pi MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. No. 5 4 Donderdag i8ao. den 23 November. N I E U IF S T r D 1 N O R N. f -w NEDERLANDEN. NOOR D-A M E R I K A. WASHINGTON den 30 fptember. In dei) National IntelUgeneer het gonvernements-blad der Vereeiiigde Starenleest tnen eene opgave van de flerkte der zeemagt van het Gemeeoebest. Zij bcltaat uit drie74gers, vier 44gers, drie 3<S:Grs, zes ooriogfloepen twee brikken, vijf kleine fcbooners zes kanonneerbootenvier galcijcnde (toom-battarijeenblokfehip en een hulk. Wanneer de fcheepsbouw, in de la.ufte zitting van het congres bepaald, voltooid iszal de Noord-Amcriltaanfche zeemagt bellaan uit 12 liniefche- pen; 14 fregatten van 44 (lukken, 3 van 36, 6 (loepen, 2 brikken, io fchooners6 kanonneerbooten en 4 galeijenbeueven 4 ftoom-batterijen een blokfchip en een hulk. De fchepen op de meeren zijn onder dit getal niet begrepenvermits zij, in haast en van versch geveld hout gebouwd, binnen korc verrot zullen zijn. ITALIË. NAPELS den 30 october. Volgens de jongde berigten uit Sic'lie, is dat eiland thans volkomen iu rust. De laatfte bende, die het, in den omtrek van Girgentionveilig maakte, heeft zich verftrooid, en derzelver aanvoer der de monnik Joftiais gevangen. S I L E S I E. TROPPAU den 7 november. Z. M. de koning van Pruisfen is heden, in weldand, hier aangekomen. Z. M. de keizer van Oostenrijk was den koning tot aan dc grenzen te gemoct gereden; na hartelijke begroeting befteeg de koning met den, kroonprins van Pruisfen, den open wagen des keizers, en betrad na 4 ure, onder het gejuich der talrijk verzamelde menigte, de Had, alwaar het garnizoen in de wapenen (land. Honderd en één kanonfehoten verkondigden het gelukkig bijeen zijn der drie verheven vrienden. Z. M. de keizer van Rusland verwachtte den monarch in de voor hoogstdenzelven toe bereide woning. Hierop legde Z. M. de koning bij de keizers van Oostenrijk en Rusland eeu bezoek af. Des avonds was de (lad op het glansrijkst ver licht. DUITSCHLAND. WEENEN den 3 november. Sedert een aantal jaren beeft de raad van oorlog zoo vele bezigneden niet geha i, als thans. Indien ineo naar de on- derfcheidene maatregelen mag oordeelen, welke ten aanzien van vele pnnten genomen worden, moet er een veldtogtop handen zijn, waarvan de goede uit- (lag niet twijfelachtig is, indien dezelve wordt ondernomen, op de wijze, welke men uit alle de omdandigheden mag opmaken. Het fchijnt dat eenige re gimenten ligt paardevolk bet bevel bekomen hvbbenzich op marscb naar Italië te begevenen dat het tijdftip van het vertrek naar hunne beflemming niet verre af is. Men fpreckt ook van 4 regimenten infanterie en van ver- fchcide bataillons grenadiersweike 'binnen zeer weinige dagen zullen wor den mobiel gemaakt. Men ziet met ongeduld de gevolgen dezer dreigende toebereidselen te gemoct. HAMBURG den 14 november. Na het vertrek van keizer Alexander van Warfchau zijn er groote promotien bij den Boolfchen militairen itaat, be kend gemaakt. Een groot aantal generaals en opper-officieren hebben Rus- fifche en Pooliche eereceekenen ontvangen. De grootvorst Confhntvn van R uslandis tot generaal en chef van het ganfche Pooifche leger be noemd. GRGOT-BR1TTANJE, LONDEN den 14 november. Wat thans, ten aanzien van de zaak der koninginvolgen zal, is nüg eeu voorwerp van gisting, baar de bill niet verworpen, noch zelfs uitdrukkelijk ingetrokken is, hetgeen de ministeriele papieren ten (lerklle doen gelden, zoo fchijnt hec, dat er in de bevélen om trent de kerkgebeden geene verandering gemaakt $a! worden. Van de krooniug wordt, zelts ten aanzien des konings, met [meer gefprokende vraag of trien het regt heeft, H. M. daarvan uit te ilaireh, komt dus voor het oogenbiik niet te pas. De Oh few er zegt, dat de koningin onverwijld eene koninklijke lefidentie zal erlangen; ook fprcekt hetzelfde blad van adresfen aan den koning, welke gereed gemaakt zouden worden, om Z. M. met de bntkoming van hoógstdészelfs gemalin geluk te' wenschen. Waarfchijnlijk is echter ditlaatfle eene bloote, en zelfs vrij ongepaste 1'cherts, vermits de uitfpraak der kamer, zoo iang de wettigheid daarvan niét op bene regtilreekscher wijze dan door het befluit der ministers om den voortgang te fchorfenwordt aangetascde koningin weroordeelcmaai haar niet regtvaarriigt. Dat H. M. zelve met geluk- wénfchings-adreslen