MIDDELBURGSCHE Hfe" COURANT. No. 65?. A ft Zaturdag yjl jttoiè den 9 Junij. I t' NT EUtTSTÏDfN GEN. IONISCHE EILANDEN. CORFU den 6 mei. De aarts-bisfchop van Serrés (OverAxisch Macedo nie) Chryfanthus die op de tijding der onteerende ftrafoefeningden patriareh Gregorius en zijn fynode aangedaan, mee een gevolg van isooman, in een klooster geweken was, verbeidde er Hechts het oogenblik, om zich op het Ottomanisch gouvernement te wreken. Tijdingen van Salonica melden, dat Chryfantlmsna het verzamelen van een korps van 5000 man naar Ca- terin (Pièrie) eene rtad 18 mijlen van Larisfa (Thesfalie) gemarfcheerd isal waar hij zich met een ander korps, onder bevel van Anthémus Gazi, aarts- bisfchop van Thesfalisch MagneGavereenigd heeft, Van daar zijn zij ver trokken om Larisfa aan te tasten, hetwelk thans in de magc der Grieken is, zijnde al de Mahonietanenals (lagtoffers van de wraak hunner vijanden en van hunne eigene vroegere onderdrukking, omgekomen. Alzoo reiken Thes falie en het Cis-Axisch Macedonië thans aan de Serviërs de hand en kunnen van nu af als vau het Ottomannifche keizerrijk afgefcheiden befchouwd worden. T R K Y E. K1CHENEW (in Besfarabie) den 7 mei. De toevloed der, uit Jasfy en ommellreken, herwaarts vlugtende Grieken gaat alle geloof te boven. Even zoo vele vlugten naar de Bukowine; tot nog toe zijn er echter niet dan rij ke en aanzienlijke farailien, meest vrouwen en kinderen, aangekomen; vol gens derzelver betigten, bevinden zich, onder de Griekfche troepen, vele Franfche en Italiaanfche officieren. RUSLAND. PETERSBURG den 15 mei. Onze wisselkoers enftaatspapieren rijzenblj voortduring. I11 plaats der afmarfcherende regimenten gardes komen hier thans linie troepen aanom den dienst in de refidentie waar te nemen. Volgens ontvangen berigt van kapitein Billinghaufendie de ontdekkings- expeditie naar de zuidpool kommandeertbevond hij zich, in mei 1820, in Bocanij-Baai. Na de afvaart van Rio de Janeiro had hij op 56 gr. zuider breedte, drie eilanden ontdekt, die met fneeuw en ijs bedekt waren. Opeen derzclven rookte een vulkaan. Nog merkt kaptitein Billinghaufen aan, dat hij nergens het l'poor van een zuidwaarts liggend vast land gevonden heeft. Zoo er al zulk een land beftond, zou het met fneeuw en jjs bedekt en ontoegan kelijk zijn. CZERNOWICZ den 11 mei. Dagelijks komen alhier Griekfche famiüen, als vlugtelingenuit Moldavië aan. Het getal der huizen alhier bedraagt iets over de 800, en ieder bewoner bevlijtigt zich, om die vlugtelingen huisves ting t<? gevendoch de woningen zijn niet meer toereikende. De keizerlijke koninklijke agent de heerRaab, kwam, den 4, van Jasfy, alhier aan; kort daarna volgden verfcheiden aanzienlijke familien van Booijaarden uit die z :lf- de (treken. Deze bieden voor eenige weinige flecht geraeubeleerde kamers tot tien dukaten huur daags, doch alles is vol. Verfcheiden zijn genoodzaakt, om verder te reizen. Het Oostenrijkscb keizerlijk postbeltuur en het bureau der agenten zijn vooreerst nog in Jasfy gebleven. Te Rutschuk volgens andere berigtente Silistriaenvolgens nog an dere berigten, op beide puiiten te gelijk, waren de Turken over deB Donau getrokken, en men vreesde, dat zij, den 8, binnen Jasly zouden rukken. De fchrik gaat hen vooruit, want zij vernielen onbarmhartiglijk alle», wat hu n in den weg tiaar. In Konftantinopel hebben de Grieken, het 's waar, de verzekering beko-' mendat zij geruscelijk hunne kerken mogen bezoekenmaar niet een hunner waagt hetom over den dorpel van zijn huis te komen. Het aantal der vermoorde Grieken aldaar beloopt al in de duizenden. H« razende graauw houwt de (lagtoffers zijner wraak met de grootfte koelbloedig heid de hoofden af. Tien, twaalf dezer verwoeden vallen op een mensch aan, mishandelen hem tot vertwijfeling toe, en wanneer hij dan zoo afgemat is, dat hij zich niet meer kan verweren, roepen zij hem toe: Nie belcze (dat isfchrik niet')" en men houwt hem dan nog levendig den kop van den romp. Deze woorden Nie belcze (trekken tegenwoordigin de hoofdftad van Turkije, tot den vreesfelij ken moordkreet die, in alle Itraten waarde Griek fche Christenen wonendag en nacht weergalmt. ZWEDEN. STOKIiOLM den 22 mei. Volgens officiële kennisgeving heeft Z. M.be volen dat er tusfeben Mösz en Christiania in Noorwegen een oefenings-leger zal bij een komen; 3000 man Zweedfche en even zoo veei NoorWeegfche troepen zullen aldaar