MIDDELBÜRGSCHE COURANT. No. 63; Zaturdag 1821; den 26 Md. N I E U IV S T r D N G E N. NEDERLANDEN. MOLDAVIË. JASSY den 20 april, Zie hier den eed, welken verst Ypfilanti zijne troe pen beeft doen afleggen: Als een waar geloovig christen en zoon van onze Katholieke Apostoli- fcl.e kerk 'zweer ik bii den naam van onzen allerhoogften God bij den naam van onzen Ueere Jezus Christus en bij den naam der Heil. Drieëenheidaan mijeen godsdienst e'n aan mijn vaderland getrouw te zullen blijven; ik zweer, met alle mijne Christelijke broeders het eens te zijn wegens de vrijheid onzes vaderlands; ik zweer. Wijnen laatften droppel bloeds voor de verdediging van miinen godsdienst en van miin vaderland te zullen vergieten; ik zweer, met mijne broeders, voor de vrijheid van mijn vaderland te willen derven; ik zweer, mijnen eigen broeder zelfs te zullen dooden, wanneer ik hem als verrader des vaderlands erken; ik zweer, mijn opperhoofd te zullen ge hoorzamen omtrent de verdediging mijns vaderlands; ik zweer, niet te zui den omzien voor dat ik den vijand van mijn vaderland en van mijnen gods dienst zal verjaagd hebben ik zweerde wapens bij iedere gelegenheid te zullen opvatten, als ik vernoem, dat een korps Christenen; tegen onze tiran nen oprukt, en alle mijne vrionden en bekenden te zullen opeifchenom mij te volgen; ik zweer, 1 vijanden, de Turken, te allen tijde met haat en verachting te zullen v juwen' zweer, de wagens niet eerder te zuilen afleggen, dan watiur 1 ",i de vijanden uitgeroeid zijn; ik zweer, mijn bloed te zullen ver-'eten en over de vijanoen van mijnen gods dienst te zegevierenv "of als martelaar voor Jezus Christus te zullen derven; ik zweer eindelijkbij. de verborgenheid der eucharistie (des Heil. Ayond- maals) en wil gedoemd zijn, in mijn fterfutir, niet tot de Sacramenten te naderen vvhnneer ik niet alles vervullewat ik zoo even voor de beejdte- nis van onzen Heere Jezus Christus beloofd heb." r uiTSCHLAND WE ENEN den 9 mei. Tijdingen uit Odesfa en Koriftantinopei (lellen het buiten twijfel, dit de op den 10 januari) overleden Hc.apodar vanWallachije Alvxender .Suzzovergiftigd is geworden, wijl de bewerkers des oproers hetn bun plan hadden medegedeeld, doch hij geweigerd had om deei daaraan te nemen, eu dat zij dus vreesden, verraden te zullen worden. Dit misdrijf wordt algemeen aan zijnen nabeflaanden den HoSpodar van Moldavië Michael Suzzo, toegefchreveb. Zoo veel is gewis dat deze laatfle vorst, op het ©ogenblik toen hij de vaan des oproers plantte, eenen, door ouderdom en t uw aan tie regering vair den Grooten Heer, eerwaardigen grijsaard, den bojaar Bibicamet eigene hand om bet leven gebragt heeftwijl deze hem zijn voorn men ontraadde. De ontviugte familie Suzzo is behouden te Odesfa aangekomen; het ver huizen der in <iie handelftad en de nahuurfchap-wonende Griekeir, welke aan den ophand geen deel nemen, als ook het-zenden van wapenen, ammunitie en gereed geld -duurt nog Reeds voort. In Servie heerscht nog tusr, doch Ypfilanti geeft zich alle moeite, om deze provincie tot een verbond met Griekenland over re halen. De porte ia echter insgelijks met de Serviërs in onderhandelingdoor middel der afge vaardigden, welke deze naar Konlhmtitiopel gezonden hebben, en welke de Gneklcbcpatriarch op bevel der regering, in zijn paleis heeft moeten ontvan gen men weet niet of dit gefchied isom hen voor de drtoede van het Turkfche gemeen