MIDDELBURGSCHE COURANT. No. 4. Dingsdag 1821* den p Januarij. NIEUÏVSTYDING EK NEDERLANDEN. BESTUR E N £tf AD MINISTR ATI EN. bekendmaking. SPANJE. MADRID den If december, Het gouvernement heeft alle vreemde am- basfades afgefchaftdezelve zullen door minister» en zaakgelastigden vervangen wordenhetgeen een millioen in het jaar bezuinigt. Eene aankondiging in de officiële courant, om voor i februari} a'lenog in omloop zijnde vale» in te leveren, ten einde in rentegevende infchrijvin gen der geconfolideerde fchuld geconverteerd te worden, heeft, beneveus andere gunstige omftandighedeneene rijzing onzer fondfen te weeg gebragt. DUITSCHLAND. WEENEN den at december. Men maakt te Lnybach groote toebereidse len ter ontvangst der monarchen en minister»een gedeelte dar hoi" equipages i» reeds derwaarts vertrokken. Ook bier worden toebereidselen gemaakt om den keizer van Rusland, bij zijne doorreis naar Laybach, behoorlijk te ont vangen; gezegde monarch zal echter bij die gelegenheid zich waaricbjjnlyk hier niet lang ophouden. In de appartementen van lady Stewartechtgenoote van den Engel- fchen ambasfadeur, is den 17 dezer brand ontdaan, zoo bet fchjjnt veroor zaakt door de kagchelpijpen. De fchade aan meubelen, kleederen, kanten, porfeleinenenz. wordt op 200,000 florijnen berekend. BERLYN den 26 december. De verjaardag des keizers van Rusland is hier eergisteren ten hove plegtig gevierd. De grootvorst Nicolaas moet ons binnen kort veriaten om zich naar Petersburg te begevenmaar wordt nog voor het einde van den winter hier wederom terug gewacht, en zal alsdan met zijne gemalin een bezoek aan het Nederlaudfche hof gaan geven. HAMBURG den 28 december. Meden ontvingen wij hier van Berlijn het belangrijk berigtdac Z. M. de koning van Napels uiterlijk den 8 januari) eerstkomende te Laybach zon arriveren, en datnaar ailen fchijn, onder be middeling van den Pausalle verfchillen tusfehen Oostenrijk en Mapei» zou den bijgelegd worden. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 26 december. Men verneemtdat met Frtnkrijk than» over een traktaat van koophandel worde onderhandeld, hetwelk op eene vol komen wederkecrigheid gegrond zal zijn, hetgeen ook het eenig middel is om het wederzijds voordeeiig te maken. Men wildat de invoer van verfchil- lende artikelen vier vijfden ontlast zal worden, hetgeen de coinfumptie der artikelen, welke men over en weer noodig heeft, verbazend vermeerderen moet. Wij hopen vurig dat dit traktaat tot Hand kome, en van gelijke traktaten met andere Haten moge gevolgd worden. De couranten uit de zeelieden zijn vol droevige bijzonderheden van de veelvuldige fchipbreuken welke de laatfle fturmen op onze kusten veroor zaakt hebben. Volgens de Ainerikaanfche dagbladenzoude de prefident Boyer, kort na den dood van Christophe, »an het hoofd van twintig duizend man zijn op getrokken, om bezit te nemen van deszelfs grondgebied, en om zich als pre fident van het vereenigd territoirnu een en hetzelfde gemeenebest uitmaken dete doen proclameren. Den 22 october zoude hij zonder tegenfland bezit hebben geuomeu van Gonalves en den volgenden dag verder naar de Kaap- Had zijn gemarcheerd. Den 21, verzekerde men verder, zoude in laatst genoemde plaat», de hoofftad van Christophe's grondgebiedreeds eene raads vergadering zijn gehouden, waarin men tot de vereeniging van de beide republie ken befloten had en ten gevolge van dien zoude Boyer den 23 werkelijk bezit van de Kaapflad hebben genomen, en drie dagen daarna als prefident vau hec nieuw gemeenebest vau Haïti (St. Domingo)zijn benoemd. F R A N K R V R. PARYS den 28 december. Eene groote deputatie van de kamer der pairs heeft beden hec adres dier kamer, in antwoord op de redevoering, waarmede de koning de zitting geopend heeftaan Z. M. aangeboden. In diMtdres zegt de kamer, dat de ware gevoelens der Franfchen bekend zijn, en ron dom den troon een grooter aantal van hunne vertegenwoordigers te zamen brengen, en dac de publieke geest dagelijks meer zekerder en meer overeen kom flig het monarchiek itelftelde eerfte grondllof der conltitutiegeleid wordt. PARYS den 30 decem'sr. Men heeft hier than» het Heilig berigt ontvan gen, dac de koning van Napels den 19 december te Livoruo aan wal geflapc is en zich van daar naar Florence begeven heeft, van waar Z. M. zich on verwijld naar Laybach meende te begevenom er den 1 of 2 januarij aan te