f Ét bdSr COURANT» 5 Él 11' c^en l7 April;" MIDDELBURGSCHE 1 h 'iSsfi ffse No. 46. Dingsdag iV 1 E U IV S T 'Y DINGEN. PORTUGAL. NEDERLANDEN. Z E ET YÜ IN G E N. De COMMISSIE van Onderfland voor de Noodlij denden te Paramaribo aan de Ingezetenen der Stad Middelburg. Stadgenooten! Eene groote ramp heeft de Hoofdplaats onzer SurinaamTche Volkplanting getroffen. Het fraaifie en meest bevolkte gedeelte daarvan is een prooi der vlammen gewordenen een aantal ingezetenen ziet zich daardoor eensklaps Sn armoede gedompeld. Welaan dan, laten wij hun'de broederhand toereiken, laten wij ten fpoe- digfte in hunne dringendfte nooden voorz'enwant zij hebben de regcmatig- fie aaufpraak op onze hulp en krachtdadige onderfteuniiig. Immers zijn zij niet fiechts Nederlanders als wij immers heeft niet Hechts het Moederland het onmiddelijklte en hoogde belang lui den voortdurcnden bloei dezer Volkplanting; maar bovendien ookhebben deze onze West-In- difche Broeders bij elke gelegenheid de doorflaande blijken van deelneming gegeven, inde belangen van het Moederland, en wanneer rampen hetzelve getroffen hebben tot welker leniging men de openbare medewerking inriep hebben de Surinaamfche planters ten allen tijde, door zeer ruime giften, ge toond hoezeer zij aan Nederland gehecht warenen hoe veel zij er voor over haddenom onheilenvan welken aard ook te helpen afkeeren. Het is dus niet fiechts menschlievendheid maar het is dankbaarheid jegens onze edelaardige roedebroedersdie ons thans gebiedt om nu ook van onzen kant te toonenwie wij zijn. Wat zij verloren hebben, kunnen wij hun niet geheel vergoeden, en dat begeeren zij ook niet; maar aan diegenen, die alles verloren hebben, kunnen wij ten minste hulp toebrengen, ben in (Iaat dellen om hunne vernielde wo ningen te herfteiien, en op nieuw als nuttige leden der maacfchappij werk zaam te zijn, Stadgenooten! draagt dan naar uw vermogen tot het voormelde oog merk bij. Wij van onzen kant zullen uwe giften op de doetmatigfte wijze trachten te bededen, en zoo doende aan het vertrouwen van Zijne Majesteit den Koning (ingevolge deszelfs Befluit van den 15 Maart LI.) pogen re be antwoorden, die ons niet fiechts deze vereerende taak heeft opgedragen, maar die ook zelf door eene zeer ruime en aanzienlijke gift ons, met een loffelijk en verheven voorbeeld van mildadigbeid is voorgegaan. Daardoor aangemoedigdis u reeds bij rondgezondene Biljetten de gelegen heid ter infchrijving aangebodenen zal op HEDEN een iederdie daarvan geen gebruik mogt hebben gemaakt, door eene te doene Collecte 111 de ge legenheid gefield worden het fot der ongelukkig gewordene flagtoffers te helpen verzachten; en alzoo op nieuw bewijzen te geven van uwe alom be kende mildadigheiden tevens te toonen van hoe veel belang de voortduren de bloei en weiltand onzer Surinaamfche Volkplanting in het bijzonder ook voor deze Stad is. Dat wij dan, waarde Stadgenooten, door eene 'ruime mildadigheid bewij zen gevendat het iot dier ongelukkig geworderen ons ter harte gaaten dat onze vereende pogingen, onder Gods zegen, met eenen gewenschten uit- flag bekroond mogen worden Middelburg den 17 April 1821. Namens de Commisfie, P. J. B O D D A E R T. LISSABON den 24 maart. In de vergadering der corres van den 21en in die van gisteren, werd gewag gemaakt van de waarfchijnlijke komst van Z. M. ol van een ander lid der koninklijke familie De kommandantvati den iinker-oever van de Taag had gevraagd om inflructien, hoe te handelen, ingeval er meer dan zes vreemde fchepen aankwamenen op welk eene wijze hij den koning moest ontvangen; hierop werd befloten, dat, zoo Z. M. ver gezeld werd door vreemde fchepen, men hun btnnenloopen in de haven eeni- ge uren zoude vertragenen middelerwijl daarvan de vreemde té Lisfabon re- fiderende ministers zoude kennis geven, hetgeen geene fchending van eenig traktaat medebragt; dat, zoo dra men kennis zoude hebben van Zr. Ms. te genwoordigheid in volle zee, twee leden van hetregentfchaphoogstdenzelven buiten de bank zöuden te gemoet gaan, indien het weder dit toeliet; dat het fcfiipwaarop zich de koning of een prins bevondalleen in de haven zoude toegelaten worden, hetgeen men ook aan de Portugefche vaartuigen zoude toe- Haan; dat de cortes zich in permanente zitting zouden verklaren, zoo dra zij de tijding hadden da: de koning in het gezift der haven was aangekomen;dat, in dit