MIDDELBURGSCHE W <m COURANT» No. 79: A Dingsdag 182 L l&sëjjp W den 3 JulijV v, iV l E U IV 6 T V D J JS G E N. pi Do prijs der Middclbu'gf Jie Courant Is3d de drie maandenf a 50, en franco por Post f 2 - 75 De 'Advertentien zijn 05 ..its per regelmet uitzondering van Huwe lijks-, Geboorte- en Dood-Bei tdmakingen, waarvan de prijs voor 1 tot 6 regels is i -50, en voor 7 re s en daarboven 25 cents per regel. De abonnementen voor de "ouranc worden voor nier minder dan voor drie maanden aangenomenen de tetaiing gefchiedt compcaoc of bij liet einde van ietier vierendeel jaars. ZWITSERLAND. BAZEL den 15 juni). In Waadlatid bebben, zegt mende wijnbergen door de vorst aanmerkelijk veel geleden. In fommige Breken van bet kanton Argau is meer dan anderhalf voet fneetiw gevallen. Aldaar lijden de vruchtboomen en het koren insgelijks zeer door de vorst. Bij Zurich waren de kruinen der AIbis en van de overige bergen mede met anderhalf voet fneeuw bedekt, welke zelfs in onderfcheiden valleijen niet geheel en al weg- fmolt. Op den 29 der vorige maand bevroreii iu GiaccFoss en Thurthale de wijngaarden, aardappelen en boonen. In het kanton Thurgau hebben Ineétuv en vorst alles voor een goed deel verwoestechter is dat gedeel te van hetzelve, hetwelk aan het meer van Conftants ligt, daarvan verfehoond gebleven. In het kanton Schaffhaufen hebben de fchoone wijnbergen van Klettgau volkomen een winterachtig aanzien gekregen. Men vindt aidasrfchier geen groen blad meer; de fchade, welke de fneeuw aan vruchtboomen en in de bosfehen aanrigtis zeer aanmerkelijkin de vlakten zag menop den vierden dag,'aan hekkens en muren nog overbtijffels van de gevallene fneeuw. DUIT5CHLAND. LANDSHUT (hertogdom Silefie) den 7 junij. Landshut is door eene ke ten van hooge bergen naanw ingefiotenen gelegen ter plaatfe, waar de woe dende Bober en de niet minder gevaarlijke Zieder ineenvloeijen. Op den 4 dezer, had aldaar des avonds een zwaar ouweder. vergezeld van vreesfelij- ke wolkbreuken, plaats. Des nachts ren 1 uur zwol het water met ongnloof- lijlte fnelheid op; de oevers konden hetzelve niet meer bevatten, zij liepen over, en ten half drie uur was de overllrooming algemeen. De roorgenftond leverde een harcverfcheueend toonesl op. De voordad van Landshuc naar de zijde van Grusfow en vier omliggende dorpen vertoonden zich uit de woeden de baren Hechts met halve huizen. Heiningen, bruggen, vonders, huisraad en balken werden met den vloed voortgeduwd. Zoo ver het gezigt reikte, zag men niets anders als eene onftuimige zee. De Had ge'eek naar een eiland hetwelk telken oogenblik vreezen moescdoor de elementen te zuilen verdun den worden. De bewoners van laag 'gelegene huizen waren op de daken ge- vlugc, in de overigen Halten zij de handen door de hovende vensters, 0111 hulp te roepen. Zoodra het water flechcs eenigermnte geweken was, wer den de bewoners der huizendie onder water gedaan haddendoor diegenen wc-ike daarvan verfehoond gebleven warengeredtot dat de gemccnfchap weder herdeld was; gelukkig is hierbij niemand omgekomen. Op de vlasvel den is, ten gevolge hunner af hellende ligging, het zaad zoowel ais de teel grond weggefpoeld, eene fchade, welke door lange jaren arbeid niec te her deden is. De bleekvelden, welke tamelijk rijk belegd waren, hebben groo- ten verliezen, ondergaandaar veel lijnwaad deels verfcheurd deels door het, met ijzerdeelen vermengd^ en troebele, water zeer bedorven is. De ltreits