fr MIDDELBURGSCHE COURANT; No. 64.' Dingsdag den 29 Mei. N I E U tv S T r D I N G X W. 1821; NEDERLANDEN. S P A N J E. MADRID den 11 nteL De koning heeft eergisteren met de priofen eene wandeling in het Prado gemaakt, en is door het vok tnet eene onbe- fchrijfelijke geestdrift begroet. Men verzekert thans fteliig, dat er tusfehen Spanje en Portugal een of- en defenfief traktaat gefloten zijn zonde. Men verneemt, dat de priester Merino, die men dacht, dac naar Frank rijk gevlugt zijn zoude11a de nederlaag die hij geleden heeftthans met een veel fterker magt is te voorfchijn gekomen en weder zijne oude pofttien tus fehen Miranda, de Ebro Burgos en Brivièsca bezet houdt. Het gouverne ment heeft ten ftrengfte doen verbiedenom he.uj zelf® voor geideiiiMgc le vensmiddelen of onderfland te verfchaffen. Van andere oproerige benden hoort men niet meer fpreken, zoo dat die geheel uit een gejaagd fchijuen. Men heeft gunstige tijdingen uit Amerika ontvangen. De Univerfal zegt, dat twee gevohnagtigden van Bolivat gewacht vyprden, die onverwijld moeten aankomenaangezien de depeehehun vertrek aatiltondigendedat veftrek maar weinige dagen was voorafgegaan. Zie hier wijders wat men er bijvoegt, en hetgeen ik reden heb ooi voor gegrond te houden: De generaal Bolivar heeft, in eene confidentiële depecbe, de grondllagen te kennen gege ven van het traktaat dat men voorftelt, en volgens hetwelk i°. de provincie van Caraccas geheel aan het meederland onderworpen zijn, en een gedeelte van het' Spaansch gebied uitmaken zou; a°. Bolivar tot kapitein-generaal dier pro vincie zou benoemd worden, als zijnde de eenige man, in (iaat om de ver- febiliende partijen, die de gemoederen in die (lreken verdeeld houden, te be teugelen; 3°. die bevelhebber dienvolgende zijne ouderwerping doen, den eed op de Spaanfche conliitutie afleggen, eii rang van luitenant-generaal hebben zou40. het grondgebied der republiek van Coiumbia onal iiau- keiijk zou worden verklaarddeszelfs onafhankelijkheid door Spanje erkend, en beide flaten over en weder elkander gezanten zenden zquden; 50. die republiek nogtans door bijzondere comjnsrcie-traktaten met Spanje zou ver bonden zijn, zoo dat Spanje niets zon kunnen verhezen van de commerciële voordeelen welke bét tot hiertoe uit die provinciën getrokken heelt. IRUN den 14 mei. De kanunnik Ssilazar, een der luitenants van Marino, en vier andere perfonen, die uit hunne gevangenis te Burgos hadden weten re ontfnappen, en gehoopt hadden naar Frankrijk te ontkomen, zijn eenhall uur van de grenzen, te Eschalan, gevat en hier opgebragt, ITALIË. NAPELS den 5 mei. De draf van geefeling door de llraten, onlangs aan pehige hoofden der carbonari uitgeoefend, aanleiding tot oploop gegeven heb- bende, is bij een policie-bevel verboden eenige zameiifchoimgen te vormen, zelfs met ter toejuiching der lirafoefeningen. Bij hetzcltde bevel is alle aan- j werving van vrijwilligers, alsook de verkoop of uitdeeling van cocardes, ver- boden geworden. j DUITSCHLAND. WEENEN den 1 mei. Volgens fcheeps-berigtente Triest ontvangen, is het buiten allen twijfel, dat de (jrieken in geheel Morea in opftand tegen de Turken zijn. De wreedheden, die aldaar over en weder bedreven worden, zijn verfclirikkelijkondertusfehen moeten ten niinste naar de Grieken zeker de overhrnd behouden, dewijl zij vier vijfde deelen der bevolking uitmaken. WEENEN den 13 mei. Van de grenzen van Moldavië wordt gemeld, dat