MIDDELBURGSCHE COURANT. No. do; Zaturdag den 19 Mei. *822; N I E UtFSTTDJNGEN. NEDERLANDEN. DUITSCHLAND. WEENEN den 29 april. De Oesterreichijche Bcobacktcr van beden behelst bet volgende artikel De meeste dag en tijdfchriften fprelten van groote onderhandelingenwelke er tusfchen Rusland en Frankrijk zouden plaats hebben. Deze onderhande lingen zijn even 7,00 gegrond als de zegepraal der Napolitaanfche Carbor.ari liet een zoo we! als het ander dezer geruchten had, en heefc blootelijk ten doel, om het publiek lleeds i« beweging te houden, terwijl de overgang van beweging tot wanorde ligtelijk van zelve plaats heeft. Noch aan deze onderhandelingennoch aan derzelver tot hier toe flechts van ter zijde aangeroerde bedoelingen, is geen enkel woord waarheid. De graaf van Nesfelrode is geen oogenblik te Parijs geweest, en heeft Laybach in het geheel niet verlaten. De keizerlijke Rusfifche opperkamerheer, graaf Nariskin, is nimmer tot eenige diplomatieke zending gebruikt geworden, en heeft alleenlijk tot uirfpanning een reisje naar Parijs gedaan. De konink lijke Franfche gezant graaf de la Ferrotmaye, beeft zich de laatfte oogenblik- ken van het verblijf zijner Rusfisch keizerlijke MajeOeitbuiten hoogstdeszelfs rijk, ten nutte gemaakt, om ee.nen korten tijd te Parijs te gaan doorbrengen, Hij is zelfs daar met liet karakter vau boodfebapper bekleed geworden, de wijl, zoo wel aan den graaf Pozzo di Borgo, als aan den keizerl. Oosten- rijklchen gezant te Parijs, den vrijheer van Vincent, dat zelfde karakter was gegeven, toen zij zijn geroepen geworden om in eene gelijke hoedanig heid den koning van Napels van Laybach te gaan vergezellentot dat die monarch in hoogstdeszels Haten zou zijn terug gekeerd. Nimmer is er eene aanvrage voor den in- of doortogt van vreemde troepen aan Frankrijk afge gaan. Dit is zuivere waarheid; het tegendeel daarvan is een louter verdiebt- felen behoort met alle de daarop gebouwde gevolgtrekkingen tot hei rijk der fabelen." WEENEN den 3 mei. Officiële berigten uit Jatfy van den 13 april behel zen het navolgende: „De belluiten van Oostenrijk en Rusland metbetrekking tot de onlusten, welke in Moldavië en Wallachije zijn uitgebroken, hebben in deze vorstendommen een bijzonderen indruk gemaakt. Naauwlij'ks waren zij bekend, of de lands Bojaren hebben den 10 april, men den Mctropolitaauaan hun hcofd, den regelenden Hospodar aangemaand, om zich zoo fpoedig mo gelijk te verwijderen.' Vorst Suzzo heeft daarop met tranen in de oo«en de teugels van het bewind nedergelegd, en met ztju gezin de Had verlaten, den wegnaar Beslarabie ipflaande. Men zegt, dat hij de kas der Griekfche armee bij zich heeft gehouden, en dat hij aanmerkelijke fcluiltlen achter laat. De banvloek van den patriarch van Knnflantinopei tegen Snzzo en de zijnen is afgekondigden de divan is voornemens eene deputatie naar den Grooten Heer te zenden ten einde hem te betuigen, dat de inwoners van Moldavië geen deel hebben genomen aan den opftanden dat al het gebeurde alleen aan den hospodar moet worden toegeschreven. De divan heeft tevens eene proclamatie doen afkondigen aan de bevolking van die provinciën, in welke zich, zeven dagen na den dag der bekendmaking, nog lieden van Ypfi.'anti's leger tnogten vertoo- nen, bevel inhoudende, 0111 dezelve als dan in verzekerde bewaring te nemen. Genoemde vergadering heeft eindelijk eene deputatie gezonden aan den basfa van Ibraïlten einde een inval van turkfche troepen voortekomen, zich aan