beeft intusfehen aan zijne groot de en eenige bezittingzijne weidt n namelijk het gevoeligde verlies geleden. Zijn rijk de gewin is het hooi. Vele weiden waren reeds gemaaid; het gras is van dezelve geheel weggedreven, en echter zijn deze grondbezitters e-r nog beter aan, dan die, welker weiden nog on- gemaaid lagen, daar deze zoozeer met dijk beciekt zijn, dat zij niet damnet groote kosten en oiibefchrijfeliike moeite weder goedgemaakt kunnen wor den, als moetende het oude gras worden opgeruimd, om eenen nieuwen aan was te verkrijgen. Van gelijken aard zijn de verwoestingen, welke te gelijker tijd de, uit Bohemer. komende rivierSchwarzbachin Liebau en Dittersbachheeft aangerigt. Aldaar was het water op fommige plaatfen zes ellen boven deszelfs gewone hoogte cpgeloopen. De wakkere burgemeester Martinite Liebau, ijlde dadelijk ter hulpe, werwaarts hij die, volgens pWfelijke kennis, het meestenoodig oordeelde. Op zijn bevel volgden hem naar alle kanten lieden met brandladders, planken en touwen, ten einde noodbruggen te maken, waar hec gevaar het grootde was. I11 een huis drong het water door het venster; deszelfs bewoners riepen radeloos om lnilp; de burgemeester zond zijn gevolg ter redding af; doch niemand had den moedom in het dreigende doodsge vaar te gaanterftond fprong de brave Martini in den hollen vloed, en wees de onvertzaagde menigte den weg ter redding van ohgelukkigen aan. Op menfehenvoor wie bet gevoel van eer en christenpligt onfehendbare heilig dommen zijn, oefent een edel voorbeeld eene oniveerfiaanbnre kracht uit. Thans wilde ieder de eerde zijn, geen hunner fchroomde meer het gevaar, geeti hunner den dood, en, zoo doende, werden de noodlijdenden gered. WEEN EN den 1 y junij. Volgens officiële berigten uit Bucharest van den jjmij, zegt onze Jisobachtcrbevond zich liet groot hoofdkwartier van bet Turksch legerkorps, dat onder bevel van Hadfchi Ahmedpacha, Walla- chye is ingerukt, te Coleutina. Men heelt buiten de Had een kamp gevormd van ongeveer 22000 man, waarvan de helft kavallerie. Dat kamp zal eerst óver eenige dagen opbreken om tegen de rebellen te marcheren. Het fchijnt dat men <je aankomst wil afwachten van Jiilfuf pacha van Ibraïl, die thans bezig is met Moldavië van de infur,genten te zuiveren, en die Jasfy reeds moet bezet hebben. De beide vereenigde magten zullen zich alsdan tegen Ypfllanti wenden, die fteeds in zijne pofiüe van Tergovist is, waar hij zich fchijnt te willen handhaven met zijn korps infurgenten, hetwelk men op meer dan 10.000 man begroot. Bucharest is Hechts bezet door 500 man Turk- fche troepen oridcr bevel van den Baschbefchli Aga Tehir, dat een Aibanees is. Zijn koips heeft zich in tweeën verdeeld, en bezet de twee derke pun ten der Hadde hoofdkerk en het klooster vau Radulwoda. Alle ingezete nen zoo inboorlingen als vreemden, zijn ontwapend; de eersten hebben hunne wapenen aan de Turken moeien afgevenen de laaiden hebben ze bij do confuls hunner natie gebragt. De Btobr.ctner voegt hier bijdat de volmaakfie orde te Bucharest heerscht en dat men zacht tegen iedereen te werk gaat die niet met de wapenen in de handen gevonden wordt, noch ook eenig direcc deel aan den oplland gehad heeft. Tien perfonen, tot de bciidé van YpOlanti behoorentiezijn den junij 111 een dorp gevat, en buiten de poort van Bucharestnaar den ksnc van liet Turkfche kamp, in hun zwart uniform tér dood gebragt; twee Grie ken te Bucharest, die deel aan de