MIDDELBURGSCHE COURANT, No. £37. Dingsdag ifjb 1820, den 14 November. L NIËU IV STTDJNGEK duïtschland. frankryk. Z E ETT D I N GEN. BESTUREN biv AD MIN IS TR ATI EN. De GOUVERNEUR vande Provincie ZEELAND, geziennrt. 176, 178, 'i 81 en 182 der wet van 8 jaouarij 1817, art. 10 der wet van den 28 novem ber 1818, art. 42-46 cier wet van den 27 april 1820, art. 6, 7 ea 8 van Zijne Majesteit's bei'uit van 25 maart 1819 litt. V1., en art. 1 en 3 van hec Koninklijk oefluit van 2 october jongstleden no. 27, ITALIË. NAPELS den ao october. Wij hebben hier beri^ten rit Pnlermo, tot den 15 dezer, volgens welke alles er nog rustig was; maar wat daar gebeuren moet, wanneer men er de op den 14 hier gedecreteerde verwerping der conventie vernemen zal, zal de tijd leeren. Met bekommering ziet men er nadere tijdingen van tegemoet. Ondertusfchen was men er, volgens de iaatfte berigten, druk bezig mee de ontwapening der ingezetenen, qn had men er reeds verfcheidene depots van wapenen ontdekt, die men nog niet had kunnen vinden, van waar zij gekomen waren. Wij hebben thar? eene vrij aanzienlijke van Malta gekomen Engelfcbe fcheepsmagt op onze reede, beftaknde uit een 84tiger, drie fregatten van 44, en twee korvetten van 18 ftukken. Dezelve wordt gekommandeerd door den admiraal Adam Moore. Deze magc heeft eenige ongerustheid verwekt, en tot vertogen aan de Engelfcbe legatie aanleiding gegeven. Deze zou echter geantwoord hebben, dat de vereeniging zoo veler oorlogfchepen op onze ree- de maar toevallig., wasen niet ia betrekking ftond met ecnigen last rakende de zaken van dit koningrijk. Nog grooter bekommering geeft hier de houding van Oostenrijk. De vij andelijke gezindheden van het kabinet van Weenen zijn onbetwistbaar zeker, en de voorposten der Oostenrijkfche arrnée, welke op eene overweldiging van dit Rijk loert(laan te Ferrara en te Ponte-di-Lago Oscurowaar zich te zamen 1500 man Oostenrijkers bevinden, bcflnandc uic een detachement hu zaren van het regiment aartshertog Ferdinand en hec regiment infanterie van Spleny hetzelfde dat in 1815 Napels heeft helpen bezetren. SPANJE. MADRID den 26 october. De koning en geheel het hof zijn gisteren naar het Escuriaal vertrokken en Z. M. wordt niet voor den 5 november bier te rug gewacht. Men vreest dat Z. M. aldaar zeer za! worden lastig gevallen door rcmonllranticn van de geestelijkheid tegen den verkoop der geestelijke goederen. Reeds verzekerc men dat zij den koning 60 millioenen ais don gratuit willen aanbiedenindien hij van hec decreet tot afschaffing der kloos ters wil terug komen. De pofitie van den koning is juist thans niet aangenaam indien Z. M. langer gedraald had met zijne bekrachtiging te geven aan gemeld decreet, zouden alle de ministers hlinne demisfie genomen hebben, en misfehien zeer noodlottige gebeurtenisfen gevolgd zijnwant de gistingdoor het dralen van Z. M. veroórzaakt, was reeds zeer groot. Aan den anderen bant heeft nu Z. M. den Paus(die hem vermaand had van toch niets te doen buiten overleg meten bewilliging van den uuncius)en de gelieele geestelijkheid voor het hoofd moeten ftooten. WEENEN den ej> october. De geruchten, die hier reeds loopen, no- peus den uitflag der eerste conferentienzijn te onbepaald en onzeker, dan j dat het geoorloofd zou zijn om ze aan het ptihliek mede te deelen. Zoo j veel is zeker, dat cie keizers elkander gedurig bezoeken, en dat tusfciien hen en den kroonprins van Pruisfen, die Zijnen verheven vader fehijnt te verte- genwoordigende beste in (lemming en opregttle vriend l'chsp heerfeben. 