Ypsilanti zic'n te Bucharesr tot den oorlog uitrust, en vele aanzienlijke jonge Grieken zich daar bij hem voegen, terwijl een groot getal gemeen volk onder zijne vanen dienst neemt. Hij fchijnt reeds meermalen de Turken tot een veldflag uitgelokt te hebben, maar dezen houden zich ilil in hunne ves tingen aan den Donaudie zij zoo veel doenlijk verfierkenen houden van daar een waakzaam oog op de verrigtingen van de Grieken. De ban door den Griekfchen patriarch uitgeïproken, beginc vooral bij den middellland der Griekfche inwoners veel invloed te krijgen. De Armeniërs Isten zich niet ia met de plannen van Ypsilanti, en de Boyaren in Wailachye zijn te zeer be vreesd voor hunne' groote bezittingen en het onbepaalde gezag, dat zij uit oefenen, dan dat zij de nieuwe orde vsn zaken zouden verlangen of voor (taan; hetgeen Ypsilanti genoopt beeft om, ten einde hen ren minste In zoo ver tot zich te trekken, dat ztj zich tegen zijne ondernemingen niet zouden verzetten, hen te beloven, dat hij een kondigen man uit hun midden op den Griekfchen troon zal plaatfen.. Omtrent de magt van Ypsilanti ioopen de ge ruchten nog zeer uiteen. Nu wordt dezelve weer op 80,000 man infanterie, ao.ooo man ruiterij en 3a (lukken kanon berekend. Ook zegt men dat Aii- pacha die zich thans Aiexatider bat noemen, zich met zijne geheele magt onder de bevelen van Ypsiianti gefield heeft, en doqr dezen tot zijnen twee den generaal is benoemd. Van Ktonstaininopel febrijft men, van den 10 april, dat in liet ministe rie aldaar eene zeer groote en onverwachte verandering heeft plaats gehad. De geestdrift.der Turken is ten top geftegen, fede'rc de fuitan Mahmud aan zijn volk heeft verklaard dat hc-t Mahometismos in gevaar is. liet gouverne ment is niet meer in (laat het volk tegen te houden. De meest bloeddorscig- ate zijn de Aziatifche troepenwelke met geforceerde marfchen aanrukken en zich de grootfie wreedheden jegens de Grieken veroorloven. Den 3 dezer, des namiddags, ontfiond er brand te Mthrisch-Trebitsch in den Inglauer-kreitzdie door den geweldigen ftormwirid zoo hevig toenam, dat binnen een uur tijds twee honderd huizen, het grootfie gedeelte van dit fladje, in den asch gelegd werden. De woede der vlammen was zoo erg, dat dezelve het drie-vierde uurs van daar gelegen dorp, Tain genaamd, aan- ftak en mede inden asch legde. Ook werden de vrij ver verwijderde linnen- bleeken als door een vuurregen overdekt en geheel verwoest. Alles wat zich in de nabijheid bevond is vernield, en meer da» 500 huisgezinnen zijn door dien ramp tot den bedelfiaf gebragt. t" R A N K R Y K. PARYS den 19 mei. Gisteren is bij de kamer der afgevaardigden einde lijk artikel 1 der concept-wet betreffende de geestelijke penfioenen, met ver werping van alle daarop voorgedragen amendementenaangenomenluidende gezegd art 1 aldus: te rekenen van 1 januari) 1821 zullen de thans befiaan- de geestelijke penfioeiien, en die jaarlijks, naar mate van het overlijden der gepenfioneerdenvan liet credit der publieke fchuld afgetrokken worden, het buajet van het ministerie van binnenlandfche zaken, kapittel geestelijkheid, vermeerderen, boven en behalve de fommen die, ten gevolge van het over lijden der active gepenfioneerden, jaarlijks gevoegd worden bij het zelfde crediet, om te voorzien in de betaling van het volledig traktement hunner opvolgers."