kamperen. Men gelooft thans algemeen, dat de koning, van den kroonprins verzeldzich naar Noorwegen begeven zal. DUITSCHLAND. WEENEN den 24 mei. Volgens particuliere berigten uit Konftantinopel, hebben alle pachas van Klein Azie bevel ontvangen, om zich aan het hoofd hunner troepen 'te (teilen en daarmede naar Konftancinopelte komen. De Por - te wil in Romelie twee groote legers doen zamentrekkenwaarvan het eene naar den Donau, en het andere naar Macedonië en Morea beftemd is; wer kelijk verzamelden zich reeds eenige troepen in Romelie, maar tot hiertoe is hun aantal gering, en van de uit Natolie of nog gewacht wordende troepen belooft men buiten dat niet veel goeds, derzelver losbandigheid en fpoorloos- heden gaan alie denkbeeld te boven; plundering, moord en brandllichting teekenen elke hunner fchredenen zij ontzien daarbij ook hunne geloofsge- rpoten nietzelfs hebben zij bij het overtrekken van den Bosphorushet huis van den Spaarifchen gezant vernield, waarbij 9 Spanjaarden omgekomen zijn, en het huis van den heer Souton, Rusfisch anr.basfsde-raadte Bujuk- dere, zou hetzelfde lot ondergaan hebben, indien die heer het geld niet met volle handen uit de vensters geworpen had; de Rusfifche vlag, van het paleis der Rusfifche ambasfade waaijende, is met kogels doorfchoten; ook moeten t Rusfen door die woeste troepen vermoord zijn, Uit Triest den 16 mei, lchrijft men: Op heden komt de tijding alhier aan, dat de vesting Napoli di Malvafia de fterkfte en gewigtigfle van Morea, in de magt der Inlurgenten is gevallen. Het is de heldin Robelina welke de ftad heeft gefommeerd. In deze opei- fcfring zeide zij Die welke uwe onderwerping vordert is eene Griekin wel ke in haar hart menfchelijke gevoelens koestert. Indien gij u overgeeft ,zulc gij uw leven behouden; maar in geval van wederftand, zal geen uwer onze billijke en verfchrikkelijke wraak ontkomen." Deze Griekin beweent haren man en vjjf kinderen, welke door de Turken zijn vermoord. GROOT-BRITTANJE. LONDEN deu s jutiij. Men verzekert nu ftellig, dat de koning dezen zo- m?r naar Ierland zal gaanen dat reeds alle groot-officieren en andere aanzien* file perfonen, die Zr. Ms. gevolg zullen uitmaken, bevel ontvangen hebben on zich reisvaardig te houden. De koning zal voor zijne ltrooning, en dn* ket na de prorogatie van het parlementzich op reis begevennog verneemt mm, dat Z. M. bij zijne terugkomst ook Schotland met een diergelijk be- ztek zal vereeren. Gisteren avond heeft de kanfelier van den exebequer het budget voor he tegenwoordig jaar aan het huis der gemeenten overgelegd en de uitgaven op 20,018,200 pond fterl. beraamd, terwijl daarbij de inkomften op 6,570,030 boekend worden; (lellende hij voor, ten einde dit tekort te vinden, om van Irt britfche Zinking- of amortifatie-fonds 12,500,000 en van het Ierfche 00,000 pond te leeeen, en nog van de bank van Ierland 461,539 pond op c nemen, De uitgaven zijn dit jaar 1,771,888 pond minder dan in bet voor bande. Toen heden ochtend dit budget bekend was, vielen de effecten merkelijk Ij bet openen der beurs, doch ftegen nadtfhand weder eenlgzins, zoo dat tn een uur de 3 pCis. gereduc. op 75^ ftonden en de geconf. op 761. FRANK RYK. PARYS den 1 junij. In de zitting van de kamer der afgevaardigdenop hden gehouden, is de conceptwet betrekkelijk het herftel der haven vaa Ininkerken, met eene meerderheid van 264 tegen 2 ftemmen, aangenomen. De tegenwoordige bevolking van Parijs wordt op 713.966 zielen begroot. Den 8 april heeft men, te Molila (op de kust van Afrika), verfcheiden (bokken van aardbeving gevoeldverzeld van een buitengewoon ond.raarsck gdruischdé fchökken waren zoo geweldig, dat alle de ingezetenen de vlugc nar de vlakte namenin hoop van aldaar redding to vinden. Reizigers, welke, te Tunis den verfchrikkelijken florm hebben bijge wond waardoor de vloot van den Deij vernield is geworden, verbalen, dat roo Mooren, benevens alle de officieren van de Tunifiaaofche marine, met uzondering van den admiraal, welke dien dag aan land was, in denzelvende» dod hebben gevonden. Men beeft opgemerkt, dat de beweging van delucnc nu de beroering van den grond der zee in verband ftond. De baren ftegen brgenlioog. Zij hebben een groot aantal tot dien tijd toe in die vaarwaters obekende visfehen op den oever geworpen, en, onder anderen fehulpvis- fc en en oesterswelke men nog nooit aldaar gezien had. De rotsachtige