geval, eene deputatie van vier-eti-twinrig leden, en zoo het een prins mogt zijn van twaali Itjden der cortes, zich mar boord zoude begeven om hem te ontvangen en naar het paleis der cortes te geleiden; dat dc koning of de prins eerftelijk de gronden der cönflitutie zoude onderteekenen, endeneed aan dezelve voor de cortes zoude vernieuwen; dat eindelijk het regentfehap de noodige maatregelen zoude nemen voor de handhaving der koninklijke waar digheid en eene commisfie her formulier van den eed zoude opflellen ep de wijze van hoogstdeszells ontvangst bepalen, bijaldien de aankomst in eenean dere haven van Portugaldan in die van Lisfabon mogt plaats hebben. enige gedeputeerden vroegen wat of men doen zoude, indien Z. M. of an ere pei onen c,er koninklijke familie Weigerden den eed aan de ccmflitu- tie at te leggen, en hierop is ten antwoord gegeven, dat dit niet waarfchijn lijk was, en dat dewijl de cortes zich permanent verklaard hebben, zij naar mate der omflandighcden zouden kunnen bellisfen 1 T A L I E. TRIEST den 27 maart. Prins Ypsiianti is'naar Morea en Ëpyrus vertrok ken. Overal zijn de Turken vermoord. Aii-pacha en Ypsiianti zijn gereed om elkander de hand te bieden. Gisteren heeft men hier de tijding ontvangen van eenen opdanddie, op het vernemen der gebeurtenisfe 11 in Wallachye, te Konstaatinopel uitge barsten zou zijn. De archimandriet of patriarch der Grieken is, naar men zegtvermoord geworden. Echter bevestigen de hedéu aangekomen brieven die tijding >n geenszins. Men is hier omtrent de zaken vau Piemont volkomen gerust. Het is eene mislukte revolutie. Te Brescia zijn vele carbonari, onder anderen de klugtfpeler Canova in hechtenis genomen. Veie andere tooneellisten zijn naar Zwitfeiland gevlugt. TURIN den 2 april. Wij komen uit eene vreesfelijke crifis en zijn den burger-oorlog ten prooi. Sedert eenige dagen verflerkten de koninklijke kara- biniers welker gehechtheid aan de oude orde van zaken bekend is, zich in deze ffad onder de bevelen van hunnen kolonelen verkondigden luide het ontwerp om eene contra-revolutie te bewerken. Zij hadden tot dusverre geweigerd, om den heet de Santa Roft, onzen minister va.i oorlog, te ge- hoorzamën. Onze provifionele junta, onderrigt van hetgeen er omging, rrêtii maatregelen, om de ontwerpen van het regiment koninklijke karabiniefs te' doen mislukken. Gisteren, ten acht ure des avonds, gelastte de minister van oorlog aan de brigade van Aiexandria, om in de wapenen te komen en naar hec plein voor het kasteel te trekken. Op het oogenbiikdat deze brigade cp' het plein defileerde en aldaar post ging vattenrenden dertig h veertig kara- biniers in vollen galop op dezelve toeen begonnen eene chargewelke de brigade met eene losbranding uit de musketten beantwoordde. Tien h twaalf man werden gekwetst of gedoodde karabiniers namen gedeeltelijk de viugt', en voegden zich gedeeltelijk bij de brigade van Aiexandria, onder bet geroep van: leve de Con/ïitutie! De rost werd middelerwijl zachtjes aan Iierff'eld'eti alles is hier tegenwoordig ffil. Het volk heeft aan dit ongelukkig voorval geen deel genotnën. God be hoede ons voor een tweede moordtooneelen bevrijde ons uit den ongeluk, kigen toellandwaarin wij ons tegenwoordig bevinden. GROÖT-BRITTANJE, LONDEN den. 10 april. De Timet bevatte gisteren het volgende artikel i De courier van de koningin, die zich raar Rome begaf, is, in. de ver leden week, te Lyon aangehouden en alle zijne depeches zijn door de Fran- fche politie in beflag genomenook heeft men hem gevifitéefd en hem alfa zijne brieven ontnomen. De aourier wilde zijne depeches naar Parijs bren gen, maar zulks is hem beier en hij is in Engeland en zaturdag avond, op Brandenböurg-Hotife terug gekomen. Lord Hood heeft deswege rêrfiond aan lord Castlegeagh gefchrevendie hem geantwoord heeftdat men de zaalï dadelijk aan den Engelfcheu ambasfadeur te Parijs zou melden. De koningin heeft iemand met den courier naar Parijs gezonden, en hem gelast, om alle hare brieven te openen." Bij de Lloyds is beden de navolgende tijding ontvangen i „Manilla (een der Philippiinfche eilanden in de Oost- Indienden 18 óctobe'f. „Den 9 dezer hebben de inboorlingenin Berando, onze vonrflad, eerst alle Franfchen en vervolgens alle vreemdelingen zonder onderfclieid vermoorcL Vijf en-twintig kapiteins of iupercarga's van in de Cavere ten anker liggende vreemde