—-De liberalen hebben te vergeefs gerracht de vergadering te over- tuigendat men alzoo op eene behendige wijze wil invoeren het eoncofriezt van 1817, 't welk destijds door de meerderheid der natie als gevaarlijk ia befchouwd voor de vrijheden van de Gallicaanfche kerk, en tevens als niet overeen te brengen met de godsdienstige en fiaat kundige vrijheden, zoodanig als.dezelve in het charter zijn verzekerd. Heden heeft de heer deBónald zijn amendement eenigzins gewijzigd en zich bij hetzelve bepaald tot de op- rig.ting van 18 nieuwe bisdommen; de liberalen hebben daarop niet oneigen aardig aangemerktdat dit weliigt weder het gevolg wa* van eene nieuwe fchikking van de anti liberalen met het ministerieen dat hetzelve aizoo vati den eenen dag tot den anderen niet wist, aan welke vorderingen het gehoor zoude moeten geven. Geen der ministers heeft op deze fcherpe aanmerking geantwoord en het is weliigt aan dezelve toe te fchrijven, da» de heer de Bonald zijn amendement geheel heeft ingetrokken, weshalve het ministerie thans niet meer in de noodzakelijkheid is gebragt, zijnen coevlugt tot de libe ralen te nemen. Ih de Zitting van gisteren heeft de laatstgenoemde fpreker zich laten ont vallen, dat hij 'alle de huwelijken, welke de kerkelijke inzegening niet bekomen hadden, ais eene onwettige zamenieving befchomvdezulks baarde niec weinig gemor onder de liberalen welke aanmerkten, dat de heer de Bonald op deze wijze de wetten van den fiaat en vele leden der kamer op eene grove wijze hoonde. De fpreker werd ten dezen alleen door de hevigfte zij ner partij en geenszins door de ministerielcn onderfieund, weshalve hij het ge raden oordeelde, zijn gezegde eenigzins te piooijen, zoo dat de liberalen het daarvoor konden houden, dat hij alleen zulke perfonen bedoelde, welker huwelijk ook niet door de burgerlijke overheid was bevestigd. Heden hebben twee petitienwelke de coinmisfie wilde ter zijde (tellenaanleiding gegeven tot eenige zeer netelige discusfien. By de eerfte verzocht men in lichting, of liet toezigt der bisfehoppen op het onderwijs zich ook tot de la gere fcfiolen uitftrekte? bij de tweede, dat voorde Protestantfche jeugd te Parijste Straatsburg en te Montauban bijzondere coilegien mo'gcen werden gefiicht. De lieer Confiant meende dat men de petitien in aanmerking moest nemen, daar het ongerijmd was, de kinderen der Protes'anteo wat hun onderwijs aanging, te onderwerpen aan het toezigt van geestelijkenwel ke uit hoofde van hunne kerkleer, de belijdenis der eerstgénoemden ais teri hoogfie fcbadelijk en gevaarlijk moesten bcfchouwen. De minister Cor- bières beioogde dat deze vrees geheel ongegrond was en dat men aan de be doelde jeugd met opzigt tot liet godsdienstigeslie mogelijke vrijheid ver leende; doch daar de liberalen aanhielden, merkte de minister Pasquier aan dat het gouvernement den godsdienst van den (Iaat boven alles moest handha ven en alleen omtrent andere eerediensten verdraagzaam was. Op dit woord geraakte de geheele partij der liberalen in beweging en vorderde zij, dat de minister, ais verkrachtende de grondwet, bij welke de vrijheid var» godsdienst en geenszins eene willekeurige verdraagzaamheid wordt erkend* tót "de orde moge worden geroepen. De minister bleef echter bij zjjo gezegde,'doch gaf tevens te kennen, dat het geheele regeringftelfel op eene algemeene verdraagzaamheid gevestigd was, 't welk de liberalen weder vrij vinnig beantwoordden; tordat de meerderheid aan dezen ftrijd een einde maak te, met dfcn'knoopdocr te hakken en