te behoeden, cf om hen te bewaken. In de laatfle dagen van maart en de eerfte van april, zijn velp aanzienlijke Grieken te Koiilbtiuinopel onthoofd; ook zijn de bislchoppen van Ephefe NicomedieChalcedon, Derkon en Heraciea lraarde gevangenis gevoerd en Op ec pijnbank gebragc De vier laatften hadden den tegen Y, filano uitge- fproken banvloek mede opcierteekend. Ook zijn de Metrapolitnncn van Adria- nopel en Saionfchi in hechtenis genomen. Over het algemeen behandelt men de Grieken met de Uiterfle flreugheid. Alle Turken zijn gewapend waardoor vele huiienipurigheden en gruweldaden begaan worden. Geen Christen ver- 'Iru meer zijne woningook ftaat alle handel ftil en het gereede geld is ver dwenen. FRANKFORT den 17 m<4, In de berigten van de Oostenrijkfche zijde, «ingaande den opft.md in Moldavië en Wallachye, verzekert men, dat, niec- tegenftaaude-de waarl'chuwing van den Oostenrijkfchen confulverfeheidene Dultfchers deel aan-denzelven hebben genomen en onder dezelve een zeke re AuamsDergerwelke een werktuig wil vervaardigen om gefchut te boren. Den 8 heelt men te Bucharest in twee kerken de banvloek van den patriarch tegen Ypsilanti en de zijnen begonnen te lezer»; doch de Arnaüten-kapitein Jordake heeft al Ipoedig de verdere bekendmaking van dit (luk verboden. Den 9 is Ypsilatwi, gelijk men weet, in Bucharest binnengetrokken. Den 10 ontving men aldaar het berigc van de bekende verklaring der verbondene mo narchen; hetzelve had in den beginne -eene zeer ongunstige uitwerking onder de Grieken, van welke verlchcidene reeds tiaar een goed heenkomen omzagen doch men wist weldra eene andere wending aan de proclamatie te geven, zoo dat verfeheidene weder moed vatteden, en gunstige berigten afwachtten van den Rusftichenconn.il Pifaniwelke naar Laybaeh was vertrokken. Waarop die hoop echter berustte, werd niet gemeld. Men meldt uit Weenen, dat de bassa van Bosnië, met 5000 manTurk- fche troepen, aan de Servilche grenzen is verfchenen, en tie ontwapening van alle de Serviërs had verlangd; doch dat men niet dacht, da; de laatst genoemden aan dit verlangen zouden voldoen. HAMBURG den 18 mei. Van Triest icbrijft men, dat men aldaar de tij ding, ontvangen heeft, dat de ftad Patras geheel it: den asch gelegd is, ten gevolge van den opftan 1welke de Grieken aldaar op den 1 april, met hun nen bisfehop aan liet hoofdhebben begonnen. De opftandelingen vermoord den de Turken, en deze lbken de ftad in den brand. Van den 2 tot den 6 duurde het vechten en werd de geheele ftad in een volkomen bloedbad ver anderd; alles zonder onderfcheidgrijsaards, vrouwenen kinderen, werd het flagtoffer der-oproerigen. De confuls namen de vlugc aan boord van de op de ree liggende fchepenen het overfchot der Turken had zich in de citadel verfchanst. Den 7 april deed aartsbisfcliop Germanodie een vriend van Ali Pacha is, en van deze geld en wapenen bekomen had zijne intrede in Patras, dat toen nog brandde. In de Cascelli of kleine Dardanellen van Lepante lag «en Tnrksch garnizoen, G R O O T - B R I T. T A N J E. LONDEN den t8 mei. Met de Arob, welke te Liverpool is aangeko men, eii berigten uit Rio-Jnneiro beeft medegebragt, van den at maart, heeft men de tijding ontvangen, dat Z. M.de koning van Portugal niet voor nemens is otn in Brazilië te verblijven, p'ük eenige dageu geleden werd ver- zekerd ,ch het beflnic heeft genomenonr tegen de helft van de maand april tjeh iar