MIDDELBURGSCHE COURANT, Zaturdag 1821. den i September, L\0. 105, N I E U w S T r D J N G E N. c- NEDERLANDEN. T U R K Y E. ~7~ ONSTANTINOPEL den 25 julij. Extract uit «et? particulieren brief") l\- Wi.i hadden federc eenige dagen, op de voortduring der rust gere kend: heden neemt de ongerustheid weder eenen aanvang eene menigte Fran ken en andere Christenen vlugten naar het paleis van Frankrijk en na r die der andere ambassades. De vrees voor nieuwe buitenfporigheden haeft alle deze öiigelnkkigen bevangenaan welke wij geene fchuilplaats en het noodig on defhoud mogen weigeren. Men kan niet voorzienwat er gebeuren zouin dien de oorlog met Rusland uitbrak. ITALIË. TURIN deti 3 augustus. Naar men vernoemt, is er, tusfeben onzen te Modena redderenden koning, en de keizerlijk Oostcnrijkfelie regering, io de ïetfte dagen der vorige maand, eene overeenkomst gefloten, krach.ens welke 12,000 man Oostenrijkfche troepen,, voor den tijd van een jaar, te weten tor het eind van feptember 1822, zekere bij de overeenkomst nader uitge drukte distrikten en (leden bezet zullen houden. Nogtans zullen de Oosten rijkers. van vier tot vier maanden, met de in het Milanelche liggende troe pen, van garnizoen verwisfelen. Daarentegen betaalt koning Karei Felix ^naandolijks 300.000 franken en levert dagelijks 12,000 portien brood. Naardien zich nu iaatflelijk in Opper-Italië geruchten van den verfchil- lendften aard over eene voorgewende inmenging van Oostenrijk in de inwen dige zaken van Sardinië, verfpreid hadden, beeft Z. M. koning Karei Fclix, in deszeifs reildentie te Modena, aan alle de aldaar aanwezige ministers eene Circulaire nota doen overhandigen, weike ook aan alle Europofche hoven me degedeeld is en waarin gemelde geruchten formeel wederlegd wordeu. ZWEDEN. GOTHENDURG den 13 augustus. Door den b-and welke gisteren'nacbt in onze voorflad Masthugct gewoed heeft, zijn 81 zoo gtoote als kleine hui zen, benevens derzei ver aanhoorige gebouwenin den asch gelegd. Deze zijn allen bouten huizen; 849 menfehen hebben daar door hunne woningen ver loren. Behalve 3 k 400 ton haring en omtrent 300,000 deelen, is er geene fchade van belang, aangezien er tijd geweest is, om .de meubelen te red den. DUITSCHLAND. LEIPZIG den 6 augustus. Op den 8 dezer is de. door profeifor Krug, fen voordeete dér Grieken uitgegeven oproeping in beflsg genomen en de febrijver, zoo wel als de drukker, zijnde de boekhandelaar Brockhaus, des wege ter verantwoording geroepen. HAMBURG den 24 augustus. De beer Wertbeim heeft in de Leipziger dagbladen zijne akademie-vrienden aangemaand, cm de zaak der Grieken kiaeh'dadig te ouderfletmen. Bij gelegenheid vaneene artillerie revue, wel ke in het bijzijn van den grootvorst Konflamynbuiten Warfchauwerd ge houden. was eene Turkfche halve maan het punt, waarop de kanonniers bunue (lukken rigteden. Men meldt uit ChrffWaufitdat de koning van Zweden her beflnit van zJe.Po'tbing betrekkelijk den ouden adel'grooxerdeels heeft goedgekeurd. Een voordel van den heer Pioenwegens de aanwezigheid van de Zweedfcfce vioot ii) de haven, is, als overijld, bijna eendemmig ter zijde gelegd. De koning was voornemens genoemde dad, den dag na de fluiting der vergade ring te verlaten, en den 54 in 't Dger van Lint Cping aan te komen. G R O O T - B I R T T A N E. LONDEN den 24 augustus. De nieuwspapieren