MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. i No. 34; Dingsdag den 20 Maart. V N I E U IV S T Y D 1 N G E N. duitschland. 1821. PORTUGAL. LISSABON den 1 Viaart. Te Madera zijn nieuwe voorvallen gebeurd, een gevolge van welke eene Engelfche koopvaardij brik gisteren den bislcbop en verfcheidene inwoners van het eiland gevankelijk alhier heeft aan- gebragt. liet fchijnt, dat deze bedoeld hadden, eene tegen-omwenteling tot Hand te brengen"'doch door de andere partij voorgekomen zijn, en dat men dtn gouverneur, volgens fommige bij verrasfingvolgens andere doorge voel der noodwendigheid, bewogen heeft, hen van heteilaud te verwijderen. SPANJE. MADRID den 6 maart. Na het affcheid aller mhiisters heeft Z. M. zich aan de cortes gewendmet uitnoodiging om hem lieden te noemenge- fchi.'tt ora de functien der ministers te vervuilen; hierop geraadpleegd zijnde, hebben de cortes verklaard, dat het kongres, een vertegenwoordigend maar geen raadplegend lipchaam zijnde, een dergelijk voorftel niet aannemen kon. Alstoen heeft de koning zijnen (laatsraad gelasthem kandidaten voor te Hel len in evenredigheid van drie voor ieder ministeriedit is door den ftaatsraad gedaanen Z. M. heeft uit die kandidaten tot ministers gekozente weten Buitcnlanrifche zaken, den heer Eufebio Bardaxi d'Azara buitengewoon ge zant en tegenwoordig gevolmagtigd minister in Frankrijk; financiën, denheer Antonio Barata, eeneu der directeurs van de openbare fchuldgenade ea jo- iti'ie. den lieer Vincent Cano Manuel lid van het hooge geregtshofbinnen- landfche zaken, den heer Valdemoro, honorair liaatsraad; marine, den heer Eseuredo, gewezen ftaacsTecretaris der admiraliteit; oorlog, den luitenant- generaal don Thomas Moreno Daoiztegenwoordige» gouverneur-generaal van Atidalufie. De zitting der cortes van den 3 is zeer onrustig geweest: een lid de motie gedaan hebbende dat de afgezette ministers voor de cortes moesten verlchijüenzijn zij in de vergadering gekomen. Aldaar heeft men bun opheldering gevraagd omtrent het gedrag van het ministerie jegens den koning; doch poliecieke omfbindigheden hebben belet, dat er op het inede- deelen dier ophelderingen aangedrongen wierd, eirzij zijn niet gegeven. T A L I E. NAPELS den 23 februarij. De Pruisfifche buitengewone gezant, baron von Ramciohr, en de Rnsfifche legatieraad, de ridder Sasfo hebben aan het minilterie van buitenland fche zaken om paspoorten gevraagd0111 wegens verfchiliende redenen de boofdftad te verlaten. De minister heeft hen die paspoorten gegeven en li 11 n gezegd, dat zi| meester waren om te blijven of te vertrekken; dat de perfonen en eigendommen hunner natiën in het Napolir taanfche gebied dezelfde befchermiug zouden genieten als alle overige volken 0111 da; de natie Rusland noch Pruisfen niet als hare vijanden aanmerkten zich niet geen gouvernement in Haat van oorlog befchouwt, behalve met die, welke haar mogten aanvallen. ROME den 27 februarij. Te Bologna en zoo metl zegt, ook in andere Heden van den kerkelijke» Haat, hebbende Oostenrijkfche generaals verfchei dene inwoners doen arresteren en een deel der burger garde ontwapend. Aan de vestingwerken van Ferrara doen zij vlijtig arbeiden. GENUA den 28 februarij. Men fpreekt van eenige fchermutfelingen tns- fqheti de Oostenrijkers en de Napolitanenwelke in de omfireken van Rieti van Citta-ducale en van Aquila, hebben plaats gehad. Deze iaatlle