Portugal in te fchepen. Het decreet, hetwelk de koning bjf die gelegeerd heefc genomen, is den 7 maart gedagteekend, en den 17 daaratnvolnde bekendgemaakt. Z. M." herhaalt bij hetzelve de verklaring van den aflegden eed aan de Portugefche constitutie. Dit decietwaarbij de dag van het vertrek des monarchs op den 12 april wordt beptldheeft onder alle de klasfen der inwoners eenen zeer ver fehil- lenden indnk gemaakt. Vele Engelfchen maken zich gereed om Brazilië te verlate», :n de meeste Franfchen zuilen httn voorbeeld denkelijk volgen, daar d< afwezigheid van bet hof hunnen handel grootelijks zal benadeelen. De Dufchers hadden ook gaarne gezien, dat de koning m Brazilië was ge bleven doch de Portugezen fchijnen zich meerendeets in Zr. Ms. aanftaand vertrelcjitermate te verheugen. Voor de ftad van Rio Jaueiro zal de afwe- rzigheidies konings een aanmerkelijk nadeel opleveren, f R Aj N K K. V K. PA1YS den 18 mei. De gewone berigten uit Madriddhr1 tot den april jopen, behelzen niet veel aanmerkelijksdoch in een onzer roijalisd- febe laden, de Gtztttede Fr anteleest men.omtrent Spanje, de volgende artiken let brieven van den ia uit Baifonne verneemt men, dat het den libe ralen an Gallicie gelukt is, omtrent 300 perfonen te doen gevangen nemen, die 3 de voornaamfte anti conftitutielen dér provincie befchouwd worden. Onde dat getal, zijn vele geestelijken. Naar het fchijnt wit het plan vooruit oertani. De gevatte perfonen zijn, onder geleide eener wacht, in de ge- vatgeislen van de Corunna gebragc. irieven uit Madrid van den 7 zeggen, dat Merino, tegen wt'en een® .aazênlijke magt opgerukt was, niet verdelgd is geworden, zoo als men te Murid heeft willen doeu geiooven. Op aantivdering van eenen hem te tal- riten vijand, heefc zijn korps zich in het gebergte verftrooid en aan den Etpecinado eene gemakkelijke overwinning gelaten. Wij hebben in Frankrijk ng niet vergeten dat, tijdens onze burgeroorlogen, de onverfenrokkene Vndeërs van bet (lag veld verdwenen, doch alleen om d<-i anderendaagsnaga- er vereenigd en fterker dan te voren, weder op te dagen. Overieeus we er wij, dat juist dit de ooriogs-wijze der Guenllas is, eu dat het hun hier- oor gelukt is, Bonapartes magt te vermelen. Het fchijnt zeker dat eenige Grieken, die in de onlusten van hun land ene hoofdrol gefpeeld hebbenreeds eene wijkplaats hebben gezocht in Sanje. Men weet, dat de groote Heden dej Schiereitands overftroomd zijn oor ai wat Napels en Turin als verklaarde rcvolucionnairen geteld hebben. 7,0 men aan onze correspondentie geloof moet (laandan begeeft zich een goot aantal militaire gelukzoekers en doldriftige demagogen van een ander ko- mgrijk, naburig van Spanjy- insgelijks naar dat ongelukkig land, waar eeue cfcigende revolutionnaire maft zich fchijnt te verheffen op de puinhoopen van ode en wetten. Zoo deze berigten niet vergroot zjjn, fchijnen zij ons toe vu dien aard te zijndat zij de ernftigite aandacht verdienen. Het nut van dezelve! gemeeumaking zal ten minde niet betwist worden." IRUSSEL den 19 mei. De advoknat de Burck heefc, in de verdediging van den heer Goethahbetoogd, dat de bisfehop van Gentdoor de ver- ooreeling van den burgerlijken regrerzijne geestelijke hoedanigheid geens- zins beeft verloren, en dat de geestelijkheid derhalve, wat betreft de kerke lijk; tucht, aan hem blijft onderworpen; dat het bedoelde gefchrifc geene liederlijke vermaning behelst, maar