rebellie genomen bebben, hebben het zelf de lot ondergaan. Uit Kon/latitinope! zijn brieven rot den 3 junij aangekomentrs'kö meldendat aldaar ook verlcbeiden der rijkde Armeniërs gevangen genomeri en opgehangen warenen hec niet meer mogelijk was öm te vltigtenom dsé alle de vaartuigen, eer zij onder zei! gaan, naauwkenrig door de Turken on derzocht wordenen ieder Christen, Turksch onderdaan zijnde, welke fiierf mogt vinden, deze onderneming met Zijn leven zoude moeten boeten, fid Christenen der hoofddad denken niet dan met fehrik aan de voordeelen, Wel» ke de Grieken roogten behalendaar men in dat geval een bioetiig toOneei ttf vreezen zoude hebben. Bovendien beiiaat er nog eene reden Van ongerust-' heidvoortvloeiende oic de zeldzaftinfieid van het aankomen van levensmM* delen uit Egypteuit hoofde der rooverijendie de Grieken in den Archipel begaan,, zoo dac men er bevreesd is voor gebrek, hetwelk Zelfs in gewone t jden menigmalen treurige gevolgen gehad beeft. - Het embargo op de vreemde mee granen beladen fchepen bleef voortduren, doch de ladingetf werden door de porte dadelijk betaald. In het arfenaal Worden de militaire toebereidielen met dm meesten ijver voortgezeten langs den Bosphorutf aanzienlijke fottificatien aangelegd. Uit Triest worde van den 8 dezer gemeld, dat op Maltha tiooo mati Engelfche troepen waren aangekomen, die men dacht, dat tot verderkingdef garnizoenen op de lönifche eilanden moesten dienen. Een zéker getal fludemen van Dnicfehe akacfemien Is alhier aangeko men met oogmerk om zich in Tmkije bij de Grieken te gaan voegen;- doch men heeft hen paspoorten geweigerd. Er zijn brievenwelke van eenige gewigtige arrestatien in Warfchatï fpreken. FRANKRYK. PARYS den 25 junij. De Gazrite de Frante behelst het volgend artikel? Op het tijddip nu aller oogen op Griekenland en hec Otcoraanifche rijk ge vestigd zijn, zal het niet onbelangrijk zijn, zijnen tegenwoordigen Souvcreitï iets nader te leeren kennen: Mahmud II kwam den ir augustus 1808 tot da regering. Hij beklom dei* troon te midden der noodlotcigde omftandighedeo. Bimienlandfche onlusten cm wanorden zonder tal, en buitenlands een ongelukkig gevoerde oorlog te gen de Serviers en Rusfen fchetien de aanflaande om-binding zijns rijks ttf verkondigen. Door zijne voorzigtige veerkracht getukte het hem den dorirf te dillen. In den beginne gedwongen om een nadecligen vrede te duiten, wist htj daaruit de gelegenheid te doen ontltaa-nom alle oproerige pacha's, dr:t een voor den ander na, ten onder te brengen. Het bedwingen der lekte vair de Wachabiten, de verovering van Servie, zijn ook zoo veie blijken de'rfiaat- kuudige bekwaamheden van dieiyvorst, „Mahmud oefent eene groote drcngherd. in zijn binnenlandsch beduur. Metf heéi't hem onlangs de plunderaars der geldmiddelen van den da atdoor voor beelden eener zoo vrcesfejijke als fwffe geregtigheidzien affchrikken. Ovef het algemeen bemerkt men bij dien vorstwiens karakter in fommige punten dat van Soliman II, den ftamvader van zijn gedacht, herinnert, eene (trekking, anders zeldzaam genoeg onder de fnlcans, tot de verbeteringen en veranderin gen welke zoo ongelukkiglijk door Selian III beproefd waren. „Men ziet Mahmud dikwijls, door eenen talrijken doet vcrzeld, dedrsteii van Kopftantinopei doorrijden, om zich des vrijdags naar het gebed te begeven. Hij berijdt bijna altijd een wit paardwelks tuig en dekkleed rijk met gooi en paarlen verfierd zijn. Hij is