plaats zoude tioor de Oostenrijkfche troepen orafingeld zijn. FLORENCE den 1 maart. Er hebben, op Oostenrijksch bevel, nietal- ieen in den Kerkelijke» Haatmaar ook in Lombardije en in bet Venétiaaii- fche aarrestatien plaats gehad. Men verneemt dat veifcheiden profesforen zijn gearresteerd. WEENENden 3 maart. Naar men verneemt hebben nog wederom on- dcrlcheirien regimenten bevel ontvangen 0111 dadelijk naar Italië op te breken, waar zij tot verlterking onzer rcferve armee dienen moeten. G R O O T - B R I T T A N J E. LONDEN-den 13 maart. In de zitting van het huis der gemeenten van gisteren is, na lange debatten, zeker voorftel van den heer Ilume om de uit gaven voor het militaire wezen te verminderen op hecgene zij in 1792 waren, (en hetgeen verfcheide millioeneu p. IE zou bezuinigen) met 98 tegen 74 ftemmen verworpen. Men heeft hier brieven uit Lisfabontot den 28 februarij, volgens wel ke men er ieder oogenblik den kroonprins uit Brafilie wachtende was. In de zitting der cortes van den 26 was biflist dat er maar eene kamer zou zijn, en de koning geen volljrekc veto zou hebben. Volgens berigte» uit Brazilië heeft op nieuwjaarsdag te Para ecue om- wenteling plaats gehad, welke zonder bloedftorten is bewerkt, en het voor beeld van Portugal heeft nagevolgd. Men heeft er de conftitutie uitgeroe pen en een nieuw gouvernement aatigefteldde rust is bij dit alles niet ge- ftoorden men dachtdat uit hoofde van {jen afHand die de provincie van Para van Rio-Janeiro fcheidthet moeijelijk zal zijn voor het koninklijk gou vernement otu.fpoedig genoeg maatregelen te nemen, om te beletten, dat die omwenteling zich niet bevestigt, of^zich uaar andere gedeelten van Brazilien uitbreidt. Heden hieven de 3 pCts. gecons. 72*, de 5 pCts. io6£. F R A N KR Y K. I'ARYS den 11 maart. Men fchrijfc uit Italië] dat de prins de San Ca- taldo die aan het hoofd van den opftand te 'Palermo geweest is en naar Mal- tha heeft moeten uitwijkenvan daar te Livorno aangekomen is, met voorne men, zoo men dacht', 0111 bij koning Ferdinanden bij de verbonden monar chen demarches tc doen b,etreifer.de Sicilië. PARYS den 12 februarij. Van Rome fchrijfc menden 27 februarij dat de Oostenrijkfche en Napolitannfciie armee bijna tegenover elkander ftouden, doch dat er nog geene vijandelijkheden hadden plaats gehad. De voorpos ten der Oostenrijkers waren te Rofari, teCeci en in de naburige dorpen; de Napolitanen zijn tusfehen llieci en Aspia gecampeerd en bijna onder de muren van Maliguanos Bij beide legers komen elk oogenblik corpfen kavalerie, in fanterie en artillerie aan,enhet fchijnt, dat de Oostenrijkfche opperbevelhebber geene aanvallende beweging zal maken, dan voor dat hij die door eene tweede linie, die zich thans formeert-, zal kunnen onderfteunen. Ondertusfchen twij felt men, dat de Napolitanen hem daartoe den tijd zullen laten, dewijl on der ben eene groote geestdrift heerschtdie bij het aankomen van elke ver- flerking nog vermeerdert wordt. Elke kolom derNapolitaanfche annee zoude over Taracina naar de pontijüfchv noerasfen trekken, om de wegen, die der waarts leiden, te vernielen. De Napolitanen, die in de ftad Rieti binneuge trokken warenmet ver klaringdat zij genoodzaakt waren om dien weg te n men, ten einde eene militaire politie bij Marmore te bezetten, zijn terug p trokken, uit vrees van afgefneden te zullen worden, doch men zeide, dat zij er weder gekomen