melde inflructien op het Kadasterdat gedeelten lands van alle kanten in eene gemeente ingefloten, en die tot hiertoe door eene andere gemeente mogterf be min rei zijn, voortaan wel met de gemeente, in wier grondgebied Zij befloteti zijn, zullen kunnen en, in het algemeen, wanneer daartegen geene bijzonde re reden mogtcn beftaanmoeten worden vereenigd, maar dat zoodanige ver- eeniging regt zal geven, op de toevoeging van een anderen grond ter vergoe ding aan de gemeente», door welke het ingefloten fluk wordt afgeflaanen dat de wederzijdfehe overgang van dit territoir eerst zal worden ten uitvoer gebragt, nadat daartoe even als voor alle andere veranderingen van gemeente grenzen, gemotiveerde voordragten zullen gedaan zijn 5 dat deze naar behoorerf door de piaatfelijke autoriteitenmet verhoor van de belanghebbende eigenaars der gronden, welke in de ontworpen veranderde grensfeheidinst moeten vallen, als ook door de provinciale of gedeputeerden Haten en met de deliberatie» vande veri'chilleiide autoriteitendoor den minister van binnenlandfche zaken met en benevens diens advies, aan Z. M. zuilen zijn voorgelegd, op dat deswegen# door hoogstdeielve zal worden uitfpraak gedaanof, ingeval er verandering van provinciale grenzen uit moge ontdaanalsdan daarvan zou kunnen worifen gemaakt het onderwerp tot een voorftel van wet, en dat alzoo, bij eene IFet of bij ee» koninklijk Bef uit, de nieuwe grersfeheiding finaal zal zijn vastgefield, MIDDELBURG den 17 fptetr.ber. Op de rivier van Canton was, op den 24 maart 1821 naar de reede in goeden liaac zeilende, het fchip Mid* deiburg, kapitein O. J. Bulpngh. van deze Stad. Op der, 20 julij 1821 is in Demerary gearriveerd het fchip de Dager raad, kapitein Com. Rickeis, van deze Stad. VLISSINGEN den 15 feptember. Heden is alhier gearriveerd Zr.Mï.brik CCüRiER, kapitein-luitenant G. A. Pool, laacsc van Texel. Heden is van onze reede naar Duinkerke vercrokken, de 'Jonge Hendrik kapt. H. de Wilde, van Amsterdammet wol.

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1