weinig meet dan 33 jaren oud; zifn gelaat i» bleek, maar edel en regelmatig. Hij laat alsdan zijne groote zwarte oogetï over zijn volk rond gaan wier blikken met het diepfte ftilzwygen ontvangen worden. Hij rijdt voorbij, en is reeds ver verwijderd, wanneer degeloovigs Muzelmannen nog in het dof gebogen liggen. „In 1817, te midden van een vreesfelijfeen brand (het eenig regt van peti tie, onder de Turken in gebruiken bij welk ongeval de eerbied voorde wet ten van den harem niet toeliet de hulp dei toegefchotcu minsperfotten in te roe pen, verfoor Mahmud zijne moeder, eene vorstin vol verltand en goedheid, die den grooeften invloed op zijn gemoed bad. Een zijner zooncn kwamins- geiijks in de vlammen 0 -. By de hoedanigheden, die hem onderfcheiden, voegt Mahmud voor het overige uiterlijke welgemaaktheid," NEDERLANDEN. BRUSSEL den 26 junij. Heden hij de Tweede Kamer der Statan-Gene- raal aan de orde van den dag zijnde de opening der discusfien over de nieuwtf redactie van het ontwerp van wetbevattende de drie eerste titeht van het eerste boek des Burgerlijken Wetboeksvoerden verfcheidene leden, hetzij voor hetzij tegen hec ontwerp, het woord. Z. Exc. de minister van justitie fprak voor de vuist eene redevoering uit, bevattende hoofdzakelijk eene toelichting omtrent de voornaauifti punten van riisensdewelke zichgedurende de deliberacien van heden hadden opge, daanter verdediging van de jongde redactie 'der behandelde wet. Na dat vervolgens de heeren Rqphini en Lecocif nog kortelijk het woord gevoerd hadden, werd de discusfie gefloten, eu werd gezegd ontwerp vaa wet met eene meerderheid van 86 tegen 6 (temmen aangenomen. Waarna zich de Kamer tot morgen namiddag ten a uren adjourRoerde, De op beden bij de Tweede Kamer aangenomene drie titels van het Bur gerlijk Wetboek handelen, te weten: de eerste, over het genot en hec ver- lies der burgerlijke regten; de tweede van de Nederlanders en vreemdelingen, en de derdevan het domicilie. BRUSSEL den 27 jutuj. In de zitting van de Tweede Kamer dtr Staten- Generaal van heden, gaf de preltdent aan de Vergadering kannis, dac decen trale afdeéling gereed was om rapport uit ie brengen nopens de concept-wet, betreffende de belasting op het Rundvee ten behoeve van bet zoogenaamde fonds voor den landbouwen de middelên om de befmetting voor te komen. Gezegd rapport reeds gedrukt en ter ronddecling gereed zijnde, werd niet ge lezen. De discusfien er over zijn bepaald tegen zsturdag den 30 dezer. Na dat vervolgens omtrent eenige ingekomene petitiën het rapport der cotn- tnisfie gehooid wasbegaf zich de kamer in geheim committé. Morgen ochtend zal de kamer bare publieke zitting ten 10 uren openen, om de discusfien te beginnen over de nieuwe ontwerpen van wetten, nopeu» de Financien. De bij Leuven met zijne cclttgenoote gearresteerde Franschmanis «te luitenant-kolonel der jagers te paard van de gewezene garde, Maxiew, die te Parijs iu het proces wegens de zamenzwering van augustus 41. betrokken i», en tot hiertoe zich door de vlugt aan de regterlijke vervolgingen onttrokken had. Men gelooft dat zijne uitlevering onverwijld zal plaats hebben. De koning van Prfiisfen moet den *3 dezer te Luxemburg zijn aange komen. Dien dag heeft de luitenant-getierraat baron var. Tindal zich derwaarts begeven om Z. M. namens onzen Souvereiu n complimenteren. De koning van Pufisfen zou er tot den 25 vertoeven.

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1