5 BERLYN den 28 october. Men heelt alhier op last der poiicie verfchei- deo perionen gearresteerd, en ondersnderen een der aanzienlijkfte inwo-s ners dezer Rad. Zij zijn in het gevangenhuisde Scad-Vogcey genaamd gebragt. Men weet nog niet met zekerheid waarvan zij befchuldigd worsten; doch deze zaak heeft eene groote fenfatie veroorzaakt. Men verzekert dat de officiers van poiicie bij een der gearresteerde perfooen vele ponjaards en brieven gevonden hebbenwelke laaclte veel licht over deze zaak zullen yerCpreiJen, De Poolfchearmee van 30,000 man, welke federt eenigen tijd rondom Warfchau gelegen heeltis thans opgebrokende regimenteu betrekken hun ne gewone garnizoenen. BERLYN den 2 november. De Algemeine Prmslifcke Staats-Zcitungvan den »o october, behelst een artikel .waarin met de grooefte loffpraak wordt melding gemaakt van het nieuwe kanaal, hetwelk thans in Noord-Holland ge graven worde en een doel heeft, om aan de groote fchepen, uit de Noordzee komende, een' veiligen togt te verfchaffen van de haven van het Nieuwe Diep naar Amllerdamzonder dat dez.elve genoodzaakt zijnzoo als tegen woordig; om zich van een gedeelte hunner iading te ontdoen, uit hoofde van de ongenoegzame diepte der Zuiderzeeop de hoogte van Pampusweinig afllands van de haven van Arallerdam gelegen. Hollandwordt daarin gezegdwas federc langen tijd de leerfchoo! der waterllaats-kunde en kan, van deze foor.t van werken, de voimaakfte van den ouden en nieuwen tijd aanwijzen; maar het werk, waarvan wij ("preken (het groot Kanaal van Noord-Holland), moet alles, wat meu in die vak gezien heeftcc boven gaan." BERLYN den 4 november. Z. M. de koning is heden vroeg naar Trop- pau afgereisd, en zal, naar men verneemt, tegen het einde dezer maand, hier weder aankomen. PARYS den 6 november. De verkiezingen der arrondisfements- collegien zijn begonnen; nu meer dan ooit zijn de verfchil lende partijen werkzaam om invloed op detedoene keuzeuuit te oefenen. Daar de weinige tot 1111 toe be kende verkiezingen mannen van de anti-liberale partij hebben opgeleverd zoo wilde een der dagbladen, dat in dezen geest febrijfc, eene rijzing in tle fond- fen, op de beurs van heden, reeds aan den invloed van de tijding dezer ver kiezingen toe febrijven; terwijl een ander ólad van denzelfden llempel op nieuw a|le koningsgezinde kiezers ten llerltfle vermaant, van niet te verzuimen om zich bij de kies collegien te doen vindenen zich vooral niet te laten verlei den, door de lclioonfchijnende voordellen der liberalen. NEDEHLANDE N.' BRUSSEL den 8 november. lieden is de Tweede Kamer der Staten-Ge- peraal vergaderd geweest. Na de refuuuie der notulen van de vorige zitting, den 30 october 11. ge houden zijn door den prelidenc ter tafel gebragc de bewijsftukken van ver kiezing van twee nieuw benoemde leden der Kamer, te weten: van den heer Kernpcrwegens de provincie Holland, en van den heer Iioficrwegens die van Renegou wen. De gemelde ftukken werden gefield in handen van twee der met dat werk belast geweest zijnde commisfien, ten einde dezelve te onderzoeken, en Haan- de de vergadering rapport te doen. De voormelde commisfien na eene korte afwezigheid in de vergadering te rug gekeerd zijnde, en rapport gedaan hebbende, teelt zien de Kamer met öpgne ver- dezelve vereenigden befloten om beide de voormelde nieuw gefcozen^efléa in haar midden toe te laten. De. griffier werd belast om dezelve» binnen 't$ leiden. Dit gefcbied zijnde, namen de heeren Kemper en Roftcr zitting, prefidenc crok een nummer voor elk der genoemde heeren, tot aanduiding'cMrii' fectientot welke zij zullen behooren. - Door den prefident zijn ter tafel gebragt 1°. E.ene nieuwe r.oncept-wet omtrent eene gelijkvormige en algemeene organifatie der Schutterijen, door het geheele Rijk; befloten te doen drukken en distribuerenen aan de fectien cs verzenden. 20. Vier verfchiiler.de verzoekfehriften van onderfcheiden aard. In handen der commisfie tot de petitien. 3°. Een exemplaar van een Tableau Synchrovohgiquegedrukt en uitge geven, en aan de Kamer ten gefchenke gezonden, door de heeren PVeisfem- brttchvader en zoon. Vermelding 111 de notulen en plaatfing in de bibliotheek. De prpfidenc tp\Ap d», eene. crvmmmiieatTê aan de vergaderiwt doen, waartoe hij dezelve m committé-generaal veranaerae en ue ope gadering fcheidde. Den 4 dezer hèeft Z. M. een befluit genomen waarbijin alteratia in zoo verre van het befluit van den 10 maart 1820 'Staatsblad 110.5), wordt bepaald, dat voortaan, ten aanzien van liet zout, de (leden Pere en Brou wershaven niet meer zullen gerekend worden te beboeren onder de losfings- plaatfen, naar welke uit zee mag worden ingeklaard. GENT den 9 november. De tijding, of liever het fprookje, wegens