behelzen de bijzonderhe den van 's konings verblijf te Dublin, tot den 20 'ngefloten Bij de andien- ticn, welke hij den 18 verleend heeft, beeft Z. M. onder anderen aan het iig'chanm eer geestelijkheid geantwoord: gij kunt verzekerd zijn, dat ik, met vastheid en volharding, onze gevestigde kerk zal onderfteunen." Daar entegen beeft de koning, bij het lever op den 90lord bingal, eersten Ka tholieken pair van leilandtot zich geroepenhem zijn genoegen betuigd over de trouw eu bet goed gedrag der Katholiekenhem van zijne ftandvasrige bcfcherming verzekerd en hem aangekondigd, dat zijn voornemen was hem met de St. Patriks orde te begiftigen. Men (preekt van regterlijke vervolgingen omtrent de genen, welke de militairen, die den (loet der begraving van fl. M. de koningin begeleidden genoodzaakt hebben, eenen anderen, dan den hun voorgefchreven weg te volgen. Onder alle onpartijdigen is liet uitgemaakt-, dat Z. M. de koning het regt had, om de begrafenis zoodanig te beduren, als hem goeddachc, en du» de executeuren, door II. M. bijzonder benoemdkwalijk hebben ge daan zich tegen de maatregelen van het ministerie te verzettendat voorts de gewt-ldadige tegenfland van de volksmenigte tegen de openbare overheid nim mer kan worden goedgekeurddoch dezelve onpartijdigen bevroeden niet waarom het ministerie met zoo veel overhaasting is te werk gegaanen voor al waarom het geen gehoor heeft gegeven aan de menigvuldige verzoekenom den floct ook door de city te doen trekken? Hoe dit zij ooggetuigen verze keren dat de masfawelke ten dezen heeft medegewerktom de opinie van het volk te doen zegepralen, zeer aanmerkelijk was en dat de z2ken zoo geichapen Honden dat, bijaldien men geweld met geweld had willen keeren men onberekenbare onheilen te vreezen zoude hebben gehad. Men wenschc derhalve dat deze zaak geene verdere gevolgen moge hebben, waarbij de par tij geest worde opgewekt. Men leesc in een der ministeriele avondbladen eene opgave aangaande de (lerkce van de Rusfii'cbe krijgsmagtgegrond op particuliere berigten uit Petersburg van het laatst van de maand julij. Uit dezelve zoude blijken, dat de/e magt thans beftond uit het ontzettend aantal V3U ruim 920,000 man, verdeeld over dè geheele oppervlakte van het Rijk, en met uitzondering van de Siberifche armee en van de Poolfche armeewelke Iaatfte een aantal van 25 a 30,000 man zoude beloopen. Men betoogt wijders in de genoemde bijzondere berigten, dat eén Oorlog tusfehen Rusland en de Verhevene Porte onvermijdelijk zoude zijn; doch het minifleneel blad, dezelve berigten ver meldendemerkt daarbij aan, dat het voor ais nog met dit Iaatfte gevoelen biet kan inlle.mendat Rusland, uit hoofde van het voorgevallene in Tur kije, geene aanleiding tot eenen bijzonderen oorlog kan zoeken, zonderde naijver van alle hare geallieerden gaande te maken, zoo lang de Porte zich beijvert, om alle wettige redenen van beklag, gegrond op de beftaande trak taten, te vermijdeneene handelwijze, welke, naar het zich laat aanzien, de laatstgenoemde mogendheid (leeds nasuwketirig zal in 'toog houden, en dat, zoo het gebeurde in Turkije, waaromtrent men weinige pofitive opga ven heeft, ecbe tusfehenkomst van andere mogendheden noodzakelijk maak te, deze tusfehenkomst niet dau gemeenfcbappelyk, even als in Napels en Picmoiitzoude plaats hebben. s Men heeft de