de petitien ter zijde te (tellen. in hare zitting van heden heeft de kamer bij de deübèratien over art. 2 van bovengemelde concept wethet amendement harer commisfie aangeno men i (trekkende om de creëring van 12 nieuwe bisdommenen achtereen volgende van 18 andere bisschoppelijke zetels, die door den koning noodig zullen gekeurd worden, -en welker vestiging en omfchrijving tusfehen dea koning en den Heiligen (toe! zullen overlegd worden, te autoriferen. Alle an dere amendementen zijn veFWorpen. Ondertusfehen moeten maandag deze discussien nog voortgezet Worden. PARYS den 01 mei. Bij de in de kamer der afgevaardigden op heden voort gezette delibératien over den tweeden paragraaf van art. s der concept-wet be treffende de geestelijke penfioenen, bij weike paragraaf bepaald wordt, dat de, bij art. 1 voorgefebreven vermeerdering van het budjec van het ministerie van binnenlandfche zaken, kapittel geestelijkheid, zal dienen, behalve tot de vestiging der nieuwe bisschoppelijke zetels, tot"de vermeerdering der trakte menten van de vicansfen clie maar sjo, en der priesters die maar 750 fr. ont vangen, én in het algemeen tot verbetering van het toe der geestelijkheid, is ook deze paragraaf doorgegaan, en vervolgens,'bij (temming over 'het gfc- heel der wet, dezelve met 219 tegen 105 fieminen aangenomen. Men fchrijft van Rome, onder dagteekaning van den it dezer, dat Z. K. H. de hertog van Olabrie, erfprins der Beide S'cilien, aldaar bij den ko- ïung zijnen vader is aangekomenen dat -Z. M. waarfchjjiiltjk den 14 dezer Rome verlaten zou omverzeld van gezegden zijnen zoou, naar Napeit terug te keere-n. Eene paketbootvoor eenige dagen-uit Calais vertrokken, is Ongeluk kig in het kanaal door een zwaar fchip overzeild. Men voegt er bij dat de equipage en alle de pasfagiers daarbij zijn omgekomen, behalve twee vrouwen wier kleederen hun lang genoeg op het water drijvende gehouden hadden -om door eene floep, welke hetzelve fchip-dadelijk -uitgezet had, opgenometfte worden. De heer Krug, professor aan dë univerficeit té' Leipzig^ hééft een ge- fchrift indruk uitgegeven, waarin hij aantoont, dat hetden pligt van hét Hei lig Christelijk Verbond is om de Grieken te onderfiëunen in hunne pogingen om bet juk der Mufelmannen af te werpen. Uit het rapport van den minister van oorlog aan'den koning, over de rekrutering der armee, blijkt, dat, gedurende dit jaar, de iandtnagt op de volgende ilerkte zal gebragt worden: de infanteriekoninklijke garde 10,800 man, onder-officieren en foldaten; de linie troepen Jfc.ooo; ruiterijkonink lijke garde 5,784, de linie 50,500; de artillerie, koninklijke gajde 1,197 de linie 8,136; de genie2,049, en <^e militaire equipagie 195; Sus in het geheel op 140,661 man. Onder eenige Spaanfche berigten, door de Gozette de France uit Ba- jonne'medegedeeldzegt dat blad„Men ('preekt dat er in de Middelland- fche zee een eskader verfchenen isonder onbekende vlag." Het fiot van het artikel beflaat in een paar regels puntjes, het in onze papieren reeds ge wone blijkdat hier iets meer moest volgenhetwelk de cenfunr gefchrapc heeft. BRUSSEL den 25 mei. Na dat de advocaat-generaal Sprtrtt zijn repliek den 23 had voortgezeten de advocaten de BurckBeyrns en Vtrhaegen zijn ge hoord heeft het hof na eene deliberatie van meer dan vier urenop heden de vicivisfen CtethakMariens en Bousjensvun de tegen ben ingebragte be.

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1