fchepenen, des vólgenden dagnog zestien Chinezen, zijn door de barbaren om hals gebrast. Zij hebben alles, wat zij in de huizen hunner 1.flagtoffers hebben kunnen vinden, verbrand of medegenomen. Het verlies wordt op 400,000 dollars begrooten de woningen der alzoo wreedelijk ter dood gebragte menfclmnleveren een ijsfeüjk fchouwfpel op van moord en plundering, dat noch te befchrijven, noch ooit te vergeten is." De Amerikaanfche dagbladen van den 14 maart zijn, twee dagen ge. ledenalhier aangekomen. De generaal Jackfon is tot gouverneur van de on langs aan de Vereenigde-Staten afgedane Floridas beftemd. Bij de wetgeving van Nieuw-York is eene bili ingediend, houdende hetop- rigren van een fonds ter aanmoediging van de letterkunde onder de vrouwen^ dit fonds zou gevonden worden uit eene belasting op de ongehuwde mannen boven de 28 jaren oud. Volgens dc jongde berigten uit de golf van Mexico had Maracaibo zicb ten voordeele der Patriotten verklaard; doch de koningsgezinder) hoopten, dat Morales fpoedig de orde aldaar zen herdellen. De generaal Bolivar was zoo men zeide, van den commodore Aury verzeid, die zijn eskader te Sanca*MaK tha had gelaten, naar Sanca-Fé vertrokken. F R A N K R Y K. PARYS den 9 april. Men heeft ook hier uit Manilla, door een te Nantes aangekomen fchipde tijding van de vermoording eener menigte vreemdelin gen ontvangen. Volgens de door gezegd fchip meêgehragte berigtenliad den" 2 october een geweldige orkaan op Manilla gewoed, waarbij eene verbazende menigte visfeben en fchelpdieren op de flranden en oevers der zeemonden ge worpen werden den 5 daaraanvolgende was de cholera morbus in het land met eene voorbceidelooze woede uitgebroken. Dit had de inboorlingen in den waan gebragt, dat de vreemdelingen hec water hunner rivieren vergiftigd had den, en daardoor oorzaak van de uitgebroken befmetting waren, en hec ge volg v»n dezen volkswaan was geweestdat een aantal vreemdelingen vermoord wierden. De generaal Moriflo is den 6 Bordeaux gepssfeerdzich van Parys naar Madrid begevende, De 5 pCts. gecons. zijn heden gebleven, 82 fr. 10 c.de bank-ac- tieu 1542 fr. 50 c. BRUSSEL den 14 april. Z. M. heeft, bij beflnic van den 11 dezer, aan den baron C. C. Six van Oterleekgroot kruis van de orde van den Ne- derlandfcben Leeuw, op deszelfs verzoek eervol oncflag verleend al» minister van financiën en de f 11 net iet) daaraan verbondenwaaronder ook- behaoren die van directeur-generaal der amortifatie-kas. Bij hetzelfde befluit is het beflunr van dit ministerie en der algemeene directie toevertrouwd aan den heer NoSl Simons, fccrccaris-generaai bij hetzelve ministerie, totdat daarin anders zal zijn voorzien. De heer Si even ot teredacteur onderteekenaar van den Vrat Libtralia dezer dagen voor den regeer geroepen en in verzekerde bewaring gefield; en bij befluit van den 29 maart heeft de correctionele kamer van appel van het hoog geregtshof, confirmerende een vonnis van het tribunaal van Maastricht, de* redacteur en den drukker van een te Sirtard uitgegeven dagblad verhezen toe 500 gulden boete, en, in geval van onvermogen, tot 6 maanden gevange nis, ter zake van, in twee artikelen op de beleedigendfle wijze de daden van hét Pnilsfisch gouvernement gegispt te hebben. YZENDYKE den 11 april. Door Z. M. den Koning is tot burgemeester dezer flede benoemd, de lieer J. Brevet, welke gisteren in die hoedanigheid is geproclameerd gewerdenwaarna de in- en opgezetenen de benoeming vain zijn ed. achcb. tot die waardigheid heden gevierd hebben door het luiden der klokken, het uitfleken der vlaggen, en door meer andere vreugdebedrij ven, welke tot algemeen genoegen zijn afgeloopen. VLISSINGEN den 14 april. Heden zijn alhier ter reede gekomen, de Vrouw Anna, kapt. J. G. Sap, van Antwerpen naar Danczig gedestilleerd, mee llukgoederenle Levrierkapt. Piebers, en le Coureurkapt. B. Bonton; beide deze laatfle door contrarie-wind uit zee terug. Sedert ónze laatfle zijn naar Antwerpen de Schelde opgevaren The PVtrblerkapt. E. Chosfee, van St. Jago de-Cuba, met koffij, ful- ker en katoen; Janus, kapt. VV. Brown, van New-Orlefrosmet katoen; deze "moet quarantaine houden; the Dor Jetkapt. J. Hare, van Londen mee llukgoederen; l'Jsiskapt. J. Morellvan Duinkerkemet ballast; Neptu nes, kapt. W. M. Cramervan Olerön, met zout; Neptuneskipt. M,

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1