bevestiging bekomen van het berigt, dat de Portugese troepen, weike van Montevideo zijn terug gekomen, inRioJaieiro hrtwerk tuig zijn geweestwaarmede men den prins regent heeft genoodzaakt eeren raad van 9 perfonen te benoemen, zonder welks goedkeuring geene zijner verordeningen van kracht zal zijn. Uit Noord-Amerika heeft men nadere berigten wegens de g«betirtenis- fen tan de Spaanfche kust. De courant van Nieuw-Yorkvau den se juiij behelst deswegens het volgende: „Een pasfagier, die met de brik Blisf, van St. Thomas gekomen is deelt ons het volgende mede: De Iaatfte Curafsofche courant zegt, d»t eene vlocÉ van 18 fchepen, onder geleide van deF-ngelfche brik the Mercurymet 1500 perfonen van Porto-Cabeiio aangekomen is; dat de Spaanfche armee, onder bevtl van de generaals Latorre en iVlorales de troepen van Bolivsr en Paez ontmoet hebbendeer een bloedig geveent ontdaan iswaarin de Spanjaarden geheel en al op de viugt gedreven zijn. De Spaanfche infanterie heeft dap- perlijk geftreden, maar de ruiterij heeft zich op de ichandelijkfte wijze ge dragen en is naar de binnenlanden gevlugt. Generaal Morales is den volgen den dag met het overige zijner armee naar Porto-Cabello getrokken, maar naderhand hebben er zich nog eenige achterblijvers bij hem gevoegd, hetgeen het verlies der Spanjaarden tot op 2,000 verminderd heeft. De Spanjaarden hadden 2,500 man voetvolk en 1,400 man ruiterij; de independenren hadden 3,000 man voetvolk en 1,800 man ruiterij. Na dat de Spaanfche koo.ei Perienne, in verfcheidene geveebten tusfeben de voorposten, door den gene raal Bermudeznabij Caraccasgcflagen geworden washeeft hij eenen krr.chtciadigen aanval op die ftsd gedaan, en heelt Bermudezmet verlies van 600 doodtij en aoo gevangenen volkomen geflagen," Nieuwe berigten, door eenen pasfagier van de verongelukte pakethoot Earl A'hira gegevenzonden doen veronderftellendat niet meer dan 30 of 40 menfehen bij dit treurgeval het lev.eu verloren hebben. Ondercusfcheir zijn er reeds 31 lijken gevonden, Ondanks altede voorzorgen, weike tegenwoordig genomen worden, en niettggenftaande de uitvinding der veiligheids lamp, zijn den 13 dezer, in eene koiengroeve bij Audleyin $taffordshireweder vier ma» eo vyf jongen# door het ontvlammen van het gaz gedood. F R A N X R Y K. PARYS den 23 augustus. De geruchten, van eene aanftaande verandering in het ministerie bekomen weder meer levendigheid. Men noemt den .hertog van Richeliett fteeds ais prefidentden baron Mounier voor de bitpieniandfche zaken, den heer Pasquivr, ore toch van elk ministerie moet zijn, voor de juftitie, en den heer Daru voor den oorlog, met den 'generaal Rognat, als onder-fecretaris vaat foute. Van de heerer. Villè'e en C.oroières wordt niet meer gefproken. 'De eerstgenoemde arbeidt teTouloufe, om weder als ge deputeerde te worden verkozen. Men geeft openbaar uit: Les 1 huist. 