overilelpt zal worden,is daarentegen hoogstwaarfchijnlijk, vermits, indien men deze betuigingen al niet, met de bladert die hare zankbe* pleiten voor dc vrijwillige uitboezeming der algeiaeene volksdeelneming erken nen Wil, nogtans dezelfde reden beilaan blijftom in de geestdrift der menigte het tegenwigt van den onderbelden hof invloed te zoeken. In het vooruitzigt van een nieuw proces voor de kamer der gemeenten (dat, naar het fchijnt, hög altoos mogelijk blijft) zijn verfcheidene beuren et» dames uit Italië over gekomen, om daarin van den kant harer Maj. als getuigen op te treden. De avond van vrijdag is door dezelve, te Brandenburg-houfehet verblijf der koningin in vrolijkheid doorgebragt. In beide de fchouwburgen van Covent- garden en Drury-lane heeft het volk de tooneelisten gedwongen God jave the ~&eenl te zingen, waaraan na vele weigeringen ten deete voldaan is. De Times zegt dat er een gerucht geloopen heeft, als of de voofgenome- ne regtsvtrvölging wegens meineedtegen CuchiSacchi, Majoccbi en an deren, uit aanmerking van harer Ms. zegepraal, zou opgegeven worden, doch dat bij blijde is te vindendat dit gerücht geenen grond heeftvermits ce vervolging dier fchaiidelijke lieden eene daad van nöodwendigen pligt is, tot sfidirik der boozeu en befchertning der goeden. De Trne Briion wi! dat H. M. eene actie wegens laster tegen zeker 1'd der koninklijke familie zou inltellen. De Mo'ning~Ci> otiicle voorfpelt, dat de graven Liverpool en Inrrowhy bun affebeid uit het ministerie zullen nemen. De Courier ontkent heten verklaart dathoezeer de Wlugs duidelijk genoeg hunne zelfzuchtige oog merken aan den dag gelegd hebbenwij nog niet tot de treurige noodwendig, beid gekomen zijnom een ministerie van Wjiigs aan het roer van den (laat te Zien. Ondercusfchen is bet duidelijk genoeg, da: er verdeeldheid bij het ministerie beilaat. Inzonderheid fchijnt de heer Canning, van wien menig maal eene bii vroegere gelegenheid op de koningin gehoudene loffpraak aange haald geworden is, zich in dit geval tegen de meerderheid zijner ambtgcinod- tèti verklaard te hebben, en het is eene daadzaak dat graaf Morley, des tiee- ren Canning's bijzondere vriend in de fterkfto bewoordingen voor de koningin gedeind heeft, Een bijzondere brief nit Parijs door den Courier medegedeeld, zegt, dat eerlang de hofftaw des konings van Frankrijk veel luisterrijker worden zal dan dezelve tot nog te geweest is, vermits de vijf millioenen 'sjaars, vfë&S. welkeZ. M; edelmoediglijk uit de civiele lijst de (lantskas onderfteunde, bij den bloeijenden (laat, waarin deze zich bevindt, voerdenzelven niet meemóodi* Zijn. Er zijn tijdingen uit Sc. Helena van den 33 feptember (zeven dagen later dan Buonapartes voorgewende aankomst te St. Thomas). Bij het ver trek dier brieven was alles wel en de gevangene werd op de gewone wijze bewaakt; de fchepen, bij St. Ilelena göposteerd, waren de f'igo, Re dwing Rofario en Brozen. I FRANKRYR. PARYS den 15 november. Aller aandacht is thans op de verkiezingen ge vestigd zie hier wac de Moniteur hier omtrent zegt „De algemeene kalmte in Frankrijk, te midden der gebeurtenisfen welke zich in het overige Europa als verdringenis wel opmerkenswaardig. Laat ons dit aan dc wijsheid van het gouvernement en aan het nationaal karakter, dank weten. Moede van omwentelingen en verzadigd van drogredenenhaakt Frankrijk naar niets dan naar het genot der zegeningen, welke hetzelve zo'o duut gekocht heeft." Gisteren avond heeft men door eenen buitengewoon courier de tijding bekomen, dat de koning van Spanje het decreet, hetwelk de uitoefening van de vrijheid der drukpers regelt, bekrachtigd heeft. Het Spaanfche gou vernement zal over de Bidasfoa eene brug doen (laan. PARYS den 16 november. Sedert twee dagen verfpreldde zich hier het geruchtdat er onlusten van eenen zeer ernftigen aard te Madrid waren uitge barsten. De heden ontvangen Spaanfche brieven, tot den 6 loopende, en onze correspondentie uit Irun vsn den 10 dezer, maken er hoegenaamd geert gewag van. - Volgens den Conjlitutior.nH zonden er in den nacht van den 4 op den ste Madridechter zware patrouilles door de ftad gedaan zijn en zouden de cortes geheime zittingen gehouden hebben. Ook wilde men dat ZM. de koning was uitgenoodigd geworden, om liever in Madrid zelve te rug te komen. PARYS den 17 november. Men wil, dat de kamers tegen den 3 decem ber zullen bijeengeroepen worden, en dat den volgenden dag de plegtige 'doop des hertogs van Bordeaux zal plaats hebben. De 5 pets. geconf. zijn contant gedaan 76 Fr'. 