biedende, om zelve de Griekfehe armee het land uittedrijven. Totnogtoe blijven de Turken rustig in hunne vestingen aan de Dotiau." Berigten uit Bucharest van den 12, mede van eene officiële zijde ont vangen, luiden a's, volgt: „Den 8 is de. banvloek, van den patriarch tegen de opttandelihgen bekend geworden. Dien dag heeft men eeti begin gemaakt met de bad van verlchanfingen te voorzienwelke echter wegens geldgebrek niet kunnen voltooid worden. Cm dit gebrek te verhelpen en de uitgaven voor de armee vat; Ypfilanti te kunnen bedtijden, hebben de Bojaren tot eene gedvvon- gene geldleetiing van twee millioenen piasters befloten. De geestelijkheid is vooreerst in dezelve voor 100,000 piasters aangeflageti. De Joden moeten so,ooo opbrengen. Den 9 is Ypfilanti met jooo man en drie (lukken gefchuc, op Hechte, I11 der haast gemaakte affuiten gelegd, in de nabijheid van Bucharest, en zijn onder bevelhebber Duca met soo man in genoemde (tad aangekomen. Zijne geheeie magtwn.ke door het algemeen gerucht zeer vergroot is geworden befiaat naauwlijks uit 5000 man met 7 (lukken feheeps-gefchut. Den volgen den dag hebben Ihodors troepen de Had verlaten en zich naar Cotrcscani bege ven en den 11 is hij dezelve gevolgd. - De Wailnchifche landlieden, wel ke zich bij Thodors benden hebben gevoegd, beklagen zich, dat men hun be drogen heeftdat zijin plaats van buune voorgewende regten te doen gel den, en de paleizen der Bojaren te plunderen, genoodzaakt worden, voorde Gtiekeit in de brei te lpringen, met wcllte zij niets gemeens hebben; 400 derzeive hebben, zoomen zegt, zijn leger al weder verlaten. Men ver zekert, dat de Bojaren, met voorkennis van Tbodor een nieuw fmeekfehrift aan de verhevene 1'orte, meteen vertrouwden boodfebapper, naar Konrtanu- Bopel hebben gezonden," FRANKFORT den io mei. In particuliere brieven wordt gefproiten van eene nieuwe overeenkomst, welke tusfchen Oostenrijken het gouvernement van Napels zoude getroffen zijn; volgens welke er flechts 30,000 man Oos tenrijkets in dat koningrijk zouden blijven. Men wil dat de generaal Frimont bet eeist de vermindering zijner armee heeft voorgeileldvermits eene ont zaggelijke meerderheid der inwoner» van alleklastën, zonder uitzondering, zich verklaard heelt tegen het revolutionair fijstema, en dat de bevolking met een zeer goeden geest bezield iszoodat men het behoud der rust kan waar borgen. Men zegtdatten gevolge dier overeenkomsthet legerkorps van genreaal Stutterheim tiaar Lombardije terug keert. Het is werkelijk derwaarst op niarsch5000 man van gemeld korps zijn reeds door Rome getrokken, alwaar de Heilige Vader hun den apostolifchen zegen wel heeft gelieven te geven. Er wordt gemelddat het korps van generaal Lederer dat van generaal Stutterheim op de hielen zal volgen. Uit Kasje/ wordt ons gemeld dat de nietiwe keurvorst van Hesfenbij de aanflelling zijner officieren, geen onderfcheid tusfchen adelijke en burger lijke perfonen maakt, en dat reeds, iets, dat onder de vorige regering eene ongehoorde zaak zou geweest zijn, een burgerlijk perfoonbij de garde, als officier aangelleld is geworden. HAMBURG den u mei. De berigten wegens de krijgsmagt van Ypfilanti loopen zeer uit een. Sommige fpreken van 3Ó000, andere flechts van 6000 man, welke hij onder zijne bevelen zoude hebn'en; in brieven uit Brody wordt zij op 17000 man gefchar. Den 14 april verzekerde men in Jasfy dat de raagt der Grieken nog fteeds aangroeide ea dat Ypliiatuie met 3000 man de Donau was gepasfeerd. FRANKRYlt. 