komen. Hoogstdeszells gemalin, die hem van Napels gevolgd is, zoute Florence blijven, en aldaar zyoe wederkomst van Laybach afwachten. Berigcen over Frankfort uit Zweden ontvangen, fpreken van onderhan delingen, welke tusfehen de hoven van StokholmKoppenhagen en zoomen wil ook Petersburg zouden plaats hebben, tot verzekering der handelsbelan gen van hec Noorden, tusfehen de drie mogendheden. BRUSSEL den 31 december. Met genoegen kan men melden, dac de ganfche Koninklijke familie zich in volmaakte gezondheid bevindten het noodlottig ongeval van eergisteren de gezondheid van geen va» derzelver doorluchtige ieden beeft benadeeld. De jonge Priufe» vordert insgelijks in haar herfteL Gisteren is een buicengewone conrier, door H. K. K. H. da Prinfes van Oranje afgezondenvan hier naar Petersburg vertrokkenwaarfchijnlijk bet berigt van het ai branden van het vorstelijk paleis derwaarts overbrengende. Het puinvele verbrande voorwerpenhalf verbrande Hukken houts boeken, papieren enz.wordt reeds meer en meer opgeruimd de uitgebrande gebouwen, waarvan niet» dan de enkele hardfteenen voorgevel», gemetfelde buiten- en een deel binnen-muren zijn in wezen gebleven zijn met hooge hei ningen, uit overblijffelen van deuren, befchotten luiken zonne-fcherraen enz., zsmengefleldomgeven geworden. Eene talrijke wacht van militairen i» voor eu achter de gebouwen geplaatst, welke aldaar op de ftracen, in de open lucht, als gebivouakkeerd zijn, en zich, door het ftoken van overge bleven Hukken en brokken hout» verwarmen. De ijver van cenige inwoners welke ter redding waren toegefchoten is verhinderd door de brutale wijze waarop fommige militairen zich hebben ge dragen. Er beltaan ten dezen opzigte berigcen diezoo dezelve naar waar heid zijn, een wiauvvkeurig onderzoek dezer misdry ven doen hopen, opdat de fchuldigen hunne verdiende flraf zouden bekomen. Doch met genoegen kunnen wij meiden, dat andere militairen vau alle rangen met vele inwoners dezer Had gewedijyerd hebben om den voortgang der viaromen te fluiten, BRUSSEL de.; 1 januarij. Nog aanhoudend is men met nafporingen be- zigom in den asch en puin der verbrande gebouwen een deel der nog vete misre kostbaarheden en van het gefmolten zilverwerk tg Vinden. Gistere* beeft de hofjuwelier, de heer DutalisverfcheideneHokken wedergevonden doch zwaar befchadigd. Het is aene van de vrouwen der Prinfes, mejuffi'. Charhtte Rjks y die opeenen ladder in de venster» geklommen, de meeste jtl- weelen, met gevaar van baar leven, met verlies barer eigene goederen, ea zelf» ten koste harer gezondheid, gered heeft, liggende zij tegenwoordig ziek in het hotel van den marqui» tt/fsfehf, waar Hunne Hoogheden Intrek genomen hebben, en waar de Prinfes haar alle deelneming bewijst. Welke bare trouw verdient. De Prins heeft aan vijf gekwetflen, die in het gasthnia liggen, troost en bij Hand doen toekomen. HH. KK. HM. de Prins #n Prinfes van Oranje, hebben gisteren den fchouwhurg met hunne tegenwoordigheid vereerden zijn met de levendlgft» toejuichingen ont-vangen geworden. 7.. K, R. de Prins van Oranje, heeft het hotel van Hoogvorst, op bet Koningsplein gekocht. Morggn zal er een begin worden gemaakt mee alles, op het ftadliuisvoof de zittingen der Stacen-Generaalwelke provifioneel aldaar vergaderen zullen in gereedheid te brengen. NYMEGEN den 29 december. Extract uit eenen brief van jdmhoina den it augustus 1820. Wat de toeHand des land», waarin ik mij bevinde, Itt het algemeen betreft, deze is niet zeer gunstig, althans niet zeer voordeeiig voor het Nederlandsch gouvernement. Het verongelukken van te huis varen de oorlogfchepen niet fpecerijen geladen de onderfcheidene voorgevallene on lusten, zoo op Saparna, ais op Java en elders, hebben onbegrijpelijke fom- 1 men en menleken gekostbij dit gepasfeerde schijnt het nog niet te blijvea berustendoor eene uitbarsting van den vulkaan van Bandamede eene der Molukfche eilandendertig Duitfche zeemijlen van hief gelegenbeeft da oogst der fpecerijen een verfchrikkelijk nadeel geleden. De laatfie tijdingen van Baudami ntgen dagen oudmeldendat de berg nog met dezelfde woede voortgaat fteenen uit te werpen en te brandendaar dezelve nu echter eene genoegzame opening gekregen lieefci» het gevaar van te fpringen groo- ceadeels voorbij. Aangenaam zou hoe mij zijn, deze getustHeIler.deverande- ring insgelijks van de expeditie op Paiembang te kunnen zeggen. Paiembang