waren en op nieuw Ascoli hebben bezet. De Oosten rijkfche kolom, die te Monteneronl was aangekomen om naar Rome te mar cheren onder de bevelen van den generaal Stutterfteimdezelfde diy in Aus- tcrlitz commandeerde, heefc in deomftreken halt gemaakt en zijn hoofdkwar tier te Neppi opgeflagen, om er hooger bevelen af te wachten. De keur van de armee van Napels trekt in de Abruzzcn bijeenwaar, naar alle waarfchijn- lijkheid weldra een gevecht van belang zal plaats heisben. Van den kant va» Terracina hadden zich nog geene Napohtaanfche troepen laten zien, maar men heeft er de wegen pp verfchiliende piaaifen zoo vernield dat men flechtseven met een gewoon rijtuig er kan door komen. Men fpreekt van eenige fcher- mutfelingen, die in de ommeftrelten van fcivita Ducale, van Teranio en van Aquila zouden voorgevallen zijn, en Aquila zoude door de Oostenrijkers om- lingeld wezen. Volgens brieven van Milaan, van den 1 maart, had men er de volgen de tijdingen, gedngteekend van Perngia den 23 februarij: De Oostenrijkfche divifie Walmoden, die langs de kust der Adriatifche zee over Maccrato en Tolentino tot aan Serravalla gemarcheerd washeeft zich den 21 bij Foiigno met de voorhoede van den generaal en chef baron Friinonc vereenigd, en den 24 moese deze vereenigde voorlioede, een llerk detache ment bij Serravalle achterlatende, naar Spoleco vertrekken; de generaal en chef trok met de beide divifiën van Wied-Runkel en van Ijesfen Homburg op Foiigno, en de divifie Lederer kwam te Perngia aan. De divifieStutterheiui zal te Civita Cascellann blijven. 0111 den regterlhnk van den generaal en chef te dekken, en houdt de communicatie met hem open, over Nartii en Sau- Garmano, door middel van gedetacheerde posten. De Napolitaanfche generaal Filangieri ftond met een zwak corps bij Fondi; Arcovito met eene divifie bij San Germano en Cepranieii Pépé met eene andere divilie bij Acqui. De 2® waren drie duizend man van het corps van 1'ëpé te Rieti aangekomen, waar zij met negen Hukken gefchut eene pofitie namen, hebbende ileclus eene voorhoede van duizend man met drie ftukken naarTer- ri, op de hoogte oi Marmore genaamd, vooruitgezonden. Den 22 kwam te Monto San Vito, bij Spoleto, een ander co-ps van duizend'raan aaiidie van Aquila langs den weg van Leonesl'a gekomen waren. Volgens de Heilig de tijdingen crqkken de Napolitanen, dietot Ferino en Ascoli vooregerukt waren, den 20 op Aquila terug. Van Turi» fc'nrijït men, dat men er tijding had dat de Napolitaanfche generaal Carascofa den. 25 met een corps ligte troepen te Termin de Room- lche Hatenwas aangekomen, en er 80,000 rantfoenen gevraagd had, zoo voor zijne armeeals 0111 liet land voor de komst der Oosteurijkers uit te putten, en dat hij voornemens fcheen om die armee op haren marsch tegen de Abruzzen te verontrusten. De generaal Frimoiit had naar Milaan gelchre- venmet bevel om zijne referve te laten aanrukken. De Napolitaanfche geregelde magt wordt op 100,000 man linietroepen gefcliat, en de Oosten rijkers, die in de Roomfche Haten zich bevinden, op 60,000, terwijl hec overige dier armee, welke zij op iqo.ooo mao opgeven, de referve uit- i maakt. Men verzek.rde, dat de Paus aan den generaal Frimont om eene vci- j ligheids-garde te Rome verzocht had, om hem te befchermen tegen de ftout- 1 lieid der Napolitanen, die hunne verkenningen op alle punten tot vele mijlen over de grenzen uitHreltkcn. De 5 