1, eu les grandes mnjionm.ttesintrigue covtedie en 12 act es, par quelquun qtii aiccuti mix potles, waarin deze heeren geenszins worden gefpaard. Andere rpreken weder van vorst Talleyrand of den hertog Decazes-, welke beide te. geirdeh St. Lodcwyksdag alhier worden gewacht. De anti liberalen, welka te voren den hertog uit alle bedieningen verwijderd wilden 'nebben, zullen thans te vreden zijn, indien hij zich weder als arabasfadeur in Londen bevindt. De tijd zal leeren wat er van wordt, doch zoo veel fchijnt zeker, dat de anti-liberalen met groote zwarigheden te worftelen hebbenom het werk naar hunnen zin te beduren. De anti-liberalen verzekeren, dat de fecretaris van den markgraaf de C. des- zelfs kamerdienaar 1 reeft betrapt met nog een ander onbekend perfoon, *f- ichriften nemende van deszeifs papierendat deze perfoon de vlugt heeft ge nomen, doch dat de kamerdienaar met de meeste koelbloedigheid (taande hield dat hij voor zich geene vervolgingen duchtte. De oudfte dochter van den vnaarfchaik Davoust, vorst van Eckmühl gehuwd met den jongen Vigieris dezer dagen, na gelukkig te zijn verlost', ten gevolge eener i'chrik, in den ouderdom van ;6 jaren' overleden. De ko ning heeft den waarl'chalk eeneu edelman gezondenten einde het touwbe-, klag af te leggen. Zekere Matheo, gewezen ouder-kasfier tan de koninklijke fchatkistbe- fchuldigd van san dezelve eene lom van 1,875,000 franken'te hebben ont vreemd, is door het-hof van asfifes, bij contuaiatie veroordeeld tot 400 000 franken boete, tot eene borgfteiling van 100,000 franken tot twintig jaren dwangarbeidtot ten coonlteiling op het lchavoten tot teruggave der ont vreemde fom van 1,875,000 franke:». Nimmer heeft uien te Parijs zoo veel drukte met het bonwen van hul zen gezien als thans. Men verzekert, dat er, gedurende de Iaatfte twee of driemaanden, meer dan vijf-en-twintig duizend werklieden, metfelaars, tim merlieden enz., in deze hoofdftad zijn aangekomen, die allen dadelijk werk hebben gevonden. Een fraai marmeren ftandbeeld van den beroemden fchrijver van Besprit tres lois(Monresquieu) is door het gouvernement aan het koninklijk geregts- bof vau Bordeaux gezonden, en zal in het paleis van justitie dier ftad geplaatst worden. BRUSSEL den 26 augustus. Z. M. heefc, bij befluic van den 23 dezer maand den bisfehop van Namen tot kommandeur van de orde van den Neder- Isndfchen Leeuw benoemd. BRUSSEL den 27 augustus. Het minifterie voor het publiek Onderwijs, de Nationale Nijverheid en de Koloniën beeft het volgende bekend gemaakt: Bij eene wet vati den 7 jon ij ii.welke thans reeds kracht van executie heeft, is, in het vereenigd koningrijk van Portugal en de Algarven, op ftraf van verbeurdverklaring, de invoer van vreemde wijnen, brandewijnen, likeu ren en andere (terke dranken verboden. Van deze bepaling alleen zijn uitge zonderd zoodanige fchepen, als, uit nood, eenige der havens in gemeld rijlc aandoen; mits dat. dezelve van die omftandigheid binnen vier-eu twintig uren na hunne aankomst doen blijken, en, voor het overige, de maatregelen van voorzorg nakomen, welke, bij het tol-reglemeot van den 29feptember 1747 en anderen reeds zijn, of nader mogten worden vastgefteld. Zullende z die blijken mogten een of eenige der opgenoemde artikelea aangebragt, ver kocht of vervoerd te hebbentot zes maanden dwangarbeidof even zoo lange gevangenisverwezen worden, onverminderd de betaling eener boete, gelijk ftaande met de waarde der verbeurd verklaarde goederen. ANTWERPEN den 27 augustus. De Mercmc d' Anvers behelst een ui'- trekfcl u t eenen particulieren brief van Madrid van den 12 augustus, iuwel ken onder anderen gezegd wordt, dat Z. M. aan de permanente coramisfte der cortes had te kennen gegevendat zij het decreet van deu 38 juoij

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1