ligt op de oostkust van Sumatra, een der Sumafche eilanden, tegen over het eiland Banka, waar'vele tinmijnen zijnderzelver inwoners een 1'oorr van moren, en, in vergelijking der andere Indianen, eene zeerdap- peie natie, hebben, met hun ('ultan aan het hoofd tegen hec gouvernement gerevolteerd, en de bezetting, die juist «iet groot was, overvallen en ver moord. De expeditiedie vervolgens onder de bevelen van den fchour-Mj-nacht H'dterbeekvan Java naar derwaarts vertrokken i», is, zonder in haar oog merk te (lagenterug gekeerd. Sedert de maand februari] is men nu met al le kracht op Java bezig geweest toebercidielen té maken tot eene tweede ex peditiedie, onder bevel van den generaal-majoor de Keek, zal trachten Pa iembang te hernemen. Nimmer is er op Java eene meer belangrijke expedi tie ondernomen; zoo dezelve echter ongelukkig wederom mogt mislukken (dat niec te kopen of niet te denken is,) zoo zijn de gevolgen onberekenbaar; vooral zouden de tinmijnen als dan hec grootlle gevaar loopen van voor hec j gouvernement verloren te zijn. Met ongeduld wachten wij hier den uitllag af, en ieder een is verlangende hier omtrent eenig narigt te vernemen." ARNHEM den 31 december. De in den verleden winter in de Over-Be- ruwe doorgebroken dijken zijn, gedurende hec zomer-faizocn, herfield ge- wordenen nu weder, voor zoo ver menfchelijke pogingen vermogen, lie fland om aan alle onverhoopt gevaar weerflaud te bieden. Incnsfchen verkrij gen de berlgten omtrent de watershoogte en den ftaat der rivieren, op nieuw eene zorgwekkende belangrijkheid. AMSTERDAM den 2 januartj. Het Spaanfchegouvernement beeft eene fom van 1,699,366, zijnde het bedrag vau een voi jaar intresfen van hec verfchuldigd kapitaal derSpaanfcbe negotiarien in Holland, ter befchikking van de heeren Hope en Comp. te Amfterdam gefleldin afwachting, dar de be- pa ing van den tijd, van welkende intresfen moeten worden betaaldwaarover eenige twijfel is gerezen coor de vergadering der Cortes zal gefchieden. Naar men verneemt za! men dit jaar de expeditie van Batavia cegeö Paiembang niet ondernemenmaar zien bepalen bij de blokkade van de rivier en bijgelegen ftroonienwaartoe de gewapende vaartuigenwelke van tijd cos tijd naar Banca zijn gezeildbefiemd zouden Wezen. BURGEMEESTEREN der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van deï>ro- vincieZeeland .brengen bij dezen ter kentiisfé van een iegelijk, dien zilks zoude mogen aangaandat, ingevolge eene aanfehrijving van Zijné Excellentie ,jfdéa DirecteUr-Generaal der Directe Belastingen en Posterijen, van den 22 decem ber 11. Lect. A alle de Patencpligtigenvermeld bij het Tabel 7 en 8 der Wet van den 2t Mei 1819, mitsgaders de Debitanten van Loterijbriefjesen alie handeldrijvende, en als Kooplieden te belascene perfónenwelke hunne waren hec zij in het groot, bet zii in het klein, met zich rondvoeren, vóór zoo verre zij in de algemeéne beschrijving van 1821 zullen moeten worden begrepen, zich voor den 15 Januarij aanflaande, ter békoming van bun Pa tent over 1821 moeten aanmelden; en dat dezulken, welkebun beroep nadien tijd aanvangen, en alzoo in de bijzondere befchrijving moeten begrepen wor dengehouden zullen zijn zich, dadelijk bij dien aanvang, vanPatent te voorzien. En worden mitsdien alle Patentpligtige ingezetenen dézer Stadop weikei» bovengemelde aanfehrijving toepasfelijk is, bij dezen opgeroepen en aange maand y om voor zoo verre zij tnans reeds eenig beroep uitoefenenwaarvoor zij in' dealgemeene befchrijving van 1821 snoeten begrepen wordenhunne fchrifte- lijke aanvragen ce dien einde, inden loop der volgende week, over te brengen ten Kantore van den Heer J. H. de Raad, lid van het Collegie van Zetterswo nende op de Londonlchekaai La. H. No. 61, alwaar dagelijks, des namid dags van drie tot vier uren tot de overneming hunner aangiften zal worden gevaceerd; gelijk ook de Patencpligtigen, die bij vervolg eenig beroep op vattenwasvoor zij in de bijzondere befchrijving moeten worden begrepen, zich daar ter plaatfe zuilen kunnen aanmelden. Eindelijk willen Burgeraeetteren de Pacenrpligtlgenhier voren génoemdbij dezen hebben herinnerd aan de bepalingen voorkomende in 1 en 2 van Art. 32 der Wet op het Regc van Patent, ten gevolge waarvan zij verpllgt z'ijn te zorgeu, tiac sij bij de uitoefening van hun bercép, het daartoe véréiicbte

Middelburgsche Courant | 1821 | | pagina 1