40 c., op het einde van november 76 fr. 40 c.op hec einde van december 76 ft. 60 C.de reconnaisfances 93 fr. 25 c.de bank actiën 13,85 fr. De 5 pets. geconf. zijn bij het afgaan der beurs gebleven 76 ft. 30 c. BRUSSEL den 15 november. De feccien der Tweede Kamer houden zich (leeds onledig met bet onderzoek van de drie omwerpen der Financiële wetten, in de zitting vanden 24 october jl. overgegeven. Men gelooft dat de centrale fectie binnen kort haar verflag in eene publieke zitting zal doen. Wtj WILLEMbij de gratie GodsKoning der NederlandenPrins van Oranje-Nasfau, Groot-Hertog van Luxemburgenz.enz., enz. Op de voordrageons, door onzen minister voor hec publieke onderwijs, de nationale nijverheid en de koloniën aangeboden; met betrekking tot da verevening der fchulden van bet vctormalig Hollandsch Gouvernement in onze Oost-rndifcbc bezittingen; Overwegende Pat, blijkens het rapport der commisde, welke, met de opfporing eji voorloopige beoordeeling dezer fchulden is belast geweest, derzelver globaal tnoncanc ongeveer vier millioenen guldens bedraagt Dat dezelve, in der tijd, ten bate van onze Qost-IndiTché bezittingen, zijnde gecontracteerdde reisvaardigheid vordert, dat de kwijting, uit de middelen dezer bezittingengevolg' neme Dat de belanghebbende, op jtoodanige kwijting, bereids aanfpraak hebben gehad van net oogenbiik', waarop de koloniën iu het bezit van derzelver wettigen eigenaar zijn terug gekomente meer daar de meeste vorderingeïi ontdaan zijn uit de quotiiatienuit gedwongen geldheffingen en andere alge- in eene maatregelen, welker nitwerkfelen aan geenen twijfel kondén onder worpen zijn; dat echter de noodzakelijkheid, om den loopenden dienst eerst op eenen vasten voet te brengenen andere daarbij gekomen toevallige om dandigheden, het rembourfemèhc der verevende hoofdfommen een' geruinteji tijd hebbende belet en vertraagd, her niet mëer dan billijk is, de belangheb benden deswege fchadeloos- te fteilen door het valideren van rentenfederc het bovengemelde oogenbiikwaarop Nederland in het bezit van Java is herfteld. Dat de aldus, ter voldoening van het kapitaal en inceresfenvereischte fom te zwaar wezen zoude, om, Zonder gevaar voor het naauwlijks opge» rigte ficancie wezen derkoloule, dadelijk en op ééns te worden uitgegeven; Willende, in deze, de regtrttntige aanfpraak der particulieren en het pu bliek belang in eene geweiiscbce overeehftetuming brengen. Den Raad van State gehoord (Advies31 october 1820, no. 4.) Hebben hedoten en befluiten: Art. 1. De fchuldenin Ncderlandsch Oost-Indiedoor het voormalig Hol- /Wse/lbelluur, gecontracteerd, en weikedoor den gouverneur-generaal in rade, op voordrage der bereids te Batavia gevestigde commisfie van onderzoek voor den Indifchen achterbandvólgens ce gronden, in het rapport der perfonele cominisfic, onder de dagcèèkening van 31 october 1818, voorgelteld, en op den voet, in het volgend artikel bepaald, fuccesfivelijk zullen worden liquide verklaarderkennen wij als eeijèn last on die bezittingen rjrstende en bevelen, dat dezelve, uit de middelen der bezittingen, zullen gekweten worden. 2. Bij de berekening der waarde van elke vordering, zal de rijksdaalder zilver acht-en-vees tig Huivers Indisch' gelden, en het oudé krediet papiérwci?- den gereduceerd volgens den maai (laf van zes en een halve rijksdaalder voor ééne piaster, de piaster tot zes-en-zestig duivers Indisch. Voorts zal ais beginfel worden in acht genomen, dat in géén geval meer ce restitueren is, dan, door de koloniale kas, werkelijk is genoten, en zal, mitsdiende verevening der kwitantien voor gefourneerde gèldeh volgens de in bet eeiste lid van dit artikel bepaalde evenredigheid gefchieden, roet terzij de (telling der bepalingen van waarde, in der tijd, door het Hollandsch,be duur gedaan of gelast; terwijl de bewijzen, tot Ontvang van producten, voor zoo veel berekend zullen worden, als deswege is kas gèrteld is, eh in die (Bflfttwaarin c'eze telling bewezen wortièn zal te zijn g'i'aan.' 3. Het principaal van elke aldus bewezen en in indifclie guldens verevende

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1