pitaten waren, op eenen zekeren afftand van de kust, geheel en al met ftijk bedelt. Eene geweldige koude deed zich gevoelen, en het gebergte, aan ge- nezjde Tunisdat gewoonlijk met brandend zand bedekt is, wasbefneeuwd, envutoonde, tot groote verwondering der Barbarijers, het aanzien van deijerg Cenis. De prefident Boyer heeft in alle de (leden van het noorden en zuiden vai St. Domingo eene proclamatie doen afkondigen(trekkende ter verklaring detgronden voor hctvolftrekr verbod van het invoeren van rum, brandewijn, in en woord alle fterke drankêii. De prefident verklaart in,dit (lukdat de bedvelmende dranken den mensch beneden het redelooze dier verlagen. Hy zouveeleer den apothekers toeftaan vergif te verkoopen dan den herbergier* braniewijn te tappen. Particuliere brieven uit Londen melden, dat Z. M. de koning van En- gelaid ongefteid is en fterke aanvallen van jicht heeft gehad. Er zou dus geen kwestie meer zijn over eene reis naar het vaste land; ook zou de pleg- tighiid der krooning zijn uitgefteld. - Men verzekertdat er eene zeer drukke correspondentie plaats heeft tusfthen de Oostenrijkfche en Rusfifche gouvernementen, berrekkelijk der» ppltind der Griekfche provinciën des Occonianifchen rijks. De heer de la Valette, welke als medepligcige in de zamenzwering die den terugkeer van Bonaparte te weeg zoude hebben gebragtter dood was veroordeelddoch door toedoen zijner echegenoote op eene zeer zonder linge wij ze .uit de gevangenis is ontkomen, en federt kwytfchelding der dood. dra'van Z. M. den koning heeft verkregen, ij in Colmar gearriveerdten ein de tegenwoordig te zijn bij de bekrachtiging van den verleenden genadebrief. Hij zal zich korteü tijd in deze hoofdftad ophouden, en zich vervolgensnaar het zuidelijke gedeelte des rijks begeven. Men verzekert, dat zijne echt- gentore zich bij voortduring zeer ernftig ongefteid bevindt. Ter verlojfing van haren echtgenoot heeft zij in der tijd ontijdig haar ziekbed verlaten-, en fedet fchynen hare verftandelijke vermógens, ten gevolge van de doorgeftane onrust en daarop gevolgde gevangenis, veel te hebben geleden. Aan den anderen kant heeft de heer de la Valette nog onlangs eene verklaring getee- keui waarin hij ten ftelligfte zijne onfchuld betuigtmet uicdrukkelijbe vermei, ding, dat bijnoch tegtllreeksnoch ter zijde, heeft medegewerkt tot den bedelden terugkeer. NEDERLANDEN. BERGEN im HENEGOUWEN den 28 mei. Gisteren had alhier, in de. gemeente-kerk St. Wandrueene (lichteiyke plegtigheid plaats. Een aan zienlijk getal militairen van reeds gevorderde jaren, hebben voor de eerde maal hunne heilige communie ontvangen. Zij waren hiertoe door den zeer eerwaar den keer van Haaien, R. K. P. en aalmoezenier van de garnizoenen in deze provincie, wiens ijver voor het geluk van den foldaat zoo godsdienstig al* onvermoeid isvoorbereid. De redevoeringbij deze gelegenheid door hem gehouden, kon niet misfenden gewenschten indruk op den militair te heb ben, en denzelvcn de ware iiefde voor God, Koning en Vaderland in te boe zemen. Hij herinnerde ons mede aan zijne krachtige en vol van waarheid ge houden aaofpraakwaardoor hij onlangs verfcheiden honderde militairen hun- ne paasch communie heeft doen ontvangen. Derhalve, hoe meer deze waarheid erkend worde, dat de onverfehilligheid in zaken van godsdieoscten Uiterfte nadeelig is voor de goede zeden en dat van deze het geluk en welzijn der rijken afhangthoemeer men den bedie naars van den heiligen godsdienst lof moet toezwaaijenwelke hun leven op offeren om deze onverschilligheid te voorkomenbij eenen (land van men- fchenwaarbijzoo als de groote Masfillon zegtde godsdienst zoo vete hindernisfen vindt. LUIK den 1 junij. Onlangs heeft hier een beklagelijk Ongeval In de ko- iengroef de AJary Haye plaats gehad. Het fchijnt dat er in de binnenwerken brand ia ontdaan, welke eene inzakking heeft veroorzaakt, door welke ver- fcheidene werklieden verdwenen zijn. Men is ijverig bezig de bijzonderheden en de beillOoze gevolgen dezer gebeurtenis te onderzoeken. BRUSSEL den 2 junij. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is heden wederom vergaderd geweestin dezelve werd onuerandereu het artikel over de trouwbeloften bediscuteerddoch de debatten hierover wijdloopig gewor den zijndeis de afdoening vau dat punt tot ecoe uadete zitting uitgefteld ge- worden.

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1