1MIYS den ti mei. Wij ontvangen (dus leest men in éi Oavtte dt Framde Spaanfche bladen, tot den 5 dezer, door een' buitengewonera cotirir aangebragt D< graaf van Carthagena (generaal Morilloj is tot kapitein-generaal van Nieur-Kastilie benoemdin plaats van don Ramon Villalbadie van dezèn post mtzet is. Dt kanunnik Vinuefa is, den 4 dezer, het flagtoffer der volkswoede ge- Wordn; hij is in zijne gevangenis vermoord geworden door dolzmnigen, die de ddtren hebben opengeloopen, ondanks den tegenffand van den post der natioale garde. Zie hier hoe het ministeriele dagblad daarvan de treurige bij- zond'rheden opgeeft Dt kanunnik Vinuefa was, des avonds van den 3door den regter vat eerste aanleg, Arias, veroordeeld toe tien jaren galeiflraf, in een der groote preödin van Afrika, en zijne twee neven waren bestraftaangezien dat de hechtais, die zij ondergaan hadden, voor hunne misdaad eene genoegzame ftraf umaakte. In den ochtend van den 4 begon de tijding van dit vonnis in Macid rond te loopen; dezelve wekte de gemoederen op; er vormden zich gpepenwaarbij een groot misnoegen over het geflagen vonnis blijkbaar werddewijl bet gemeen geloofdedat hij de doodfiraf verdiende. DeS gisting vermeerderde bij trappen, tot 3 uren in den namiddag; toet» vertoctde zich het volk voor de gevangenis der kroon, met oogmerk om zich «n den kanunnik meester te maken. Het wachtdoende detachement der nacionle militie verzette zich hiertegen, doch genoodzaakt zijnde voor de overmgt te wijken, floot het zich op in de gevangenis en begon, door de vensets, op de menigte hevig te vuren. Gedurende dien tijd, vermeesterde liet v(k het ftads magazijn, nabij de gevangenis gelegenen met de gereed- fchapien die het zich aldaar verfchaft hadgelukte liet aan hetzelve de hoofdeur te overweldigen eu tot de verblijfplaats van den gevonnisden door te driigen, ondanks den grooten cegenttaiid der nationale gardes. Deoverige omfiandiglieden dier gebeurtenis worden op verfchillende wijzen verhaad waarom wij ons verpligt houden het verfiag deswege uit te (lellen. Alleenweten wij dat men, door de reekenen aati het lijk, befpeurd heeft, dat hij vermoord tvas met dezelfde inftruinenten welke tot overweldiging der deuren gediend hadden. Mei zegt, dat al de manfehap van het detachement der nationale garde, welkeden post aan de gevangenis uitmaakte, gearresteerd is, en dat men eea regterljk onderzoek zal doen, om te weten of dezelve, tot hare verdediging, overeenkomstig het reglement gehandeld tiebbe. Men zegtdat Vinuefa met den flag eener bijl gedood iswelken men hem of het hoofd heeft toegebragten dat hij onder den flag van den moor denaar den geest heeir gegeven. BRUSSEL den 14 ■mei. In het jongst gehouden geheim comité van de Tweede Kamer der ^taten Generaal zijn de deiiberatien tot art. 119 van het eerde boek gevorderduitmakende nagenoeg liet vierde gedeelte van de thans onderhanden zijnde hoofd-afdeeling. Naar mate den ticel of indeeling af gehandeld is, draagt de centrale fectie het door haar deswegens opgemaakc rapport aan de Kamer voor, hetwelk, door dezelve goedgekeurd zijnde, als de aanmerkingen der Kamer bevattende, aan het gouvernement wordt mede gedeeld. Dit verzendt zulks naar de jongst benoemde couimisfie van redactie; waarna da aldus op nieuw geredigeerde gedeelten andermaal en wel alsdan aan de publieke beraadflagingen der Kamer worden onderworpen, zoo dat men eerstdaags overhet eerfte gedeelte, dat op deze wijze bij