Bonapartes ontfnapping, is niet alleen te Parysmaar ook alhier en te Ant werpen met groote drift verfpreid geworden, in. welke twee laaide deden de zelve aan vele kooplieden door kleine circulaires is aangekondigden offchoon de onwaarfcbijnlijkheid daarvan terdond is herkend, heeft zij nogtans eenen febade lijken invloed gehad op de publieke fondfcii. AMSTERDAM den 10 november. Heden hield de tweede klasfe van hec Koninklijk Nedcrlandsch Inflituiu hare derde openbare vergaderingonder hec voorzirierfchap van den beer Mr. Jer animo de brits. Na eene korte en ge paste inleiding van denzclveu voorzitter, gaf de lieer Mr. Samuel Iperusz. /Pi ze li usvaste fecrctaris der klasfe, een belangrijk en keurig verfiag der werk zaamheden van de klasfe, federt de laatst gehoudene openbare verga dering, hetwelk bedoren werd met het mcdedeeleu van het Programma, waarna de heer voorzitter bijzonderlijk dauken hulde toebragt aan den edelen weddrijd en de verdiensten der dichters van beide in het Programma met lof vermelde Trcurfpelcn. Hierop hield het lid der klasfe, de hooggeleerde heer J. 11. van der Palm eene fmaakvoile redevoering 1 over het verfmaaen of veronachtzamen der Rege len van de Kunst. Eindelijk onthaalde de beer H. Tollens Cz.mede lid der klasfe, de vergadering op eene uitdekende Lierzang, getiteldHet Dichter lijk Gelukt, en werd eindelijk de zitting door den voorzitter, onder korte dank zegging en opwekking, gefloten. Deze plegtige en belangrijke vergadering ontving bijzonderen luister door de tegenwoordigheid van den heer liaacsraad gouverneur der provincie, van hoeren burgeméesterenraden daartoe gemagtigd en andere hooge baars- ea (lads-beambcenalsmede van afgevaardigden van onderfcheideue geleerde ge- nootfcbappeiï cn een uitgezocht publiek. ROTTERDAM den 7 november. Volgens alhier ontvangen particuliere berigten uit Oost-Indien, van het begin der maand julij 11., Zou het komman- do over de Nedetlandfche fcheepsmagt aldaar door den fchout-bij-nacbt Mus- quètticr zijn overgenomenzijnde, volgens de voorgemelde berigten, de Nederiaudl'che oorlogs-korver de Galathèin de orailreken van Banlta, ver gaan en daarvan niets dan de equipagie gered. MIDDELBURG den ia november. I)en 15 dezer zal aan het lokarl van het Gouvernement alhier worden aanbefteed: Het herftellen der degradatie aan den oever van den Zuid-Kraai]ert-Polder, 124de KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Zesde Klasse. Getrokken prijzen en premien van duizend gulden? en daar boven-, 31de Lijst, Nb. 14797, eene premie van 5000; No. 15134, eenprijs van f 100,000; No. 13252, eene premie van f 50O0; No. 10885, c«n prijs van 1000; No. 14151idem f iooö; No. 6318, ideni f ioqoj Nb. 21694, idbrn f ïooo. 32de Lijst, geene. 33de Lijstgeene. 34de Lijst, No. 24261 een prijs van tocö. ROTTERDAM dep 10 november. Den 8 dezer, des namiddags zeilde van HellevoetfluisZ\. Ms. brik van oorlog DE ZWALUW, kapit.-luitenttht de Jong. VLISSINGEN den io november. Heden is van hier naar Antwerpen ver trokken Zr. Ms. kanonneerboot No. 9, gekommandeerd door den luitenant-ter zee J. G. Tinnebocjer. Gisteren en heden zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen en naar zee gezeild De Vrouw Rélna, kapt. H. Koops, naar Colchester, met boomschors de Jonge Jofephakapt. P. Sparboom met ballast, destinacie onbepaald; Jofeph Annkapt. W. Mineer, naar Londen, met'meekrap; Mathilda kapt. J. Hafdynaar Stoekcon, met boomfchors the Spartan, kapt. Cn. Soule, naar St. Ubes, met ballast; de Goede Hoop, kapt. G. J. Hoetjen naar Londen, met boomfchorsde tloop, kapt. E. D. G. Jonker, naarNbir- tnomier, met ballast. Den 8 dezer zijn, voor Antwerpen heftemdalhier fer reede gekomen De bToitw Jnco'oa kapt. J. j. Ruest, met lijnzaad, en de Vrouw Trynije kapt. P. G. Karst, met weedaseh en lijnzaad, béide'van Riga. iWKt-'.ir.- BESLUI T: Art. 1. Aan de plastfelijke beduren zaldoor toezending' van een Extract uit de generale lijst der met verlof in deze provincie terug ^e-e *rde manfebap- pea van tle Nationale Militiekennis worden gegeven yan de Verlofgangers

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1