pCts. geconf. zijn 83 fr. 60 c.de actiën van de bank 1525 fr. N D E R L A N D E N. AMSTERDAM den 16 maart. Het huis Hope en Co. heeft woensdag ter beurze door een kort berigten gisteren meer uitvoerig het publiek ken nis gegeven, dat de Happen, door hetzelve huis bij het gouvernement van Spanje gedaanten behoeve der houders van onbetaalde Spaanfche coupons het gevoig hebben gehad, dat de Spaanfche munster van financien, bij aan schrijving va» 28 februarij II., aan hetzelve'huis heeft verklaardvoorne mens te zijn vau aan de cortes voor te Hellen om hec gcheele bedrag der, toe aan de hervatting der betaling van dezelve», onbetaald gebleven incresfen, te liquideren met 5 pCts. infet, rij vingen op hec grootboek van Spanje, en daarbij de guldens over te brengen in loopende Spaanfche munt naar den cours van zes en een halven reaal de vellon voor iederen gulden. Met huis Hope Co. maakt te gelijk bekenddac voornoemde Spaanfche minister van financiënalvqrens aan de cortes gezegd voorftel te doenhet lieflisfend gevoelen daaromtrent van hetzelve huis verlangt. Eindelijk geven de heeren Ihpe en Co. tc kennendat zijuit aanmer king van alle de door hen aangewende pogingen, en van den geheelentoedragt der zaak, de genoegzame zekerheid verkregen hebben, dat zich geenerlei re delijke hoop voordoet om in deze uitkomst eenige nadere verbecering te be werken; maar dat zij nogcans tot het einde dezer maand zullen vertragen met aan den Spaanlchen minister van financiën te antwoorden en de ftilzwijgende aanneming der voorgeftelde wijze van liquidatie te berigcen, ten einde aan do belanghebbenden, welke zien deze wijze van liquidatie niet zouden willen la ten welgevallen, gelegenheid te geven om derzelvcr denkwijze lchriftelijk me de te deelen met fpecifique opgave van hunne achterftallige coupons, ten einde die mededeefinge»gelijktijdig met hun antwoordver kennis vanmeer- genoemden minister te brengen. Naar men verneemt, zal de onlangs hier aangekomen Stoomboot, die gisteren reeds op rfen Amflelgevaren heeft, morgen, zaturdag, tusfehen sa en dén ure liet Y bevaren. Vele aanzienlijke jierfonen, onder anderen de heer lnfpècreur-generaa) van den Wate/Haat, Blankenzullen dit -togtje bijwonen; ook verzekert men, da: Z. Exc. de lieer Gouverneur daartoe genoodigd is, SLUIS den 16 maart. In denavond van gisteren, tusfehen'zéven en half acht uren, ontllonri er braiid in het Hal van P. j. Platfchartpalendo aan zijn huis in de kuiperfiraat binnen deze ftad. De vlammen hadden fpoe- dig het gebouwmet het daarin leggende voeder voor hec vee, hetwelk naanwlijks was ombonden en uitgedreven, verteerd. De braiidfpuit wa* weldra bij den aanvang ter plaatfe des ongeluks gebragt, en door hec beleid van brandmeestereri dadelijk in volle werking, cerwijl de fcliuttérij zich on der de wapenen begaf en de goede orde niet weinig handhaafde, zoo dac men door hec loffelijk gedrag van beide en de hulp van de aanwezig zijnde inge zetenen den brand ten liali* negen uren volkomen had gebluscht. Gelukkig dat de wind den brand niet begunstigde, maar hec in tegendeel weinig of niet waaidedaar in het eerste geval de aanpalende huizen (onder welke de zoldering van dac van genoemden Platfchart reeds ontvonkte), groo- telijks aan gelijke verwoesting zouden zijn bloocgefteld geweest; de oorzaak j van dit ongeval is nog onbekend.

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1