eene vertrouwelijke mededeelingop weke buitendien de art. 204 en 205 vat» het wetboek van ftrafregt niet kun. nei worden toegepast. De advokaac Pmhnègen heeft in een zeer uitgebreid pliidooi trachten t e betoögen dat het openhaar ministerie In geenen deele heeft bevezen dat de aangeklaagden het bedoelde gefchrift openbaar hebben bekend genaakthij hééft zich onder anderen3 gegrond op het beëedigd getuigenis vai verfeheidene priesters van Oosc-Vlaanderenwelke verklaren niets vanhec gechrjfc te hebben gehoorddan na het begin van de regterlijke vervolging. Hj heelt pok betoogddat de ingezoiidene memorie van 1814 ten dezen nuts bewijst noch afdoecen dat de aangeklaagdendestijds oordeeiende dat he best ware de aloude voorregtpn van hunnen (land te herftellen, veilig ge- lij: kunnen worden gefield met dé leded- van de tidderfchap, die destijds hunne voormalige regtet» en vporregter. terug verlangden. Morgen zal de ad- vckaat-generaal spruyt repliceren, en alsdan wacht men het pleidooi van den advokaat Beyens. De Tweede Kamer boraadfiaagt (leeds in committé-generaal over den -titel van het Burgerlijk Wetboek aangaande liec huwelijk. Men heeft het begint'ei, dat meerderjarigen, voor het aangaan v*d een huwelijk, bij afwe zigheid van ouderen, 2ich aan den regter zouden moeten wenden, niet aan genomen. Art. 142 is met 47 tegen S3 ftemmen afgekeurd. BRUSSEL den 21 mei. De fzaak van de vicarisfen-generaal van het bisdom van Gentis op heden voor het hof van asfifes voortgezet. De ad vocaat-generaal Spruyt heeft het woord opgevat ter beantwoording der plei- dooijen van de beide advocaten der befchuldigden. Hij heeft de aan het congres te Weenen geadresfeerde memorie, bij welke de heeren vicarisfen zich zeiven tot gevolmagtigden van de Belgifche geestelijkheid hébben gefieldals eene akte befchouwd(trekkende om deze te ontdaan van de tijdelijke magt, aan welke zijdoor de in kracht zijnde wetgeving, verpligt was te gehoor zamen. Hij voegdeÜr bij, dat zij als menfciien en burgers moesten vervul len alle de verpligtingen der maatfcbappelijke orde, waarvan zij als geeste lijken vaste fteunpilaren behoorden te zijn. De advocaat-generaal fielde, dat de geestelijke magt natuurlijk afhankelijk was van de wetten vandenftaat, die zij nimmer konde overfchredenmetverfcheiden voorbeelden bewijzen de dat dit leerpunt nimmer in ons vaderland was betwist. Hij ftelde voorts, (lat de bisfehop van Gent door zijne veroordeeling zijne magt verloren heb. bende, de vicarisfen-generaal niet meer mee denzelven Wbn»en corresponderen over het beduur van een bisdomwaarop hij geen regt had. Voorts be- ichouwde hij de befchuldigden als federc 1814 in opeidijken tegenftand mee de wetten van den (Iaat; zij noodzaakten, zeide hij, de publieke ambte naren, welke den eed van getrouwheid aan den koning en de grondwet had den gedaan, denzelven voor twee getuigen te herroepen. De beduren vin twee aanzienlijke gemeenten, voegdejde advocaat-generaal er bij, hebben oij de naeering van het Paaschteest gezamenlijk hun ontflag genomen, en men is verpligt geweest de befturen der naburige gemeenten te autoriferen, om de akten van den civielen (laat te ontvangen, ten einde geene. opene vakken In de registers cc bekomen. Is het alzoo, zeide hij verder, dat zich burgers, vrienden der ordemoeten gedragenwelkeuit overtuiging en door bioefe-.

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1