de Tweede Kamer zal ontvangen «vordeneene openbare zitting te gemoec ziet. BRUSSEL den 16 mei. De zitting van het hof van asfifes alhier, voor de zaak van de heeren GoethahMar/ent en Boiisfenspriesters in het bis dom van Gent, donderdag den 10 dezer mee gefloten deuren begonnen zijn de is heden voortgezet. De heer de Loetikanunnik van Gent, op lieden als getuige gehoord zijnde, is de zitting des middags publiek gewor den, in welke de advocaat-generaal het woord heeft opgevat ter handhaving zijner befcliuldiging tegen gemelde heeren, beffaande i° hierindat Amhtoftus Goethah befchuldigd wordt, van in october II. te Geut een gefchrift te hebben uitgegeven, inhoudende herderlijke onderrigtingendie hij zegt ontvangen te hebben van den heer de Brogltovoormalig bisfcliop van Gent welk gefchrift, gedagteekend uft Beaumé in Frankrijk, den 14 dier maand, niet alleen inhield hekelingen of berispingen van het gouverne ment óf van acten der publieke magt, maar ook eene directe Éanrpo» ring tot ongehoorzaamheid der Weiten; voorts dat Martem èn Boaifént beichuldigd wierden als medepligtigen van Goethals. in het publiek maken van opgemelden brief. a°. Dat zij alle drie in october 11. geruchten, aan kondigingen of rijdingen verfpreid hebbenilrekkeude om het publiek te ont rusten of te Horenof zelfs getracht hebben om onder de inwoners des ko ningrijks, mistrouwen, oneéiiiglieid of oproer te verwekken. De advocaat generaal Spriqt heeft, bij eene inleiding, welker edefe een- eenvoudigheid geheel het karakter eener deftige en gewijde welfprekendheid had, gezegddat eeti God van vrede alle daad vati vijaridfehap tegen de openbare rust moest verfoeijen. Hijjgaf te kennen dat door het gedrag dezer vicarisfen- generaalzichduizende geloovigen zonder herders bevonden dat de beduren der landelijke gemeenten in vele oorden der beide Viaandeièn niet volkomen kon den georganil'eerd wordendat de ambtenaren van Haatindien zij den door hun aan de grondwetgedanen eed, niet afzwoeren, van begraving verdoken waren. Het publiek ministerie heeft vervolgens beweerd, dat de vicarisfen- generaal zich eenen rang hadden aangematigd welken zij niet wettig hadden ver kregen; dat indien de kanunniken de Loet) en deMatlenaere hiiiine futicüëri kis vicarisfen-getieraal hadden blijven waarnemen, alle de geestelijke oneeniglit- den11a het vertiekvan den bisfehop van Gent, zouden hebben opgehouden. Voorts heeft het publiek ministerie, om te bewijzen hoezeer het gedrag der befchuldigden drafwaardig is geweest, lezing gedaan eener akte, in 1814. door de heeren Goethah en Marteni aan het congres van Weenen geadres- feerdbij welke zij verzochten te wórden befchouwd als gevolmagtigde agenten van het bisdom van Gentdat de Róomfche Godsdiënst mogt wor den verklaard dien van het Nederlandfche volk te zijn; dat alle kerken van andere godsdienstige gezindheden zoucfeii worden geflotendoch het den Koning alleen zoude zijn vergund ereenè, overeenkomstig zijn geloof, in hec binnenfle van zijn paleis te hébben; dat dejefuiten mogtéri worden herfte'd» gelijk mede de geestelijke regtbnnken en jurisdictiën, met hunne voorredt n en vrijdommen; dat, gelijk eertijds, dé tienden zouden worden-geheven dat de openbare opvoeding aan geesfelijkèu zoude worden vertrouwd, en eindelijk het verzoek oni de oprigting van eenen raad, waarvan de paufeüj e uuucms en eemge prelaten een gedeelte zouden uitmakenmet uitfluiting van.

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1